Baskytary

Basová kytara je nástroj, který v kapele nahrazuje zvuk kontrabasu. V kombinaci s bubny se stará o rytmus skladby, avšak lze ji použít i pro sólové hraní. Tato kytara je poměrně nová, používat se začala až ve 20. století, přesněji v jeho druhé polovině. Vzhledově se podobá elektrické kytaře, rozdíl je pouze v delším krku a mohutnějším těle. Hraje se na ni za pomoci silných strun, proto je vybavena robustnějším ladícím mechanismem.

Baskytary se vyrábí v různých tvarech a rozdíl je i ve výrobním materiálu. Před nákupem je nutné dobře zvážit, kdo bude kytaru používat. Začátečníci a děti, které ještě neví, zda bude pro ně právě tento nástroj tím pravým, si mohou vystačit s levnější baskytarou klasického tvaru.

Zkušenější hráči však pravděpodobně očekávají více a právě jim jsou určeny kytary různých tvarů, nástroje vyrobené z kvalitního dřeva. U nástroje však ocení i nadstandardní vlastnosti, mezi které patří možnost použití snímače, či jiné elektroniky.

Porovnat ceny baskytar

Nejlepší baskytary

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Vintage VJ74 93 % 9 448 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Fender Squier Classic Vibe ’70s Jazz Bass 90 % 9 890 Kč Zobrazit Kytary.cz
3. Ibanez GSR 180 74 % 4 900 Kč Zobrazit Muziker.cz

Typy

Při výběru narazíte na baskytary různých tvarů. Právě podle nich můžeme basové kytary rozdělit do několika skupin.

Precision Bass

Právě tyto baskytary se objevili na trhu jako úplně první a to na začátku 50. let 20. století. Kytary jsou vybaveny jedním snímačem, použít je můžete při hraní různých stylů. Samotný zvuk je razantní, ale nikterak hutný.

Jazz Bass

Jedná se o první výrobky značky Fender. Právě jazz bass kytary patří ke standardu a díky zvukové všestrannosti jsou nejvhodnějším typem pro začátečníky. Součástí těchto kytar jsou dva snímače a uplatnění mají prakticky v každém hudebním stylu.

Modern Bass

Modern Bass je mladší typ baskytary. Od předešlých typů se liší kulatým a poměrně mohutným tělem. Typické jsou pro ně i delší rohy. V tomto případě mají kytary tzv. aktivní elekroniku, což znamená, že je její součástí předzesilovač. Aktivní elektronika vám kromě jiného umožní přímo na kytaře nastavovat výšky, středy i basy.

Kromě těchto nejzákladnějším typů jsou však dostupné baskytary mnoha dalších tvarů. Oblíbené jsou Hard and Heavy tvary, jejichž vzhled je až agresivní. Typické jsou špičaté a ostré tvary. Vzhledově se vymykají také Thunderbird baskytary a další.

Elektronika

Baskytary je možné rozdělit i podle typu elektroniky. Zde máte volbu ze dvou možností, a to basovou kytaru s aktivní nebo pasivní elektronikou.

  • Aktivní – nabízí více možností ovládání, zvuk můžete díky elektronice libovolně upravovat. Samotná elektronika je napájena pomocí 9 V baterie, jejíž životnost je nutné ohlídat. Zvuk je čistší.
  • Pasivní – výhodou je jednoduché ovládání, nevýhodou je velmi malá možnost zvuk upravit. Zvuk je dynamický a plný.

Struny

Převážná většina nástrojů má 4 struny. Přesto není nic neobvyklého zakoupit baskytaru s 5, 6 či 8 strunami. Tyto kousky jsou již určené zkušenějším hráčům, kteří nevybírají svoji první basovou kytaru.

4 strunné nástroje mají struny laděné do E, A, D a G tónu. Basové kytary s 5 strunami mají navíc hlubokou B strunu, ta bývá často označena, jako struna H.

Díky tomu můžete hrát na 5 strunnou kytaru hlouběji. Pokud chcete začínat s 5 strunnou kytarou, nevyplatí se vám nákup toho nejlevnějšího kusu. Levné 5 strunné kytary nemají H strunu, na rozdíl od dražších typů, nijak kvalitní.

Ozvučení

Proto, abyste mohli nástroj naplno využít, budete potřebovat adekvátní ozvučení. Vybírat můžete z následující aparatury:

Baskytarové kombo

Baskytarové kombo je zařízení kombinující reproduktor i zesilovač. Výhodou je jednoduchá instalace, stačí pouhé zapojení do zásuvky.

Z tohoto důvodu je kombo ideálním řešením pro začátečníky. Těm jsou doporučována zejména tranzistorová komba s výkonem v rozmezí 30 – 50 W. Komba je možné využít i pro hraní s kapelou, v tomto případě se však vyplatí zainvestovat do nějakého výkonnějšího typu.

Baskytarový zesilovač

Jedná se o zařízení bez reproduktoru. Pokud tedy koupíte zesilovač, nevyhnete se právě ani nákupu kvalitního reproduktoru. Toto řešení vám umožní zakoupit vše podle vlastních potřeb a máte tak větší možnosti používání. Jedná se o ideální řešení pro zkušenější hráče, kterým nevadí ani větší investice.

Technika hraní

Na baskytaru můžete hrát klasicky prsty, používá se ukazováček, prsteníček i prostředníček. Druhou možností je hraní za pomoci trsátka.

  • Hra prsty – pomocí prstů je možné zahrát mnohem složitější melodie, zvuk je měkký
  • Hra s trsátkem – trsátko se používá především v heavy metalu, zvuk je tvrdý a výhodou je zejména rychlost hraní

Vzhled

Ačkoliv nemá nic společného se zvukem, je také vzhled nástroje velmi důležitý. Pokud se vám kytara nebude líbit, bude pro vás hraní méně atraktivní.

Značka

Mezi doporučované značky patří Fender. Kytary tohoto výrobce jsou prověřené a zvuk vynikající. Mezi další kvalitní výrobce patří Yamaha, Jackson, Jay Turser, Ortega, Ibanez, Sandberg nebo Dean Markley.

Cena

Mezi nejlevnější patří kytary se zkrácenou menzurou. Jsou určené především dětem a kvalitní nástroj koupíte již za necelých 5 000 Kč. I v této kategorii však najdete špičkové kytary, jejichž cena šplhá nad 30 000 Kč. Tato skupina tak není určena výhradně začínajícím hráčům a na své si přijdou i menší zkušení basáci.

Cena baskytar se standardní menzurou se příliš neliší. Ani v této kategorii není problém zakoupit kytaru s cenou pod 5 000 Kč. Jedná se o jednoduché kousky běžného vzhledu. Dražší designové kytary stojí do 10 000 Kč, cena nejdražších dosahuje až 100 000 Kč.

Porovnat ceny baskytar

Otázky a odpovědi

Co je akustická baskytara?

Jedná se o basovou kytaru s dutým tělem. Je velmi podobná westernové kytaře, rozdílná je však velikost, basová kytara je o něco větší.

Akustická kytara má standardně 4 struny, způsob ladění se podobá kontrabasu. Ve většině případů jsou součástí kytary pražce, ale k dostání jsou i bezpražcové kytary. K akustickým basovým kytarám se běžně dokupují piezoelektrické snímače.

Jaké příslušenství je možné přikoupit?

K základnímu vybavení patří kvalitní struny, zesilovač nebo kombo. Z finančně méně náročného příslušenství můžeme jmenovat nástrojový kabel, kterým kytaru k zesilovači nebo kombu připojíte. Ke správnému naladění vám dopomůže vhodná ladička.

Při hraní se pravděpodobně neobejdete ani bez správného popruhu a zejména pro hraní v kapele využijete také stojan. Pro bezpečné přenášení jsou určeny pevné kufry nebo levnější měkké obaly.

Je lepší pražcová nebo bezpražcová baskytara?

Častěji se používají baskytary s pražci. Díky nim se budete snadněji orientovat na hmatníku. Tuto variantu by měli volit především začátečníci. Výhodou bezpražcových baskytar je lepší táhlý a teplejší zvuk. Přirovnat ho můžete ke zvuku kontrabasu. Samotné hraní je však mnohem obtížnější a vyžaduje více cviku, jednotlivé tóny totiž budete muset najít.

Závěr

Baskytara je nástroj, který je určen dětem i dospělým. Výběr správného nástroje by měl vždy proběhnout ve specializované prodejně, kde můžete jednotlivé nástroje vyzkoušet.

Jednotlivé basové kytary se liší také velikostí, dětem a menším postavám jsou určeny kytary s krátkou menzurou, jejichž krk je kratší, než krk kytar se standardní menzurou. Kromě toho je možné zakoupit také kytaru s menším tělem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.kytary.cz, www.muziker.cz, www.music-city.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (27 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Můj syn neustále básnil o baskytaře, tak jsem mu k maturitě objednala Ibanez GSRM20B a byl nadšený. Já tedy z toho rámusu ne, ale co bych pro něj neudělala.

  2. Skvělý článek, hodně mi pomohl.

Přidat komentář

Recenzer
Logo