MMA rukavice

MMA je zkratka pro smíšené bojové umění. MMA zápasy mohou probíhat ve stoje, ale i na zemi, přičemž se využívají techniky více různých bojových sportů. MMA vznikl v roce 1993 a v současnosti je jedním z nejpopulárnějších bojových sportů vůbec. MMA není pouze pro muže, toto bojové umění je oblíbené i u žen a věnuje se mu i velké množství dětí. Vše co budete k tomuto adrenalinovému sportu potřebovat je pouze MMA oblečení v podobě šortek, trenek a v případě žen i sportovní podprsenky. Chybět by neměly ani povinné ochranné pomůcky v podobě chráničů zubů, suspenzoru a hodit se mohou i MMA rukavice.

Vzhled MMA rukavic je zcela odlišný od vzhledu klasických boxerských rukavic. Po jejich obléknutí zůstávají prsty volné, což vám umožňuje soupeře chytit. Před sílou úderů je chráněn hřbet ruky a to různě velkým polstrováním. Síla polstrování určuje, zda se jedná o rukavice tréninkové nebo zápasové.

MMA rukavice se dělí nejen podle účelu použití, ale i podle výrobního materiálu či způsobu zapínání. Důležité je zvolit nejen správnou konstrukci, která vaše ruce ochrání, ale i velikost. Na trhu najdete rukavice méně známých i předních výrobců. Značkové rukavice jsou perfektně propracované do posledního detailu, což se pochopitelně projeví i na jejich vyšší pořizovací ceně.

Porovnat ceny rukavic

Typy

MMA rukavice jsou rozděleny do dvou základních skupin. První skupinu tvoří sparingové rukavice a tu druhou rukavice zápasové.

  • Sparingové rukavice – tyto rukavice jsou známé rovněž jako bambule. Tento typ rukavic je určen především začínajícím zápasníkům. Rukavice připomínají klasické palčáky, jsou poměrně mohutné a největší míra výplně je směřována do oblastí prstů, především spíše kloubů. Rukavice mají velkou úderovou plochu a některé mívají rovněž krytý palec. Každé rukavice by vám však měli umožnit soupeře snadno uchopit. Celková konstrukce a způsob zapínání se liší s ohledem na konkrétního výrobce.
  • Zápasové rukavice – nebo také profi rukavice již mají podobu prstových rukavic a méně robustní ve srovnání s prvním typem. Rukavice mohou, ale nemusí mít krytý palec. Zápasové rukavice bývají i bezpalcové. Velkou výhodou tohoto provedení bývá velká volnost pohybu a tím i jednodušší úchop soupeře.

Velikost

MMA rukavice se vyrábí v několika velikostech. Před tím, než se do výběru velikosti pustíte, byste si měli uvědomit, zda budete trénovat s bandáží nebo bez bandáže. Velikost rukavic je uváděna pomocí klasického značení S, M, L, XL a XXL. Další rukavice koupíte rovněž ve velikosti S/M nebo, L/XL.

Rukavice můžete vybírat podle velikostních tabulek po změření ruky. Mnohem rozumnější je však rukavice vyzkoušet přímo na prodejně. Nebát byste se měli ani těsnějších rukavic, které po nějakém čase povolí a budou sedět pohodlněji.

Materiál

MMA rukavice mohou být vyrobeny z umělé i pravé kůže. Umělá PU kůže bude stačit amatérům a začátečníkům, kteří nechtějí do rukavic příliš investovat. Modely vyrobené z kůže upřednostňují zkušenější zápasníci a ti, kdo se MMA bojovému umění věnují intenzivněji.

  • Umělá kůže – rukavice jsou levnější a jejich držba je jednodušší.
  • Pravá kůže – materiál je odolnější a snáze se dokáže přizpůsobit tvaru ruky. Rukavice z pravé kůže jsou rovněž šetrnější k soupeři, nezpůsobují v takové míře oděr pokožky. Jejich údržba je složitější, ale pokud se o ně budete dobře starat, nebudou zapáchat a vydrží vám delší dobu. Kvalita rukavic se podepíše na vyšší pořizovací ceně.

Další doplňky

MMA je drsný bojový sport a své tělo byste tak měli chránit všemi možnými prostředky. Naprosto nezbytný je chránič do úst. Ten se postará, že i po zápase budou vaše zuby na stále na svém místě. V případě MMA se doporučuje pořídit chránič horního i dolního patra.

Méně zkušeným zápasníkům by neměla chybět ani přilba na hlavu. Ta bude chránit nejen hlavu, ale i obličej. Přilby jsou k dostání v mnoha verzích, na své si přijdou nejen začátečníci, ale i pokročilí.

Ruce můžete zpevnit pomocí bandáží. Ty ruce zároveň ochrání. Bandáže se umísťují pod rukavice a běžnější jsou při tréninku.

Značka

MMA rukavice by měly být koncipované tak, aby v potřebné míře ochránily klouby, zároveň však musí prstům umožnit snadno uchopit soupeře. Symbolem kvality a funkčnosti jsou rukavice značky TEAM X, BAIL, BAD BOY, Venum, DBX Bushido, RingHorns nebo třeba EVERLAST.

Cena

V obchodech je k dostání celá škála MMA rukavic, které se liší nejen vzhledem, ale i kvalitou a tím pochopitelně cenou. S ohledem na cenu zvažte jak často a na jaké úrovni budete chtít MMA provozovat. Méně zapálení zápasníci si vystačí s rukavicemi s cenou v rozmezí 500 – 800 Kč, které budou vyrobeny z umělé kůže. Za kvalitnější kožené rukavice můžete zaplatit od 900 – 1 500 Kč.

Porovnat ceny rukavic

Otázky a odpovědi

Jak vypadá konstrukce MMA rukavic?

MMA rukavice mají otevřenou nebo uzavřenou konstrukci. Velmi často je chráněn i palec. Dlaň bývá vyříznutí a může být chráněna úplně nebo částečně. Tréninkové sparing rukavice mívají maximální možnou vycpávku přes klouby. Tyto rukavice zpravidla poskytují i ochranu palce.

Zápasové rukavice jsou již odlehčenější a mívají většinou volný palec. Hmotnost rukavic se většinou pohybuje v rozmezí 140 – 10 gramy. Kvalitní modely mají hmotnost přesně vyznačenou.

Jak se o MMA rukavice starat?

Údržba rukavic je velmi důležitá, díky správné údržbě rukavice vydrží delší dobu a nebudou nepříjemně zapáchat. Základem je nechat použité rukavice dokonale vyschnout. Poté můžete rukavice skladovat na suchém, spíše chladném místě. K sušení rukavic můžete použít dřevěný trn, na který rukavice jednoduše natáhnete.

Rukavice by se neměly nikdy prát v pračce, k jejich sušení byste neměli používat radiátor a vysychat by neměly ani na přímém slunci. Přesný postup údržby by měl být uveden přímo výrobcem.

Jak správně změřit velikost rukavice?

Abyste věděli, jak velké rukavice budete potřebovat, budete muset změřit přesně obvod zápěstí a to v té nejširší části. Další důležitou mírou je obvod dlaně, zde se měří v místě kloubů, což je opět ta nejširší část dlaně. Zvážit můžete i délku rukavic, stačí změřit vzdálenost od zápěstí po konec prostředníčku. Naměřené hodnoty porovnáte s údaji uvedenými ve velikostních tabulkách jednotlivých výrobců. Počítat musíte i s tím, že každý z výrobců má trochu odlišné hodnoty.

Závěr

MMA rukavice mají dvě podoby. Začátečníkům jsou určeny sparingové rukavice s výraznější konstrukcí. Pokročilí zápasníci již mohou sáhnout po lehčích a konstrukčně menších zápasových rukavic. Volba rukavic je velmi často individuální záležitostí, každý se bude cítit dobře a jistě v jiném provedení.

Každé rukavice by měly být vyrobeny z dostatečně kvalitního a odolného materiálu, který vám bude schopen poskytnout adekvátní ochranu. S ohledem na velikost musí rukavice dobře sedět a nesmí vás nijak omezovat v pohybu. Při výběru je vhodné upřednostňovat rukavice známých výrobců.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.fitnessprotebe.cz, www.hayashi.cz, www.fitham.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Momentálně používám Venum Challenger 2.0 a jsem spokojený. Dobré zpracování, špičková kvalita a pohodlí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo