Prací prostředky

Prát prádlo patří mezi jednu z nejběžnějších činností v domácnosti. Na trhu lze koupit velké množství pracích prostředků, které se mají postarat o to, aby bylo vyprané prádlo nejen čisté, ale voňavé. Velké množství uživatelů vybírá prací prášek podle ekonomického hlediska, pro další je důležitější účinnost a velká skupina zohledňuje při výběru pracího prostředku ekologii.

Drtivá většina pracích prostředků je určena k praní v pračce, jiné jsou vhodnější pro ruční praní. Dále lze koupit prací prášek určený k praní bílého, černého či barevného prádla. K dostání jsou i universální prací prostředky nebo naopak prášky, které díky svému specifickému složení udrží tkaniny v co nejlepší kondici.

Pokud budete prát oblečení nejmenším dětem, měli byste použít speciální prací prostředky vhodné pro praní dětského oblečení. Dále lze koupit prášek, který je šetrný k pokožce alergiků či osobám s citlivou pokožkou. Speciální prášek budete potřebovat pro praní outdoorového nebo sportovního oblečení.

Prací prostředky jsou k dostání v několika konzistencích. Zajímat by vás mělo kromě velikosti balení i složení. Ti, kteří chtějí prací prostředek přesně podle svých představ, si ho mohou vyrobit z pomocí mnoha běžně dostupných postupů, vyrobit doma sami.

Porovnat cenu pracích prostředků

Typy

V dnešní době nejste odkázáni pouze na sypké prací prášky. Použít můžete také prací gely nebo gelové kapsle. Každá z těchto variant má řadu výhod, ale najde se i několik nevýhod.

Sypký prášek

Nejběžnější a nejznámější podoba pracích prostředků. Tyto prášky se prodávají ve velkých baleních a dlouhodobě patří mezi ekonomicky nejvýhodnější variantu. Pomocí sypkého prášku vyperete i velmi špinavé prádlo.

Tyto prášky obsahují bělící činidla a použít je můžete i při praní bílého prádla. Aktivní složky se zase postarají o odolné skvrny od vína, trávy či kávy. Prát můžete při teplotách od 30 – 90°C. Sypkou podobu by měli volit ti, kteří musí prát v tvrdé vodě.

Avšak i sypká varianta má svoje nevýhody. Tou největší je nižší šetrnost k barevnému oblečení. Jak již bylo řečeno, v sypkých prášcích jsou obsaženy bělidla, které barevnému prádlu nesvědčí. Ačkoliv lze prát i při nízké teplotě, musíte počítat s menší rozpustností ve studené vodě. To stejné platí i při praní při krátkém pracím programu. Sypký prášek není vždy vhodný při praní černého oblečení, kdy se mohou tvořit nevzhledné mapy.

Nejlepší sypké prášky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ariel Professional Formula Pro 13 kg 100 % 1 211 Kč Zobrazit Megaknihy.cz
2. Jelen mýdlový prací prášek 5 kg 99 % 359 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Savo prací prášek barevné i bílé 70 PD 98 % 625 Kč Zobrazit Pemi.cz
4. Lanza Color Fresh & Clean 6,3 kg 97 % 230 Kč Zobrazit Vmd.drogerie
5. Persil Sensitive 36 PD 95 % 239 Kč Zobrazit Mall.cz

Prací gel

Tekuté prací prostředky jsou ideální zejména při údržbě černého i barevného oblečení. Gel se postará o zářivé barvy, ale je vhodný pro praní běžně špinavého či upoceného oblečení. Prací gel se však příliš nehodí při péči o bílé prádlo, na rozdíl od sypké varianty obsahuje mnohem menší podíl bělících složek.

S odolnějšími skvrnami se však gel většinou neporadí, zde je vhodné ho kombinovat s odstraňovačem skvrn. Dobře si však poradí s mastnými skvrnami. Na rozdíl od sypkého prášku neulpívá na oblečení ani při nízké teplotě nebo krátkém pracím programu. Prací gel lze dávkovat do dávkovače v pračce, nebo ho můžete aplikovat přímo na oblečení.

Nejlepší prací gely

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ariel Mountain Spring 3,85 l 70 PD 100 % 297 Kč Zobrazit Vmd.drogerie
2. Persil Color Lavender prací gel 5 l 100 PD 98 % 452 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Persil Sensitive gel 5 l 100 PD 97 % 379 Kč Zobrazit Tetadrogerie
4. Waschkönig, černé prádlo 3,305 l 110 PD 96 % 193 Kč Zobrazit Sccom.cz
5. Jelen Univerzál prací gel 60 PD 2,7 l 95 % 220 Kč Zobrazit Mall.cz

Prací kapsle

V dnešní době jsou nejoblíbenější prací gelové kapsle. V pracích kapslích je obsažen koncentrovaný gel, a má díky tomu mnohem větší prací účinnost. Gel obsažený v kapsli vystačí na jeden prací cyklus a při praní se vhazuje přímo do bubnu pračky. Kromě gelu mohou kapsle obsahovat změkčovač vody a aviváž.

Pomocí gelových kapslí odstraníte i velmi odolné skvrny. Stejně jako při používání gelu můžete počítat s vysokou rozpustností a po použití se nemusíte obávat nevzhledných skvrn. Použít je můžete na bílé i barevné prádlo. Jedinou nevýhodou těchto pracích prostředků je vysoká pořizovací cena.

Nejlepší prací kapsle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Lenor Spring Awakening kapsle 44 ks 100 % 279 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Persil Discs Color Box kapsle 22 ks 100 % 225 Kč Zobrazit Vmd.drogerie
3. Persil Discs Universal Box kapsle 22 ks 99 % 199 Kč Zobrazit Pemi.cz
4. Waschkönig Universal 3v1 kapsle 30 ks 97 % 145 Kč Zobrazit Dadaplenky.cz
5. Ariel All-in-1 Color kapsle 80 ks 96 % 509 Kč Zobrazit Euroking.cz

Požadavky na prací prášek

Koupit můžete universální prací přípravek, ten se hodí pro praní běžného oblečení. Pokud však budete potřebovat vybrat speciální oblečení, mezi které patří dětské prádlo, sportovní oblečení atd., budete potřebovat také některé specializované produkty.

Složení

Základní složkou, kterou prací přípravky obsahují je alkylbenzensulfonát. Ten se postará o veškeré nečistoty a zabraňuje jejich opětovnému usazování. Další složkou jsou enzymy lipázu. Tyto enzymy rozkládají tuky také během praní při nižší teplotě. Kromě těchto složek však prací prášky obsahují i řadu dalších složek.

  • Soda – jedlá a prací soda plní funkci změkčovadla.
  • Parfemace – v pracích prášcích mohou být syntetické i přírodní parfemace, které prádlo provoní. Syntetická parfemace však může způsobovat kožní alergie, nebo dráždí pokožku.
  • Plnidla – starají se o potřebný objem i sypkost, žádnou jinou funkci však neplní. Koupit lze i přípravky bez plnidel.
  • Bělidla – jsou zpravidla na bázi chloru. Prádlo vybělí, jsou však hůře biologicky odbouratelné.
  • Fosfáty – v pracím prostředku se starají o změkčení vody. Nejsou však ekologické a proto se postupně nahrazují zeolity, které naopak životnímu prostředí neškodí.

Ekologie

Ekologie je častým tématem, o které se hovoří v mnoha odvětvích. Nejinak je tomu i při používaní pracích přípravků. Ekologické přípravky nesmí obsahovat žádné nežádoucí složky jako syntetické aromatické složky, fosfáty, barviva nebo ropné látky.

Mezi složky, které mohou ekologické prostředky obsahovat, patří éterické oleje, mýdlo, mýdlové ořechy, perkorbonát sodný, který plní funkci bělidla. Dále to jsou různé rozložitelné či rozpustné látky, které nezatěžují životní prostředí, prací soda či silikáty.

Ekologické prostředky díky svému šetrnému složení nedráždí pokožku a jsou vhodné pro děti i alergiky.

Domácí výroba

Ekologický prací prášek si můžete vyrobit také doma. Pro domácí výrobu budete potřebovat pouze několik složek. Základem je přírodní neparfémované mýdlo, prací soda. Prací sodu není možné zaměnit za jedlou sodu, úkolem prací sody je změkčit vodu. Prací prostředek můžete ovonět několika kapkami éterického oleje.

Postup, jak prací prášek vyrobit a jaké množství jednotlivých ingrediencí budete potřebovat, najdete v mnoha volně dostupných receptech. Obecně je třeba mýdlo pouze nastrouhat a vložit do větší nádoby. Dále se přidá potřebné množství prací sody a dále olej.

  • Prací soda – bez ní se výroba domácího pracího prášku neobejde.
  • Hrubozrnná mořská sůl – rozjasní barvy a odstraní nevzhledné zažloutlé skvrny.
  • Kyselina citronová – odstraňuje skvrny a rozloží tuky
  • Tetraacetylethylenu-diaminu – známý pod zkratkou TAED, umožňuje praní při nízké teplotě.

Prací prášek vhodný pro děti vyrobíte pouze z prací sody a kvalitního olivového mýdla.

Dávkování

Přesné dávkování je vždy uvedeno na balení. Nejčastěji se udává dávkování na 4 kilogramy prádla. Pro vyprání jedné dávky budete potřebovat cca 80 – 120 gramů sypkého a 70 – 110 ml pracího gelu. Dávkování nemusíte řešit pouze u gelových kapslí.

Značka

Prací prášky jsou na trhu zastoupeny velkým počtem výrobců. Mezi ty nejoblíbenější patří přípravky Ariel, což je výrobce, který na trh uvedl i první gelové kapsle. Ve velkém se prodávají přípravky Persil, Frosch, Perwoll, Vanish, Lenor, Woolite, Jelen a mnoho dalších.

Cena

Cenu prášku ovlivňuje mimo jiného velikost balení. Zejména v případě universálních pracích prostředků je výhodné, kupovat větší balení. Avšak záleží i na koncentraci přípravku. Koncentrovanější prostředek vypere větší množství prádla při menším dávkování.

Cenu pracího prášku není možné přesně určit. Toto zboží můžete výhodně nakoupit v různých slevových akcích, což cenu pochopitelně velmi ovlivní. Záleží i na velikosti balení, složení nebo značce výrobku.

Malá balení nebo výrobky méně kvalitních značek koupíte do 200 Kč. Zastoupeny jsou nejen sypké, ale i gelové prací prostředky. Lze koupit i malé balení gelových kapslích.
Větší balení kvalitnějších produktů dostanete za cenu okolo 500 Kč. V této kategorii je i mnohem větší výběr ekologických přípravků.

Otázky a odpovědi

Je třeba při praní používat aviváž?

Úkolem aviváže je prádlo provonět a změkčit. Díky aviváži předejdete i nežádoucímu elektrizování, které je běžné především v případě umělých tkanin. Díky aviváži dochází i k odpuzení nečistot. Nevýhodou aviváže je však negativní dopad na životní prostředí.

Proto se ji doporučuje nahradit několika kapkami éterického oleje. Prádlo vyprané v aviváži by se nemělo sušit v sušičce na prádlo. Ta by se mohla při kontaktu s aviváži dokonce poškodit. V případě, kdy k sušení sušičku prádla používáte, je vhodné aviváž nahradit vonnými ubrousky.

Jak se projevuje alergie na prací prostředky?

Alergie se projevuje suchou podrážděnou pokožkou. Dalším projevem alergie může být vyrážka. Vyrážka se většinou objeví několik hodin poté, co budete vyprané oblečení nosit. Ve většině případů mají na alergii podíl parfémy, barviva nebo nežádoucí konzervační látky. Jakmile se nějaká alergická reakce objeví, měli byste koupit šetrnější prací prostředek.

Jak se starat o dětské oblečení?

Dětské oblečení byste měli během praní zbavit bakterií. Prát pro děti byste měli vždy pračce, v ruce nebudete schopni vyprat vše důkladně. Dětské oblečení lze prát při teplotě od 40 – 60 °C. Doporučenou teplotu byste měli najít uvedenou na štítku.

Dětské oblečení by se mělo prát před prvním použitím. Dětem byste měli prát ve specializovaných prostředcích, lze však použít i šetrné prostředky, označené jako senzitive. Při praní dětského oblečení byste neměli používat aviváž, která může způsobovat nepříjemné kožní reakce.

Závěr

Sypké prací prášky jsou vhodné na udržení bělosti nebo na odstranění skvrn. Tímto práškem vyberete veškeré textilie, které vyžadují praní při vyšších teplotách. Ideální je pro praní povlečení, ručníků a utěrek.

Barevné prádlo a běžné oděvy udržíte v čistotě pomocí pracího gelu. Ten je velmi šetrný k barvám a oblečení zbaví drobnějších skvrn. Gel lze použít pro praní při nízkých teplotách a během krátkých programů. Z tohoto důvodu se vyplatí zakoupit do domácnosti obě varianty pracích prostředků.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.econea.cz, www.mocdobre.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo