Volejbalové sítě

Volejbal patří k oblíbeným kolektivním míčovým sportům. Volejbal se hraje ve školních tělocvičnách, pinknout míč přes síť můžete na dovolené. Hrát můžete na pevném podkladu a velmi oblíbený je i plážový volejbal. K tomu abyste si mohli volejbal zahrát, nebudete potřebovat žádné nákladné vybavení. Postačí vám pouze vhodná síť a volejbalový míč.

Volejbalové sítě se vyrábí v několika rozměrech, své sítě mají amatérští i profesionální hráči. Aby byla síť kvalitní, měla by být vyrobená z kvalitních a odolných materiálů. Materiál má vliv nejen na kvalitu, ale i vlastnosti sítě. Kromě materiálu můžete vybrat i správnou velikost a způsob uchycení.

Porovnat ceny volejbalových sítí

Nejlepší volejbalové sítě

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Avento Volleyball Net 90 % 649 Kč Zobrazit Asportpro.cz
2. Pokorný sítě Liga Sport 87 % 3 190 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Sedco Beach 85 % 782 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Gala Extra Liga 80 % 3 490 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Merco Volejbal Advantage síť 73 % 660 Kč Zobrazit Fitvyziva.cz

Typy

Jak již bylo řečeno, síť může sloužit profesionálům i amatérům. Každá síť se liší provedením i výrobním materiálem.

Pro amatéry

Tyto sítě postačí všem, kde si zahrají volejbal pouze příležitostně. Vybírat můžete mezi sítěmi s lankem nebo šňůrkou. Výrobním materiálem je polypropylén a síťovina má tloušťku 2 – 2,5 mm. Horní část sítě je vyrobena z PVC, nebo se na horní a spodní části sítě nachází silnější šňůra. Nejlevnější sítě vystačí dětem, používají se i ve školních tělocvičnách, menších klubech a všude tam, kde se volejbal hraje pouze pro zábavu.

Poloprofesionální

Kvalitnější sítě používají amatérští i poloprofesionální hráče. Tyto sítě obstojí při střední zátěži, čemuž odpovídá i šířka síťoviny. Ta má sílu okolo 3 mm, i zde je výrobním materiálem polypropylen. Síť se napíná pomocí lanka.

Profesionální

Nejvíce zatěžované sítě, které musí obstát při každodenním používání. Vhodné jsou i pro vrcholové sportovce. Drahé sítě mají oblemované okraje, natahují se pomocí ocelového lanka. Na výrobu se používá kvalitnější materiál, síla síťoviny bývá okolo 3 – 4 mm.

Velikost

Volejbalová síť se vyrábí v několika rozměrech. Standardní velikost sítě je 9,5 x 1 m, napnutá síť má pak délku 11,5 metrů. Velikost jednotlivých ok je 10 x 10 cm. Kromě těchto sítí můžete koupit sítě s délkou od 7,5 – 10 metrů, nebo naopak koupit síť dlouhou více než 13,5 metru. Jestliže vám žádná síť svojí velikostí nevyhovuje, je možné nechat vyrobit volejbalovou síť na míru.

Způsob spojení ok

Na spojení jednotlivých ok se používá bezuzlová nebo uzlová technika.

  • Uzlová – ruční výroba, kdy jsou jednotlivá oka spojena pevným uzlem.
  • Bezuzlíková – síť je vyrobena strojově, jednotlivá oka jsou k sobě sešita.

Napínání

Volejbalovou síť můžete napínat několika způsoby:

  • Pomocí šňůry – toto napínání patří k základu a nabízí ho levnější volejbalové sítě. Šňůra prochází horní zpevněnou částí sítě. Délka šňůry je okolo 11 metrů, tloušťka cca 5 mm. Nevýhodou šňůry je menší odolnost a síť je tak vhodná spíše k občasnému použití.
  • Pomocí ocelového lanka – ocelové lanko opět najdete u levných, ale i dražších sítí. Používá se na napnutí volejbalových i nohejbalových sítí a stejně jako šňůra je umístěno v horní části sítě. Podle pořizovací ceny se liší tloušťka lanka. Levnější sítě jsou vybaveny lankem s tloušťkou cca 3 mm, dražší mohou mít lanko silné až 5 mm. Aby nedocházelo ke korozi, bývají ocelová lanka často pogumovaná.
  • Pomocí kevlarového lanka – je součástí dražších a více zatěžovaných sítí. Manipulace se sítí je díky tomuto materiálu příjemná, kevlarové lanko se netřepí, není však tolik odolné vůči UV záření.

Značka

Volejbalové a beach volejbalové sítě koupíte od KV Řezáč, Sedco, Malatec, Mikasa, Pokorny, APT, Acra, Molten, Wilson, Spartan Sport a dalších.

Cena

Pořízení volejbalové sítě není nijak nákladné. Velký výběr nabízí již cena do 500 Kč. Koupit můžete oba typy sítě, které jsou vhodné pro rekreační použití. Součástí některých výrobků je také praktická taška, která usnadní přenášení a umožní bezpečné uskladnění sítě.

Pokud budete síť používat častěji, měli byste se poohlédnout po kvalitnějších sítích, které lze napínat pomocí ocelového lanka. Jejich cena se pohybuje okolo 1 000 Kč. Nejkvalitnější sítě pak stojí více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny volejbalových sítí

Otázky a odpovědi

Jak se sítí zacházet?

Volejbalová sít není nijak náročná. V případě, kdy nebudete síť používat, avšak nebudete ji chtít ani sundávat, doporučuje se ji alespoň povolit. Stále natažená síť je více namáhaná a ztrácí rychleji svoji pružnost. TI, kteří používají síť pouze občas, by ji měli správně složit a uložit na suché místo.

Do jaké výšky se sít umísťuje?

Výška sítě je u amatérských hráčů individuální. Pokud však budeme vycházet z přesných pravidel, měla by být horní část sítě v případě ženského volejbalu umístěna ve výšce 2,24 metru. Při mužských zápasech se síť umisťuje do výšky 2,43 metru. Děti mohou mít podle věku síť umístěnou ve výšce od 1,95 – 2,20 metru.

Jakou sít pro beach volejbal?

Volejbalové sítě jsou rozděleny do dvou skupin. V jedné skupině najdete sítě určené pro klasický a v druhé pak pro plážový volejbal. Koupit pak můžete pouze samostatnou síť nebo celý set, který obsahuje skládací sloupky, rychloupínací pásy, speciální upevňovací šrouby i značení hřiště.

Závěr

Volejbalová síť je na trhu zastoupena velkým počtem výrobků. Pro občasné používání si vystačíte s menší přenosnou sítí. Tyto sítě lze obvykle nastavit do několika výšek a jsou naprosto dostačující pro děti. Nejen ony si díky těmto výrobkům mohou zahrát volejbal na zahradě nebo kdekoliv jinde. Náročnější sportovci pak mohou vybrat klasickou podobu sítě. Její kvalitu volte podle toho, jak často budete síť používat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.mastersport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Článek je přehledný a poučný.

Přidat komentář

Recenzer
Logo