Elektrické kytary

Elektrická kytara je skvělá alternativa klasické akustické kytary hlavně pro hráče, kteří vystupují veřejně a potřebují dobré ozvučení. Nemyslete si, že s elektrickou kytarou lze hrát pouze metal či rock, její využití je univerzální. Zaměřit se můžete například na blues, pop, ale i country. Abyste věděli, jakou kytaru vybrat, jak se o ni starat a co k ní dokoupit, připravili jsme pro vás tohoto průvodce. Pojďme se na to společně podívat.

Porovnat ceny kytar

Nejlepší elektrické kytary

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Jackson JS11 Dinky 92 % 3 694 Kč Zobrazit Kytary.cz
2. Ibanez GRX70QA 91 % 5 426 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. Fender Squier Affinity Stratocaster 87 % 5 490 Kč Zobrazit Kytary.cz
4. Fender Squier Bullet Strat 81 % 2 990 Kč Zobrazit Houdek.cz
5. Ibanez GRX 40 79 % 4 590 Kč Zobrazit Kytary.cz
6. ABX GUITARS 10 Set 78 % 4 390 Kč Zobrazit Muziker.cz

Typy

Stejně jako u akustických kytar, i ty elektrické mají různá provedení, ze kterých budete vybírat. Liší se samozřejmě i v rámci cenové kategorie, což je jistě důležitý aspekt. Každá z nich se hodí pro jiné účely, proto si představíme jednotlivé typy, abyste dokázali sami posoudit, která kytara pro vás bude ta pravá.

Stratocaster

Tento druh patří k nejzákladnějším a je vhodný především pro začátečníky. Můžete ho využít ve všech žánrech. Najdete ho také pod názvem “ST”. Na tuto kytaru nedají dopustit slavné hvězdy jako je Jimi Hendrix nebo David Gilmour z Pink Floyd.

Telecaster

Telecaster je podobný Stratocasteru pouze s tím, že má na sobě výřez označující se “T”. Díky tomuto tvaru má čistý a mírně zkreslující zvuk. Vidět ho můžete třeba u žánrů jako je pop či country.

Les Paul

Na tvrdší žánry (hard rock, metal) se vám bude hodit Les Paul, který je charakteristický jemným vykrojením na spodní části a zakulacenou horní stranou. Má navíc i dvojitý (humbucker) snímač, díky kterému vydává silný, výrazný a zakulacený zvuk. Zamiloval si ho například Jimmy Page z Led Zepellin nebo Slash z Guns N‘ Roses.

Superstrat

Takovouto kytaru jen tak nepřehlédnete. Je typická ostrými výřezy, užším tělem i krkem, špičatými hranami. Jak už vzhled napovídá, budeme je hledat hlavně u tvrdších žánrů, kterými jsou hard rock a metal.

SG

SG kytaru poznáte tak, že má stejné tělo nahoře i dole se dvěma decentními výřezy. Její zvuk je dokonalý a důkazem toho je kytarista Angus Young z AC/DC, kterého můžeme spatřit na ni hrát.

Hard and Heavy

Vzhled Hard and Heavy může mít různé podoby (hvězda, ostré hrany, prodloužené výřezy) a kvůli tomu se s ní hrají tvrdší žánry. Agresivní vzhled a tvrdý zvuk vynikne hlavně při výrazném zkreslení.

Semiakustické (lubové a pololubové) kytary

Pokud bychom mluvili o elektrických kytarách, které se využívají v jazzu a bluesu, určitě sem patří právě tento druh. Jako jediný se pyšní dutým tělem, který vytváří teplé a kulaté tóny.

Vícestrunné kytary

Pro hlubší hraní jsou na trhu k dostání vícestrunné kytary, jež poskytují navíc 7. a 8. strunu. Při hraní tak dosáhnete nekonečných riffů, které využijete při hraní moderního metalu.

Barytonové kytary

Barytonové kytary mívají 6 strun, ačkoliv je můžete naladit mnohem níže díky prodloužené menzuře (vzdálenost mezi nultým pražcem a kobylkou).

Funkce

Jak už jste se mohli přesvědčit sami, elektrické kytary se využívají především v tvrdších žánrech jako je hard rock či metal. Dají se s nimi samozřejmě hrát i jiné hudební žánry (country, blues, pop), nicméně to nebývá tolik obvyklé.

Tento druh kytar využívají spíše profesionálové, hráči v kapelách či milovníci hudby. Ke kytaře je potřeba přikoupit vybavení, které není úplně nejlevnější, proto si své rozhodnutí dobře rozmyslete. Nic vám ale nebrání pořídit elektrickou kytaru na hraní doma, jen buďte ohleduplní k sousedům.

Jaký materiál vybrat?

Při výběru materiálu zohledňujeme nejen materiál těla, ale i krku, respektive hmatníku. Od tohoto aspektu se poté odvíjí zvukový charakter nástroje a jeho výdrž.

Materiál těla

 • Olše – vysoká rezonance, dlouhá odezva, středové frekvence, u kytar typu Stratocaster a Telecaster
 • Jasan – podobný zvuk jako olše, rozdílná struktura dřeva, používá se u kytar typu Stratocaster a Telecaster,
 • Lípa – středové frekvence, výrazná dynamika, bohaté tóny, měkké a lehké dřevo
 • Mahagon – středně tvrdé dřevo, středové a basové frekvence, silná odezva, u kytar typu Singlecut (Les Paul)
 • Agathis – zvukem podobná olši, nižší rezonance, používá se u levnějších modelů

Materiál krku

 • Palisandr – tvrdá dřevina, porézní povrch, dobrá rezonance, různé barevné odstíny
 • Eben – jemný povrch, vysoká tvrdost, ideální pro basové frekvence, nejdražší materiál
 • Javor – vysoká tvrdost, pevnost, vyšší frekvence, výborná rezonance

Příslušenství ke kytaře

Abyste kytaru vůbec mohli používat a využívat její potenciál naplno, je třeba pořídit určité doplňky, přičemž některé z nich nejsou vždy zapotřebí, ale budou se vám hodit. Příslušenství k elektrické kytaře se od té akustické příliš neliší, budete potřebovat:

 • Trsátko nebo prstýnek – zjednoduší vám hraní a pomůže z kytary dostat požadované tóny
 • Ladička – aby kytara hrála správně, je třeba ji mít patřičně naladěnou. S opravdu dobrým hudebním sluchem k tomu nebudete potřebovat žádné příslušenství, pokud ho ale nemáte nebo si chcete být stoprocentně jistí, zakupte ladičku.

Prodává se v klasickém, pedálovém či klipovém provedení

 • Popruh – při dlouhém hraní ve stoje se vám bude hodit popruh, který vám kytaru podrží, a vy se tak budete moct naplno věnovat hraní. Vyrábí se z nylonového, textilního, koženkového či koženého materiálu.
 • Obal na kytaru – aby se kytara nepoškodila, je třeba ji umístit do obalu na kytaru, obzvlášť pokud cestujete. Abyste však dokázali kytaru ještě více ochránit, pořiďte si pevný kufr, který je odolný vůči všem okolním podmínkám a kde bude kytara v naprostém bezpečí.
 • Stojan na kytaru – pokud kytaru necháváte stát, kde si zrovna usmyslíte, riskujete, že ji odřete nebo jinak poškodíte. Stojan bude bezpečné místo, kam můžete kytaru uložit, když na ni zrovna nehrajete.
 • Kabel a kytarová vysílačka – abyste mohli kytaru připojit k aparatuře, o které si za chvíli povíme, bude třeba zakoupit kabel či kytarovou vysílačku, která vám zajistí propojení na dálku bezdrátově.

Aparatura

K čemu by vám byla elektrická kytara, kdyby nemohla plnit roli, ke které je určena? Dokupte si k ní aparaturu, která vám zajistí silný zvuk a požadovaný efekt.

Kytarové kombo

Kombinace zesilovače a reproboxu dohromady, které se hodí všem začátečníkům. Vyrábí se různé vzhledově i velikostně řešené varianty, u nichž se také liší výkon. Kytarové kombo je praktické, dobře se přenáší a obsahuje potřebné ovládací prvky. Chcete-li hrát v kapele, doporučujeme alespoň 60W kytarové kombo.

Zesilovač a reprobox

Pokud to myslíte s hraním opravdu vážně a očekáváte od kytary něco víc, pořiďte zesilovač a reprobox zvlášť. Investice bude o dost vyšší, nicméně se vyplatí, jestliže chcete působit profesionálně.
Hodí se, aby součástí aparatury bylo i několik zvukových efektů, které upravují zvuk kytary a ozvláštňují hru.

Značka

Elektrické kytary vyrábí spousta značek, my vám představujeme ty nejznámější, které na trhu existují. Liší se nejen původem, ale také cenovou kategorií. Společnou však mají kvalitu provedení, proto ani s jednou ze značek nešlápnete vedle.

 • Fender
 • Gretsch
 • Hartwood
 • SubZero
 • Yamaha
 • Jackson
 • Ibanez

Cena

Je asi logické, že čím vyšší je cena, tím stoupá i kvalita kytary, a to především v rámci materiálu, ze kterého je vyrobena. Před zakoupením byste měli zvážit, jak vážně to s hraním myslíte a jaký je váš účel, a podle toho vybírat cenovou kategorii.

Do 10 000 Kč

Jestliže s hraním na elektrickou kytaru začínáte, chcete si to nejprve zkusit, pak se vám nejvíce vyplatí nástroj do 10 000 Kč, který bude pravděpodobně vyroben z lípy či mahagonu, přičemž krk bývá nejčastěji z javoru.

