Boxerské helmy

Boxerská helma chrání hlavu během zápasů a tréninků. Při boxu jsou útoky na hlavu velmi časté a bez správné helmy se tak neobejde žádný milovník tohoto oblíbeného sportu. Helma je schopna údery vedené na hlavu mnohonásobně změkčit a navíc dokonale absorbuje mechanickou zátěž, čímž zabrání možnému zranění.

Helmu na box je třeba vybírat v závislosti na úrovni každého boxera. Důležitý je pochopitelně i věk, protože helmu je možné koupit dospělým i dětem. Kromě velikosti by vás měly zajímat různé ochranné prvky, které chrání uši, bradu, čelu nebo nos. Kvalitu helmy určuje především pořizovací cena a značka výrobku.

Porovnat ceny boxerských helem

Nejlepší boxerské helmy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ringhorns Charger 100 % 1 250 Kč Zobrazit Fitexpert.cz
2. DBX Bushido ARH-2180 95 % 1 051 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. DBX Bushido ARH-2190 90 % 744 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Helmy na box mají různé podoby. Při výběru hraje hlavní roli účel používání. Dle něho se boxerské helmy dělí na tréninkové a zápasové.

Boxerská helma s ochranou nosu

Ne každá helma disponuje ochranou nosu, proto mají tyto helmy samostatnou kategorii. Speciální boxerská helma je navržena dle mexického formátu. Úkolem helmy bylo v minulosti umožnit intenzivní přípravu na boje v těch nejtěžších podmínkách.

Kromě nosu je chráněna rovněž čelist. Slabým místem je však brada, která nebývá chráněna vůbec nebo pouze částečně. Helmy mexického formátu nabízí velkou ochranu tváří a poznáte ji i podle úzkých štěrbin pro oči.

Boxerská tréninková helma

Tyto helmy jsou určeny především začátečníkům. Součástí helmy jsou prvky, které chrání nos, čelist, uši i lícní kosti. Helma rovněž poskytuje ochranu v oblasti tváří a brady. Nevýhodou je horší pozorovací úhel a komplikovanější dýchání. Helmy jsou silně polstrované a velmi efektivně zmírňují údery.

Boxerská bojová helma

Helmy je možné používat při amatérských zápasech. Součástí zápasové helmy bývá přezka, díky které helma dobře drží a během zápasu se nebude nikam posunovat. Zápasové helmy obvykle chrání čelo a uši. Nechráněnými částmi jsou pak tváře a brada. Bojová helma tak poskytuje nejmenší stupeň ochrany. Zesílená část se nachází spíše v horní části hlavy.

Boxerská helma se štítem

Helma poskytne ochranu prakticky celému obličeji a to díky velké přední mřížce. Uvnitř helmy se nachází plastová maska, která se stará o vaše bezpečí, avšak během zápasu se může mlžit a ztíží rovněž dýchání. Kvalitnější helmy však umožňují tento plastový prvek vyjmout a používat helmu samostatně.

Boxerská helma s nárazníkem

Větší ochranu nabídne právě helma s nárazníkem, který má podobu silného oblouku v oblasti brady. Helma spolehlivě odrazí každý úder vedený na obličej sportovce. Díky nárazníku předejdete možnosti zlomení nosu nebo zranění čelisti. Nevýhodou je ale horší pozorovací úhel, který helma nabízí. Robustní polstrování rovněž sníží pohyblivost hlavy.

Dětská boxerská helma

Své ochranné přilby mají pochopitelně i děti. U nich hraje při výběru roli rovněž velikost hlavy. Helma musí dokonale sednout tak, aby nebyla příliš těsná, ale ani z hlavy neklouzala. Dětské helmy zpravidla chrání všechny části obličeje.

Stupeň ochrany

Boxerské helmy lze rozdělit do skupin i podle stupně ochrany.

  • Otevřená helma – tento typ helmy chrání spánky, čelo a uši. O zvýšenou ochranu uší se starají silnější vložky.
  • Pevná helma – helma chrání i temeno hlavy
  • Uzavřená helma – ochrání vás před bočními nárazy. Rovněž chrání nos a čelisti.
  • Helma s maskou – nejen dětské helmy mívají plastovou nebo kovovou masku, která poskytne ochranu celému obličeji. V některých případech je možné plastovou masku odstranit.

Materiál

Kvalitu a stupeň ochrany, který helma nabízí, určuje výrobní materiál. Svrchní část bývá vyrobena z pravé nebo umělé kůže. Výplň pak tvoří pěna s různou tloušťkou. Na výrobu levnějších helem se používá koženka. Ta se vyznačuje kratší životností, výhodou je však její snadnější údržba. Dražší helmy jsou kožené nebo se jedná o kombinaci více materiálů. Výhodou je především jejich delší životnost.

Rozdíl je i ve výplňovém materiálu, používají se různě kvalitní pěny, avšak dražší výrobci na polstrování používají různé specifické materiály, které se dokonale přizpůsobí tvaru obličeje, dobře tlumí nárazy, dokonale odvedou pot a jdou snadno čistit.

Velikost

Velikost helmy je značena stejně jako velikost oblečení. Koupit tak můžete helmu velikosti XS – XL. Potřebnou velikost zjistíte po změření obvodu hlavy, ale mnohem lepší je helmu přímo vyzkoušet, protože každý výrobce může mít trochu jiné značení. S určením správné velikosti vám rovněž pomůže tabulka velikostí.

  • Velikost XS – je určena osobám s obvodem hlavy od 510 – 520 mm
  • Velikost S – je určena osobám s obvodem hlavy od 520 – 550 mm
  • Velikost M – je určena osobám s obvodem hlavy od 550 – 580 mm
  • Velikost L – je určena osobám s obvodem hlavy od 580 – 610 mm
  • Velikost XL – je určena osobám s obvodem hlavy od 610 – 640 mm

Značka

Boxerské helmy jsou na trhu zastoupeny řadou různých výrobků. Helma musí především plnit funkci chrániče, je tedy důležité zvolit výrobce s dobrou pověstí, který vám tuto ochranu zaručí. Ne všem jsou však výrobci známý a s výběrem vám tak mohou pomoci různé hodnocení zákazníků.

Důležité rovněž je helmu pořizovat pouze ve specializovaných prodejnách. Mezi oblíbené a spolehlivé patří helmy značky Rival, Venum, Everlast, Spartan, King Fighter, DBX bushido, Benlee a jiné.

Cena

Kvalitu helmy určuje pochopitelně cena. Za kvalitnější modely si budete muset připlatit. I zde hraje hlavní roli to, jak často a kde budete helmu používat. Levnější helmy nemusí být vždy méně kvalitní, chrání však menší část hlavy a obličeje.

V další skupině pak najdete helmy, které mohou chránit obličej celý, ale jsou vyrobeny z méně odolných materiálů. Záleží tedy na vás, které možnosti dáte přednost. Cena boxerských helem se obvykle pohybuje v rozmezí 800 – 4 000 Kč.

Porovnat ceny boxerských helem

Otázky a odpovědi

Je možné boxerskou helmu používat i na jiné sporty?

Boxerské helmy lze používat na různou podobu kontaktních sportů. Při výběru narazíte na helmy vhodnější spíše na jeden druh sportu, jedná se například o helmy určené pro thajský box. Druhou kategorií jsou pak helmy universální, které lze použít při tréninku boxu, karate i jiných sportů.

Jaký je rozdíl mezi tréninkovou a zápasovou helmou?

Tréninkové helmy jsou universálnější a poskytují mnohem větší ochranu. Tyto helmy jsou vhodné pro děti i začátečníky. Zápasová helma váš obličej tolik nechrání, na druhou stranu vás však nebude ani nijak omezovat. Její výhodou je i nižší hmotnost.

Na co vše se při výběru helmy zaměřit?

Pozornost věnujte síle vnitřní výplně. Součástí helmy by mělo být i zapínání umístěné pod bradou. To se postará, že helma bude během zápasu nebo tréninku na svém místě. Výhodné mohou být helmy, které umožňují pomocí suchých zipů nastavit velikost.

Závěr

Před výběrem boxerské helmy si v první řadě ujasněte, jak přesně budete chtít helmu používat. Tréninková helma může mít prakticky jakoukoliv podobu. Zde jsou důležité nejen požadavky, které na helmu máte, ale i vaše finanční možnosti.

Oblíbené jsou především helmy universální nebo helmy, které umožňují nastavovat velikost. Na konečné podobě helmy se můžete domluvit přímo s vaším trenérem. Výběr zápasové helmy vám nedává tolik možností. Většina helem je přímo schválená sportovními asociacemi a výběr je tak spíše individuální.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.luxusnipradlo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Věnuji se boxu a nedávno jsem zjistil, že budu potřebovat novou boxerskou helmu. Vybíral jsem dost dlouho, až jsem se nakonec rozhodl investovat do značky Everlast. Jsem spokojený, je kvalitní, dobře sedí a netlačí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo