Trekingová kola

Trekingové kolo je vhodné pro jízdu po zpevněné komunikaci, ale vyrazit s ním můžete i do mírného terénu. Treková kola jsou známá i jako kola hybridní a jsou kombinací silničních a horských kol. Díky této universálnosti se jedná o jedno z nejoblíbenějších kol. Konstrukce kola vám umožní při jízdě využívat vzpřímenou pozici.

V této pozici nebudete moci jet tak rychle jako na silničním kole, ale užívat si můžete větší pohodlí i více bezpečnou jízdu. Dalším specifickým znakem jsou objemnější pneumatiky, které se podobou více blíží k pneumatikám horského kola. Na rozdíl od horského kola nemá kolo trekingové nijak kvalitní odpružení. Mnohá kola jsou dokonce dodávána bez odpružení, jiná mají odpruženou přední vidlici.

Pří výběru trekingového kola nejprve zvažte, zda budete na kole jezdit spíše po zpevněných komunikacích, nebo preferujete jízdu v terénu. Podle toho byste měli volit mezi kolem s odpružením nebo bez odpružení. Na trhu jsou trekingová kola rozdělena i podle pohlaví. Dámská kola mají trochu jinou konstrukci než kola určená mužům.

Stejně jako v případě jiných kol je důležité, zvolit trekingové kolo správné velikosti. Nakonec můžete ke kolu dokoupit poměrně velké množství různých doplňků. Kolo je nutné nechat čas od času zkontrolovat v servisu. O servis v záruce i po ní se postará spolehlivý výrobce.

Porovnat ceny kol

Nejlepší trekingová kola

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Author Vertigo ASL 2021 100 % 16 190 Kč Zobrazit Flystork.cz
2. Author Classic 2021 100 % 14 930 Kč Zobrazit Axit.cz
3. Kellys Clea 90 2022 90 % 15 740 Kč Zobrazit Shopbike.cz
4. Rock Machine Crossride 300 2022 90 % 15 290 Kč Zobrazit Koloshop.cz
5. Author Horizon 2021 87 % 14 750 Kč Zobrazit Flystork.cz

Typy

Trekingová kola je možné rozdělit do několika skupin podle určení. Trekové kolo lze koupit dětem, své modely pak mají ženy i muži. Všechny typy kol jsou k dostání v mnoha cenových relacích a na své si přijdou méně i více nároční cyklisté.

Dámská kola

Dámská kola jsou na rozdíl od kol pánských jinak konstrukčně řešena. Kola pro ženy mají rovněž jinou geometrii. Konstrukce kola je jednoduše přizpůsobena drobnější stavbě ženského těla. Kola pro ženy poznáte podle delší hlavové trubky a kratší trubky rámové. Tyto rozdílné délky ovlivňují postavení řídítek. Kola pro ženy mají řídítka ve vyšší úrovni, avšak samotná řídítka jsou užší než v případě pánských kol.

Pánská kola

Kola pro muže mají delší horní rámovou trubku. Její délka pak ovlivňuje i geometrii kola a samotnou konstrukci. Rozdíly mezi pánskými a dámskými koly souvisí s odlišným poměrem délky končetin a trupu. Muži mají delší trup a kratší nohy, u žen je tomu přesně naopak. Kola pro muže mívají většinou užší sedlo, které by pro ženy nebylo příliš komfortní.

Dětská kola

Dětská trekinová kola jsou menší a vybírat byste je vždy měli s ohledem na výšku a hmotnost dítěte. Mnoho dětských kol lze výškově upravit a vašemu potomkovi tak kolo vydrží delší dobu. Poté, co dítě kolu odroste, nevyhnete se však nákupu kola většího. Kolo pro děti by nemělo být příliš těžké, proto při výběru preferujte kolo s lehkým hliníkovým nebo karbonovým rámem.

Materiál

Při výběru kola je rovněž vhodné přihlédnout k materiálu rámu. Na výběr máte hned několik možností. Jednotlivé materiály ovlivňují odolnost rámu, celkovou hmotnost kola, ale i pořizovací cenu.

 • Ocel – nejlevnější kola mají rám ocelový. Výhodou ocele je vysoká odolnost, největší nevýhodou je však vyšší hmotnost. Kolo s ocelovým rámem je tak vhodné spíše pro občasné kratší vyjížďky.
 • Hliník – je stále velmi odolný materiál, který se vyznačuje nižší hmotností. Nevýhodou hliníku je však horší pohlcování vibrací. Tento materiál je tak dobrou volbou pro ty, kteří se budou pohybovat spíše po zpevněných komunikacích. Tento materiál nabízí dobrý poměr cena/výkon.
 • Karbon – tento materiál má obdobné vlastnosti jako hliník. I zde je velkou výhodou vysoká odolnost, karbon je však mnohem lehčí materiál a používá se na výrobu dražších kol. Nevýhodou karbonu je vysoká křehkost.
 • Titan – výhodou titanu je vysoká odolnost a pevnost. Tento materiál je z tohoto hlediska lepší než karbon. V porovnání s karbonem je však těžší, což je i jeho nevýhoda.
 • Dural – je považován za nejlepší volbu, avšak jeho největší nevýhodou je vysoká pořizovací cena.

Velikost

Správnou velikost kola určuje výška postavy. Velikost rámu může být značena v palcích, ale setkat se můžete i s koly s velikostí od XS po XXL. Každý výrobce používá trochu jiné značení, orientovat se tak musíte vždy podle velikostních tabulek. Ideální však je, kolo před nákupem vyzkoušet na prodejně.

Šířka plášťů

Také šířka kol souvisí s terénem, po kterém se budete na kole běžně pohybovat. Užší kola vám umožní jet vyšší rychlostí, širší kola jsou naopak mnohem stabilnější. Ti, kteří se budou na kole pohybovat na silnici i v terénu, budou potřebovat universální středně široké pláště.

 • 37 mm – tyto tenké pláště jsou ideální při jízdě po zpevněných silnicích. Vyrazit můžete do města i na cyklostezky.
 • 42 mm – také tyto pláště využijete spíše při jízdě na zpevněných komunikacích i různém pevném povrchu.
 • 47 mm – na takto širokých pláštích můžete vyrazit i na nezpevněné cesty nebo do terénu.

Brzdy

Součástí trekingových kol jsou pochopitelně také brzdy. Brzdy se starají o vaši bezpečnost a je důležité zaměřit se na jejich kvalitu.

 • Čelisťové V brzdy – bývaly součástí starších kol a i dnes se používají u nejlevnějších modelů.
 • Kotoučové brzdy – kvalitnější kola disponují brzdami kotoučovými. Jejich výhodou je snadná ovladatelnost. Oceníte také jejich kratší brzdnou dráhu a vyšší spolehlivost při jízdě za mokra. Kotoučové brzdy mohou být mechanické nebo hydraulické. Kvalitnější jsou brzdy hydraulické, které se snadněji ovládají a jsou lehčí.

Příslušenství

Trekingová kola se vyznačují velkou universálností a dokoupit tak můžete poměrně mnoho různého příslušenství. I to, jaké příslušenství pro vás bude atraktivní, souvisí se způsobem, jakým budete kolo používat.

Turisté, kteří na kole hodlají podnikat delší výlety, se neobejdou než nosičů i cyklobrašen, které mohou umístit na rám, řídítka i pod sedlo. Vybavení na cesty můžete umístit i do praktického cyklobatohu.

Všem cyklistům se bude hodit zámek na kolo, který může být doplněn i o alarm. Mezi další příslušenství patří blatníky, cyklopočítač, držák na telefon, zvonek atd.

Značka

Kvalitu kola i dostupnost náhradních dílů určuje výrobce. Ten vám rovněž zajistí kvalitní záruční i pozáruční servis. Mezi nejoblíbenější patří dlouhodobě kola značky Author. Tento výrobce je na trhu již více než 25 let a stal se výhercem mnoha prestižních cyklistických závodů.

Author nabízí kola ve všech cenových kategoriích. Dalším oblíbeným výrobcem je značka Kellys. Kola značky Kellys se vyznačují vysokou kvalitou a oblíbená jsou i pro svůj atraktivní vzhled. Trekingové kolo můžete koupit také od značky Merida, Scott, Galaxy, Apache, GT, Liberty či Kross.

Cena

Pořizovací cena je obdobná jako v případě jiných kol. Nejlevnější kola můžete koupit za méně než 10 000 Kč. Za nejdražší naopak zaplatíte více než 70 000 Kč. To, v jaké cenové kategorii budete kolo vybírat, závisí především na vašich požadavcích, četnosti využívání a terénu, po kterém se budete pohybovat.

Nejlevnější kola jsou vhodná pro občasné krátkodobé pohyby po městě. Ta nejdražší se vyplatí pořídit pouze vysoce náruživým cyklistům nebo profesionálům. Běžný uživatel bude kolo vybírat v cenovém rozpětí 15 – 30 000 Kč.

Porovnat ceny kol

Otázky a odpovědi

Kdy je vhodnější kolo s odpružením?

Kolo s odpruženou přední vidlicí je vhodné pro ty, kteří preferují pohyb v terénu. Odpružení zajistí, že kolo bude během jízdy dobře absorbovat nárazy. Pokud budete jezdit spíše po zpevněných komunikacích, bude pro vás vhodnější kolo bez odpružení.

Při jízdě na asfaltu odpružení způsobí méně efektivní šlapání. Odpružení navíc zvyšuje hmotnost kola, což rovněž negativně ovlivňuje rychlou jízdu. Kompromisem mohou být kola s uzamykatelnou vidlicí. Díky tomu si budete moci užít pohodlnou i rychlou jízdu.

Jaké jsou největší výhody trekingového kola?

Trekingová kola jsou oblíbená díky své universálnosti. Je ideální pro krátký rychlý pohyb po městě, ale vyrazit s ním můžete i na delší vyjížďku méně náročným terénem. Pro mnohé je atraktivní i vzhled kola, díky kterému se velmi podobá kolu horskému. Jiným může zase vyhovovat možnost na kolo poměrně snadno namontovat nosič kol nebo speciální cyklobrašny. Trekingová kola se totiž vyznačují i vysokou nosností.

V čem se liší trekingové kolo od kola krosového?

Mezi jednotlivými koly je jen několik malých rozdílu. Velké množství prodejců má dokonce oba typy kol zařazeny do jedné kategorie. Trekingová kola jsou vhodnější spíše pro delší vyjížďky a lze je tak považovat za kola turistická.

Na kolo můžete umístit poměrně velké množství zavazadel a vyrazit i na několikadenní vyjížďku. Při jízdě pak budete ve vzpřímené poloze. Kola krosová jsou zase vhodnější pro sportovnější a rychlejší jízdu. Rám kola je delší a na kole pojedete spíše v pololeže. Tato pozice vám zajistí efektivnější šlapání. Na kolo pak nelze instalovat krosny ani jiné vybavení. V tomto případě je zvýšení hmotnosti kola nežádoucí.

Závěr

Trekingové kolo je určeno pro jízdu po zpevněných komunikacích i při jízdě lehčím terénem. Tento typ kola je určen zejména milovníkům cykloturistiky. Kolo lze velmi snadno doplnit o nosiče zavazadel i cyklobrašny. Kola do terénu by měla být vybavena odpruženou vidlicí, na silnici se můžete pohybovat i na kole bez odpružení. Také šířku plášťů volte s ohledem na terén, po kterém se budete běžně pohybovat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.bike-eshop.cz, www.kola-radotin.cz, www.moolbike.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (41 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Dostal jsem jako dárek Author Vertigo ASL 2021 a jsem z něj nadšený. Vůbec jsem takový dárek nečekal, ale mám z něj obrovskou radost.

 2. Když trekingové kolo, tak jedině Author. Tato značka si celá léta udržuje svůj osobitý styl i vysokou kvalitu, za kterou jsem moc rád. V podstatě celá naše rodina má kola od tohoto výrobce a jsme spokojeni.

Přidat komentář

Recenzer
Logo