Freestyle koloběžky

Jízda na koloběžce má svoje kouzlo a tato vozítka tak s oblibou využívají malí i velcí. Jestliže vás však neláká jízda terénem, ale raději si chcete vychutnat skutečně extrémní jízdu plnou triků a skoků, budete potřebovat trochu jinou podobu koloběžky. Freestyle se od běžných koloběžek liší zejména velmi odolným rámem, koloběžka má rovněž kvalitnější kolečka a pevnější řídítka.

Vybrat tu správnou koloběžku nemusí být jednoduché. Pozornost musíte věnovat mnoha různým parametrům. Potřebovat budete koloběžku s tou správnou výškou. Důležité je, aby se jezdec za jízdy nehrbil a neměl zcela napnuté ruce. Vědět byste měli, že snadněji se vám bude ovládat koloběžka se širokými řídítky. Některé koloběžky dokonce umožňují přikoupit rozšíření řídítek.

Také desky mají různou šířku i délku. Správnou desku vyberete podle velikosti bot. Tvar desky pak ovlivňuje bezpečnost a způsob provádění triků. Začátečníkům postačí deska s ostrými hranami, pokročilí budou chtít dělat triky, u kterých je nutné deskou točit. K tomu jim pomůže deska bez ostrých hran. Nakonec je třeba zvolit správnou velikost i materiál koleček. Mezi vedlejší kritéria patří i brzdy, vidlice nebo kompresní systém.

Porovnat ceny koloběžek

Nejlepší freestyle koloběžky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Spartan STUNT Extreme VIPER černá 96 % 2 290 Kč Zobrazit Insportline.cz
2. Street Surfing Torpedo Black Core černá 95 % 1 250 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Spartan Stunt zelená 91 % 979 Kč Zobrazit Mastersport.cz
4. Movino Stunt Nitro zelená 89 % 2 189 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Master Stunt modrá 87 % 999 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Freestyle koloběžky lze používat při jízdě na hladkém, rovném terénu. Častěji se však využívají ve skateparcích při nacvičování různých krkolomných triků. Tyto koloběžky učarují milovníkům skokánků, ramp a dalších krkolomných překážek. Právě podle zaměření se koloběžky dělí na několik skupin. Největší rozdíl je v konstrukci jednotlivých koloběžek.

  • Street koloběžka – koloběžka je navržena tak, aby ji bylo možné použít pro jízdu na silnici i trénink triků. Tyto koloběžky mají delší a širší desku a často i rozšířená řídítka. S větší konstrukcí však roste i její hmotnost.
  • Skatepark koloběžka – využijete ji především ve skateparcích. Je ideální pro provádění triků, má užší i kratší desku.
  • Dirt koloběžka – tato koloběžka obstojí i za jízdy na nezpevněném terénu. Pro koloběžku jsou typické výrazné vzorky na kolech. Dirt koloběžky mohou mít bezdušová i nafukovací kola.

Kolečka

Velmi důležitou částí jsou kolečka, zejména pak materiál, ze kterého jsou vyrobena. Materiál koleček byste měli vybírat s ohledem na vaše jezdecké dovednosti.

Materiál

  • Plast – základní modely koloběžek jsou doplněna o plastová kolečka. Tento materiál je dobrou volbou pro začátečníky. Na plastových kolečkách budete jezdit pomaleji a snáze se tak naučíte základní triky.
  • Hliník – ti, kteří se řadí mezi pokročilé jezdce, mohou přejít na kolečka vyrobená z hliníku. Hliníková kolečka najdete na koloběžkách s většími řídítky, kolečka mají větší setrvačnost a díky řídítkům bude koloběžka stabilnější.

Tvrdost

Tvrdost do jisté míry souvisí s výrobním materiál. Tvrdost se označuje písmenem a číselným údajem. Obvykle je tvrdost koleček v rozmezí 85 A – 91 A. Čím je číselný údaj vyšší, tím jsou kolečka tvrdší.

  • Měkká kola – dobře tlumí nerovnosti a zajistí vám lepší přilnavost. Nevýhodou měkkých koleček je rychlejší opotřebení a pomalejší jízda.
  • Tvrdá kola – jsou odolnější a nabídnou svižnější jízdu. Nevýhodou je však méně komfortní jízda, kdy ucítíte každou nerovnost nebo kamínek.

Velikost

Jednotlivé koloběžky mají kolečka různých velikostí.

  • Menší kolečka – zaručí vám lepší ovladatelnost, ale také menší rychlost jízdy
  • Větší kolečka – koloběžka je rychlejší a náročnější na ovládání

Řídítka

Základem je, aby měla freestylová koloběžka dostatečně pevná řídítka. Ty by měla odolat extrémní zátěži. Pro tyto koloběžky jsou typická pevná řídítka bez možnosti nastavování nebo skládání. Veškeré pohyblivé součástky mají vliv na menší pevnosti, která je u těchto koloběžek nežádoucí.

  • T shaped – řídítka tvarem připomínají písmeno T. Řídítka tohoto tvaru jsou vyrobená ze dvou kusů.
  • Y shaped – konstrukce je složena z více kusů, řídítka tvarem připomínají písmeno Y. Řídítka s tímto tvarem jsou pevnější.

Výška řídítek

Dalším důležitým kritériem je při výběru Freestyle koloběžky výška řídítek. V ideálním případě by měla řídítka sahat do rozmezí oblasti třísel a pupíku. Pokud vyberete koloběžku s nižšími nebo vyššími řídítky, můžete později řešit různé zdravotní komplikace. Velikost řídítek navíc ovlivní, jak moc bude koloběžka ovladatelná.

Optimální výšku ovlivňuje velikost jezdce. V tomto případě vám s výběrem mohou pomoci velikostní tabulky jednotlivých výrobců. Každý z nich mívá trochu jiné značení a velikostní tabulka by tak měla být k dispozici u každého výrobku.

Prkno

Dalším důležitým parametrem je nášlap neboli prkno koloběžky. Prkna mají odlišnou délku, která bývá v rozmezí 45 – 58 cm. Šířka se pak pohybuje v rozmezí 10 – 13 cm. Rozměrově by mělo být prkno úměrné k velikosti bot.

  • Delší deska – tyto desky jsou vhodnější pro jízdu na silnici
  • Kratší deska – koloběžky s kratší deskou se více hodí do skateparku

Tvar

Důležitý je i tvar desky

  • Začátečníci – pro začínající jezdce je vhodnější sáhnout po koloběžce s ostrými hranami na bocích. Tyto koloběžky vám neumožní provádět triky, při kterých je potřeba prkno točit.
  • Pokročilí – při provádění triků jsou určeny desky bez hran.

Hlavové složení

Headset neboli hlavové složení je ložisko, které najdete v hrdle desky. Hlavové složení je pod tlakem kompresního systému a zajišťuje otáčení směrového hřídele. Kvalita tohoto ložiska má vliv na plynulost otáčení řídítek. Plynulé otáčení je nutné k provádění náročnějších triků.

Zvolit můžete i typ vidlice. Freestyle koloběžky mají bezzávitovou nebo závitovou vidlici.

Závitová vidlice

Závitová vidlice je typická pro levné koloběžky. Chod nemusí být plynulý, ale je klidný.

Bezzávitová vidlice

Je součástí dražších koloběžek, pro které je typický klidný, plynulý a hladký chod. Bezzávitové vidlice využívají různé kompresní systémy, které slouží k upevnění hřídele.

  • SCS komprese – koloběžka má velmi pevnou konstrukci. Tato komprese vyžaduje řídítka bez zářezu.
  • ICS systém – je levný a jednoduchý systém. Řídítka utáhnete pomocí šroubu a ocelového ježka. Toto příslušenství musí být součástí balení.
  • IHC systém – k utažení budete potřebovat podložku tlačící na headset. Tu utáhnete pomocí šroubu.

Rám

Od rámu se vyžaduje pevnost a odolnost. Tu zajišťuje výrobní materiál, který zajistí, že koloběžka odolá vysoké zátěži a nárazům. U Freestyle koloběžek je však kladen důraz i na nízkou hmotnost. Na výrobu rámu se používají různé materiály. Levnější koloběžky mají rám ocelový. V jeho případě však musíte počítat s vyšší hmotností. Menší hmotnost mají koloběžky s rámem vyrobeným z duralu nebo karbonu. U těchto materiálů musíte počítat s vyšší cenou.

Brzdy

K brždění se často používá bota, kterou budete brzdit o zem. Nastanou však situace, kdy se neobejdete bez mechanické brzdy. Freestyle koloběžky nabízí dva typy brzdového mechanismu.

  • Pružinová brzda – je snadno ovladatelná díky pružince, která ji vrátí na svoje místo. Tato brzda je součástí levných koloběžek, nevýhodou je rychlejší opotřebení pružiny. Pružinu ve špatném stavu poznáte podle nepříjemného hluku.
  • Flex brzda – je jednoduchá na ovládání a vyznačuje se vyšší odolností. Flex brzda je přichycená k desce na pevno, poté, co ji sešlápnete, dochází k jejímu prohnutí.

Náhradní díly

Ke koloběžkám budete moci dokoupit různé náhradní díly. Ty bývají kompatibilní se všemi značkovými koloběžkami na trhu. Jestliže zjistíte opotřebení některých komponentů, budete je moci vyměnit. Stačí se jen obrátit na odborný servis, který najdete v mnoha seriózních prodejnách.

Značka

Výrobců je celá řada. Pro kvalitní koloběžku byste si měli zajít do specializované prodejny. Koupit ji můžete i na internetu. I zde je nutné vybírat pouze ve specializovaném e-shopu. Mezi žádané patří koloběžky značky Spokey, inSPORTline, Street Surfing, Kruzzel, Malatec nebo Nils Extreme.

Cena

Pořizovací cena Freestyle koloběžky není až tak vysoká. Ty nejlevnější koupíte za méně než 1 500 Kč a jsou vhodné pro začátečníky a děti od cca 13 let věku. Nevýhodou těchto koloběžek je menší odolnost, počítat musíte s tím, že koloběžka nemůže splnit požadavky na konstrukci pokročilých jezdců.

Dospělí začátečníci budou potřebovat odolnější koloběžku, jejíž cena začíná na 2 000 Kč. Jestliže nevíte, zda vám vášeň pro koloběžku vydrží, neměli byste do první koloběžky investovat více než 3 000 Kč. Koloběžky s pokročilou konstrukcí stojí od 3 – 5 000 Kč. Profesionálové za ni pak utratí více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny koloběžek

Otázky a odpovědi

Jakou Freestyle koloběžku koupit dětem?

Freestyle koloběžku lze pořídit dětem od 6 let věku. Pro malé začátečníky postačí koloběžky s cenou do 2 000 Kč. Nosnost těchto koloběžek je do 100 kg. S ohledem na nosnost je nutné vědět, že váha jezdce se s prováděním kroků 2x – 5x znásobí.

Co jsou pegy?

Takto se označují boční stupačky, které vám Freestyle koloběžka umožní namontovat na zadní nebo přední kolo. Pegy se využívají pro grindování překážek. Díky pegům budete moci provádět náročnější triky.

Závěr

Při výběru Freestyle koloběžky nejprve zvažte, jakým způsobem ji budete chtít používat. Někteří ji kupují pouze k provádění skoků a triků. Jiní ji využijí i při běžné jízdě. Od toho se odvíjí kvalita konstrukce i pořizovací cena. Pozornost věnujte i nosnosti koloběžky. Běžná nosnost je do 100 kg, přičemž však platí, že při provádění triků a zejména doskocích je nutné hmotnost jezdce několikrát znásobit. Zejména starší jezdci by tak neměli pořizovat tu nejlevnější koloběžku, ale raději by měli preferovat nákup kvalitnějších a odolnějších modelů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.sportisimo.cz, www.insportline.cz, www.honzovy-longboardy.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Freestyle koloběžku jsme pořizovali jako dárek k maturitě pro našeho syna. Nebylo to jednoduché, protože ani jeden tomu s manželem nerozumíme, ale dali jsme na váš článek a objednali koloběžku od značky Spokey. Syn byl opravdu nadšený a spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo