Koše na prádlo

Koš na prádlo je určen na odkládání špinavého prádlo. Své místo najde v koupelně, na chodbě či jinde v interiéru. Praktický je především v patrových domech, ve kterých se ložnice nachází v podkroví, zatímco pračka v přízemí.

Koš na prádlo plní především estetickou funkci, díky velkému výběru však není potíž vybrat koš, který bude ladit s dalším vybavením. Koš na prádlo můžete využívat více způsoby. Použít ho můžete i na čisté prádlo, nebo do něj uskladníte například hračky či cokoliv jiného.

Důležitý je i výrobní materiál, který určuje odolnost i způsob zavírání i otevírání. Opomenout nesmíte ani na velikost a jednoduchou údržbu. Konstrukce koše by měla umožnit oblečení dýchat, z tohoto důvodu jsou koše doplněny o otvory, které se nachází na víku či po celém těle koše.

Porovnat ceny košů na prádlo

Typy

Ačkoliv je koš na prádlo poměrně jednoduchý výrobek, můžete i v tomto případě vybírat mezi různými typy.

Klasický

Největší výběr máte v případě tradičních košů. Ty využijete pouze k uskladnění prádla, přičemž koš stojí na podlaze. Tyto koše jsou dostupné v mnoha tvarech a velikostech, zvolit můžete materiál a vybrat můžete koš s úchyty i kolečky.

Koš se sedákem

Dřevěné koše vám mohou nabídnout také místo k sezení. Z tohoto důvodu máte k dispozici polstrované sedátko. Při výběru takového koše se zaměřte na nosnost a kvalitní konstrukci. Dřevěné koše je možné umístit různě v interiéru, ale nejsou určeny do vlhkých koupelen.

Koš k zavěšení

Ti, kdo bydlí v menších bytech, mohou volit závěsné varianty košů. Zpravidla se jedná o textilní nebo menší plastové koše. V menší míře jsou zastoupeny koše kovové.

zpět k obsahu ↑

Hmotnost

Hmotnost určuje výrobní materiál a velikost koše. Svou roli hraje i místo, kde bude koš umístěn. V případě, že koš postavíte přímo k pračce, nebude hrát hmotnost až takovou roli, protože pravděpodobně nebudete muset koš nikam přenášet. V opačném případě je hmotnost přímo stěžejní parametr.

Lehčí koše jsou nutností především v případě, kdy budete koš nosit po schodech. Pokud vám nebudou lehké koše designově ladit, budete muset najít nějakou alternativu, jak dostat špinavé prádlo do pračky. Některé koše jsou z důvodu lepší mobility doplněny o přepravní kolečka.

zpět k obsahu ↑

Velikost

Velikost koše je na zvážení každého. Přizpůsobit ji můžete počtu členů v domácnosti, množství špinavého prádla a četnosti praní. Svou roli při volbě vhodné velikosti hraje i místo, kde bude koš umístěn.

V případě, že máte málo místa, můžete vybírat vysoký a úzký koš. Jeho nevýhodou je obtížnější vyndávání prádla. Nižší, ale rozměrnější koše jsou praktičtější, avšak náročnější na prostor.

zpět k obsahu ↑

Materiál

Co se týká materiálu, máte hned několik různých možností. Zastoupeny jsou klasické koše z proutí, dřeva, ratanu či bambusu. Koupit můžete také koš plastový, látkový nebo nerezový.

Materiál nemá vliv jenom na vzhled a hmotnost, zajímat by vás měla také údržba. Z tohoto hlediska jsou ideální plastové či nerezové koše. Z hlediska údržby jsou dřevěné koše vybaveny látkovou vložkou, kterou je často možné vyjmout a vyprat.

Materiál koše vybírejte také s ohledem na umístění. Ne každý materiál je vhodný do prostor vlhké koupelny. To se týká především dřevěných košů. Do koupelny je možné bezpečně umístit plastové i nerezové koše.

 • Dřevo – patří k oblíbené klasice, která nezklame. K dostání jsou v různých tvarech a velikostech a umístit je tak můžete do velkých i menších domácností. U tohoto materiálu musíte počítat s obtížnější údržbou a skutečností, že dřevo by nemělo být vystaveno zbytečné vlhkosti.
 • Plast – plastové koše jsou stylové, vybírat můžete mezi klasickým i moderním vzhledem. K dostání jsou v různých barevných variantách. Předností plastu je snadná údržba, nízká hmotnost i pořizovací cena.
 • Textil – do studentských bytů, dětských pokojů i moderních domácností můžete koupit jednoduchý textilní koš. Jeho předností je snadná údržba, mobilita, skladnost a přenosnost. I tyto koše jsou prodyšné a často umožňují zavěšení na stěnu.
 • Nerez – elegantní a moderní materiál, který obstojí v každé moderní domácnosti. Také tyto koše je možné zavěsit na stěnu a kromě špinavého prádla mohou plnit funkci koupelnových poliček.
zpět k obsahu ↑

Značka

Koše na prádlo jsou k dostání od mnoha různých značek, v tomto případě však výrobce nehraje zásadní roli a koš můžete zakoupit prakticky kdekoliv. Zmínit však můžeme krásné a oblíbené výrobky značky Goleto. Oblíbené jsou i jednodušší, ale praktické výrobky o značek Heidrun, Livarno Home, Darland nebo Morex.

zpět k obsahu ↑

Cena

Investice do koše na prádlo nijak velká. Menší zejména plastové a textilní koše je možné koupit za méně než 200 Kč. Větší koše zakoupíte za cenu do 500 Kč. Vybírat můžete mezi plastovými, kovovými i dřevěnými výrobky. Cena nejdražších košů pak může vyšplhat i ke 2 000 Kč.

Porovnat ceny košů na prádlo

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Na co nezapomenout u koše na prádlo?

Koš na prádlo by měl umožnit z hlediska hygieny cirkulovat vzduch. Na trhu je možné sehnat mnoho výrobků, které svým vzhledem koš na prádlo připomínají.

Pokud však koš ani víko není vybaveno těmito speciálními otvory, nejedná se o klasický koš na prádlo. Díky otvorům umožníte prádlu dýchat. Do koše na prádlo není možné odkládat mokré nebo vlhké prádlo, které by mohlo začít zapáchat a plesnivět.

Co vše může koš na prádlo nabídnout?

U těchto výrobků můžete ocenit přepravní kolečka a úchyty, které vám usnadní přemísťování koše z místa na místo. Z praktického hlediska jsou ideální koše na prádlo, které mají oddělené prostory.

Díky nim můžete prádlo průběžně třídit, což vám pochopitelně usnadní praní. Tyto koše jsou pochopitelně prostornější a vhodné do větších prostor.

Jak má vypadat ideální koš na prádlo?

Ideální koš by měl vyhovovat všem vašim požadavkům po designové stránce. Z hlediska přepravy by měl disponovat úchyty i přepravními kolečky.

Údržba musí být jednoduchá, a stačit by mělo otření koše vlhkým hadříkem. Víko by mělo umožnit jednoduché otevírání a zavírání, chybět nesní potřebné otvory. Textilní koše je možné zavírat stahovací šňůrkou.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Díky koši na prádlo budete mít špinavé prádlo vždy uklizeno. Předejdete tak povalování kusů oblečení po pokojích, chodbách i koupelnách. Aby vše fungovalo podle vašich představ, budete muset všechny členy domácnosti do tohoto úklidu nekompromisně zapojit.

V opačném případě vás nezachrání ani koš nainstalovaný v každé místnosti vašeho bytu. Prádlo by nemělo být v koši déle než 14 dní a mokré či vlhké oblečení do něho nepatří vůbec. Propocené oděvy je tedy nutné nechat nejdříve usušit nebo hned vyprat.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

1 komentář
 1. Reagovat
  Romana 7.4.2022 v 18:02

  Hodně se mi líbí Váš článek.

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz