Nohejbalové míče

Nohejbal je národní Československá hra. K tomu, abyste si mohli nohejbal zahrát, budete potřebovat pouze vhodnou vnitřní nebo venkovní plochu, síť a nohejbalový míč. A nakonec budete muset dát dohromady dva týmy hráčů. V nohejbale obvykle soupeří 3, 2 nebo pouze 1 dvojice hráčů. Soupeři si posílají míč překopáváním přes síť, a aby získal jeden tým bod, musí se míč 2 x dotknout země na soupeřově straně hřiště. Hra se hraje na 2 výsledné sety, set končí ve chvíli, kdy jeden tým získá 10 bodů.

Nohejbal má řadu příznivců po celém světě. Zde je známý pod označením Football Tennis. Nohejbal je sport, který je oblíbený u osob každého věku. Ten správný nohejbalový míč vybírejte s ohledem na typ povrchu hřiště. Styl hry je závislí i na vlastnostech výrobního materiálu.

Porovnat ceny míčů

Typy

Nohejbalové míče lze rozdělit do skupin podle toho, na jakém povrchu je budete chtít používat. Velká většina míčů je však universální a použít je můžete prakticky na jakémkoliv povrchu.

  • Antukový povrch – antuka je hrubý materiál a při hře tak oceníte míče s robustnějším krytím. Díky tomu míče déle odolají tomuto drsnému povrchu.
  • Písečný povrch – na tomto povrchu dosáhnete lepších výsledků s měkčím míčem. Takovýto míč je konstruován tak, aby se po písku nepohyboval zbytečně rychle.
  • Umělý povrch – míče pro halovou hru mají hladší texturu. Taková ta konstrukce zajistí stabilní trajektorii letu a minimalizuje oděr míče.

Velikost

Nohejbalové míče by měli být velké tak, aby byla hra pohodlná, rychlá a bezpečná. Technické parametry nohejbalových míčů jsou pevně stanovené Mezinárodní nohejbalovou federací FIFTA. V těchto parametrech je zahrnuta velikost, hmotnost, vnitřní tlak i odrazivost.

Nohejbalové míče jsou nejčastěji k dostání ve velikosti číslo 5. Hmotnost míčů se pohybuje v rozmezí 396 – 453 gramů. Doporučený tlak je v rozmezí 60 – 65 kPa. Míče s těmito parametry se musí používat na soutěžích i profesionálních soutěžích. Pokud budete hrát nohejbal rekreačně, mohou se parametry trochu lišit. Vše se odvíjí od věku hráčů.

Materiál

Na výrobu nohejbalových míčů by měly být použity kvalitní a odolné materiály. Díky tomu bude míč odolný vůči opotřebení i jakýmkoliv vnějším vlivům.

Povrchovým materiálem nohejbalových míčů je přírodní nebo syntetická kůže. Míče pro děti jsou často vyrobeny z polyuretanu.

  • Polyuretan – posledním používaným materiálem je polyuretan. Tento materiál v sobě kombinuje měkkost i odolnost. Tato kombinace bude nejvíce vyhovovat dětem a začátečníkům.
  • Syntetická kůže – je materiál, který je vhodný pro hru na všech typech povrchů. Výhodou syntetické kůže je, že není náchylná na vlhkost. Vystačit si však budete muset s o něco kratší životností. Míče vyrobené ze syntetické kůže jsou tvrdší a zajistí rychlejší hru. Tato vlastnost je výhodná pro zkušenější hráče. Za výhodu však lze považovat nižší pořizovací cenu.
  • Přírodní kůže – míče vyrobené z přírodní kůže jsou velmi odolné a mimořádně kvalitní, o čemž vypovídá jejich vyšší pořizovací cena. Nevýhodou přírodní kůže je však vysoká náchylnost na vlhkost.

Hmotnost

Dalším důležitým parametrem je hmotnost míče. Hmotnost souvisí s věkem hráčů. Čím jsou hráči menší, tím lehčí by měl míč být. Hmotnost má vliv na ovladatelnost, ale i rychlost míče. Lehčí míče jsou snadnější na ovladatelnost, ty těžší jsou rychlejší, což bude vyhovovat náruživým i profesionálním hráčům.

Značka

Nohejbalové míče lze koupit v mnoha designech. Tradiční míče bývaly vždy černobílé, dnes však můžete koupit míče mnoha barev a designů. Prakticky každý klub či výrobce používají míče unikátního designu. V obchodech najdete nohejbalové míče značek Gala, Sedco, Molten, Köck Sport.

Cena

Cena nohejbalových míčů bývá v rozmezí 300 – 1 500 Kč. S levnějšími míči si vystačí děti i méně nároční nebo rekreační hráči. Za kvalitnější míče můžete zaplatit 500 – 800 Kč. Tyto míče již budou více vyhovovat náročnější a pravidelní hráči nohejbalu. Profesionálové pak budou potřebovat míče vyrobené z mimořádně kvalitních prémiových materiálů. Většina nohejbalových míčů se prodává po 1 kuse, avšak koupit můžete i různě velké sady míčů. Sady jsou dobrou volbou při vybavování školních i jiných tělocvičen. Cena sady se šplhá k několika tisícům korun.

Porovnat ceny míčů

Otázky a odpovědi

Kdy nohejbal vznikl?

Neoficiálním rokem vzniku nohejbalu je rok 1922. V tomto roce se v Praze pravidelně scházeli fotbalový hráči Slávie. Před začátkem tréninku si krátili čas pohráváním s míčem na opuštěném tenisovém kurtu. Tenis hráli hráči jednoduše jiným způsobem, ke hře používali nohy a fotbalový míč, který překopávali přes síť. Tenis se však takovým způsobem hrál i v jiných částech republiky. Nadšenci používali provaz i staré záclony. A takovéto byly počátky dnes velmi oblíbeného nohejbalu.

Na co při výběru nohejbalového míče zaměřit?

Od každého míče se očekává, že bude kulatý. Na každý míč však má ten správný tvar. Některé míče mohou být mírně zdeformované, což se na kvalitě hry pochopitelně podepíše. Takovýto míč nebude snadné ovládat. Pokud si chcete zahrát opravdu na úrovni, měli byste se při výběru míče zaměřit na certifikované míče ověřených výrobců.

V čem se liší nohejbalový míč od míče fotbalového?

Mnozí si nohejbal s chutí zahrají s klasickým fotbalovým míčem. Nohejbalový míč vypadá na první pohled jako fotbalový míč, avšak má trochu jiné vlastnosti. Největší rozdíl je v technologii výroby. Zatímco fotbalové míče jsou sešity z několika panelů pevnou nití, míče na nohejbal jsou lepeny speciálním vulkanizačním lepidlem. Podšívkový materiál u fotbalových míčů je nalepen tak, aby tvořil prostor mezi vzdušnicí a povrchovým materiálem. Nohejbalové míče mají v této části černou pryž a povrchový materiál tak tvoří celistvou vrstvu. Velikost a hmotnost míčů je však prakticky totožná.

Závěr

Nohejbalový míč je pro adekvátní hru naprostou nezbytností. K výběru správného míče by měli zodpovědně přistupovat rekreační i profesionální hráči. Správně zvolený míč přispěje k postupnému zlepšování hry a tím i k dokonalému hernímu zážitku. Nohejbalové míče jsou rozděleny do skupin podle věku a účelu. Veškeré potřebné parametry na velikost, hmotnost, tlak i tvar splňují především certifikované míče ověřených výrobců.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo