Bidety

Bidety nepatří k běžnému vybavení koupelny, ale zájem o ně se v posledních letech zvětšuje. Největší výhodou, které vám používání bidetu umožní, je mnohem větší hygiena po použití toalety. Bidet ocení především osoby, které trpí hemoroidy nebo zácpou a ideální je i pro ženy. Používání bidetu je také ekologičtější a řešit nebudete muset ani chybějící toaletní papír.

Bidet může mít mnoho podob. Méně nároční uživatelé si vystačí s bidetovým sedátkem nebo sprškou. Náročnější mohou preferovat WC s bidetem nebo velmi oblíbený elektronický bidet. Vaše rozhodování může ovlivnit i to, jakým způsobem je možné jednotlivé podoby bidetu naistalovat. Ve většině případů je však instalace velmi jednoduchá a poradíte si s ní i doma.

Porovnat ceny bidetů

Typy

Bidet má mnoho podob. V současné době se již nejedná o další mísu umístěnou vedle klasické toalety. Mnohem oblíbenější je varianta bidetu a WC, pakliže hledáte levnější variantu, může vaše očekávání splnit bidetová sprška.

Samostatný bidet

Toto řešení bylo před nedávnem jediným možným, samostatný bidet je celkem běžný i v některých komerčních prostorech. Nejčastěji na něj narazíte v nemocnici nebo třeba porodnici. Bidet se běžně umísťuje vedle klasické toalety, doporučená vzdálenost je 60 cm.

Vybírat můžete mezi samostatně stojícím a závěsným bidetem. O přívod vody se stará vodovodní kohoutek nebo páka. Součástí samostatného bidetu může být, ale také nemusí být sedátko. Záleží pouze na tom, které variantě dáváte přednost.

WC s bidetem

Zde je bidet přímou součástí toalety. Na výběr máte opět mezi samostatně stojící a závěsnou toaletou. Bidetová toaleta bývá doplněna o mnohé funkce, nejvybavenější je bidet elektronický. Nevýhodou tohoto řešení je vyšší pořizovací cena.

Bidetová sprška

Využít ji můžete v případě, kdy se vám klasický bidet nevejde do koupelny. Bidetovou spršku můžete připojit k baterii umývátka. To by mělo být umístěno v blízkosti toalety, abyste mohli pohodlně nastavit teplotu vody. V případě, kdy součástí spršky umývátko není, můžete ji připojit na pod omítkovou baterii umyvadla. Bidetová sprška vám neposkytne při omývání takový komfort, jako klasický bidet využívající trysky.

Materiál

To, z čeho je bidet vyroben, je dáno samotným typem zařízení. Samostatně stojící bidety jsou vyrobeny z keramiky. Bidet umístěný v jakékoliv podobě na klasické toaletě je vyroben z plastu.

U materiálu je důležitá především povrchová úprava. U dražších bidetů se setkáte s glazurovaným povrchem, který zabraňuje usazování vodního kamene, nežádoucích bakterií i jiných nečistot.

Možnosti

Jednotlivé bidety mohou být doplněny o další praktické funkce. Zde záleží zejména na tom, kolik jste ochotni do pořízení bidetu investovat. Nejlevnější bidety v podobě spršky nebo trysky vám poskytnou potřebnou hygienu. Modernější a dražší bidety umožňují nastavit teplotu vody, anebo poskytnou masáž.

  • Více trysek – nejlevnější bidety disponují pouze jednou tryskou, dražší bidety mají trysky 2. První tryska je určena pro odstranění stolice, proud vody je silnější. Druhá tryska je určena zejména ženám, tuto trysku můžete libovolně natáčet, proud vody je jemnější. Nejdražší bidety mohou mít i speciální trysku vhodnou pro děti.
  • Údržba – velmi praktická je možnost automatického čištění. Díky této funkci se nemusíte starat o pravidelnou údržbu trysek.
  • Nastavení teploty vody – dražší bidety umožňují nastavit teplotu vody. V případě některých modelů můžete využít i tzv. dětský režim. Jedná se o velmi šetrné mytí vhodné především pro děti.
  • Vyhřívání – elektronické bidety jsou doplněny o funkci vyhřívaného sedátka.
  • Sušení – dražší bidet vás nejen očistí, ale také vysuší.
  • Odsávaní – bidet je schopen odsát i nepříjemný pach, který je po použití toalety typický. Také tuto funkci najdete u těch nejdražších modelů.
  • Masáž – u drahých bidetů bývá mezi doplňkovými funkcemi také masáž. Bidety mohou poskytovat sedací masáž, kterou využijete při léčbě hemoroidů. Druhou možností je pohybová masáž, kterou vám poskytnou trysky svým pohybem dozadu a dopředu.
  • Dálkový ovladač – elektronický bidet budete moci pohodlně ovládat pomocí dálkového ovladače.

Značka

Bidety, nebo bidetová prkénka lze koupit od mnoha známých výrobců. Oblíbené jsou výrobky značek Jika, Sapho, Aquline, Laufen, Geberit, Duravit a další.

Cena

Cena bidetů je závislá na typu a náročnosti uživatelů. Pokud nejste na toto zařízení nijak nároční, můžete pořídit bidetové prkénko, jehož cena je cca 500 – 3 000 Kč. U dražších sedátek budete moci nastavit sílu proudu vody nebo teplotu.

Od 4 000 Kč je možné pořídit samostatný volně stojící nebo závěsný bidet, ale také toaletu vybavenou bidetovou sprškou. Cena elektronických bidetů začíná na cca 7 000 Kč, komfortní elektronické bidety s mnoha funkcemi koupíte za více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny bidetů

Údržba

Čištění bidetů není nijak složité, postupovat budete prakticky stejně jako při čištění klasické toalety. K čištění se doporučuje používat klasické desinfekční čističe. Součástí elektronických bidetů je funkce automatického čištění. Přesto i tyto bidety je nutné čistit od vodního kamene, který se může na tryskách usazovat.

Otázky a odpovědi

Co je bidetové prkýnko?

Jedná se o nejoblíbenější řešení bidetu. Toto speciální záchodové sedátko je doplněno o malou bidetovou spršku. Bidetové prkýnko je možné umístit na jakoukoliv keramickou toaletu, přihlédnout musíte pouze k rozměrům toalety a sedátka. Po instalaci postačí připojit sedátko k přívodu vody a poté budete moci používat 2 spršky, které jsou standardní výbavou. Bidetové sedátko není nutné připojovat k elektrické síti.

Jak je bidet prospěšný pro ženy?

Kromě dokonalejší očisty, kterou ženám bidet poskytne, má toto zdánlivě jednoduché zařízení pro ženy i další zdravotní benefity.

Stříkající voda dopadající na intimní partie ženy pozitivně působí na svaly pánevního dna. Ty se po kontaktu s vodou instinktivně sevřou, což vede k jejich procvičování. A tato činnost pomůže předcházet s možnými potížemi s inkontinencí, ke které jsou náchylné těhotné ženy, ženy po porodu a ženy vyššího věku.

Co je elektronický bidet?

Jedná se o jakýsi přídavný bidet, který můžete připevnit na stávající záchodovou mísu. Tato varianta je ideální pro majitele menších koupelen i ty, kteří se nechtějí po použití toalety přemísťovat na samostatně stojící bidet.

Elektronický bidet je nutné připojit do elektrické sítě a pochopitelně i na přívod vody. U těchto bidetů máte k dispozici mnoho funkcí, jako například možnost používat 1 nebo 2 trysky, inteligentní senzor se postará o manipulaci s poklopem. Využít můžete možnost sedák předehřát, užít si můžete masáž. U elektronických bidetů se zaměřte na výkon. Za optimální se považuje výkon okolo 850 W.

Závěr

Bidet se postupně stává běžnou součástí domácích koupelen. Toto zařízení se postará o vaši dokonalou hygienu, a může být jakousi prevencí před možnými zdravotními komplikacemi. Bidety jsou velmi vhodné zejména pro ženy, které je ocení zejména během menstruace.

Podle svých finančních možností můžete zakoupit samostatný keramický bidet, bidetovou spršku nebo sedátko a nejnáročnější pravděpodobně sáhnou po elektronickém bidetu.

Bidety můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.czwww.akoupelnyatopeni.cz, www.hezkakoupelna.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (71 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Předělával jsem koupelnu a moje paní chtěla za každou cenu bidet. Byla to tedy pořádná fuška, nějaký vybrat, ale díky vašemu zajímavému článku se to podařilo. Díky za pomoc.

  2. Článek mi velmi usnadnil práci, díky tomu jsem si vybrala skvělý a kvalitní bidet. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo