Podvodníci na bazarech

V poslední době se podvody na bazarech značně navýšily. Internet se hemží mnoha podvodníky a díky moderním technologiím jsou schopni dokonale zamést veškeré stopy a uchovat si anonymitu. V mnoha případech jsou to osoby, které fungují ze zahraničí, takže jejich dohledání je většinou zcela nemožné.

Nutno podotknout, že jejich vynalézavost je čím dál větší a měsíčně se jedná o mnohatisícové pokusy o jakýkoliv podvod, kdy se snaží schovat za dopravce, banku nebo dokonce provozovatele bazarů.

Pojďme se spolu nyní v krátkosti podívat na to, jak se poznají podvodníci na bazarech a na co si dávat pozor. Databáze podvodníků si můžete prohlédnout na portálu podvodnabazaru.cz.

Jak probíhají klasické podvody na bazarech?

Jestli patříte k uživatelům, kteří prodávají na bazarových portálech, určitě jste již museli na nějaký ten podvod narazit, i když třeba ne přímo u sebe. Je zřejmé, že ve svém hledáčku mají podvodníci Bazoš, Vinted, Sbazar, ale také třeba Facebook Marketplace a další.

Běžná praxe je, že se ozve zájemce, který dost spěchá, aby měl vybrané zboží brzy u sebe. Kupující navrhne platbu i dopravu přes standardního dopravce, jako je DPD, Česká pošta, PPL, GLS a jiné. Ujistí váš, že jako prodávající, respektive odesílatel, budete úplně bez práce.

Požadují po vás vyplnění platebních údajů vaší karty, o kterou po dokončení přijdete. Přestože to pro mnohé může znít směšně a neuvěřitelně, aby tomu někdo uvěřil a tak říkajíc na to naletěl, ale bohužel se i tací uživatelé najdou.

podvodná stránka dpd

Ukázka podvodné stránky, která vypadá jako web dopravce (zdroj: dpd.com)

Jak probíhají podvody na Vinted?

Dá se říci, že se stalo téměř každodenní záležitostí, že si podvodníci na Vinted vyhlédnou oběť a jak se říká, zakousnou se do ní. Uživatelů, kteří naletí podvodníkům, neubývá, právě naopak a je dobré vědět, jak vlastně podvodné jednání odhalit.

Ve většině případů probíhá pokus o podvod totožně. Kupující vás prostřednictvím zprávy kontaktuje a sdělí vám, že má zájem o vámi nabízené zboží. Poté chce vaši e-mailovou adresu, aby mohl poslat odkaz na přijetí peněz.

Tento odkaz se sice podobá běžné platbě na Vinted.cz, ovšem v tomto případě je falešný. Pokud se necháte nachytat a falešný odkaz použijete, navíc poskytnete údaje vaší platební karty spolu s údaji pro přihlášení do internetového bankovnictví, můžete počítat s tím, že přijdete o své finanční prostředky.

Součástí celé této akce bývá také použití či spíš zneužití aplikace Whatsapp. Tam se vám ozve osoba, která předstírá, že je podporou společnosti Vinted.cz a prodávající vyzve, aby potvrdila tzv. notifikaci aplikace George klíč s ujištěním, že finanční prostředky, které se strhnou, dostane ihned zpět.

Takové potvrzení je však pouhým trikem, jak získat peníze a to zcela bez problémů, neboť je prodávající poskytne vlastně zcela dobrovolně, aniž o tom má sebemenší tušení.

Jak se bránit podvodu?

Jakoukoliv platbu za inzerované zboží je důležité provádět běžným převodem peněz z účtu na účet, nebo si nechat zboží zaslat na dobírku. V případě převodu, stačí kupujícímu číslo vašeho účtu, kam má zaslat potřebnou částku, ostatní údaje na převod nejsou třeba.

Ten, kdo chce používat platbu Vinted může, ale jedině přes oficiální web. Vyvarujte se klikání na jakýkoliv odkaz zaslaný do vaší e-mailové schránky, bez ohledu na to, jak moc kupující naléhá.

Vinted.cz disponuje svým vlastním zabezpečeným způsobem platby platební kartou, případně lze využít tzv. Vinted peněženka. V obou případech je zajištěna ochrana kupujícího i prodávajícího.
Podvodné jednání na ostatních bazarových portálech

V dřívějších dobách bylo běžné, že mezi podvodníky patřili prodejci, zatímco současnost jasně ukazuje, že se stále více objevují v řadách kupujících.

Vystupují tak, aby si oběť myslela, že je to zájemce o zboží, které jste nabízeli nebo ještě nabízíte na inzertních portálech typu Bazoš, Sbazar, Facebook Market a jiné. Oběť je často kontaktována prostřednictvím služeb Messenger nebo Whatsapp a informována, že má dotyčná osoba zájem o některé vaše zboží.

Po krátkém chatování se prodávající, tedy oběť dozví, že údajný kupující má peníze uložené u kurýrní služby, která přijede zboží vyzvednout. Jediné, co pro to musí prodávající udělat, je kliknout na odkaz, který mu přijde do e-mailové schránky.

Jenže jakmile to udělá, má peníze pryč. Kupující přesvědčí prodávajícího, že mu pošle domluvené finanční prostředky přím na jeho platební karty, ale potřebuje k ní údaje, aby bylo možné peníze vůbec přijmout.

Přestože se to zná nesmyslné, mnoho lidí tomu uvěří a údaje ke své platební kartě skutečně poskytne. Dokonce tyto oběti neodradí ani fakt, že každou takovou transakci je nutné potvrdit pomocí SMS kódu či přímo v bankovní aplikaci.

V mnoha případech poskytnou nejen údaje z platební karty, ale po kliknutí na falešný odkaz i přístupové/přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a tím vlastně dají svůj bankovní účet k dispozici podvodníkům a rozhodně to nejsou jen podvodníci na Sbazaru, právě naopak.
Jak se takovým podvodům bránit

Vůbec nezáleží na tom, jestli řešíte podvody na Bazoši, Sbazaru, Facebook Marketu nebo kterémkoliv dalším inzertním portálu, protože scénář je ve většině případů stejný. Jediný způsob je dostatek informací a opatrnost. Jak se bránit?

  1. Pokud to jde, vyhledejte si nejprve recenze prodávajícího i kupujícího. E-shopy je dobré prověřit prostřednictvím ověřených hodnocení od uživatelů třeba na Heuréce, případně například na Aukro.cz a podobně.
  2. Nikdy se nenechte přesvědčit k takovým způsobům placení, které nejsou běžné, nebo je ani neznáte. Vždy se snažte prosadit osobní předání, zaslání na dobírku nebo platbu převodem na běžný účet z účtu kupujícího.
  3. V žádném případě nikomu nikdy neposkytujte údaje ke své platební kartě ani přihlašovací údaje k vašemu internetovému bankovnictví. Jediné, co kupující potřebuje je částka za zboží a číslo účtu (pokud probíhá transakce převodem na účet), kam má peníze poslat.
  4. Když chcete vy osobně kupovat nějaké zboží, používejte pro platby neznámým prodávajícím takovou kartu, kde nemáte příliš peněz, nejlépe to řešte jednorázovou virtuální kartou. U té je výhoda, že se její číslo vygeneruje jen pro danou platbu a pro další transakce je nutné vygenerovat jinou takovou kartu.
  5. Jestli obdržíte podezřelý odkaz, který vás vyzývá k nějaké platbě nebo požaduje vyplnění citlivých údajů, vždy se mějte na pozoru. Téměř vždy se totiž jedná o falešnou stránku, která se sice může zdát jako pravá, ale vždy je tam něco jinak než u oficiálních webových stránek společností. Je totiž běžnou praxí, že podvodníci zneužívají názvy, loga i samotný vzhled domén známých společností, včetně bank. U falešných stránek je běžná špatná čeština, nelogičnost, nesmysly na stránce, a hlavně odlišná adresa domény, zejména přidání pomlčky, nebo záměna koncovky .cz například za su a podobně.
  6. Dejte si pozor i na podvodné/fiktivní služby, které se rovněž objevují, a to zejména v souvislosti s Sbazarem, jako třeba Sbazar Pay, Sbazar kurýr a další.
  7. Pokud se stane, že podvodný formulář vyplníte a potvrdíte odeslání citlivých údajů, ihned kontaktujte svou banku a urychleně nechte zablokovat svou platební kartu.
  8. Neváhejte o daném podvodu informovat i Policii ČR. Vyšetřování tohoto druhu trestné činnosti je dost náročné a ve většině případů i zdlouhavé, navíc nemusí vždy dopadnout podle vašich představ a pachatel nemusí být nikdy dopaden.

Vy však můžete tímto postupem na podvod upozornit a varovat ostatní, aby si dávali pozor. Okamžité ohlášení takového činu může případnou šanci na dopadení zvýšit.

Na jaké triky podvodníků si dát největší pozor jako kupující?

Jistě mi dáte za pravdu, že když někde objevíte lákavou nabídku, zvlášť pokud u ní svítí ještě sleva nebo akční cena, je to hodně těžké jí odolat, bez ohledu na to, jestli je to zboží nabízené ve skupina na Facebooku nebo na nějakém online bazaru. Jak poznat, že by se mohlo jednat o podvodníka a na co si dát pozor, aby člověk nenaletěl?

Výhodná cena zboží

Jakmile je nějaké zboží nabízeno hluboko pod cenou je to podezřelé. Občas se sice může stát, že někdo skutečně potřebuje něco rychle prodat, aby měl například na zaplacení dluhu, ale ve většině případů se jedná o podvodníka, který nabízí něco, co ani nemá a za hodně nízkou cenu.

Zboží, které je momentálně v kurzu

Největším lákadlem je elektronika, která je aktuálně v hledáčku, například nové herní konzole, co se nedávno objevily na trhu, nový iPhone, tablety a ostatní zboží, co je buď na trhu teprve krátce nebo se nedá vůbec sehnat. V 99,9 % případů jsou tak nabízeny žhavé novinky, s jejichž pomocí chce podvodník vylákat peníze, ale zboží nikdy neobdržíte.

Falešné fotografie

Běžné je, že jsou fotky přiložené ke zboží stažené z úplně jiného inzerátu nebo dokonce z různých fotobank. To, co je na fotce následně neodpovídá tomu, co je nabízeno. Výjimkou není ani to, že podvodník nabízí jiný model produktu, než který je zobrazen na fotografii.
Imitace produktů

Fake, jak se dnes s oblibou říká, jinak také levný padělek, je ve většině případů na první pohled zcela totožný jako originál. Nejčastěji jsou takové „fejky“ běžné u značkové módy či elektroniky. Zarazit by vás u takového inzerátu měla podezřele nízká cena a falešné fotografie. Proto je důležité si zboží důkladně prověřit a prohlédnout.

Anonymní prodejce je velké riziko

Pokud je inzerent skutečný a důvěryhodný, uvádí své pravé jméno, najdete u něj pozitivní reference uživatelů a když jej požádáte o telefonní číslo s tím, že mu chcete kvůli zboží zavolat, nemá problém vám jej dát a telefonní hovor s vámi bez problémů uskuteční.

Podvodník by uvedl falešný kontakt a mobil vám rozhodně nezvedne, to je jasné. Dobré je, když si jméno prodejce, jeho e-mail i telefonní číslo zadáte do prohlížeče a vyhledáte si jej v Google. Může se snadno stát, že se objeví různé příspěvky z diskuzí, kde se třeba řeší podvodné obchody a podobně.

Platbu předem promyslete předem

Když narazíte na neprověřeného obchodníka, může se stát, že jakmile si vyberete zboží a zaplatíte jej, komunikace ustane a vy neuvidíte nejen své zboží, ale ani své peníze.

Platbu předem je vhodné uskutečnit jen ve chvíli, kdy je prodejce důvěryhodný, nejlépe na serverech, kde jsou inzerenti pečlivě prověřovány a jejich reference jsou přístupné veřejně.

Podobně jako například na Aukro.cz můžete vidět pozitivní i negativní komentáře jednotlivých uživatelů i procento jejich spolehlivosti a důvěryhodnosti.

Záloha je oblíbená praxe

Mnozí podvodníci se spokojí i s malou částkou v podobě zálohy. Stačí jim i několik „drobných“, protože mají jistotu, že to pro kupujícího nebude problém poslat jen zálohu a zbytek peněz až poté, co obdrží zboží. To samozřejmě nikdy nepřijde a vy přijdete místo například 5 tisíc jen o pětistovku.

Komunikace neprobíhá na inzertním portálu

To je běžná taktika, kdy se podvodníkům nelíbí využít možnosti komunikace přímo na internetovém portálu a chtějí vše probrat mimo online bazar. Terčem pak bývá Whatsapp, Messenger a další komunikační aplikace/služby.

podvody na bazarech

Ukázka podvodné komunikace (zdroj: dpd.com)

Domluvené podmínky jsou najednou změněny

Dá se říci, že je to klasická taktika podvodníků, kdy začnou na poslední chvíli měnit již domluvené podmínky a snaží se kupujícího znervóznět a vyvíjet na něj nátlak tím, že pokud se nerozhodne koupit hned prodají zboží někomu jinému. Díky tomu pak kupující z obavy, aby o zboží nepřišel kývne na výše uvedené podvody jako platba předem, záloha a další.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.policie.cz, www.podvodnabazaru.cz, www.penize.cz, www.seznamzpravy.cz, www.mesec.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (101 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Reply
    PersonalMichaela 25.2.2024 v 22:26

    Na mě tohle zkouší co chvíli. No smůla a páčko. Když zkusí, že zbožíčko nejde osobně. Smolíček, když nátlak, rovnou píší fakt? Tak prodejte jiným.

    Odkazů na banku taky hafo.

    S whatsappem mají smůlu. Já telefon na Vintedu provázání nemám. Přesněji ten, co na portálech, kde fungují podvodníci mám, tak ten přesně z těchto důvodu je jen má sms a volání.

  2. 1.3
    Přehlednost obchodu
    0
    Jednání se zákazníkem
    80
    Kvalita sortimentu
    0

    Opravdu si dejte pozor,já jsem bohužel nebyla dost pozorná a ikdyž jsem ihned účet zablokovala,přesto jsem o nějaké peníze přišla. Banka reklamaci zamítne(vůbec je to nezajímá)a peníze jsou nenávratně pryč.
    Takže pozor na toto číslo:
    737921191

    Přínosný(1) Nepomohl(0)You have already voted this
  3. Momentálně mám jednoho takového “ vykuka “ na WhatsApp..snaží se koupit ode mě Discman… fotografie dítěte a jméno Šimon Novák… telefon 739777759…prý jde o to, že používá výhradně DPD…jinak samozřejmě úplně stejná píseň..i falešný PrintScreen odkazů na DPD…

  4. Děkuju moc za tuto službu. Díky ní, jsem včas zrušil objednávku z sbazaru, kde nelze prodávající ani hodnotit. To supluje podvodnabazaru.cz, kde jsem včas vyhledal email neseriózního prodejce a objednávku zrušil.

Přidat komentář

Recenzer
Logo