BMX kola

BMX kola budou potřebovat všichni vyznavači freestylu. Tento sport získává stále více příznivců, na což reagují i výrobci jízdních kol. BMX je zkratkou pro bicykle motocross a původně se jednalo o něco jako přípravu na pravý motokros. Základní disciplínou je bikros, která napodobuje právě motokros. Z bikrosu se později vyvinula disciplína Freestyle BMX. Dnešní Freestyle BMX má mnoho různých odvětví. Na každé z nich se hodí trochu jiné kolo.

Kolo na BMX se od běžných jízdních kol liší už na první pohled. V první řadě si jistě všimnete mnohem menší velikosti, díky které si mohou někteří neznalý BMX kolo plést s jízdním kolem pro děti. BMX kola nemají převody a tedy ani přehazovačku a jejich součástí nejsou ani další běžné doplňky jako jsou světla, blatníky, zvonek nebo odrazky. Dalším rozdílem je vidlice, které chybí odpružení. Pro BMX kola je typická velmi vysoká odolnost, na výrobu rámu se používají vysoce kvalitní materiály. Mnohá BMX kola umožňují protáčení řídítek o 360° a mezi důležitý prvek kola patří tzv. pegy.

Freestyle má mnoho různých podob a kolo tak musíte vybírat právě podle toho, jakému stylu jízdy dáváte přednost. Váš výběr by měly ovlivnit i vaše jízdní dovednosti. Jiné kolo budou potřebovat začátečníci a jiné pokročilí. Při výběru správného kola je rovněž nutné zohlednit hmotnost a výšku jezdce. S hmotností i výškou roste velikost řídítek a rámu, což pochopitelně ovlivňuje pořizovací cenu.

Důležitý je i věk, protože k dostání jsou kola pro děti i dospělé. Na veškeré tyto parametry mají vliv komponenty, kterými jsou jednotlivá kola vybavena. Cenu kola rovněž ovlivňují materiály, ze kterých jsou vyrobeny jednotlivé komponenty. Na výrobním materiálu se rozhodně nevyplatí šetřit, protože nekvalitní kolo dlouhodobě nevydrží nápor jezdce a přináší vyšší riziko závad nebo zranění. Za kvalitu kola vždy ručí prověřený výrobce.

Porovnat ceny kol

Nejlepší BMX kola

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Galaxy Early Bird 2021 100 % 6 990 Kč Zobrazit Insportline.cz
2. Mongoose Legion L100 2021 90 % 8 350 Kč Zobrazit Spoke.cz
3. Galaxy Spot 2021 80 % 6 490 Kč Zobrazit Insportline.cz

Typy

Kola na BMX jsou často rozdělena podle disciplín Freestyle BMX. Najdete tak kola vhodná pro BIKROS, PARK, STREET i DIRT. Jednotlivé disciplíny můžete provádět na každém kole, avšak lepších výsledků dosáhnete na kole uzpůsobeném na danou disciplínu.

Bikros

Závodní trať na bikros je tvořena různě velkými kopečky, dunami a dalšími překážkami. Bikros je vlastně závod, kde o konečném vítězi rozhodne pořadí. Tuto disciplínu je možné přirovnat k motokrosu a v současnosti jeho obliba postupně klesá. Vyznavači bikrosu budou potřebovat 20´´ nebo 24´´ kolo, známé jako cruiser. U těchto kol se klade důraz na nízkou hmotnost, vysokou odolnost a stabilitu.

Park

Je disciplína, kterou budete provádět ve skateparku. Styl jízdy v tomto případě ovlivňuje i výbava skateparku. Na dřevěném povrchu se lépe provádějí technické triky. Betonový podklad je ideální pro skoky, rychlou jízdu a copy, což je dotyk, při kterém kolo zaseknete o horní hranu jednotlivých překážek. Kola pro styl park jsou obvykle nižší a umožňují protáčení řídítek.

Street

Tuto disciplínu můžete provádět prakticky kdekoliv. Vyznavači této disciplíny jezdí po zábradlí, lavičkách a jiných předmětech a hledají místa, která mohou posloužit jako překážka. Tento styl jízdy je pravděpodobně tím nejoblíbenějším. V tomto případě by mělo být kolo doplněno o dva pegy, které jim umožní triky provádět. Důležitá jsou i řídítka, která by měla umožnit protočení o 360°. Kola vhodná pro street mívají rovněž hladké pláště a lze je snáze ovládat.

Dirt

Disciplína, která je známá i jako jízda na trailsech. Zde se jezdí na skokanských drahách z hlíny či bláta. V případě této disciplíny se hodnotí kvalita jizdy, skoků a triků. Kolo na dirt by vám mělo umožnit silný odraz, umožní provést trik ve vzduchu a zaručí i hladké přistání. K tomu budete potřebovat opravdu stabilní kolo s delší geometrií. Součástí kola musí být brzda s vedením bowdenem. Kola mají hrubší vzorek, který se postará o dokonalou přilnavost.

Rám

Kola na BMX se vyrábí v několika velikostech, přičemž nejpoužívanější jsou kola s 20 ´´ rámem. Velikost řídítek a rámu je částečně odvozena od výšky jezdce a rovněž souvisí s preferovanou disciplínou. Kola na BMX se vyrábí v několika velikostech, přičemž platí, že kolo s vyšším rámem poskytuje větší stabilitu při skocích. Kola s menším rámem jsou zase vhodnější pro provádění nejrůznějších triků.

  • 12 – 18“ – dětská BMX kola pro děti s výškou do 150 cm. Tato kola jsou značena i jako BMX Benjamin.
  • 20“ – je universální a nejčastěji používanou velikostí. Takto vysoké kolo mohou používat všichni jezdci s výškou 140 a více cm. Kola s velikostí 20“ jsou rozdělena do několika skupin v závislosti na úrovni jezdce.

Kategorie pro začátečníky je označována jako BMX Expert. Na výrobu kol se používají levnější, ale stále velmi odolné materiály. Díky nim mohou kola používat i osoby s vyšší tělesnou hmotností. Příležitostní jezdci si mohou vystačit i s nejméně kvalitními koly kategorie BMX Low-class.

Pokročilejší mohou vybírat mezi koly BMX Master. Zde se již používají mnohem odolnější materiály, za které si budete muset o něco víc připlatit.

Nároční jezdci budou potřebovat kolo z kategorie BMX Pro. Speciální kategorií je BMX Flatland.

Brzdy

Brzdy nechybí žádnému běžnému kolu, součástí BMX kol však nutně být nemusí. Prakticky každé kolo je doplněno alespoň o zadní brzdu, avšak ne každý tuto brzdu používá a najde se i řada jezdců, kteří brzdu z kola odmontují. Jízda bez brzd nese označení brakeless. Jedná se o disciplínu, kterou by měli zkoušet spíše zkušení jezdci.

Materiál

U BMX kol je kladen vysoký požadavek na kvalitu a odolnost rámu. Důležitá je však také nízká hmotnost. Tyto výjimečné vlastnosti má hned několik materiálů, které se na výrobu kol používají.

  • Ocel – nejlevnější kola mají rám vyroben z Hi-Ten oceli. Jedná se o velmi odolný avšak těžší výrobní materiál. Za méně kvalitní je považována i uhlíková ocel, která se však používá spíše výjimečně.
  • Chromová ocel – vysoce odolný a přitom velmi lehký materiál bývá součástí dražších kol. Tento materiál používají na výrobu kol i přední výrobci.
  • Hliník – jedná se o jeden z nejpoužívanějších materiálů, ze kterého se vyrábí jízdní kola. Výhodou je i v tomto případě vysoká odolnost a nízká hmotnost. Nevýhodou hliníku je však nižší pružnost, díky které se na výrobu BMX kol používá spíše okrajově.
  • Karbon – patří mezi dražší materiály. Ačkoliv jsou z karbonu vyrobena především dražší kola, je nevýhodou materiálu vysoká křehkost.
  • Titan – tento vysoce kvalitní materiál je součástí nejdražších kol určených především profesionálním jezdcům.

Bezpečnost

Freestyle patří mezi adrenalinové sporty, které mohou končit různě závažnými zraněními. Proto je nutné myslet také na svoji bezpečnost. Na kolo byste měli usednout pouze z patřičnými ochrannými prostředky. Základem je vždy dokonale padnoucí cyklistická helma. Vyplatit se mohou chrániče loktů, ramen a speciální cyklistické rukavice. Vyznavači extrémních disciplín mohou zvážit i pořízení chrániče páteře.

Značka

BMX kolo by mělo být v každém případě odolné a bezpečné. Z tohoto důvodu se při jeho výběru zaměřte pouze na opravdu kvalitní výrobce. Mezi přední výrobce patří Mongoose a GT. Kvalitní kola rovněž pořídíte od Galaxy, Kellys, Fly Bikes, Olpran a dalších.

Cena

Výhodou BMX kol je poměrně nízká pořizovací cena. BMX kolo je velmi jednoduché a jeho součástí nejsou žádné další prvky, které jsou typické pro klasická kola. Tato skutečnost se odráží právě na relativně nízké ceně. Začátečníci a méně nároční jezdci mohou kolo pořídit od 3 – 5 000 Kč. Pokročilejší jezdci za kolo zaplatí 8 – 12 000 Kč a ti nejnáročnější koupí vysoce kvalitní kolo za 15 a více tisíc korun.

Porovnat ceny kol

Otázky a odpovědi

Lze kolo s rámem 20“ používat při všech disciplínách?

Velikost 20“ je považována za universální a kolo s touto výškou rámu můžete použít při každém stylu jízdy. Vyznavači Street stylu však budou potřebovat kolo s kratším rámem. Park je disciplína, kterou absolvujete na kole s kratším rámem a nižší geometrií. Takové kolo vám umožní snadné provádění triků. Dirt je styl, který vyžaduje velkou stabilitu, což vám zajistí kolo s delším rámem.

Co jsou pegy?

Jedná se o stupačky, kterými jsou některá kola vybavena. Toto příslušenství lze však pořídit i dodatečně. Připevnit je můžete do středu kola a potřebovat je budete především při disciplínách street a park. Díky pegům se rychleji naučíte provádět různé triky, což ocení zejména začátečníci.

Co je twister?

Twister je systém, který vám umožní otočit řídítka kolem osy, aniž by došlo k zablokování brzd. Také tento systém nabízí pouze některá BMX kola.

Závěr

BMX kolo patří do kategorie speciálních kol, které potěší vyznavače náročného ježdění. BMX kola vám umožní provádět různé triky a skoky a používat je můžete ve městě, terénu i bike parcích.

Kvalitní kola poznáte podle vysoce odolného ocelového rámu, universální kolo má velikost 20“. V tomto případě není až tolik podstatná výška postavy. Při výběru kola je mnohem důležitější disciplína, kterou budete chtít provádět. Zohlednit byste měli rovněž vaši jízdní úroveň.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.cyklobella.cz, www.mojekolo.cz, www.otrokolo.eu

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pořídil jsem si Kellys Whip 10 2022 a je to pecka. Fakt parádně se na něm jezdí, dost se toho s ním dá zvládnout a cena taky byla ucházející, jen něco málo přes 12 tisíc. Za mě jednoznačně naprostá spokojenost.

  2. Kupoval jsem BMX kolo na bikros a jsou fakt kvalitní. Za mě velká spokojenost.

Přidat komentář

Recenzer
Logo