Volejbalové míče

Volejbal patří k oblíbeným kolektivním sportům. Pinknout míč přes síť vyzkouší rád každý, ostatně k tomu, abyste si mohli volejbal zahrát, nebudete potřebovat žádné nákladné vybavení. Postačí pouze síť a vhodně zvolený míč. Složité vybírání volejbalového míče může být pro mnohé zbytečné, ostatně ke hře můžete použít i obyčejný míč. Pouze s tím volejbalovým však dosáhnete nejlepších výsledků a dobrých letových vlastností.

K tomu, abyste vybrali kvalitní míč, budete potřebovat několik informací. Přehled byste měli mít o výrobním materiálu, zvolit musíte správnou velikost a hmotnost míče. Ti, kteří to s volejbalem myslí vážně, nemohou podcenit ani kvalitního výrobce.

Porovnat ceny volejbalových míčů

Nejlepší volejbalové míče

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Mikasa VS170W 100 % 650 Kč Zobrazit Insportline.cz
2. Gala Volleyball 10 100 % 712 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Gala Pro Line BV 5591 S 96 % 1 220 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Molten V5M4500 93 % 1 290 Kč Zobrazit Sportprogres.cz
5. Gala Training 10 BV 5561 S 89 % 745 Kč Zobrazit Sportisimo.cz

Typy

Volejbalový míč je třeba vybírat i podle způsobu využití. Kromě klasického volejbalu si můžete zahrát plážový volejbal. Tyto sporty vyžadují jiné míče, které se liší svými letovými vlastnostmi, odlišná je velikost, vnitřní tlak i technologie zpracování.

Volejbalový míč

Je určený k hraní na tvrdém povrchu, použít ho můžete v tělocvičně i na betonovém venkovním hřišti. Velikost míče je v rozmezí 650 – 670 mm, hmotnost je od 260 – 280 gramů. Míče se vyrábí ze syntetických materiálů i kůže. Samotná volba materiálu není tolik důležitá.

Podstatné však je, aby byl míč lepený. Důležitá je také hodnota vnitřního tlaku, ta by měla být od 30 – 32,5 kPa. Přesné parametry, které musí kvalitní míč splňovat, určuje FIVB, tedy Mezinárodní volejbalová federace.

Beach-volejbalový míč

Míč na plážový volejbal má trochu jiné parametry. První čeho si můžete všimnout na první pohled je trochu větší velikost. Míč na plážový volejbal má o 2 cm větší obvod, koupit tak můžete míče s velikostí od 660 – 680 mm.

Hmotnost míče však zůstává stejná, opět můžete vybírat míče s hmotností 260 – 280 gramů. Vnitřní tlak je v tomto případě pouze 17,1 – 22,1 kPa. Odlišná je i technologie výroby. Zatímco volejbalový míč musí být lepený, je míč na plážový volejbal šitý.

Velikost

Volejbalové míče jsou k dostání v několika velikostech. Při výběru vhodné velikosti je nutné přihlédnout k věku hráčů. Dospělým jsou určeny míče velikosti 5. Tyto míče používají i profesionální sportovci a velikost 5 je tak oficiální velikost, která může být použita při sportovních turnajích. Oficiální míče by tedy měly mít obvod 650 – 670 cm, hmotnost 260 – 280 gramů a tvnitřní tlak 30 – 32,5 kPa.

Kromě velikosti 5 můžete zakoupit i menší a lehčí míče, které jsou určeny dětem. K dostání jsou míče pouze dvou velikostí a to 4 a 5, avšak velikost 5 se podle věku liší hmotností. Pro větší přehlednost jsou míče barevně rozlišeny.

 • Žlutý míč – velikost 4. Míč je vhodný pro děti ve věku 6 – 8 let. Hmotnost míče je v rozmezí 180 – 200 g a obvod v rozmezí 600 – 610 mm.
 • Oranžový míč – velikost 5. Míč je vhodný pro děti ve věku 7 – 9 let. Hmotnost míče je v rozmezí 180 – 200 g a obvod v rozmezí 650 – 670 mm.
 • Červený míč – velikost 5. Míč je vhodný pro děti ve věku 8 – 10 let. Hmotnost míče je v rozmezí 200 – 230 g a obvod v rozmezí 650 – 670 mm.
 • Zelený míč – velikost 5. Míč je vhodný pro děti ve věku 9 – 11 let. Hmotnost míče je v rozmezí 260 – 280 g a obvod v rozmezí 650 – 670 mm.
 • Modrý míč – velikost 5. Míč je vhodný pro děti ve věku 10 – 12 let. Hmotnost míče je v rozmezí 260 – 280 g a obvod v rozmezí 650 – 670 mm.
 • Pro dospělé – velikost 5, vybrat může design míče. Hmotnost míče je v rozmezí 260 – 280 g a obvod v rozmezí 650 – 670 mm.

Materiál

Volejbalové míče mohou být vyrobeny ze syntetického materiálu nebo kůže.

Syntetický materiál

V současné době se jedná o častější materiál, který se používá na výrobu levnějších míčů. Míče vyrobené ze syntetických materiálů lze používat venku i v krytých halách. Tento materiál je měkčí a obecně více vyhovuje dětem a ženám.

Kůže

Dříve více používaný materiál, který je dnes méně oblíbený. Nevýhodou kožených míčů je zejména vyšší pořizovací cena. Míče vyrobené z kůže jsou však kvalitnější a jejich životnost je delší. Nevýhodou kožených míčů je však nesnášenlivost vody. Pokud míč zmokne, nasákne velké množství vody, zvýší svoji hmotnost a jeho povrch bude klouzat. Kožený míč by se tak měl používat pouze při hře v halách nebo jiných krytých prostorech.

Značka

Volejbalové míče nabízí mnoho různých výrobců. Pokud chcete opravdu kvalitní míč, který bude sloužit roky, zaměřte se na přední výrobce. K těm nejznámějším a nejvíce vyzdvihovaným patří míče značky Gala. Míče této značky mají výborné aerodynamické vlastnosti a používají se i při oficiálních zápasech.

Gala však nevyrábí pouze míče pro profesionály, koupit můžete kvalitní míč určený dětem i amatérským hráčům na všech hráčských úrovních. Podobně dobře jako Gala si vedou míče značky Molten, NILS, Wilson, Spokey, Sedko, Sparan a dalších.

Cena

Pořizovací cena volejbalových míčů není nijak velká. I kvalitní míč lze koupit za méně než 300 Kč. Za zlatou střední cestu lze považovat míče s cenou okolo 600 Kč a cena nejdražších míčů bývá vyšší než 1 200 Kč. Abyste mohli míč pravidelně dofukovat, bude se vám hodit také pumpička a ti, kteří budou míč často přenášet, mohou koupit i speciální vak nebo síť.

Porovnat ceny volejbalových míčů

Otázky a odpovědi

Jak se liší letové vlastnosti volejbalového a beach-volejbalového míče?

Míče na klasický volejbal mohou letět větší rychlostí. Důvodem, proč tomu tak je trochu jiná technologie výroby, menší velikost a vnitřní tlak. Pohyb v písku je mnohem náročnější než pohyb po tvrdém terénu, proto musí být míče na plážový volejbal o něco pomalejší.

Jak na údržbu volejbalového míče?

Volejbalový míč není na údržbu nijak náročný, jediné, co byste měli kontrolovat je hodnota vnitřního tlaku. To, jak by měl být míč nahuštěn, bývá uvedeno u ventilku každého míče. Proto, aby měl míč dobré letové vlastnosti je nutné vnitřní tlak čas od času zkontrolovat tlakoměrem. Aby míč dlouho vydržel, měl by být uložen na suchém místě.

Jaký míč koupit dětem?

Dětem vybírejte velikost a hmotnost míče podle věku. Lepší pocit ze hry budou mít díky míči vyrobenému ze speciálního měkkého materiálu. Na výrobu některých míčů se dokonce používá molitan. Měkká molitanová vrstva se vkládá pod vrchní materiál. Tyto míče jsou nejoblíbenější právě u dětí, protože kontakt s míčem není tak bolestivý.

Závěr

Volejbalový míč nepatří mezi cenově náročné zboží. Není tedy důvod, aby rekreační hráči nebo děti používali při hře nekvalitní nebo jakýkoliv míč. Volejbalový míč vybírejte podle toho, na jakém povrchu budete hrát. Pro tvrdé povrchy jsou určeny menší lepené míče. Plážový volejbal si zahrajete s větších šitým míčem. Míč určený pro oficiální zápasy musí splňovat přesně dané parametry, rekreační hráči mohou koupit levnější míč.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.gazzasport.cz, www.legea-eshop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (36 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Hrajeme s kamarády a kamarádkami pravidelně v sobotu večer volejbal. Zvykli jsme si a velmi nám vyhovuje Molten V5M4500. Je velmi příjemný na dotek. Dobře se s ním hraje.

 2. Naši synové hrají volejbal u nás na zahradě, protože máme velký pozemek a manžel jim tam vytvořil takový sportovní koutek, kde máme síť na volejbal, koš na basket atd. No a sháněla jsem jim vhodný volejbalový míč, což nebylo jednoduché, protože to musel být Wilson, jako měl Tom Hanks v trosečníkovi. Nakonec jsem pořídila Wilson Mr. Wilson Cast Away a jsou nadšení, přitom nestál ani tři sta korun a velká spokojenost.

 3. Pro syna jsem koupila Kensis Smashpower a byl spokojený. Moc takové věci sice neznám, ale s pomocí vašeho článku jsem to zvládla na jedničku.

 4. Já osobně používám Gala Pro-line a hraje se s ním dobře. Má hodně dobrou kvalitu a parádní zpracování.

 5. Pro děcka jsem koupila Gala Pro Line BV a je super. Hrají s ním pravidelně a přestože ho zrovna moc nešetří, je znát dobrá kvalita i odolnost, protože zatím všechno přežil.

 6. Hrajeme s kamarády pravidelně volejbal, takže jsme potřebovali pořádný míč. Vzali jsme Gala pro Line a je ideální. Dobrá kvalita, skvěle se s ním hraje.

 7. Článek mi hodně pomohl s výběrem vhodného pro mě volejbalového míče, děkuji moc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo