Basketbalové koše

Basketbal česky košíková je další z řady kolektivních míčových her, kterou není nutné dlouze představovat. Basketbal si pravděpodobně zahrál ve svém životě alespoň jednou každý. Ať už jako jeden z 5 hráčů v týmu, nebo jako jednotlivec, který si vyzkoušel pouze střelbu na koš. Principem basketbalu je umístit co možná nejvíce míčů do koše a tímto způsobem získat pro svůj tým bod.

Basketbal je populární prakticky všude na světě, jehož vznik je datován do roku 1891. Kolébkou této míčové hry jsou Spojené státy, kde byla již v roce 1932 založena IBF tedy Mezinárodní basketbalová federace.

Abyste si mohli basketbal zahrát, budete potřebovat pouze správný koš a míč. Na profesionální úrovni je nutné, aby byl basketbalový koš umístěn ve výšce 3,05 metru. Obruč koše musí mít průměr 45 cm, tloušťka musí být v rozmezí 1,6 – 2 cm. Pro amatéry jsou však k dostání koše, které si mohou vybrat podle svých možností a žádný důraz není kladen ani na umístění.

Domácí basketbalové koše mají mnoho podob. Házet na koš můžete ve vodě i na souši. První koš můžete koupit i velmi malým dětem, dospělým jsou pak určeny mnohem kvalitnější koše, které mohou být na stojanu nebo pevně uchycené ve zdi.

Porovnat ceny basketbalových košů

Nejlepší basketbalové koše

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Acra Basketbalová deska 90 x 60 cm 94 % 595 Kč Zobrazit Tipnet.cz
2. Spartan Chicago 91 % 6 660 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Spartan SAN FRANCISCO 86 % 2 590 Kč Zobrazit Insportline.cz
4. Master koš Street 81 % 5 790 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Spartan Acryl Pro Basket 60 % 11 598 Kč Zobrazit Mastersport.cz

Typy

Basketbalové koše jsou k dostání v několika podobách. Každý typ koše má svoje výhody a nevýhody a umožňují vám koš využívat při venkovní i vnitřní hře. To, zda budete koš používat venku nebo doma má vliv na správný výběr výrobního materiálu.

Stojanový koš

Basketbalový koš se stojanem lze považovat za universální. Tato varianta vám umožní koš používat doma i venku. Stojanový koš můžete podle potřeby převážet. Pro snadnější manipulaci mají některé stojanové koše pojízdná kolečka.

Stojanové koše jsou k dostání ve venkovním i vnitřním použití, pokud tedy nebudete koš pravidelně uklízet, věnujte pozornost výrobnímu materiálu. Přednostní kvalitnějších stojanových košů je možnost nastavit výšku stojanu dle vašich potřeb. Nastavení výšky je u jednotlivých košů možné v rozmezí 140 – 190 cm, 152 – 210 cm, 210 – 260 cm a 245 – 305 cm.

Koš na zeď

Pokud máte pro koš pevně stanované místo, můžete koupit variantu, kterou můžete umístit na zeď. Před upevněním je třeba dobře zvolit správnou výšku. Výhodou tohoto typu je cenová dostupnost. K dostání jsou pochopitelně i velmi robustní koše, které jsou vhodné spíše pro komerční využití.

Trenažery

Trochu stranou stojí větší trenažery, které jsou určeny pro vnitřní použití. Trenažer umožňuje trénovat střelbu na koš ve dvojicích. Součástí trenažéru je LCD displej, který koše počítá. Trenažery jsou k dostání v poměrně velkém cenovém rozmezí, levný trenažer udělá radost dětem, pro dospělé jsou k dostání robustnější ocelové konstrukce.

Určení

Basketbalový koš je vhodný pro všechny věkové kategorie. Koš byste tak měli vybírat právě podle možností jednotlivých uživatelů.

Pro děti

Nejmenším dětem jsou určeny nafukovací koše. Tyto koše jsou vhodné pro vnitřní použití, v létě je však můžete umístit do bazénu. Díky tomu si zábavu užijí nejen děti, ale i dospělí. Nafukovací koše jsou k dostání i ve variantě se stojanem.

Větším dětem je možné koupit menší koše se stojanem i v závěsné variantě. Pokud preferujete koše pro vnitřní použití, budou jejich součástí zpravidla měkké gumové nebo pěnové míče. Malé závěsné koše je možné připevnit také na dveře.

Pro dospělé

Starším dětem i dospělým jsou určeny větší koše. Velmi oblíbené jsou především jednoduché závěsné koše. Koupit můžete samostatnou obruč, nebo koš doplněný o zadní desku. Deska může mít několik podob a dostupná je v několika velikostech. Starším jsou pak určeny kvalitnější a robustnější stojanové koše. Některé koše umožňují pro větší stabilitu naplnit stojan pískem nebo vodou.

Velikost

Basketbalové koše jsou pro větší přehlednost rozděleny do několika skupin podle věku hráčů.

U8 je kategorie určená dětem mladším 8 let. Výška koše je 1,9 metru.

U10 je kategorie vhodná pro děti do 10 let. Výška koše je 2,6 metru.

Dětem starším 10 let a dospělým jsou určeny koše s oficiální výškou 3,05 metru.

Tyto parametry však není nutné nijak striktně dodržovat. Zejména pro občasné uživatele lze koš vybírat podle vlastních parametrů. Stojanové koše lze v mnoha případech výškově nastavit a koše na zeď jednoduše umístíte ve výšce, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Deska

Součástí většiny basketbalových košů je různě velká deska. Profesionální deska musí mít rozměr 180 x 105 cm. U desky si všímejte nejen velikosti, ale i výrobního materiálu.

  • Polyetylen – pro levnější koše jsou typické polyetylenové desky. Tyto desky jsou náchylné k poškození a jsou vhodnější spíše pro občasné používání.
  • Polykarbonát – pro náruživější hráče jsou vhodnější polykarbonátové desky. Tyto desky jsou pevnější, což se odráží i na jejich delší životnosti. Polykarbonátová deska má však také lepší odrazové vlastnosti, materiál se používá i pro profesionální basketbalové koše.

Obroučka

Nedílnou součástí koše je i obroučka. Jak již bylo zmíněno, profesionální koše musí mít obroučku o průměru 45 cm a tloušťce v rozmezí 1,6 – 2 cm. U rekreačních košů najdete obroučky s průměry 22, 32, 38 a 45 cm. Do obrouček o průměru 32 – 45 cm, se vejde standardní míč o velikosti 7. Pro nejmenší obroučky jsou určeny gumové nebo pěnové míčky s průměrem 12 cm.

Obroučka je ve všech případech vyrobená z oceli. Nejběžněji se jedná o ocel s tloušťkou 16 mm, nejmenší obroučky jsou vyrobeny z oceli s tloušťkou 7 mm.

Levnější obroučky jsou pevné, dražší obroučky odpružené.

  • Pevná – obroučka dostačující pro občasné hráče
  • Odpružená – vhodná pro náruživější hráče i profesionály

Značka

Basketbalové koše můžete koupit v hračkářství i obchodech se sportovním zbožím. Značka hraje roli spíše ve chvíli, kdy chcete koupit basketbalový koš pro pravidelné používání. Kvalitní koš koupíte například od značky inSPORTline, SPARTAN SPORT, Wilson nebo Spalding. Dětem můžete pořídit koš výrobce Teddies, Acra nebo Aga.

Cena

Malé koše určené dětem koupíte do 500 Kč. V této cenové kategorii lze koupit nafukovací koše nebo malé koše na zeď. Od 500 – 2 000 Kč jsou k dostání kvalitnější koše na zeď, ale i méně kvalitní stojanové koše. Pokud patříte k náruživým hráčům, můžete se zaměřit na cenové rozpětí 2 – 5 000 Kč. Zde najdete velice kvalitní stojanové i závěsné koše.

Porovnat ceny basketbalových košů

Otázky a odpovědi

Jaké příslušenství je možné ke koši pořídit?

Některé koše umožnují v případě potřeby dokoupit náhradní síť na koš. Žádné další příslušenství k samotnému koši koupit nelze. Pro hru však budete potřebovat vhodný míč a pumpu k jeho nafouknutí.

Proč mít doma basketbalový koš?

Basketbalový koš je velmi vhodný pro odreagování. Po náročném dni se jeho prostřednictvím zklidní děti i dospělí. Zaházet na koš si můžete jako jednotlivec, nebo je možné zapojit všechny členy rodiny.

Ačkoliv se může zdát střelba na koš jednoduchou záležitostí, můžete během této činnosti spálit mnoho kalorií. Hraní basketbalu se přirovnává k aerobnímu cvičení, tento pohyb má blahodárný vliv také na cévní systém a srdce.

Jaký basketbalový míč vybrat?

Basketbalové míče se liší výrobním materiálem i velikostí. Standardní velikost je velikost 7. Pro ženy lze koupit míč velikosti 6, dětem koupíte míč s velikostí 5 nebo 3. Výrobním materiálem je guma, syntetická nebo pravá kůže. Nejlevnější jsou gumové míče, které nejsou nijak kvalitní. Nejvíce jsou zastoupeny míče vyrobené ze syntetické kůže, které mají nejlepší poměr cena/výkon.

Závěr

Basketbalový koš vám poskytne mnoho zábavy a přispěje i ke zlepšení zdraví všech členů rodiny. Výhodou tohoto příslušenství je cenová dostupnost a celková nenáročnost. Kromě klasické podoby koše je možné koupit i nafukovací koš, který potěší nejmenší děti a díky kterému si můžete zpříjemnit čas strávený v bazénu.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.mastersport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (38 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já tedy byla zásadně proti koupi basketbalového koše, protože je to zbytečnost, ale manžel ho pro syna za každou cenu chtěl, takže mu objednal Tarmak B100 a umístil na zadní straně domu u garáže. Stál skoro čtyři tisíce a jestli si za ten rok zahráli dvakrát, tak je to moc, ale máme ho, to je důležité.

  2. Pro naše kluky a také manžela jsem objednala Master Against. Je to velmi kvalitní basketbalový koš, i když cena přes 2 000 byla docela hodně, ale když jim to udělá radost, dá se to přežít. Hodně vydrží a zatím se jim ještě nijak nepoškodil.

  3. Sháněl jsem basketbalový koš na zahradu, protože náš synátor rád hraje basket. Pořídil jsem Spartan Basket-Ring a je to naprostá bomba.

  4. Koupil jsem synovi tento typ: Acra Korb a je velmi spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo