Jak vybrat žíněnku?

Žíněnky mají své právoplatné místo v profesionální i domácí tělocvičně. Žíněnky zná každá ze školních tělocvičen, zde se používají při různých sportech, ale mohou sloužit i jako podložky při posilování nebo jiném cvičení. Primárním úkolem žíněnky je ztlumit pád nebo utlumit dopad. Díky žíněnce se výrazně sníží riziko možného zranění.

Žíněnky se v tělocvičnách objevují řadu let. V průběhu doby však jejich výroba prošla výraznými technologickými změnami. Díky nim se výrazně snížila jejich hmotnost a žíněnky navíc mnohem lépe drží svoji tloušťku a tvar. Na výrobu žíněnek se používají různé materiály a samotné žíněnky mají mnoho podob.

Žíněnku budete potřebovat při tréninku atletiky, gymnastiky, nutné jsou při cvičení parkouru nebo bojových sportů. Každý sport vyžaduje trochu jiný typ, a proto je nutné ji vybírat právě s ohledem na druh sportu, který hodláte provozovat. Při výběru žíněnky pak dále věnujte pozornost použitému materiálu, tloušťce a důležité jsou i dodatečné povrchové úpravy.

Prohlédnout žíněnky

Nejlepší žíněnky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fitness King GYM TRACK 400 100 % 3 999 Kč Zobrazit Bestseller.cz
2. Master Žíněnka třídílná 99 % 1 542 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Airtrack MASTERJUMP 95 % 5 490 Kč Zobrazit Mastersport.cz
4. Sedco třídílná žíněnka 88 % 926 Kč Zobrazit Alza.cz
5. HMS Skládací žíněnka MGS02 85 % 1 089 Kč Zobrazit Allegro.cz

Typy

Žíněnku byste měli vybírat podle sportovní disciplíny. Podle ní se žíněnky dělí do několika kategorií. V samostatné kategorii jsou žíněnky pro gymnastiku, bojové sporty nebo třeba parkour. Koupit můžete universální dopadovou nebo praktickou skládací žíněnku.

  • Gymnastika – u žíněnek na gymnastiku je kladen důraz na protiskluzovou plochu, která by měla být alespoň na jedné straně. Tloušťka žíněnky by měla být okolo 5 cm, ale velmi často se používají i silnější žíněnky. Žíněnka s tloušťkou 5 cm je považována za universální. Silnější žíněnky s tloušťkou minimálně 10 cm budete potřebovat při nácviku akrobatické gymnastiky. Jestliže trénujete dopady z větší výšky, bude vhodnější žíněnka s tloušťkou okolo 20 cm.
  • Bojové sporty – také v tomto případě by žíněnka měla mít velmi kvalitní protiskluzovou plochu. Také v této kategorii najdete na žíněnky několika tlouštěk. Začátečníkům se doporučují silnější žíněnky s tloušťkou okolo 10 cm, zkušenější mohou cvičit na žíněnce s tloušťkou 4 – 6 cm. Žíněnky pro bojové sporty jsou nutné všude tam, kde se provozuje MMA, box, jiu-jitsu, taekwondo atd.
  • Parkour – oblíbeným sportem je i parkour, při kterém se zdolávají různé překážky. Parkour můžete provádět venku, ale trénink by měl vždy probíhat nejprve v tělocvičně. Parkour se neobejde bez skoků, výskoků nebo přemetů. Proto budete potřebovat dostatečně silnou žíněnku, která je schopná adekvátně zmírnit vaše dopady. Minimální tloušťka by měla být 10 cm, a samozřejmostí je i protiskluzová povrchová úprava.
  • Tatami – speciálním typem je i tatami žíněnka, která se používá při některých bojových sportech. Tatami lze koupit jako velkou žíněnku, ale oblíbenou variantou je i tatami puzzle, které vám umožní žíněnku kdykoliv rozložit a opět poskládat. Tloušťka těchto žíněnek je v rozmezí 2 – 4 cm.
  • Skládací – mezi universální spadají i jednoduché skládací žíněnky. Ty se hodí při cvičení aerobiku, jógy, pilates nebo domácím cvičení. Tuto žíněnku můžete použít i jako tenkou matraci při nocování ve stanu apod. Skládací žíněnky jsou tím nejoblíbenějším domácím typem. Jejich výhodou je nejen skladnost, ale i nízká pořizovací cena. Nevýhodou je však malá tloušťka, díky které vás nedokáže adekvátně ochránit při skocích.

Materiál

Kvalitní žíněnky by měly být vyrobeny z certifikovaných materiálů. Jednotlivé materiály ovlivňují kvalitu i hmotnost. Kromě klasickou jsou na trhu speciální ultralehké žíněnky s hmotností 5 – 7 kg. Pevnější dopadovou plochu mají žíněnky vyrobené z PE materiálů. Mezi další materiály patří syntetická kůže PU, PVC a Plawil. Tento materiál se vyznačuje velkou odolností a dlouhou životností.

Vnitřní jádro bývá zpravidla tvořeno vyztuženou pěnou, která má dlouhou výdrž. Ultralehké žíněnky mají uvnitř jádro z polyetylénu, které je doplněno speciální buněčnou strukturou.

Kvalitní žíněnky mívají zpevněné rohy. Díky nim bude žíněnka držet dobře tvar a ochrání vás před možným bočním nárazem.

Povrchová úprava

Většina žíněnek nabízí protiskluzovou povrchovou úpravu, ale koupit můžete i jednoduchou hladkou žíněnku.

  • Hladká žíněnka – hladký povrch může být na obou stranách. Tyto žíněnky jsou vhodné pro universální. V některých situacích je kluzký povrch žádoucí a absence protiskluzu nijak nevadí.
  • Protiskluzová úprava – protiskluzový povrch může být z jedné i obou stran. Pokud má žíněnka protiskluzovou úpravu na jedné straně, jedná se o její spodní část. Tato úprava zabraňuje posunování žíněnky po hladké podlaze.

Značka

Žíněnky koupíte pouze ve specializovaných prodejnách nebo prostřednictvím internetu. Výběr je poměrně velký, kromě klasických žíněnek můžete zakoupit i jednodušší podložky na cvičení. Mezi výrobce žíněnek patří například Master, Sedco. InSPORTline, DMS Germany, Gymrex, Hop-Sport nebo Exon Jump.

Cena

Cena se odvíjí od typu, tloušťky i výrobního materiálu. Mezi nejlevnější patří jednoduché skládací žíněnky, které můžete koupit za cenu od 700 – 2 000 Kč. Za méně než 2 000 Kč již můžete pořídit i tenkou universální žíněnku k žebřinám. Použít ji můžete ke zmírnění dopadů nebo poslouží při běžném cvičení.

Od 3 000 a více lze koupit silnější žíněnky na akrobatickou gymnastiku, parkour nebo bojové sporty. Čím je tloušťka a kvalita lepší, tím vyšší je i pořizovací cena. První nafukovací žíněnky vyjdou na 3 – 4 000 Kč, ale výjimkou nejsou ani modely s cenou vyšší než 10 000 Kč.

Údržba

Od žíněnky každý očekává dlouhou životnost. Na kvalitu a odolnost má vliv nejen výrobní materiál, ale i to, jakým způsobem bude s žíněnkou zacházet. První pravidlo říká, že na žíněnku byste neměli nikdy vstupovat v obuvi. Boty totiž mohou její povrch poškodit. Celková údržba je velmi jednoduchá, po použití je vhodné z žíněnky otřít prach a pot. K čištění postačí voda, nebo speciální desinfekční prostředek. Při skladování by neměla být žíněnka zlomená ani přeložená. Překládání by vedlo k poškození vnitřní výztuže.

Porovnat ceny žíněnek

Otázky a odpovědi

Jak vypadá universální žíněnka?

Pokud hledáte žíněnku, která vám poslouží v běžné situaci, a nemáte na ni žádné velké nároky, bude vám stačit ta, jejíž tloušťka je v rozmezí 4 – 8 cm. Právě tyto žíněnky se považují za universální a měly by být bezpečné i pro skoky z výšky do 60 cm. Universální žíněnky se používají především v gymnastice, kde slouží jako ochrana při tlumení nárazu. Universální žíněnky poslouží i jako podložka při hravém dětském cvičení i gymnastice.

Kdy se hodí dopadová žíněnka?

Dopadová žíněnka má pevnější dopadovou plochu, která se má postarat o bezpečný pád při skákání. Dopadovou žíněnku mžete bez obav umístit pod švédskou bednu, bradla, žebřiny a používá se i při nácviku parkouru. Tato žíněnka tak nechybí v žádné školní tělocvičně nebo v gymnastickém klubu. Najít jí můžete i v dětských koutcích.

Co je Aitrack?

Aitrack je speciální nafukovací žíněnka s větší tloušťkou. Tyto žíněnky se používají nejčastěji při tréninku akrobatické gymnastiky, ale vhodné jsou i při parkouru. Aitrack je k sehnání v mnoha velikostech, nejvíce se liší svojí délkou. Základem je žíněnka s délkou 2 metry, ale koupit můžete i 6 nebo více metrovou variantu. Výhodou airtracku je skladnost a přenosnost. V balení zpravidla najdete i pumpičku, kterou použijete k jeho nafouknutí. Nevýhodou je však mnohem vyšší pořizovací cena.

Závěr

Žíněnka je velmi známou cvičební pomůckou, bez které se neobejde žádná tělocvična. Abyste vybrali tu správnou žíněnku, musíte přesně vědět, při jakém sportu ji budete používat. Žíněnka určená gymnastům by měla mít alespoň na jedné straně protiskluzovou úpravu, která se postará o vaše bezpečí.

Protiskluzovou úpravu však uvítáte i u jiných sportů. Zaměřit se musíte i na správnou tloušťku. Universální žíněnky mají tloušťku okolo 5 cm, při parkouru, akrobatické gymnastice a jiných sportech, které se neobejdou bez dopadů z velkých výšek, by měla být žíněnka mnohem silnější. Silnější žíněnka s protiskluzovou úpravou patří k základnímu vybavení i nácviku bojových sportů. Při cvičení jógy, aerobiku nebo při domácím cvičení vás postačí tenká skládací žíněnka.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.intersport.czwww.mastersport.cz, www.jipast.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já potřeboval žíněnku na bojové sporty, ale moc jsem neřešil recenze, ale vlastnosti, které by měla mít. Jsem příznivcem všeho od InSportline, takže jsem zvolil jejich žíněnku, se kterou jsem naprosto spokojen, protože splnila všechny moje požadavky.

  2. Objednávala jsem žíněnku do domácí tělocvičny, ale jen takovou obyčejnou a jednoduchou, navíc skládací, aby se dala kdykoliv dát na stranu. Na cvičení je to super pomůcka a jelikož nehledám nic extra, nebyla ani drahá, přestože je vyrobena z velmi příjemného materiálu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo