Basketbalové míče

Basketbal patří mezi oblíbené míčové hry. Výhodou tohoto sportu je i to, že ho můžete hrát společně s ostatními, nebo si alespoň zaházet na koš. Výhodou tohoto sportu je i velmi dobrá dostupnost, ke hře budete potřebovat pouze koše a kvalitní míč.

Basketbalové míče můžete vybírat také podle vzhledu. Za oficiální podobu se považuje míč v hnědo – oranžovém provedení, který je doplněn o černé žebrování. Kromě těchto míčů lze však koupit prakticky jakékoliv barevné provedení, což ocení zejména děti.

Vybrat správný míč není nijak těžké, ať už budete vybírat míč určený pro rekreační nebo pravidelnou hru, měla by vás zajímat velikost a výrobní materiál. Basketbalové míče jsou vyráběny s ohledem na místo, kde se bude převážně používat. Rozhodovat se tak budete mezi míčem vhodným na venkovní nebo vnitřní použití.

Porovnat ceny basketbalových míčů

Nejlepší basketbalové míče

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Mondo Basket training 100 % 179 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Gala Orlando 95 % 585 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Gala Boston 92 % 422 Kč Zobrazit Vyprodeje24.cz
4. Molten B6G3800 90 % 1 160 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Gala New York 78 % 850 Kč Zobrazit Mastersport.cz

Použití

Basketbal lze hrát ve sportovních halách i venkovních hřištích. Právě to, kde budete hrát nejčastěji, ovlivňuje výběr správného míče.

Venkovní

Míče vhodné pro venkovní hraní jsou označeny jako Outdoor. Tyto míče jsou vhodné na betonové i asfaltové povrchy. Kvalitní venkovní míče jsou vyrobeny z polyuretanu, méně kvalitní z gumy. Před poškozením jsou venkovní míče chráněny speciální povrchovou úpravou.

Vnitřní

Pro halovou hru jsou k dostání Indoor míče. Výrobním materiálem těchto míčů je zpravidla pravá kůže a povrch míče je opatřen mikrovlákny, které se starají o lepší přilnutí k ruce. Vnitřní míče jsou naprosto nevhodné pro venkovní použití. Materiál, ze kterého je vnitřní míč vyroben, bývá velmi křehký a míč můžete poškodit i během krátké venkovní hry.

Velikost

Basketbalové míče se liší také svojí velikostí. Menší míče jsou lehčí a vhodné pro děti, standardní je velikost 7. Velikost míče ovlivňuje i jeho hmotnost.

Pro samotnou hru jsou určeny míče ve velikostech 5, 6 a 7. Kromě těchto běžných velikostí je možné koupit menší míče, které využijete při střelbě na malý koš. Zde můžete použít i míče velikosti 1 nebo 3.

 • Velikost míče 1 – tyto malé míčky jsou ideální právě pro již zmiňovanou střelbu na vnitřní koš. Ten bývá součástí dětských pokojů, ale někdo se házením na koš může uklidňovat také v práci. Malé míče jsou většinou vyrobeny z měkkých materiálů, jejich použití ve vnitřním prostředí je díky tomu bezpečné. Obvod míčů je cca 44 cm.
 • Velikost míče 3 – větší míče jsou určeny převážně dětem do 10 let věku. Průměr míče je okolo 160 mm. Velikost 3 není považována za oficiální hrací velikost a tyto míče jsou díky tomu vhodné pouze pro rekreační použití.
 • Velikost míče 5 – jedná se o nejmenší oficiální velikost basketbalových míčů. Díky tomu můžete koupit i velmi kvalitní míče, které splňují požadavky FIBA. Tyto míče jsou určeny dětem do 12 let věku.
 • Velikost míče 6 – druhá oficiální velikost míčů je určena pro ženy a děti starší 12 let.
 • Velikost míče 7 – jedná se o standardní velikost, kterou používají i profesionální hráče. Míč je vhodný pro chlapce starší 12 let a muže.

Hmotnost

Hmotnost míče je závislá na velikosti míče a výrobním materiálu.

 • Velikost 1 – nejmenší míče mají hmotnost v rozmezí 177 – 179 g. Doporučený tlak je 4 PSI, obvod míče je 44 cm.
 • Velikost 3 – rekreační míče mají hmotnost okolo 300 – 310 gramů, doporučený tlak je 7 – 9 PSI, obvod míče je 57 cm.
 • Velikost 5 – míče pro děti do 12 let mají hmotnost od 470 – 500 gramů, doporučený tlak je 7 – 9 PSI, obvod míče je 70 cm.
 • Velikost 6 – míče pro ženy mají hmotnost od 510 – 567 gramů, doporučený tlak je 7 – 9 PSI, obvod míče je 74 cm.
 • Velikost 7 – standardní velikost pro muže se vyznačuje hmotností 567 – 650 gramů, doporučený tlak je 7 – 9 PSI, obvod míče je 77 cm.

Materiál

Na výrobu basketbalových míčů se používají různé materiály. Výrobní materiál se liší zejména podle toho, kde by měl být míč používán.

 • Guma – gumové míče jsou určeny pro venkovní použití, tento výrobní materiál najdete u nejlevnějších a nejméně kvalitních míčů. Gumové míče jsou vhodné pro děti a všechny, kdo si basket zahrají pouze rekreačně.
 • Syntetická kůže – za základ se považují míče vyrobené ze syntetické kůže. Tento materiál se používá pro výrobu vnitřních ale i venkovních míčů. Míče jsou poměrně měkké a příjemné na dotek. Míče jsou vhodné pro všechny, kdo hrají basketbal častěji na amatérské úrovni. Mezi přednosti těchto míčů patří vysoká odolnost a dobrá cenová dostupnost.
 • Kůže – se používá na výrobu nejkvalitnějších a nejdražších míčů. Kůže je velmi odolný materiál, který je navíc velmi příjemný na dotek. Také kožené míče je možné používat při halové hře.

Značka

Ti, kdo vybírají basketbalový míč vhodný pro častější používaní, by neměli podcenit ani výběr správného výrobce. Mezi světově významné značky patří Molten a Spalding. Od těchto výrobců koupíte pouze míče nejvyšší kvality, kterou garantuje certifikace FIBA. Mezi další kvalitní výrobce patří například Gala, Spokey, Acra, Tarmark a další.

Cena

Cena basketbalových míčů začíná na cca 200 Kč. Za tuto cenu koupíte gumový míč s velikostí 7. Dětské míče o velikosti 3 a 5 jsou ještě levnější, cena může být nižší než 100 Kč. Výrobním materiálem je pryž a míče jsou vhodné pouze pro méně náročné hráče.

Za méně než 500 Kč již koupíte i míče nejvýznamnějších výrobců. U těchto míčů však nečekejte certifikaci FIBA, přesto je lze považovat za dostatečně kvalitní pro pravidelné používání. Nejdražší míče opatřené certifikací lze koupit za cca 3 000 a více Kč.

Porovnat ceny basketbalových míčů

Otázky a odpovědi

Jak zjistit, že je míč kvalitní?

Abyste měli jistotu, že kupujete opravdu kvalitní míč, je vhodné zkontrolovat jeho stav ještě před nákupem. Taková kontrola je poměrně jednoduchá, míč stačí pouze nafouknout na potřebný tlak.

Poté ho umístěte do oblasti hrudníků a nechte spadnout volným pádem na podlahu. Kvalitní míč by se měl odrazit do výšky 70 – 80 cm. Důležité je, aby se míč odrážel vždy v jednom směru. Jestliže se míč odráží v různých směrech, není jeho kvalita dostatečná.

Co je FIBA?

Je označení pro Mezinárodní basketbalovou federaci. Pod tímto označením najdete míče nejvyšší kvality. Jsou vhodné spíše pro profesionální nebo poloprofesionální využití. Nevýhodou těchto míčů je vysoká pořizovací cena.

Jakou péči míč vyžaduje?

Správnou péčí můžete prodloužit životnost míče. Důležité je správné skladování, ideální je skladování při pokojové teplotě a suchém místě. Basketbalový míč by neměl být vystaven dlouhodobému slunečnímu záření. Důležité je i jeho pravidelné dofukování. Míč se doporučuje omývat pouze vodou nebo vodou s mýdlem.

Závěr

Basketbalové míče lze koupit v různých kvalitách. Záleží především na tom, zda kupujete míč po občasné nebo pravidelné používání. I pokud je míč určen pouze k rekreačnímu využití, je vhodné ověřit jeho kvalitu alespoň pomocí vizuální kontroly.

Důležitá je kvalita švů. Míč by neměl mít švy volné a na jeho povrchu nesmí být ani praskliny. K basketbalovému míči se vyplatí přikoupit také pumpičku a k dostání jsou i praktické vaky na jejich uskladnění či přenášení.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.mastersport.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (47 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

8 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Pro kluky jsem kupovala Wilson NBA Drv Plus, takže mohou hrát jak se jim líbí. Míč je velmi kvalitní, pěkně zpracovaný a odolný.

 2. Dobrý den,chtěl bych se zeptat,zda má drážkováni na basketbalovém míči nějaké opodstatnění?Děkuji za informace…Jurko

 3. Reply
  Sporťák Honza 19.9.2022 v 8:43

  Tak já hraju basketbal už od mládí a momentálně se držím značek Wilson a Nike. Ty považuju za opravdu kvalitní a odolné.

 4. Koupila jsem chlapcům na basketbal kamaráda Wilsona a jsou s ním spokojeni. Hrají den co den a míč drží.

 5. Potřeboval jsem míč pro děcka, protože chtějí hrát basketbal na zahradě. Vzal sem jim Gala Orlando a dobře se s ním hraje.

 6. Mám doma tento míč Kensis Prime Classic a jsem hodně spokojený

 7. Moc jste mi pomohli. ?

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo