Aviváže

Aviváž je prostředek, který se používá při péči o oblečení či různé textilie. Přidává se do pračky stejně jako prací prášek. Úkolem aviváže je oživit barvy a provonět prádlo. Aviváž prádlo změkčí, aviváž má vliv i na snadnější žehlení a zmírní do jisté míry elektrostatický náboj.

Aviváž však není možné používat u všech typů prádla, protože je odpovědná za změnu některých vlastností. Aviváž se zpravidla vybírá podle vůně a počtu dávek, na které vám vystačí. V případě osob trpícími kožními alergiemi, dětí nebo těch, kdo dbají i o ekologické hledisko jsou dostupné ekologické aviváže.

Porovnat ceny aviváží

Nejlepší aviváže

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Coccolino Blue Splash 72 PD 1,8 l 98 % 84 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Silan classic Fresh Sky 111 PD 2275 ml 98 % 153 Kč Zobrazit 3bservis.cz
3. Tesori d´Oriente Muschio 750 ml 97 % 60 Kč Zobrazit Eva.cz
4. Perlux Parfume Passion 1 l 95 % 53 Kč Zobrazit vmd-drogerie.cz
5. Softlan jarní svěžest 1 l 90 % 95 Kč Zobrazit Megaknihy.cz

Typy

Aviváže je možné koupit ve dvojím provedení, klasická aviváž je dostupná v každé drogerii, ekologickou aviváž však koupíte spíše na internetových obchodech.

Klasická

Klasická aviváž je dostupná v běžných obchodech a zastoupena je množstvím vůní. Postará se o změkčení i provonění prádla. Aviváž se používá na různé tkaniny, zejména na ty syntetické. Textilie s umělým vláknem způsobují vznik elektrostatického náboje. Ten zapříčiňuje nepříjemné lepení na pokožku a více přitahuje špínu.

Právě tyto potíže však odstraníte pomocí aviváže. S aviváží vydrží oblečení delší dobu čisté a lépe se žehlí. Aviváž by se však neměla používat při praní ručníků, utěrek a zničit může funkční sportovní oblečení. Klasická aviváž obsahuje řadu chemickým látek a může způsobovat kožní potíže osob trpící alergií a svědčit nemusí ani malým dětem.

Ekologická

Aviváže na přírodní bázi je možné používat obvyklým způsobem. I úkolem této aviváže je prádlo provonět a změkčit. Rozdíl je ve složení, aviváž neobsahuje žádná aromata na chemické bázi a nejsou v ní syntetické deriváty.

Obsaženy jsou pouze vůně z esenciálních olejů nebo čistých rostlin. Tyto aviváže jsou vhodné i pro osoby trpící alergiemi, jsou totiž hypoalergenní. Jejich velkou předností je skutečnost, že nemají vliv na znečištění půdních organismů. Nevadí septikům ani čističkám odpadních vod a lze je používat při napojení na ČOV. Lze je kombinovat s ekologickými pracími gely.

Složení

Klasická aviváž obsahuje řadu chemických látek, které mohou mít vliv na stav pokožky. Běžné aviváže nejsou příliš šetrné, méně chemie najdete u aviváže typu sensitive, která však také nepatří mezi ekologickou aviváž.

  • Bronopol – toxická látka, která nesvědčí pokožce, plícím ani imunitnímu systému. Dráždit může také oči.
  • Konzervanty – vyvolat mohou alergické reakce a dráždí kůži. Škodit mohou i těhotným ženám.
  • Iontové tenzidy – způsobují nežádoucí pěnění i čističkách vody i ve vodních tocích. Dále jsou odpovědné za přemnožení sinic ve vodách stojatých.
  • Benzisothiazolinone – toxická látka, která škodí imunitnímu systému a dráždit může oči, plíce i kůži.
  • Parfémy – jsou často vyrobeny z ropných látek a mohou být karcinogenní i toxické

Složení ekologické aviváže je šetrnější, avšak v těch méně kvalitních najdete také nějaké toxické látky, které jsou však zastoupeny ve výrazně menším množstvím.

Patří sem isopropanol nebo benzalkonim chloride. Koupit však můžete zcela přírodní aviváž, ale možné je vyrobit si také svojí vlastní, u které budete mít opravdovou jistotu, že neobsahuje žádné chemikálie.

Dávkování

Přidávání aviváže vyžaduje správný postup. Aviváž je třeba přidávat do dávkovače v pračce. Nikdy se nelije přímo na prádlo, protože by její kontakt mohl způsobit mastné skvrny.

Aviváž se nesmí ředit vodou, ti, kteří chtějí tímto způsobem dosáhnout většího množství aviváže, přijdou o veškeré benefity, které může poskytnut. Nepřekračujte doporučené dávkování, vždy se řiďte pokyny výrobce. K dávkování se používá uzávěr, který se plní podle přesných pokynů.

Alergici

Alergici by neměli používat klasickou aviváž, způsobit jim může slzení očí nebo mohou mít pocit ucpaného nosu. To, zda vám aviváž způsobuje nějaké alergické reakce, poznáte podle suchých míst, které se tvoří obvykle v podpaží, okolo kotníků nebo krku.

Lupénka

Osoby s lupénkou by měli používat speciální šetrné přípravky. Vhodné pro ně není aviváž, ale ani mnoho běžných pracích prášků i gelů. Používat mohou prostředky určené dětem.

Děti

Dětská pokožka je velmi citlivá. Především miminka vyžadují praní v šetrných prostředcích, které jsou běžně k dostání. Týká se to pracích prášků i samotných aviváží.

Bílé prádlo

Aviváž nesvědčí ani bílému prádlu, které může díky ní po čase žloutnout nebo šednout. Pro bílé prádlo se doporučuje používání obyčejné jedlé sody, nebo speciálních prostředků.

Domácí aviváž

Místo aviváže je možné použít obyčejný ocet. Ten zbaví oblečení zápachu a působí i jako osvěžovač. Používá se ve stejném množství jako aviváž. Kromě octa se však běžně používá i esenciální olej, kterého se dává 10 – 15 kapek.

Na praní ručníků, dětských látkových plen nebo utěrek se často používá máchadlo. Díky němu prádlo neztrácí savost a prodyšnost a máchadlo se postará také o jeho provonění.

Značka

Aviváže jsou k dostání od mnoha známých značek, ty klasické koupíte od značky Lenor, Silan, Coccolino, Frosch a dalších. Mnozí preferují Německé, Rakouské nebo Švýcarské aviváže, které jsou považovány za kvalitnější.

Oblíbené jsou značky Softlan, Kuschelweich, Waschkönig, Quanto nebo Comfort. Z ekologických můžeme jmenovat FeelEco, Ecover, Jelen, ale také ekologická verze Silan nebo Frosch.

Cena

Velké množství aviváží koupíte do 100 Kč. I tyto malá balení vydrží 20 – 50 praní, informaci o dávkování najdete na každém balení. K dostání jsou klasické i ekologické výrobky. Větší balení jsou k dostání od 1 – 300 Kč. Lze je použít až na 200 várek prádla.

Porovnat ceny aviváží

Otázky a odpovědi

Kdy není vhodné aviváž používat?

Aviváž by se neměla používat na bavlněné oblečení. Používat byste ji neměli ani při praní ručníků nebo utěrek, protože snižuje savost prádla.

Aviváž by neměla přijít do kontaktu s funkčním oblečením a elastickými tkaninami. Nevhodné jsou tedy pro sportovní oblečení. Používat by ji neměli ani osoby trpící alergiemi a nevodná je i pro malé děti.

Je aviváž ekologická?

Klasická aviváž patří mezi chemické prostředky a její používání zatěžuje životní prostředí. Ti, kterým není ekologie lhostejná, a přesto chtějí aviváž používat, by tak měli sáhnout po ekologické variantě, která je k životnímu prostředí šetrná.

Je aviváž vhodná do sušičky?

Na tuto otázku se můžete dočíst několik teorií. Zatímco jedni upozorňují na to, že aviváž do sušičky nepatří, protože v některých případech může způsobit ucpání malých otvorů ve filtru vláken textilií. To může vést k postupnému snížení výkonu čističky až k jejímu zničení.

Druhý názor však tento názor považuje za fámu, protože není nijak podložený. Obzvlášť některé tkaniny díky aviváži neelektrizují. Samotní výrobci většinou od používání aviváže neodrazují, shodují se však na dodržení dávkování, které mnozí ve snaze zvýšit efekt aviváže překračují.

Pokud však nechcete riskovat a přesto byste rádi prádlo nějak ovoněli, můžete zakoupit ubrousky do sušičky, které fungují stejně jako aviváž, ale můžete si být jisti, že nebudou zanášet její citlivá čidla. Tyto ubrousky je možné použít i v kombinaci s funkčním oblečením.

Závěr

Použití běžné aviváže je na zvážení každého. Někdo si praní bez aviváže nedokáže představit a kupuje ji v různém množství v drogeriích nebo supermarketech. Těm, kteří aviváž také běžně používají, ale záleží jim také na životním prostředí, vybírají mezi ekologickými prostředky.

Dostupné jsou v různých kvalitách. 100% ekologické aviváže jsou dostupné spíše na internetových obchodech, ale aviváž můžete vyrobit i doma podle mnoha různých receptů.

Aviváž je třeba vždy dávkovat podle doporučení výrobce a obezřetní byste měli být i v případě sušičky. Levnější a stejně tak účinnou metodou je používání běžného octa a prádlo ovoníte i vonnými oleji.

Aviváže můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.econea.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vyzkoušela jsem už spoustu aviváží od různých značek, ale nejvíc mě momentálně uchvátila Coccolino Blue Splash 72 PD 1,8 l. Má úžasnou vůni a prádlo je skutečně nadýchané a svěže voní.

  2. Poprvé jsem si objednala na e-shopu Dedra levandulový aviváš, tak uvidím jaký bude. lidi si ho moc vychvalují, že stačí málo a prádlo jé krásně provoněné.

  3. mám doma avivaž o objemu 70 dávek kolik je to litru pomužete mi

Přidat komentář

Recenzer
Logo