Skákací boty

Skákací boty jsou známé i jako klokaní nebo sedmimílové boty a využít je můžete k provádění vysokých skoků či různě složitých triků. Výhodou bot je nejen větší zábava, ale i skutečnost, že šetří klouby kolen a kyčlí. Jsou tedy vhodné i pro osoby, které řeší nějaké potíže s klouby a nemohou provozovat některé jiné sporty.

Skákací boty může vyzkoušet každý, kdo splní váhový požadavek pružin. Obecně jsou však tyto boty oblíbené spíše u mladších ročníků. Někdo tyto boty využívá ke zlepšení svojí kondice či joggingu, jiní boty využívají jako pomůcku k provádění různých triků jako jsou salta či roznožky.

Porovnat ceny bot

Typy

Skákací boty mají dvě zcela odlišné podoby. Před výběrem je vhodné vědět, co vše je možné v obchodech koupit. Každá varianta je označena jiným způsobem a každá nabízí něco trochu jiného.

Sedmimílové boty

První variantou jsou tzv. sedmimílové boty nebo také skákací chůdy. V tomto případě se jedná o pružinové postroje, které je možné připnout k nohám. Na těchto postrojích můžete skákat do výšky, vyzkoušet můžete rychlý běh, ale i akrobatické kousky. Skákání na takových to postrojích je známé jako powerbocking.

Jednotlivé sedmimílové boty se liší provedením konstrukce, avšak všechny boty fungují na stejném principu. Chodidlo nohy je upevněno pomoci vázání do postroje a vaše nohy by měly být opatřeny běžnou sportovní obuví. Součástí konstrukce je dlouhá pružina, u které je rozhodujícím parametrem tuhost.

Klokaní boty

Druhou variantou skákacích bot jsou tzv. klokaní boty. Tyto boty jsou vhodné spíše k aerobnímu cvičení nebo běhu. Konstrukce je tvořena speciální botou, která je upevněna na listové pružině. Klokaní boty vám neumožní provozovat skoky do výšky, avšak při jejich používání při běhu nebo cvičení budete šetřit svoje klouby, boty tlumí nárazy až o 80% a rovněž fixují kotníky.

Klokaní boty lze koupit pouze od značky Kangoo Jumps a k dostání jsou v dětských i dospělých velikostech. Vzhledem ke své šetrnosti mohou klokaní boty používat i osoby s různými potíži pohybového strojí, ale i osoby s nadváhou. Pokud se rozhodnete boty vyzkoušet, vždy se soustřeďte pouze na modely značky Kangoo Jumps, běžně k dostání jsou i nekvalitní boty čínských výrobců.

Tvrdost pružin

Velmi důležité je zvolit správnou tvrdost pružin. Pružiny se dělí podle váhových kategorií a k dostání jsou v rozmezí 20 – 120 kg. Tvrdost pružin není možné podceňovat, ve chvíli, kdy sáhnete po botách s pružinami v jiné váhové kategorii, než je vaše hmotnost, bude velmi složité pružiny prošlápnout a vaše záda budou vystavena mnohem větší zátěži. Složité bude i samotné ovládání pružin. Na tužších pružinách však můžete skákat výš a spolehnout se můžete na jejich delší životnost.

Měkčí pružiny mohou být vhodnější volbou pro začátečníky. Měkká pružina je šetrnější k zádům a bude se snadněji ovládat. Mnohem rozumnější je však řídit se doporučenými radami výrobců.

Pružiny jsou nejvíce namáhanou částí a je třeba je čas od času vyměnit. Na opotřebovaných pružinách nebudete moci vyskočit do potřebné výšky a velmi brzy vám přestanou měkké pružiny vyhovovat. Životnost pružin je individuální, souvisí s četností a způsobem používání bot, ale i kvalitou výrobce a zejména výrobního materiálu.

Vázání

Způsob vázání výrazně ovlivňuje komfort skákání. Skákací boty nabízí několik způsobů, jak boty k noze připevnit. Výhodou je pokud budete moci vázání přizpůsobit šířce nohy a dle potřeby seřídit. Někteří výrobci však umožňují boty pouze nastavit výškově.

Upínat boty budete moci pomocí kovových přezek, ale pohodlnější je upnutí pomocí suchých zipů. Mnoho výrobců má své vlastní systémy vázaní, čím jsou boty dražší, tím komfortnější vázání bude.

Zásady používání

Při používání bot je třeba dodržovat několik zásad. Vědět byste například měli, že v botách není možné stát na jednom místě. V tomto ohledu se boty chovají podobně jako chůdy. O stání a balancování na místě se marně snaží mnoho začátečníků.

Po nazutí se naopak doporučuje zvedat nohy vysoko, vaše chůze by měla připomínat chůzi čápa. Ačkoliv může být tento pohyb nekomfortní nebo směšný, máte jistotu, že o nic nezakopnete.

Značka

O kvalitě skákacích bot rozhoduje zejména výrobce. Na trhu nejsou sedmimílové boty zastoupeny příliš velkým počtem výrobců. Ti, kteří mají s těmito botami zkušenost, doporučí sáhnout po modelech značky Worker nebo A-Jump.

Profesionálové pak preferují špičkové boty značek Velocity Stilts, 7LeagueBoot nebo Powerskips. Jednotlivý výrobci nabízí boty v různém designu, ale liší se i způsobem upínání k holeni. Zde je vhodné boty vyzkoušet a zvolit způsob, který vám bude vyhovovat nejvíce. Při výběru konkrétního výrobce se zaměřte i na dostupnost a cenu náhradních dílů.

Cena

Pořizovací cena skákacích bot není úplně zanedbatelná. Rozdíl mezi levnými a dražšími botami se však odráží na kvalitě zpracování a komponent. Pokud budete boty využívat intenzivně, nevyplatí se vám investice do levných modelů. Klokaní boty lze koupit za cenu okolo 4 000 Kč. Za sedmimílové boty zaplatíte nejčastěji 3 500 – 10 000 Kč.

Porovnat ceny bot

Otázky a odpovědi

Jak těžké je naučit se na skákacích botách?

Mnozí mají ze skákacích bot respekt, kdo se však odhodlá tyto boty vyzkoušet, je většinou mile překvapen jejich jednoduchým používáním. Pohyb na botách je srovnatelný s běžnou chůzí a většina osob je schopná boty bezpečně používat již po několika minutách. Poté, co si budete jistí chůzí, můžete vyzkoušet i první skoky, které jsou již o něco náročnější. Po prvním použití se však připravte na to, že druhý den ucítíte snad každý sval v těle.

Co se vyplatí přikoupit?

Zejména v začátcích se vám budou bezpečnostní prvky v podobě chráničů. Vhodné jsou chrániče kolen, loktů a zápěstí. Chybět by vám neměla ani bezpečnostní přilba. Chrániče se budou hodit i těm, pro které je ovládání bot hračkou, při každém sportu je bezpečnost vždy na místě.

Kde se dá na botách skákat?

Skákací boty můžete vyzkoušet na každém povrchu, nejvíce komfortu a jistoty budete mít na pevném a suchém povrchu. Boty můžete vyzkoušet v parku, na cyklostezkách i jiných prostranstvích. Milovníci adrenalinu mohou sedmimílové boty vyzkoušet na mokré trávě i v lese.

Závěr

Na skákacích botách budete moci skákat do výšky 2 metrů a běžet můžete rychlostí až 40 km/hod. Skákací boty koupíte v několika cenových relacích. Obecně se doporučuje preferovat značkové boty, před levnými napodobeninami. Jestliže si nejste jisti, že vám budou skákací boty skutečně vyhovovat, můžete si je před nákupem vypůjčit.

Skákací boty se rozdělují do několika váhových kategorií podle tvrdosti pružin. Měkčí pružiny jsou vhodnější pro začátečníky, protože se snáze ovládají a skákat se tak naučíte rychleji. Správně budete využívat i energii pružin. Tužší pružiny vám pak umožní skákat výš, což je ovšem vykoupeno horší ovladatelností bot i větší námahou. Zejména začátečníci by se tak měli při výběru řídit doporučením výrobců.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: kangoo-jumping.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (110 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Moje dcera chtěla za každou cenu skákací boty, což jsem ani neměla tušení, že něco takového existuje, dokud jsem si to nevygooglila na internetu. Během hledání jsem náhodně narazila na váš článek a byla překvapená, co se člověk může o skákacích botách vlastně dozvědět. Nakonec jsem díky vám objednala Kangoo Jumps KJ XR3 v žluté barvě a dcera byla nadšená, jako malá holka.

Přidat komentář

Recenzer
Logo