Od 10 000 do 20 000 Kč

V této cenové kategorii budete mít větší možnost výběru, co se týče typu kytar. Také materiál bude pevnější a kvalitnější, a tak dosáhnete lepšího zvuku. Na výrobu těla se používá dřevo z olše, na hmatník pak palisandr.

Od 20 000 do 40 000 Kč

Tady už mluvíme o opravdu kvalitním provedení, které se odráží i na zvuku. Chcete-li působit profesionálně nebo prostě jen milujete hudbu, určitě se vyplatí zainvestovat. Najdeme tu materiály jako je topol či mahagon.

Od 40 000 Kč

V této cenové kategorii vyrábí značky jako jsou Fender, Gibson a Ibanez s originálním vzhledem a perfektním zvukem. Na výrobu se používá olše, lípa i javor. Určeno pouze pro ty, co to myslí opravdu vážně.

Porovnat ceny kytar

Údržba

Když už jste se rozhodli elektrickou kytaru zakoupit, je zapotřebí se o ni řádně starat. Při správné péči vám vydrží několik let a zachová si svou kvalitu, do které jste investovali.

Po každém hraní struny omyjte speciálním přípravkem a otřete je hadříkem do sucha.
Pravidelně nástroj čistěte přípravky přímo určenými na vaši kytaru, konkrétně na materiál, ze kterého je vyrobena. Pokud byste sáhli po špatném čističi, mohli byste kytaru poškodit. I hmatník bude potřebovat vaši péči – pořiďte mu vlastní čistič, který jej bude chránit před potem a mastnotou.

Jestliže hrajete často, je třeba také měnit struny, a to každé tři měsíce. Pokud používáte struny kvalitnější nebo se hraní tolik nevěnujete, můžete je vyměnit až po delší době. Když budete struny vyměňovat, rovnou můžete vyčistit hmatník a jeho pražce, protože se tam za normálních okolností moc nedostanete.

S kytarou zavítejte také do servisu, kde vám ji odborník seřídí a zkontroluje, zda je vše v pořádku. Jste-li zkušenější, zvládnete to sami.

Otázky a odpovědi

Pro koho je elektrická kytara určena?

Elektrická kytara je skvělým hudebním nástrojem pro každého milovníka kytar, který by si rád užil jejich zvuku naplno. Bude se hodit na hraní ve volném čase i hraní v kapele. Počítejte pouze s tím, že se jedná o hlučnější nástroj, proto trénujte v takovém prostředí, které je ideální pro tyto účely.

Je lepší kytarové kombo nebo zesilovač a reprobox zvlášť?

Pokud přemýšlíte nad tím, kterou z těchto možností zvolit, abyste tak využili potenciálu kytary, kytarové kombo se bude hodit všem začátečníkům, jelikož je levnější a praktičtější. Zesilovač a reprobox zvlášť je naopak určen spíše zkušenějším a náročnějším, protože vás bude stát mnohem více peněz. Na druhou stranu se můžete zaměřit na konkrétní parametry a vybrat si přesně na míru dle svých požadavků.

Co je to menzura?

Menzura je délka struny od nultého pražce ke kobylce, kde dochází ke chvění. To se projevuje nejen na zvuku, ale také na pocitu z hraní. Delší menzura znamená delší dozvuk kytary, kratší menzura zase poskytuje lepší hratelnost. Standardní menzury nalezneme u Stratocasteru či Telecasteru, kratší u Les Paul či SG kytary, nejkratší (short-scale) u Jaguaru a Mustangu.

Závěr

Chcete-li povýšit na jinou úroveň a dostat z kytary takový zvuk, jaký z klasické akustické nedostanete, vyzkoušejte elektrickou kytaru. Bude se vám hodit, ať už hrajete tvrdší žánry (hard rock, metal) nebo ty jemnější (blues, jazz, pop). Pokud teprve začínáte, nemusíte za nástroj utrácet velké množství peněz, vystačíte si s nejnižší cenou. Jestliže jste ale náročnější a chcete být profesionální, pak zainvestujte několik desítek tisíc a pořiďte si parádní kytaru z toho nejkvalitnějšího materiálu a od nejlepších značek.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.muziker.cz, www.kytary.cz, www.music-city.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Elektrickou kytaru jsem kupovala jako dárek pro bratra a pořídila mu jednu od značky Fender. Vypadalo to, že byl moc spokojený, kytara vypadala dobře a evidentně se mu na ní dobře hrálo, když jí na oslavě zkoušel, takže to snad byla správná volba.

 2. Do elektrické kytary jsem se zamiloval teprve nedávno, když jsem jí viděl v akci na jednom venkovském vystoupení. Neváhal jsem a hned jsem si objednal Ibanez GRG121DX-BKF, která má naprosto perfektní zvuk a skvěle se s ní manipuluje.

Přidat komentář

Recenzer
Logo