Záchody

Záchod je nedílnou součástí každého objektu. Některé domácnosti bývají vybaveny hned několika toaletami. Toaletu používá každý člen domácnosti několikrát denně. Nejdůležitější je tak vybrat skutečně funkční záchod.

Důležité není zvolit pouze záchod, který splní vaše očekávání, co se vzhledu týká. Zajímat by vás měl i způsob splachování nebo montáže. Podle velikosti prostoru budete volit velikost záchodu a zajímat vás mohou i dodatečné funkce. O bezporuchovost se postará kvalitní výrobce a důležitá je pochopitelně také pořizovací cena.

Porovnat ceny záchodů

Typy

Podle vzhledu a způsobu umístění je možné klasické toalety rozdělit do 3 skupin.

Volně stojící

Tento typ býval k vidění zejména v dřívějších dobách, ačkoliv můžete volně stojící záchod koupit i dnes, není tato varianta tolik oblíbená. Záchod je připevněný k zemi a nádrž na vodu je oddělená.

Běžně se zavěšovala nad záchod a splachovalo se pomocí splachovadla umístěného na provaze nebo řetízku. V některých případech není nádržka součástí balení a koupit ji musíte samostatně. Volně stojící záchod můžete umístit hned ke zdi, hodí se zejména do velmi malých prostorů.

Kombinované WC

Je v současné době nejběžnější typ. Tento typ toalety má záchod a nádrž na vodu spojenou. Jestliže dojde k rozbití nějaké části záchodu, je nutné koupit opět celou toaletu. Největší předností tohoto typu je velmi snadná instalace, spolehlivost a funkčnost toalety. Nevýhodou je větší rozměr a nemožnost zvolit výšku sedátka.

Závěsné WC

Jedná se o moderní provedení, které se v současné době těší velké oblibě. Záchod je třeba uchytit na konstrukci, která je umístěná ve stěně nebo za příčkou. Díky tomu, že je záchod zavěšen, je mnohem lehčí provést dokonalý úklid. Závěsný záchod můžete umístit do výšky, kterou si sami zvolíte.

Nevýhodou tohoto typu je vyšší pořizovací cena. Pokud dojde k poškození nádržky, bude složitější i její oprava, protože nádržka je umístěna ve stěně. Samotná instalace závěsné toalety je obtížná, a zejména v případě, kdy přemýšlíte nad přestavbou koupelny, nemusí být vždy možná. Závěsné WC je tak k vidění především v novostavbách.

Chemické WC

Kromě běžného záchodu, který je nutné připojit na odpad, je možné využívat chemickou nebo také suchou toaletu. Tu využijete v místech, kde není možné připojit záchod k odpadu a sloužit může i starším osobám, pro které je obtížné dojít na běžný záchod umístěný v samostatné místnosti.

Odpad

Aby záchod fungoval, jak má, je nutné vybrat model se správným odvodem odpadu. Některé toalety lze umístit na různé typy odpadu, jiné však umístíte pouze na jeden daný typ odpadu. Podle způsobu napojení budete toaletu k odpadu připojovat pomocí rovného kusu nebo klasického kolena.

 • Vodorovné napojení – tato varianta je typická pro závěsné toalety
 • Svislé/šikmé napojení – s tímto napojením se setkáte u kombinovaných toalet.
 • Svislé napojení – je typické pro svislé napojení.
 • Zadní napojení – využít ho můžete i stojících toalet.
 • Vario – neboli variabilní napojení umožňuje toaletu k odpadu připojit svisle, šikmo i vodorovně.

Rozměr

Velikost záchodu je třeba zvolit podle toho, kolik prostoru budete moci toaletě obětovat. Při volbě správné délky se ujistěte, zda výrobce uvádí délku celého záchodu, někdy je uvedena pouze délka záchodové mísy.

Do malých místností můžete umístit toaletu ve zkrácené verzi, její délka je méně než 50 cm. Běžná délka toalety je 55 cm, nejdelší záchod může měřit 65 a více cm.

Standardní výška toalet je 43 cm, výška je vždy měřena bez sedátka. Výšku nemusíte řešit u závěsného záchodu, ten můžete zavěsit do výšky, která pro vás bude nejvíce vyhovující.

Materiál

Záchody jsou nejčastěji vyrobeny z keramiky. Za luxusní jsou považovány toalety z nerezy.

 • Keramika – je považována za elegantní materiál. Výhodou je i nižší pořizovací cena a velký výběr různých podob záchodové mísy.
 • Nerez – je velmi odolný, toalety z nerezu jsou často k vidění na veřejných místech. Toalety z nerezu jsou dražší a jejich údržba je složitější.
 • Povrch – toalety mají dnes již běžně povrchovou úpravu, která zabraňuje usazování vodního kamene, ale také šíření bakterií.

Splachování

Přihlédnout byste měli také ke způsobu splachování, důležitá je zejména spotřeba vody. Aby byla toaleta šetrnější, je dnes již velmi běžné 2 tlačítkové splachování. Při zmáčknutí malého tlačítka se vypustí cca 3 – 4 litry vody, velké tlačítko může vypustit 6 – 8 litrů vody.

Dražší záchody mohou disponovat splachovadlem START/STOP. Při spláchnutí můžete vypustit 1 – 9 litrů vody.

Systém splachování

Samotné splachování se dělí na hluboké a ploché. Při hlubokém splachování je voda permanentně napuštěná, při plochém splachování voda dopadá na pevnou plochu. Ploché splachování není příliš oblíbené, ve většině případů se setkáte spíše s hlubokým splachováním.

Dle způsobu splachování se toalety dělí na záchod s uzavřeným nebo otevřeným okruhem. V současné době je oblíbené bez okrajové splachování.

Otevřené splachování

Voda proudí do záchodové mísy pouze jedním otvorem.

Uzavřené splachování

V záchodové míse se nachází hned několik otvorů a voda do záchodu proudí na několika místech. Nevýhodou tohoto systému jsou malé otvory, které vyžadují důkladnější údržbu. Potíže mohou nastat zejména v oblastech s tvrdou vodou, zde může vodní kámen tyto otvory postupně ucpávat.

Sedátko

Sedátko může být v některých případech součástí záchodu, většinou je však budete kupovat samostatně. Vybírat můžete z několika podob, tím nejdůležitějším je však kompatibilita se záchodovou mísou. Kromě jednoduchých sedátek lze možné koupit i sedátka s dalšími funkcemi.

 • Rozměr – u sedátek narazíte na několik rozměrů, nejdůležitější je rozteč šroubů. Tento údaj určuje, zda budete moci sedátko připevnit k záchodové míse. Dalším důležitým rozměrem je vnější délka, vnitřní šířka a celkové délka.
 • Materiál – nejlevnější sedátka jsou vyrobena z plastu, za komfortnější lze považovat sedátka duroplastová, u kterých nemáte dobře známý pocit chladu. Koupit můžete také dřevěná sedátka, která mají speciální povrchovou úpravu a nevadí jim vlhké prostředí, které je pro koupelny typické.

Značka

Záchod byste měli vybírat ve specializovaných prodejnách, kde najdete zejména výrobky značek Jika, což je velmi oblíbená česká značka. Další velký výběr budete mít v případě, kdy zvolíte značku Sapho, Laufen nebo Vitra.

Cena

Toaletu koupíte již za necelé 2 000 Kč. I tato cenová relace vám umožňuje zvolit závěsný nebo kombinovaný záchod. Tyto toalety jsou běžně doplněny o méně odolnou plastovou nádrž na vodu. Splachování je jednoduché a neumožňuje vám používat šetrnější dvojí typ splachování.

Nejoblíbenější je kategorie od 3 – 5 000 Kč. Zde můžete vybírat ze všech typů toalet. Dražší záchody mají i patřičnou povrchovou úpravu. Nejdražší záchody mohou vyjít i na 10 a více tisíc korun. Toalety jsou často doplněny o bidetovou sprchu, a další praktické funkce, které s používáním toalety souvisí.

Porovnat ceny záchodů

Otázky a odpovědi

Je nutné k záchodu dokoupit další příslušenství?

Součástí většiny záchodů bývá sedátko. Stále však můžete narazit na toalety, které vyžadují dokoupit sedátko samostatně. Díky tomu můžete vybrat sedátko podle vašich potřeb. Oblíbená jsou zejména sedátka se zpomalovacím sklápěním. Koupit můžete také bidetové sedátko či bidetovou sprchu.

Jak vysoko záchod zavěsit?

Záchod se nejčastěji umísťuje ve výšce okolo 43 cm. Výše je vhodné zavěsit toaletu v případě, kdy ji budou používat starší a méně pohybově zdatné osoby nebo ti, kdo mají jakékoliv pohybové potíže. Výše umístěný záchod bude více vyhovovat také lidem s vyšší tělesnou výškou.

Jaká je nosnost toalety?

Všechny typy toalet mají vysokou nosnost. I v případě, kdy uvažujete o pořízení závěsné toalety, bude nosnost naprosto vyhovující. Výrobci udávají nosnost i 400 kg. S podobnou hodnotou se setkáte i u toalet, které jsou postaveny na zemi. Ne vždy je však nosnost u toalet uváděna.

Závěr

Záchody jsou na trhu zastoupeny nepřeberným typem výrobků. Ačkoliv se může zdát výběr toalety snadný, doporučuje se před nákupem navštívit koupelnové studio, kde si můžete jednotlivé toalety prohlédnout i osahat.

Teprve poté, co vyberete ten správný typ, budete moci zvolit ideální vzhled. Díky opravdu velkému množství výrobků nebudete mít problém zakoupit toaletu, která bude dokonale ladit s dalším vybavením koupelny. Kromě tvaru budete moci zvolit i barevné provedení.

Záchody můžete nakoupit v e-shopu Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.sanitino.cz, www.koupelny-cz.cz, www.hezkakoupelna.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.6/5 (58 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. V tomto směru jsme se zaměřili na značku Sapho a má hodně dobrou kvalitu. Všechny produkty jsou vždy perfektně zabalené a dost vydrží.

 2. Objednal jsem klasický kombík od značky Jika a funguje, jak má. Kvalita, dobrá cena, funkčnost, to mě zajímalo nejvíce.

 3. Záchod mám od značky Jika Mio Rimless a je super i tento článek mi pomohl s výběrem.

Přidat komentář

Recenzer
Logo