Záchodová prkénka

Abyste měli na záchodě větší pohodlí, je důležité vybrat to správné záchodové prkénko. Možností máte spoustu, stačí si jen určit, co očekáváte a podle toho zvolit druh, provedení i materiál. Prkénko můžete ladit s interiérem nebo naopak vytvořit kontrast, který záchodovou místnost ozvláštní. Některé modely disponují i funkcemi navíc, které ledajaká domácnost ocení.

Porovnat ceny prkének

Nejlepší záchodová prkénka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sapho Senior A0071001 95 % 1 214 Kč Zobrazit Siko.cz
2. Sapho ADINA 1703-322 93 % 894 Kč Zobrazit Mall.cz
3. HomeLife BT430 92 % 1 099 Kč Zobrazit Topenilevne.cz
4. Jika Lyra plus H8933803000631 90 % 656 Kč Zobrazit Siko.cz
5. Alcadrain A604 87 % 613 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Záchodová prkénka lze rozdělit na dva hlavní typy, a to podle mechaniky sklápění – klasické a pomalé, nebo podle materiálu, ze kterého jsou vyrobena. Tyto parametry poté odráží pořizovací cenu a také pohodlí při užívání.

Typy podle mechaniky sklápění

Podle toho, jakým způsobem se prkénko sklápí, se dá rozdělit do dvou kategorií.

Klasické sklápění

Nejčastější způsob sklápění je klasické zavírání rukou, které může doprovázet hluk a skřípnutí prstů, obzvláště u dětí. Pozor na nekvalitní provedení – dlouho nevydrží a vypadá lacině.

Pomalé sklápění

Elegantnější a tišší provedení je pomalé sklápění, které je bezpečné, ale také dražší. Předejdete tak prasknutí keramické mísy i skřípnutí prstů.

Typy podle materiálu

Materiál záchodového prkénka má na svědomí životnost, pohodlí i odolnost. Čím kvalitnější, tím samozřejmě dražší. Spousta z vás bude chtít ladit interiér, proto budete sahat po variantách jako je dřevo či MDF deska.

Duroplast

Pokud nechcete zažít pocit studena při dosednutí, duroplast je dobrou volbou. Je barevně stálý, tvrdý a odolný vůči poškrábání. Vzhledem ke svým dobrým vlastnostem je jeho cena vyšší.

Plast

Naopak nejlevnějším materiálem je plast, jehož životnost je nižší a také může lehčeji prasknout. Hmotnost je nízká, proto je třeba dávat větší pozor při sklápění.

MDF deska

Tento materiál je výhodný především svým vzhledem, který se vyrábí s nejrůznějšími motivy. Není sice tak odolný vůči vlhkosti, jinak ale dost vydrží. MDF desky jsou spojené lepidlem a potažené speciální fólií.

Dřevo

Dřevo je klasickým materiálem, který je velmi oblíbený, a to nejen v koupelně. Nestane se vám u něj, že by vás prkénko studělo, je tvrdé a dlouho vydrží, proto je také nejdražší.

Polyresin

Další elegantní a odolnou variantou je polyresin, který se pyšní výbornou kvalitou. Jeho cena je ovšem vyšší.

Polypropylen

Opět velmi odolný materiál za vyšší cenu, který nestudí.

Tvar

Nejklasičtějším tvarem je kulaté prkénko, které se hodí do každé domácnosti. Kopíruje tvar záchodu a je pohodlné. Pro menší záchodové místnosti můžete vyzkoušet D-tvar, který šetří místem, ale zároveň není snížen jeho komfort. Pokud si potrpíte na luxus, zalíbí se vám oblý tvar, který se hodí do moderních koupelen. Poslední možností, která není tak obvyklá, je hranatý tvar, jež se opět vyjímá v moderním provedení.

Design

Kromě materiálu budete řešit také design, aby se vám prkénko na záchod hodilo. Můžete ho buďto sladit s interiérem, nebo vytvořit kontrast.

  • Bílá – působí čistě, hodí se ke všemu
  • Černá – novodobý styl, moderní
  • Barevná – moderní, ozvláštnění, motivy kamenů, zvířat, mořského břehu, květin
  • Dřevodekor – hřejivost a útulnost, sladění s interiérem
  • Ostatní barvy – rozzáří místnost, ozvláštní, moderní jsou v matném provedení, šedá, červená, modrá či zelená

Rozměry

Je velmi důležité, abyste před nákupem záchodovou mísu změřili, rozměrů totiž existuje spousta. Zaměřte se na rozteč mezi šrouby neboli osovou vzdálenost otvorů v keramice, vnější délku i šířku záchodové mísy, vnitřní rozměry, celkovou délku prkénka od závitů až po opačný konec. U klozetů typu kombi (záchod s viditelnou nádržkou na vodu) si navíc změřte vzdálenost od otvorů v keramice ke svislici spuštěné od horní hrany nádržky.

Speciální provedení

Kromě klasických záchodových prkének existují také další speciální provedení, které využijete v případě, že očekáváte nějaký nadstandard nebo máte speciální požadavky.

Dětské sedátko

Pokud máte doma malé dítě, bude lepší pro něj pořídit dětské sedátko, aby nespadlo do toalety. Takové sedátko může být buďto nasazovací, budete ho tedy po každém použití muset odložit, nebo už bude součástí záchodu.

První varianta se prodává v designu nejrůznějších filmů i seriálů pro děti, druhá bývá bílá, aby ladila s celkem. Je ale možnost polepit integrované záchodové prkénko samolepkami, aby byl pro vaše dítě záchod lepším místem. Co se ještě týče této varianty, oceníte její praktičnost – dětské prkénko jednoduše zvednete a sklopíte podle potřeby, nemusíte ho nikam uklízet.

WC prkénka ve tvaru podkovy

Tento typ je určen pro osoby se sníženou hybností a handicapované. Jedná se o přerušený oblouk, který je mnohem šikovnější pro kvalitní hygienu.

Vyhřívané sedátko

Nesnášíte ten pocit, kdy si dosednete na studenou mísu? Pro ty nejnáročnější existuje funkce vyhřívání sedátka, kterou nastavíte tlačítky.

Samočistící sedátko

Pro stoprocentní hygienu lze pořídit samočistící sedátko, které se po spláchnutí automaticky vydezinfikuje přes tzv. čisticí jednotku.

Antibakteriální provedení

Pro snížení usazování bakterií se při výrobě na povrch prkénka nanese vrstva sloučenin stříbra.

Sedátko pro seniory

Aby se ulehčilo starším osobám dosednutí i vstávání, existuje na trhu zvýšené sedátko, které najdete také pod názvem „zdravotní”. Zajistí navýšení sedu až o 15 cm, společně s ním lze dokoupit také madla, která umístíte dle libosti přivrtáním do zdi, nebo pouhým nasunutím pod toaletu.

Bidetové sedátko

Věřte nebo ne, bidetové sedátko můžete mít i v malé koupelně. Je to účinný prvek v intimní hygieně, který využijí ženy, děti, senioři i osoby trpící hemeroidy. Pamatujte, že některé modely bidetových sedátek vyžadují připojení k elektrické síti a jsou obecně dražší, protože přináší něco navíc.

Funkce

Záchodové prkénko by pro vás mělo být příjemné, mělo by se vám líbit a ideálně také ladit s interiérem. Má spoustu možností provedení, záleží na tom, co požadujete. Kromě toho se prodává s několika funkcemi navíc.

  • Samočištění – prkénko se po spláchnutí dokáže samo vyčistit a vydezinfikovat, a nedochází tak k množení bakterií
  • Brzdy – pro zpomalené zavírání, které je tišší a nehrozí u něj skřípnuté prsty, nazývá se také jako softclose systém
  • Bidet – mytí, masážní mytí společně se sušením, paměťové nastavení až pro čtyři obyvatele domácnosti, pro dokonalou hygienu a větší praktičnost.

Značka

Výrobců záchodových prkének je na trhu spousta, doporučujeme se porozhlédnout po značkách jako je Jika, Aqualine, Mereo nebo Glacera. Liší se mezi sebou provedením i cenovou dostupností, o které si něco povíme za chvíli. Všechny jsou ale známy svou kvalitou.

Cena

Nejlevnější prkénka seženete do ceny 1 000 Kč, většinou se jedná o plastové provedení, které není tak kvalitní a nemá dlouhou životnost. Pokud ale nejste nároční, bude vám vyhovovat. Design je v bílé barvě, nejčastěji jde o kulatý tvar. S cenovkou nad 1 000 Kč se dočkáte jiných materiálů, jako například chromu, bambusu, keramiky.

Do 5 000 Kč budete mít užší výběr, stále však nějaké modely najdete. Pro dřevěná prkénka budete muset jít s cenou nad 5 000 Kč, konkrétně se pohybují kolem 7 000 Kč, dosahovat však mohou až 10 000 Kč.

Porovnat ceny prkének

Údržba

Pokud nemáte doma samočistící prkénko, bude lepší, když se bude dát odendat a vyčistit. Zvládnete to pomocí ingrediencí, které máte v kuchyni. Smíchejte jedlou sodu s octem (ideálně použijte vinný ocet), směs nalijte do lahvičky s rozprašovačem a prkénko a místa okolo něj postříkejte. Nechte půl hodiny až hodinu působit a poté vlhkým hadříkem setřete. Jednoduché a levné!

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat záchodové prkénko?

Při výběru se rozhodujte podle typu sklápění, které preferujete, materiálu, designu a dodatečných funkcí, kterými prkénko disponuje.

Jaký materiál je nejodolnější?

Takových materiálu je více, jedná se o dřevo, polyresin a polypropylen. Díky pozitivním vlastnostem je jejich cena vyšší, ovšem můžete se spolehnout na to, že vám vydrží.

Jak vyřešit problém se studeným záchodovým prkénkem?

Pokud vás prkénko při dosednutí studí, máte několik možností, jak tento problém řešit. Nejdražším, ale velmi účinným řešením je vyhřívané sedátko, které se ovládá tlačítko a které vás bude zahřívat po celou dobu pobytu na záchodě, což se vám bude hodit zejména v zimě. Jestliže ale nechcete vrážet tolik peněz do této funkce, věnujte pozornost materiálu, který přirozeně nestudí. Poslední variantou je ještě potah na sedátko, který zamezí styku s pokožkou.

Závěr

Záchodová prkénka potřebuje každý z nás, a protože je budeme používat několikrát denně, vyplatí se dát si při výběru záležet. Nyní už víte, jaké všechny parametry je třeba zvážit a co můžete od daných modelů očekávat. Vybavte si koupelnu či záchodovou místnost takovým prkénkem, které vám bude ladit, bude se vám na něm perfektně sedět a bude praktické.

Záchodová prkénka můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.siko.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo