Beachvolejbalové míče

Beach volejbal patří k létu stejně jako slunce a voda. Plážový volejbal je zábava, kterou můžete v parných letních dnech vyzkoušet s partou přátel nebo rodinou. Plážový volejbal může být nejen skvělou relaxací, ale i způsobem, kterým můžete upevnit svoje zdraví a zlepšit fyzickou kondici, vyčistit hlavu i odplavit stres.

Beach volejbal budete moci hrát na jakékoliv písčité ploše, na řadě míst lze využívat i speciálně upravené sportovní plochy. K tomu, abyste si mohli plážový volejbal zahrát, budete potřebovat pouze několik spoluhráčů. Hrát můžete dva na dva, tři na tři, ale za nejlepší variantu se považuje hra čtyři na čtyři. Větší počet hráčů lépe pokryje plochu kurtu a hra nebude tolik namáhavá. Hrát mohou ženy, muži, ale i smíšené páry.

K tomu, abyste si mohli beach volejbal zahrát, nebudete potřebovat příliš mnoho vybavení. Vystačíte si pouze s tím správným míčem na beach volejbal. Při výběru konkrétního míče vás budou zajímat 2 parametry. V základu se míče dělí do několika skupin podle určení. Při výběru byste měli rovněž přihlédnout k výrobnímu materiálu. Kvalitu míče určuje výrobce i pořizovací cena.

Porovnat ceny míčů

Typy

Beachvolejbalové míče je možné rozdělit podle určení. Nejvíce jsou na trhu zastoupeny rekreační míče, trouchu odlišné vlastnosti mají tréninkové a soutěžní míče. Svoje vlastní míče mají také děti.

  • Rekreační beachvolejbalové míče – tyto míče jsou vyrobeny z méně kvalitních materiálů a jsou ideální pro občasná spíše přátelská utkání, při kterých není výsledek až tolik důležitý.
  • Tréninkové beachvolejbalové míče – míče s přesně danými parametry, vyrobené z méně kvalitních materiálů. Díky nim jsou tréninkové míče o něco levnější.
  • Soutěžní beachvolejbalové míče – Mezinárodní fotbalová federace určila tréninkovým míčům přesné parametry, které musí splňovat každý jeden míč používaný při oficiálních zápasech.
  • Beachvolejbalové míče pro děti – míče pro děti jsou měkké a pro dětské hráče lépe ovladatelné a bezpečné.

Materiál

Míče na beach volejbal musí být vyroben z materiálů, které jsou schopny odolat různým venkovním podmínkám. Nejčastěji se na výrobu těchto míčů se používá nejčastěji syntetická kůže či Eva materiál.

  • Syntetická kůže – je materiál, kterému nevadí vlhkost. Tento materiál je i poměrně odolný. Na dotek je syntetická kůže jemnější a na dotek poměrně měkká. Kvalitnější míče vyrobené ze syntetické kůže mohou nabídnout prakticky stejné vlastnosti jako míče vyrobené z pravé kůže.
  • EVA – na rozdíl od syntetické kůže mají míče z EVA pěny jemnější povrch. Nárazy do ruky budou také mnohem méně znatelné.
  • Kůže – koupit můžete také velmi míč vyrobený z pravé kůže. Takovéto míče se vyznačují vysokou životností. Na dotek jsou míče tvrdší. Z kůže jsou většinou vyrobené míče vhodné pro vnitřní použití. Naopak, pokud budete hrát pouze venku, měli byste se koženým míčům vyhnout. Kůže je materiál, který je náchylný k nasávání vody. Po kontaktu s vodou míč ztěžkne a v rukou může klouzat.

Technologie zpracování

Míče na plážový volejbal jsou vyrobeny jinou technologií než míče na klasický volejbal. Plážové míče musí být šité. Vzdušnice je do míče volně vložený. Prasklou vzdušnici tak budete moci poměrně snadno vyměnit. Postačí pouze určitou část švů odpárat a vložit vzdušnici novou.

Značka

Beachvolejbalové míče koupíte od několika významných výrobců. Za jednoho z těch nejlepších se považují míče evropského výrobce Gala. Od Gala můžete koupit vysoce kvalitní míče pro rekreační, výkonnostní i profesionální hru. Vysoká kvalita těchto míčů je potvrzena certifikáty, které značce udělila federace FIBA i FIVB. Vysoce kvalitní jsou rovněž míče značky Wilson, Mikasa, Molten nebo Acra.

Cena

Nejméně zaplatíte za měkké dětské a začátečnické míče. Takovéto míče lze koupit za cenu okolo 300 Kč. Povrch míčů bývá zpravidla neklouzavý a na dotek velmi příjemný. Náročnější hráči mohou za míč zaplatit od 400 – 600 Kč. Na výrobu jsou použity pevnější materiály a mnohé míče jsou opatřeny certifikátem kvality. Za míče v mimořádné kvalitě můžete zaplati i více než 1 500 Kč. Nejdražší míče využijete spíše na zápasech a turnajích.

Porovnat ceny míčů

Otázky a odpovědi

Proč se vyplatí beach volejbal vyzkoušet?

Pohyb po písku je velmi zdravý a prospěšný. Po písčité ploše se budete pohybovat naboso, čímž dokonale aktivujete plosky nohou. Tuto část při běžné chůzi v obuvi nepoužíváme, což vede k jejímu ochabování a tím i mnoha bolestivým potížím. Kromě toho při hře zlepšíte svoji fyzickou kondici, spálíte kalorie a zažijete nezapomenutelnou zábavu při kolektivním sportu.

Proč není vhodné používat klasický volejbalový míč?

Beachvolejbalové míče se od běžných volejbalových míčů liší ve 3 zásadních parametrech. Míče na beachvolejbal jsou větší, obvod míče je v rozmezí 66 – 68 cm. Na rozdíl od klasických mají beachvolejbalové míče nižší tlak, a to cca 1 – 22 kPa. Hmotnost obou míčů je totožná, obvykle se pohybuje v rozmezí 260 – 280 gramů. A odlišná je i technologie výroby. Míče na plážový volejbal se vyrábí šicím způsobem a při výrobě se používají velmi odolné outdoorové materiály.

Jaké příslušenství k míči na beach volejbal pořídit?

Abyste udrželi míč v dobré kondici, budete potřebovat pumpičku. Jestliže budete hrát na volném prostředí, budete potřebovat i kvalitní síť, kterou budete moci bezpečně a pevně postavit, ale i snadno přenášet. Ke snadnějšímu přenášení míče pomohou i speciální vaky. Vak využijete i k uskladnění nepoužívaných míčů. Míče, které nebudete používat, by měly být uloženy na suchém, temném místě. Díky této péči vám míč vydrží v dobré kondici delší dobu.

Závěr

Volejbal i beachvolejbal jsou velmi oblíbené míčové hry. Pokud si s chutí zahrajete obě podoby volejbalu, budete potřebovat míče, které mají odlišné vlastnosti. Plážové míče jsou na rozdíl od míčů na klasický volejbal pomalejší. To je dáno odlišnou technologií výroby, rozdílnou velikostní i vnitřním tlakem.

Jestliže si budete chtít zahrát plážový volejbal míčem na klasický volejbal, budete muset po písku běžet velmi rychle a můžete mít velký problém míč dobíhat. Takováto hra vás pravděpodobně nebude příliš dlouho bavit. Proto se vám rozhodně vyplatí investovat alespoň do rekreačního míče, který se postará o mnohem lepší hráčské vlastnosti.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.gazzasport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo