Koše na prádlo

Koš na prádlo je určen na odkládání špinavého prádlo. Své místo najde v koupelně, na chodbě či jinde v interiéru. Praktický je především v patrových domech, ve kterých se ložnice nachází v podkroví, zatímco pračka v přízemí.

Koš na prádlo plní především estetickou funkci, díky velkému výběru však není potíž vybrat koš, který bude ladit s dalším vybavením. Koš na prádlo můžete využívat více způsoby. Použít ho můžete i na čisté prádlo, nebo do něj uskladníte například hračky či cokoliv jiného.

Důležitý je i výrobní materiál, který určuje odolnost i způsob zavírání i otevírání. Opomenout nesmíte ani na velikost a jednoduchou údržbu. Konstrukce koše by měla umožnit oblečení dýchat, z tohoto důvodu jsou koše doplněny o otvory, které se nachází na víku či po celém těle koše.

Porovnat ceny košů na prádlo

Typy

Ačkoliv je koš na prádlo poměrně jednoduchý výrobek, můžete i v tomto případě vybírat mezi různými typy.

Klasický

Největší výběr máte v případě tradičních košů. Ty využijete pouze k uskladnění prádla, přičemž koš stojí na podlaze. Tyto koše jsou dostupné v mnoha tvarech a velikostech, zvolit můžete materiál a vybrat můžete koš s úchyty i kolečky.

Koš se sedákem

Dřevěné koše vám mohou nabídnout také místo k sezení. Z tohoto důvodu máte k dispozici polstrované sedátko. Při výběru takového koše se zaměřte na nosnost a kvalitní konstrukci. Dřevěné koše je možné umístit různě v interiéru, ale nejsou určeny do vlhkých koupelen.

Koš k zavěšení

Ti, kdo bydlí v menších bytech, mohou volit závěsné varianty košů. Zpravidla se jedná o textilní nebo menší plastové koše. V menší míře jsou zastoupeny koše kovové.

Hmotnost

Hmotnost určuje výrobní materiál a velikost koše. Svou roli hraje i místo, kde bude koš umístěn. V případě, že koš postavíte přímo k pračce, nebude hrát hmotnost až takovou roli, protože pravděpodobně nebudete muset koš nikam přenášet. V opačném případě je hmotnost přímo stěžejní parametr.

Lehčí koše jsou nutností především v případě, kdy budete koš nosit po schodech. Pokud vám nebudou lehké koše designově ladit, budete muset najít nějakou alternativu, jak dostat špinavé prádlo do pračky. Některé koše jsou z důvodu lepší mobility doplněny o přepravní kolečka.

Velikost

Velikost koše je na zvážení každého. Přizpůsobit ji můžete počtu členů v domácnosti, množství špinavého prádla a četnosti praní. Svou roli při volbě vhodné velikosti hraje i místo, kde bude koš umístěn.

V případě, že máte málo místa, můžete vybírat vysoký a úzký koš. Jeho nevýhodou je obtížnější vyndávání prádla. Nižší, ale rozměrnější koše jsou praktičtější, avšak náročnější na prostor.

Materiál

Co se týká materiálu, máte hned několik různých možností. Zastoupeny jsou klasické koše z proutí, dřeva, ratanu či bambusu. Koupit můžete také koš plastový, látkový nebo nerezový.

Materiál nemá vliv jenom na vzhled a hmotnost, zajímat by vás měla také údržba. Z tohoto hlediska jsou ideální plastové či nerezové koše. Z hlediska údržby jsou dřevěné koše vybaveny látkovou vložkou, kterou je často možné vyjmout a vyprat.

Materiál koše vybírejte také s ohledem na umístění. Ne každý materiál je vhodný do prostor vlhké koupelny. To se týká především dřevěných košů. Do koupelny je možné bezpečně umístit plastové i nerezové koše.

  • Dřevo – patří k oblíbené klasice, která nezklame. K dostání jsou v různých tvarech a velikostech a umístit je tak můžete do velkých i menších domácností. U tohoto materiálu musíte počítat s obtížnější údržbou a skutečností, že dřevo by nemělo být vystaveno zbytečné vlhkosti.
  • Plast – plastové koše jsou stylové, vybírat můžete mezi klasickým i moderním vzhledem. K dostání jsou v různých barevných variantách. Předností plastu je snadná údržba, nízká hmotnost i pořizovací cena.
  • Textil – do studentských bytů, dětských pokojů i moderních domácností můžete koupit jednoduchý textilní koš. Jeho předností je snadná údržba, mobilita, skladnost a přenosnost. I tyto koše jsou prodyšné a často umožňují zavěšení na stěnu.
  • Nerez – elegantní a moderní materiál, který obstojí v každé moderní domácnosti. Také tyto koše je možné zavěsit na stěnu a kromě špinavého prádla mohou plnit funkci koupelnových poliček.

Značka

Koše na prádlo jsou k dostání od mnoha různých značek, v tomto případě však výrobce nehraje zásadní roli a koš můžete zakoupit prakticky kdekoliv. Zmínit však můžeme krásné a oblíbené výrobky značky Goleto. Oblíbené jsou i jednodušší, ale praktické výrobky o značek Heidrun, Livarno Home, Darland nebo Morex.

Cena

Investice do koše na prádlo nijak velká. Menší zejména plastové a textilní koše je možné koupit za méně než 200 Kč. Větší koše zakoupíte za cenu do 500 Kč. Vybírat můžete mezi plastovými, kovovými i dřevěnými výrobky. Cena nejdražších košů pak může vyšplhat i ke 2 000 Kč.

Porovnat ceny košů na prádlo

Otázky a odpovědi

Na co nezapomenout u koše na prádlo?

Koš na prádlo by měl umožnit z hlediska hygieny cirkulovat vzduch. Na trhu je možné sehnat mnoho výrobků, které svým vzhledem koš na prádlo připomínají.

Pokud však koš ani víko není vybaveno těmito speciálními otvory, nejedná se o klasický koš na prádlo. Díky otvorům umožníte prádlu dýchat. Do koše na prádlo není možné odkládat mokré nebo vlhké prádlo, které by mohlo začít zapáchat a plesnivět.

Co vše může koš na prádlo nabídnout?

U těchto výrobků můžete ocenit přepravní kolečka a úchyty, které vám usnadní přemísťování koše z místa na místo. Z praktického hlediska jsou ideální koše na prádlo, které mají oddělené prostory.

Díky nim můžete prádlo průběžně třídit, což vám pochopitelně usnadní praní. Tyto koše jsou pochopitelně prostornější a vhodné do větších prostor.

Jak má vypadat ideální koš na prádlo?

Ideální koš by měl vyhovovat všem vašim požadavkům po designové stránce. Z hlediska přepravy by měl disponovat úchyty i přepravními kolečky.

Údržba musí být jednoduchá, a stačit by mělo otření koše vlhkým hadříkem. Víko by mělo umožnit jednoduché otevírání a zavírání, chybět nesní potřebné otvory. Textilní koše je možné zavírat stahovací šňůrkou.

Závěr

Díky koši na prádlo budete mít špinavé prádlo vždy uklizeno. Předejdete tak povalování kusů oblečení po pokojích, chodbách i koupelnách. Aby vše fungovalo podle vašich představ, budete muset všechny členy domácnosti do tohoto úklidu nekompromisně zapojit.

V opačném případě vás nezachrání ani koš nainstalovaný v každé místnosti vašeho bytu. Prádlo by nemělo být v koši déle než 14 dní a mokré či vlhké oblečení do něho nepatří vůbec. Propocené oděvy je tedy nutné nechat nejdříve usušit nebo hned vyprat.

Koše na prádlo můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.akoupelnyatopeni.cz, www.wenko-shop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (31 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Osobně dávám momentálně přednost košům na prádlo vyrobeným ze silikonu, jako jsou od značky Aquapur. Perfektní kvalita, a ještě se dají složit.

  2. Velmi dlouho mám koš na prádlo od značky Curver a nemůžu si stěžovat na nic.

  3. Hodně se mi líbí Váš článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo