Vůně do sušičky

Sušička je pomocník, který vám usnadní sušení prádla a to nejen v zimních měsících. Vhodná je do každé domácnosti, nepostradatelná však může být v menších bytech, kde je problém umístit sušák. V době, kdy přicházely na trh první sušičky na prádlo, panovalo o tomto spotřebiči mnoho fám, které mnohé od její koupě odradily. V dnešní době však moderní sušičky přináší mnoho benefitů.

Avšak i dnešní sušičky přináší otázku, která není dosud jednoznačně zodpovězená. Týká se používání aviváže. Její používání mnozí nedoporučují, jiní však proti jejímu používání žádné námitky nemají. Jestli si nejste jistí, zda je tento přípravek vhodný, a přesto chcete prádlo ovonět, je pro vás dostupných několik dalších variant.

Porovnat ceny vůní do sušičky

Typy

Dostupných je hned několik variant přípravků, které se liší jak vlastnostmi, tak způsobem použití.

Vonné ubrousky

Mají veškeré přednosti běžné aviváže. Díky nim prádlo nejen ovoníte, po použití bude krásně měkké, snížíte jeho elektrostatiku a snadnější bude i žehlení. Použít je můžete i pro provonění prádla ve skříních, vložit je můžete do bot, sportovních tašek atd.

Mnoho ubrousků jsou k dostání v praktických uzavíratelných baleních, které se postarají o to, že ubrousky předčasně nevyschnou. K dostání jsou v různých vůních a jejich cena je velmi příznivá. Nevýhodu vonných ubrousků je, že se mohou během sušení rozpadnout a poté se budete vypořádat s malými kousky ubrousků na oděvech.

Tekuté vůně

Tyto vůně je možné používat v sušičce, ale vhodné mohou být i do pračky. Na rozdíl od aviváže však koupíte vůně, které neobsahují změkčovadla a použít je můžete v kombinaci s funkčním oblečením, bílým prádlem, ručníky nebo utěrkami.

Tekuté vůně jsou k dostání v různých koncentracích a ve většině případů se aplikují v malém množství. Běžné tekuté vůně obsahují mnoho chemických složek, což z nich nedělá zrovna ekologické výrobky. Jestliže vás složení tekuté vůně odradí, můžete stejným způsobem používat přírodní vonné oleje.

Ostatní

Mezi ostatní vůně můžeme zařadit míčky, hvězdičky nebo kapsle. Jejich výhodou je možnost dlouhodobého používání, obvyklá trvanlivost je 2 měsíce. U mnohých výrobků oceníte také přírodní látky, které jsou v nich obsaženy. Jsou šetrné a jejich použití je velmi jednoduché.

zpět k obsahu ↑

Složení

Složení vůní je různorodé. K dostání jsou chemické i přírodní prostředky. Některé chemické látky mohou způsobovat různé alergie a v případě citlivějších osob, alergiků nebo těch, kdo trpí kožními chorobami, jsou přímo nevhodné. Pro ně jsou určeny přírodní vůně, které jsou také zastoupeny mnohými výrobky.

Dle výrobců jsou všechny vůně schopny prádlo dokonale provonět na delší dobu. Z hlediska bezpečnosti je vhodnější používat výrobky známých značek. Před výběrem se můžete zaměřit na uživatelské recenze.

zpět k obsahu ↑

Vůně

Výběr vůní je poměrně široký, nejvíce jsou zastoupeny vůně květin, oblíbené jsou tradiční vůně citronu, kokosu a moře. V mnoha výrobcích je zastoupena levandule, která je součástí také mnoha parfémů a je právem nazývána pokladem Francie.

Vůně se uvolňuje v různém množství a vydrží tak různou dobu. Ne každá intenzita vám bude příjemná a pravděpodobně budete nějakou dobu experimentovat, než najdete značku a vůni, která vám bude opravdu vyhovovat.

zpět k obsahu ↑

Funkce

Funkce vůní je jasně daná, jejich hlavním úkolem je prádlo provonět s větší či menší intenzitou. Pokud však budete vůni vybírat, zaměřte si i na další funkce, které můžete v jejich případě využít. Jedná se o snadnější žehlení i skládá. Pomocí antistatického efektu zbavíte oděvy statické elektřiny. Ta vzniká třením jednotlivých oděvů.

zpět k obsahu ↑

Značka

Mezi výrobce vůní patří Dr. Beckmann, Whirlpool, Deostar, Beko, Swirl, Yankee Candle, Lenor a další. Z hlediska funkčnosti je vhodné i u tohoto výrobku preferovat kvalitního výrobce. Ten zaručí, že přípravky jsou pro vaši sušičku bezpečné a v případě samotného složení budou v menším množství zastoupeny škodlivé chemické látky.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena u těchto výrobků nehraje zásadní roli, důležitější je složení vůně. Samotná cena je mnohdy nic neříkající, jsou sice výrobky levnější a dražší, rozdíl je však i v dávkování a velikosti balení.

K nejlevnějším patří ubrousky, které vyjdou na cca 50 Kč. Tekuté vůně stojí okolo 100 Kč a k nejdražším patří vůně v podobě hvězdiček či balonků, které však vydrží delší dobu. Jejich cena je v rozmezí 200 – 300 Kč.

Porovnat ceny vůní do sušičky

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem se vůně přidává?

Vonné ubrousky se umísťují přímo na prádlo, na každou dávku je třeba jeden ubrousek. Stejně jako ubrousky se používají tuhé vůně, které se opět umístí na oblečení a vůně se uvolňuje postupně po mnoho cyklů sušení.

Tekuté vůně můžete v určitém množství na prádlo nakapat, ale oblíbená je i varianta míčků. Ty se používají pro lepší nadýchanost a snadnější žehlení. Vůni je možné nakapat přímo na ně. Některé myčky pak mají na vůně speciální přihrádku.

Jak vyřešit zápach ze sušičky?

Ačkoliv budete používat vůně, při nesprávném používání samotné sušičky, budete brzy řešit problém s jejím zapácháním. To je velmi často způsobeno nesprávným větráním.

Díky němu se tvoří vlhkost, která ulpívá na filtrech, topném tělese i těsnění. Proto se doporučuje sušičku po skončení procesu nezavírat, ale nechat ji s otevřenými dvířky řádně vyschnout.

Jak vyrobit vonný ubrousek do sušičky?

Koupit vonné ubrousky není žádný problém, dostupné jsou běžně v drogeriích i supermarketech. Na internetu však najdete různé návody na jejich snadnou domácí výrobu. Potřebovat budete pouze kousek bavlněné látky, vinný ocet, vřesové větvičky, esenciální olej a skleněnou dózu.

Vřesové snítky je třeba nechat přes noc louhovat ve vinném octě. Druhý den se roztok přecedí a nakape do něj několik kapek oleje. Poté vše promíchejte a přelijte do skleněné nádoby. Do ní umístěte různý počet bavlněných látek o velikosti cca 10 x 10 cm a nechte je řádně nasáknout. Ubrousky pak můžete používat v poměru 1 kus na dávku prádla.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Nejlevnější variantou jsou vonné ubrousky, jejich vůně však poměrně brzy vyprchá a v případě nekvalitních výrobků vás může nemile překvapit rozpadlý ubrousek, který budete z oblečení dlouhou dobu po malých kouscích odstraňovat. Tento problém se samozřejmě netýká všech výrobků a koupit je můžete i v kvalitnější podobě.

Tekuté vůně jsou intenzivnější, problémem však může být jejich chemické složení. Mnohým tak více vyhovují přírodní vonné oleje. Pravděpodobně nejoblíbenější jsou tuhé vůně, které vydrží až 2 měsíce. Vůně se uvolňuje postupně a používání je jednoduché a bezpečné. Mnoho tuhých vůní je na přírodní bázi.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

1 komentář
  1. Reagovat
    Lenka 25.9.2021 v 11:01

    Dobrý den potřebovala bych poradit s výběrem vůně do sušičky spojenou s pračkou?

    Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz