Pisoáry

Nejoblíbenější typy pisoárů

Pisoáry nebo též urinály najdete na veřejných mužských záchodcích, avšak používat ho můžete i ve své domácnosti. Pisoáry mají mnoho výhod, jejich používání je pro muže příjemnější než klasické WC. Pisoáry se umísťují v potřebné výšce, díky čemuž nedochází k takovému znečištění okolí toalety. Pisoár se velmi snadno udržuje a vyznačuje se i značnou úsporou vody.

V porovnání s klasickou toaletou potřebuje k dokonalému spláchnutí pouze poloviční množství vody, tedy cca 1,5 litru. Abyste si však mohli pisoár pořídit, budete potřebovat více místa v koupelně nebo na WC. Samotné zařízení pak pochopitelně představuje investici navíc.

Při výběru vhodného pisoáru budete muset vyřešit, jakým způsobem bude zařízení napojeno k vodnímu systému i ty, jakému typu splachování dáte přednost. Znát byste měli klady a záporů jednotlivých materiálů, ze kterých je pisoár vyroben. Vybrat si můžete nejvíce vyhovující tvar.

Porovnat ceny pisoárů

Typy

Pisoáry lze rozdělit do skupin podle toho, jaký zvolíte systém splachování. Nejčastěji se používají manuálně splachované pisoáry, stoupá však obliba automatických i suchých pisoárů.

Manuální

Zařízení se používá stejně jako klasická toaleta. Po vykonání potřeby jednoduše spláchnete. Používání je jednoduchá a oblíbené i díky nízké pořizovací ceně. Samotná instalace není rovněž nijak složitá.

Automatické

Tato varianta je velmi pohodlná a nestane se, že po použití pisoár spláchnout zapomenete. Součástí zařízení je i fotobuňka případě čidlo. Zvolit můžete čidlo teplotní, které měří teplotu v okolí odtoku. Ke spláchnutí nedojde ve chvíli, kdy kolem pisoáru pouze někdo projde.

Teplotní čidlo je tedy spolehlivější než druhý typ, kterým je čidlo pohybové. Jakmile čidlo zpozoruje pohyb, dojde k automatickému spláchnutí. Instalace je o něco složitější, ale používání mnohem pohodlnější.

Suchý

Ekologické jsou bez splachovací pisoáry. V tomto případě je součástí pisoáru filtr, přes který se moč odfiltruje. Filtr je schopen pohltit i veškerý zápach a používání pisoáru je tak bezproblémové. Nevýhodou je nutnost filtr několikrát do roka měnit. Peníze, které ušetříte za vodu tak budete muset investovat do filtrů.

Připojení pisoáru

Aby zařízení fungovalo tak jak má, je nutné ho správně napojit k vodovodnímu systému. Pisoár můžete zapojit samostatně nebo ho napojit na odpad toalety nebo umyvadla. Do novostavby se nejvíce hodí pisoáry zapuštěné do zdi. Tento typ není tolik náročný na prostor. Pisoár se běžně umísťuje do výšky 65 cm. Dětské pisoáry bývají standardně ve výšce 45 – 57 cm. Výšku však můžete pochopitelně přizpůsobit svým potřebám.

Zvolit můžete vnitřní nebo vnější připojení. Ti, kteří dají přednost bezvodnému pisoáru, musí myslet na to, že je třeba vést odpad větším spádem. Moč snadněji steče a předejdete tak i zápachu.

  • Vnitřní – elegantní řešení, které nijak nenaruší vzhled místnosti. Počítat však musíte se složitější opravou splachovacího mechanismu.
  • Vnější – zde již budou vidět trubky, které povedou vodu, což nepůsobí tolik esteticky. Mnohem jednodušší je však v tomto případě případná oprava či údržba. Na výběr pak máte pisoár bez otvoru na splachovací růžici, v tomto případě je růžice umístěna nad pisoárem ve zdi. Druhou možností je urinál s otvorem v horní části, do kterého můžete splachovací růžici umístit.

Materiál

Stejně jako toalety jsou pisoáry vyrobeny v drtivé většině z keramiky. Luxusní pisoáry bývají nerezové a na výrobu dětských pisoárů se používá plast.

Keramika

Klasický pisoár vyrobený ze sanitární keramiky je k vidění nejčastěji. Výhodou je cenová dostupnost, avšak tento materiál není úplně ideální do vysoce frekventovaných míst. Nevýhodou je křehkost materiálu a tím i větší možnost poškození. A typické jsou i nevzhledné skvrny, které se na povrchu časem objeví.

Nerez

Kvalitnější a odolnější jsou pisoáru z nerezu. Tento materiál obstojí i v náročných provozech a oceníte i jednoduchou údržbu. Při kontaktu s močí nedochází ke korozi a pisoár má dlouhou životnost.

Sklolaminát

Za nejkvalitnější jsou považovány sklolaminátové pisoáry, jejichž povrch je opatřen glazovanou vrstvou. Díky této povrchové úpravě může moč velmi snadno odtékat a provoz pisoáru je nejvíce hygienický. Počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.

Tvar

Pisoáry se liší také tvarem. Volba tvaru nemá na používání zařízení žádný vliv a vybírat můžete podle vkusu i prostorových možností v domě nebo místě, kde má být pisoár umístěn. Někteří upřednostní spíše vyšší a užší pisoár, jiní dají přednost nižšímu a širšímu zařízení.

Při výběru tvaru myslete i na prostorové možnosti koupelny. V případě, kdy si nejste jistí, kolik místa pisoár zabere, je vhodné poradit se nejprve s výrobcem nebo zajít do koupelnového studia, kde vám poradí kvalifikovaní pracovníci. Pisoár by neměl nijak narušovat vzhled místnosti, avšak jeho používání musí být pohodlné.

Stejně jako toaleta může být pisoár vybaven uzavíratelný prkýnkem. Tento typ je sice estetičtější, na druhou stranu muži více preferují pohodlí a oblíbenější jsou pisoáry otevřené. I toto rozhodnutí je tak čistě otázkou vkusu.

Rozhodovat se budete i mezi pisoáry s nebo naopak bez ochranného okraje. Ochranný okraj je vlastně hygienickou pojistkou, která zabraňuje vytečení moči. Pisoáry s tímto krajem se vám však budou hůře čistit. Stejně jako v případě klasické toalety se nejvíce nečistot usazuje právě za okrajem. Ti, kdo preferují bez okrajovou variantu pak zase musí počítat s trochu větším rozměrem zařízení.

Značka

Vybrat ten správný pisoár není obtížné i díky velkému zastoupení na trhu. Výrobou tohoto zařízení se zabývá mnoho výrobců. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří Geberit, Jika, Laufen a Sanela, Duravit.

Cena

Cenu pisoáru určuje materiál i způsob splachování. Nejlevnější jsou ručně splachované keramické pisoáry, které koupíte od cca 5 – 8 000 Kč. Pohodlné automaticky splachované keramické pisoáry vyjdou na 10 – 15 000 Kč. Ti, kteří upřednostní nerezovou nebo sklolaminátovou variantu, zaplatí za pisoár více než 15 000 Kč.

Porovnat ceny pisoárů

Otázky a odpovědi

Co ještě vědět o bezvodném pisoáru?

U tohoto typu musíte počítat s náročnější a častější údržbou. K čištění se používá speciální antibakteriálním sprejem, s jehož pomocí je čištění snadné a rychlé. Dostat pisoár do potřebného stavu stihnete do 20 vteřin, nutné však je provádět tuto údržbu každý den.

Co je dětský pisoár?

Dětský pisoár je určen pro děti od cca 2 let věku. Jedná se o levný plastový výrobek, který je složen ze dvou částí. První částí je samotná kontra, druhou pak tvoří vyjímatelná nádoba. Jakmile se dítě do pisoáru vyprázdní, obsah nádoby jednoduše vylejete do záchodu. Velmi jednoduchá je zde i instalace, pisoár se pouze připevní pomocí příchytek na obklady v koupelně.

Jak často je nutné měnit filtr u suchého pisoáru?

Životnost filtru bývá nejčastěji 1 – 3 měsíce, dražší filtr může vydržet až půl roku. Životnost však ovlivňuje i četnost používání zařízení. Podle toho, jaký filtr zvolíte, se liší i roční náklady, které jsou nejčastěji od 1 – 2 000 Kč.

Závěr

Nad koupí pisoáry budou pravděpodobně uvažovat majitelé pohostinství nebo jiných veřejných prostor. V rodinách s početnějším mužským obsazením se však pisoár vyskytuje stále častěji. Majitelé větších koupelen si však mohou koupi pisoáru rovněž dovolit. Díky pisoáru bude používání koupelny příjemnější a těšit vás může i větší úspora vody. Instalace pisoáru není nijak složitá a díky velkému výběru různých tvarů nedojde k narušení vzhledu místnosti.

Pisoáry můžete nakoupit v těchto e-shopech: Siko.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.akoupelnyatopeni.czwww.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Tak můj manžel to vzal z gruntu a vybudoval si ve sklepě našeho rodinného domu hernu i se sociálním zařízením, kam si vyžádal i pisoár. Objednala jsem Cersanit President a dobré.

  2. Ve firmě máme pisoáry Jika a fungují, jak mají. Není na nich nic zvláštního, prostě místo kde vykonáte potřebu.

  3. Zařizovali jsme s manželem sportovní areál, kde bylo potřeba zajistit také toalety s pisoáry. Koupili jsme Aqualine a jsou perfektní.

Přidat komentář

Recenzer
Logo