Brankářské rukavice

Výhodou fotbalu je i poměrně značná finanční dostupnost. Abyste si mohli zahrát, budete potřebovat pouze kopačky, fotbalový míč a brankáři se neobejdou ani bez speciálních rukavic. Dá se říct, že právě gólmanské rukavice jsou tím nejdůležitějším, bez čeho se žádný brankář neobejde. Kvalitní rukavice ochrání při prudkém střetu s míčem ruce i prsty. A díky speciálnímu povrchu vám pomohou míč správně odhodit.

Při výběru brankářských rukavic by vás měla zajímat kvalita materiálu. Rukavice musí být dostatečně prodyšné, aby dobře odváděly pot. Díky kvalitní výrobní technologii zabrání rukavice možnému zranění, ke kterému může při kontaktu s míčem snadno dojít. Tak jako u každého kousku oblečení vás bude zajímat velikost a tvar. Podcenit byste neměli ani výrobce.

Porovnat ceny brankářských rukavic

Nejlepší brankářské rukavice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Junior BU1 One Orange bv 100 % 1 190 Kč Zobrazit Sportfotbal.cz
2. BU1 Neo Black černá Dětské 100 % 1 190 Kč Zobrazit Sportfotbal.cz
3. Reusch Attrakt Grip Evolution 100 % 588 Kč Zobrazit Sportszone.cz
4. BU1 Triangle NC 95 % 1 590 Kč Zobrazit 11teamsports.cz
5. Reusch WAORANI SG FINGERSUP 85 % 397 Kč Zobrazit Sportszone.cz

Typy

Při výběru rukavic je velmi důležité i to, na jakém povrchu a za jakého počasí budete hrát. Správně vybrané rukavice se vám odmění dokonalou přilnavostí a delší životností. Naopak jestliže budete používat jedny rukavice na umělé a přírodní trávě, projeví se to negativním způsobem na technice hry. Pokud však patříte k rekreačním hráčům, vystačíte si i universálními rukavicemi, s kterými také zápas obstojně odehrajete.

 • Sucho – při chytání za sucha se doporučuje používat rukavice s latexovou pěnou, která je umístěna v dlaňové části.
 • Mokro – při chytání v dešti byste měli mít rukavice s měkčí dlaňovou částí. Rukavice by měla mít navíc otevřené póry, které absorbují přebytečnou vodu. Jednotlivý výrobci mají rukavice do mokra označeny například jako Aquasoft, A2 – Aqua Tech nebo třeba Grip Agua.

Velikost

Vybrat správnou velikost rukavic pro gólmany je důležité u dětských i dospělých hráčů. S výběrem správné velikosti vám pomohou velikostní tabulky, které by měly být k dispozici na internetových obchodech i v kamenných prodejnách.

Pokud však budete rukavice kupovat přímo v prodejně, je mnohem jednodušší rukavice jednoduše vyzkoušet. V opačném případě by vám s volbou správné velikosti měla pomoc jenom správně změřená šířka dlaně. Dlaň je nutné měřit v její nejširší části, přičemž by měly být prsty ruky roztažené. Poté naměřenou hodnotu najdete ve velikostní tabulce.

Brankářské rukavice jsou k dostání pro děti a dospělé. Dětské velikosti bývají zpravidla od velikosti 3 po velikost 7.

 • Velikost 3 je vhodná pro hráče s šířkou dlaně do 6 cm.
 • Velikost 4 je vhodná pro hráče s šířkou dlaně od 6 – 6,5 cm.
 • Velikost 5 je vhodná pro hráče s šířkou dlaně od 6,5 – 7 cm.
 • Velikost 6 je vhodná pro hráče s šířkou dlaně od 7 – 8 cm.
 • Velikost 7 je vhodná pro hráče s šířkou dlaně od 8 – 9 cm.

Dospělí hráči pak budou vybírat z velikostí 8 -12.

 • Velikost 8 je vhodná pro hráče s šířkou dlaně od 9 – 9,5 cm.
 • Velikost 9 je vhodná pro hráče s šířkou dlaně do 9,5 – 10 cm.
 • Velikost 10 je vhodná pro hráče s šířkou dlaně do 10 – 11 cm.
 • Velikost 11 je vhodná pro hráče s šířkou dlaně do 11,5 – 12 cm.
 • Velikost 12 je vhodná pro hráče s šířkou dlaně od 12 cm.

Výše uvedené údaje je nutné brát s určitou rezervou, každý má trochu jiný tvar ruky a i v případě, kdy vyberete správnou velikost, nemusí být rukavice úplně pohodlná. Pokud tedy kupujete rukavice přes internetový obchod, vybírejte takový, který vám umožní nevyhovující rukavice zdarma vyměnit.

Typ šití

Rukavice pro gólmany lze rozdělit i podle typu šití.

Ploché šití

Základní rukavice vyplněné plochou pěnou. Nejpoužívanější technologií je Roll Finger RF, rukavice šité plochým šitím mají švy umístěná na vnější straně. Díky tomu je kontaktní plocha rukavic větší a rukavice budou vyhovovat majitelům širší dlaně. V místě, kde jsou spojeny dva prsty, jsou však rukavice více náchylné k poškození a rukavice s plochým šitím jsou tak vhodné spíše pro rekreační hráče.

Negativ

Zkratkou NC je označen druhý nejoblíbenější typ šití. V tomto případě směřují švy dovnitř. Rukavice na ruce dokonale sedí a poměrně těsně obepínají všechny prsty. Rukavice lépe sednou hráčům s užší dlaní, ti ocení dobrý kontakt s míčem.

Hyla

Méně známý je střih Hyla. Rukavice mají vnitřní šití, avšak nemusíte se obávat, že vás švy budou při hře nějakým způsobem limitovat. Tyto rukavice jsou určeny náročnějším hráčům.

Hybrid střih

Je kombinací střihu negativ a dalším typem střihů. Tento střih se doporučuje vybírat nerozhodným hráčům. Ti posléze mohou přejít na více vyhraněný typ rukavic.

Materiál

Brankářské rukavice jsou vyrobeny ze syntetických materiálů. Nejčastěji se rukavice vyrábí z latexu a polyesteru. Součástí každých rukavic je pak větší nebo menší množství tlumivé pěny. Každý výrobce má pak svoje vlastní výrobní technologie či patentové úpravy.

 • Latex – tento materiál se doporučuje používat při hře na tvrdém povrchu. Silnější latex se postará o delší životnost, počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.
 • Pěna – stará se o dokonalé odpružení rukavic. Čím je pěnová vrstva silnější a hustější, tím jsou dlaně brankáře více chráněny. K dostání jsou i rukavice, které mají lepší tlumící vlastnosti. Tyto rukavice spolehlivě ochrání dlaně i prsty, jejich nevýhodou však je menší flexibilita a cit při kontaktu s míčem.

Značka

Výrobce je při výběru brankářských rukavic velmi důležitý a kvalitních značek je na trhu opravdu hodně. Mezi nejoblíbenější patří rukavice značek Adidas, Nike a Puma. Všechny tyto značky nabízí mimo jiné tlumící rukavice. Od Pumy pak můžete koupit i univerzální rukavice, které lze použít při chytání za sucha i mokra.

 • BU1 – velmi oblíbená značka profesionálních gólmanů. Koupit zde můžete jedny z nejkvalitnějších, ale zároveň z nejdražších modelů. BU1 je Česká značka specializující se na brankářské rukavice.
 • Reusch – koupit můžete rukavice vyrobené nejnovějšími technologiemi. Díky tomu patří značka Reusch k lídrům na trhu.
 • Uhlsport – na výrobu se používá velmi kvalitní pěna a výrobce má také svoji speciální technologii výrobu, při které se zaměřuje na střihy. Díky tomu mají rukavice velmi dobrou přilnavost a vyznačují se i dlouhou životností.
 • UPG (UPGloves) – poměrně nová značka kvalitních rukavic z Česka.
 • Adidas – oblíbená značka profesionálů i amatérů. Zde najdete také dostupnější rukavice, na které se mohou spolehnout i amatérští hráči. Rukavice Adidas jsou velmi oblíbené pro svoji prodyšnost a dokonalý střih.
 • Puma – rukavice Puma mají stejné přednosti jako Adidas. I zde najdete mnoho vysoce kvalitních výrobků vhodných pro profesionály i amatéry.
 • Nike – oblíbený výrobce sportovního vybavení nabízí velmi kvalitní a cenově dostupné gólmanské rukavice.

Cena

Cenové rozpětí brankářských rukavic je poměrně velké. Při výběru je tak důležité, zda kupujete rukavice pro občasné rekreační použití nebo patříte k pravidelným hráčům. Nejlevnější rukavice lze koupit do 500 Kč, zde najdete rukavice vhodné pro děti i dospělé. Při častějším používání je vhodné koupit kvalitnější rukavice, jejichž cena se pohybuje od 500 – 2 000 Kč. Rukavice vhodné pro profesionální hráče lze koupit za více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny brankářských rukavic

Údržba

Péče o brankářské rukavice by měla být samozřejmostí. Po každém zápase je nutné rukavice očistit od potu i nečistot. K čištění byste měli používat speciální čisticí prostředky, k dostání jsou především šampony na rukavice. Ty rukavice nijak neponičí a neovlivní jejich funkčnost. Díky šamponu naopak zvýšíte přilnavost a prodloužíte životnost rukavic.

Otázky a odpovědi

Proč hrát v brankářských rukavicích?

Brankářské rukavice se začaly používat poměrně nedávno. V minulosti gólmani žádné rukavice nepoužívali a zejména rekreační hráči rukavice stále mezi základní výbavu nezařazují. Brankářské rukavice spolehlivě ochrání ruce a prsty hráče. Poskytnou dokonalou ochranu i před nepříznivým počasím a postarají se o odvod potu.

Jaké ochranné prvky mohou mít fotbalové brankářské rukavice?

Jednotlivé modely nabízí poměrně velké množství různých ochranných prvků. Ty se nachází zejména v oblasti prstů, dlaní a zápěstí. Pozornost je třeba věnovat především tloušťce tlumícího materiálu udávané v milimetrech. Čím je vrstva silnější, tím více mohou rukavice ztlumit sílu letu míče. Funkční materiál zajistí i snadnější chytání i manipulaci s míčem.

Jaké koupit rukavice do haly?

Jestliže budete hrát ve sportovních halách nebo na umělém trávníku, budete potřebovat rukavice, které jsou vysoce odolné vůči oděru. K dostání jsou rukavice pro děti i dospělé.

Závěr

Brankářské rukavice patří k základnímu vybavení profesionálních i rekreačních hráčů. Brankářské rukavice je pochopitelně možné koupit také dětem. Výběr na trhu je poměrně velký a přední výrobci nabízí kvalitní rukavice vyrobené z prodyšných materiálů v mnoha cenových kategoriích. Úkolem brankářských rukavic je ochránit ruce hráčů před možným zraněním.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sportfotbal.cz, www.mastersport.cz, www.sportobchod.cz, www.bu1.cz, www.gazzasport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (56 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Nedávno mě manžel pověřil ať klukům seženu na tréninky brankářské rukavice. No objednala jsem BU1 Light Dominik Holec NC v bílé barvě a prý jsou dobré, tak jsem to naštěstí trefila. Děkuji za to vašemu článku, že jsem to zvládla.

 2. Naši kluci se chtějí věnovat oba fotbalu, ale nechtělo se nám utrácet za nějaké super vybavení, kdyby je to náhodou přestalo bavit. Objednali jsme jim obyčejné brankářské rukavice od značky Adidas za cenu kolem 300 korun a zatím jim to bohatě stačí, hlavně když mají něco. Hrají zatím stejně jen tak rekreačně, tak uvidím, jestli se bude kupovat něco dražšího.

 3. Zdravím. Prosím o radu. Jakou velikost rukavic by jste mi doporučili. Když mám šířku dlaně 9,5cm(8,9 vel.) výšku 21cm(10 vel.) a obvod pouze 23cm(8,5 vel.). Docela Atyp né? Chci si koupit Uhlsporty za cca 2500,- a mám docela strach aby seděly. Děkuji za zpětnou vazbu. Nashle. S pozdravem Martin.

 4. Já vyzkoušel UPG Alma Negative White a super. Určitě můžu doporučit, dobře se s nimi hraje.

 5. Syn se chce stát profesionálním brankářem, takže teď chodí pravidelně na tréninky. Jako dárek jsem mu koupil Lotto GLOVE gk spider a měl velkou radost.

 6. Synátor si vymyslel, že z něj bude brankář, takže mami kup rukavice. No pro začátek jsem mu vzala nějaké UPG SP Negative Black, tak snad budou dobré.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo