Fotbalové chrániče

Fotbalové chrániče jsou malé, přesto se však jedná o důležitý prvek výstroje každého fotbalisty. Fotbalové chrániče chrání holeně a často se jim říká chrániče holení. Kromě holení pak mohou poskytnout i ochranu kotníkům. Díky chráničům se mohou malí i velcí fotbalisté soustředit pouze na hru a nemusí se vyhýbat ani tvrdším soubojům.

Výběr správného chrániče by se neměl podcenit. Tyto výrobky s liší nejen velikostí, ale i pevností či způsobem upevnění. Na jejich výrobu se používají různé materiály, které ovlivňují pořizovací cenu. Naprosto spolehlivé a bezpečné budou především chrániče proslulých výrobců sportovního vybavení a doplňků.

Porovnat ceny chráničů

Nejlepší fotbalové chrániče

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty.

Pořadí Název Cena Koupit Koupit
1. Chrániče Nike Mercurial Flylite Superlock 1 164 Kč Sportfotbal.cz 11teamsports.cz
2. Chrániče Nike Mercurial Lite SuperLock 1 099 Kč Sportfotbal.cz 11teamsports.cz
3. Chrániče Nike Mercurial Lite 649 Kč Sportfotbal.cz 11teamsports.cz
4. Chrániče Nike Mercurial Lite SuperLock 582 Kč Sportfotbal.cz 11teamsports.cz
5. Chrániče Puma ULTRA Twist Sleeve 611 Kč Sportfotbal.cz 11teamsports.cz
6. Chrániče G-Form Pro-S Compact Graffiti 1 020 Kč 11teamsports.cz
7. Chrániče holení adidas X Speedportal 519 Kč Sportfotbal.cz 11teamsports.cz
8. Chrániče adidas Tiro Match 447 Kč Sportfotbal.cz 11teamsports.cz

Typy

Chrániče na fotbal jsou dostupné v několika variantách. Rozhodnout se musíte, zda potřebuje anatomicky tvarovaný chránič, chránič, který zajistí ochranu i vašemu kotníku, nebo pro vás bude tím pravým chránič s návlekem.

 • Anatomicky tvarované chrániče – moderní chrániče můžete velmi snadno uzpůsobit tvaru vaší nohy. Tyto chrániče jsou sice dražší, ale patří k těm nejvíce pohodlným. Připevnit je můžete většinou pomocí suchého zipu.
 • Chránič s ochranou kotníku – vám poskytne o něco lepší ochranu. Součástí holenního chrániče je i fixační popruh kotníku. Tento popruh výrazně snižuje riziko podvrknutí kotníku a samotnému chrániči zajistí lepší stabilitu.
 • Chránič s návleky – kromě chrániče budete moci využít pevný návlek. Plastový chránič můžete umístit do speciální kapsy, druhou možností jsou pevně všité návleky. Chrániče s návleky jsou velmi pohodlné a stávají se stále více populárními.

Velikost

Chrániče na fotbal jsou k dostání v několika velikostech. Velikost chrániče nesouvisí pouze s věkem hráče, ale i se způsobem upevnění. Důležitá je zejména velikost prolisu. Při hře na klasickém hřišti budete potřebovat chrániče, jejichž prolisy mají střední nebo velkou velikost. Prolisy nemenších velikostí budou vyhovovat hráčům halového fotbalu. Výhodou těchto chráničů je větší lehkost pohybu.

Při výběru správné velikosti návleku je důležitá výška hráče. Podle výšky se budete orientovat ve velikostní tabulce jednotlivých výrobců. Každý výrobce používá trochu odlišnou velikostní stupnici, což platí u chráničů pro děti i dospělé.

 • S – chrániče velikosti S jsou určeny malým fotbalistům. V případě dětí dbá mnohem více na bezpečnost a ochranu a chrániče tak mohou dosahovat až ke kolenům. Chrániče poskytují holeni opravdu velkou ochranu, protože případný úraz by mohl mít mnohem horší následky u dítěte než u dospělého hráče.
 • M – starší fotbalisté a dorostenci budou potřebovat chrániče velikosti M. Také tyto chrániče poskytnou velkou ochranu, avšak zde už nohu tolik neškrtí a pohyb je přece jenom volnější.
 • L – chrániče velikosti L jsou určeny dospělým hráčům.

Materiál

Na fotbalové chrániče mají hráči stále větší požadavky co se hmotnosti a prodyšnosti týká. I kvalitní chránič by však měl být cenově dostupný. Na tyto požadavky pochopitelně reagují výrobci, kteří na výrobu používají různě kvalitní materiály.

 • EVA – tvoří vnitřní část chrániče. Úkolem EVA pěny je tlumení nárazů destiček na holeně.
 • Polyuretan – na výrobu fotbalových chráničů se používá nejčastěji. Chrániče z polyuretanu poskytují velmi dobrou ochranu i tlumení. Jeho výhodou je i poměrně nízká hmotnost a dobrá cenová dostupnost.
 • Pěnová guma – již patří k méně kvalitním materiálům. Tyto chrániče neposkytují tak dobrou ochranu, jako chrániče z polyuretanu. Jejich výhodu je však dobrá tvarovatelnost a velmi nízká hmotnost. Chrániče z pěnové gumy patří mezi jedny z nejpohodlnějších.
 • Skelné vlákno – jedná se o prémiový materiál, které nabízí chrániče s vyšší pořizovací cenou. Výhodou skelného vlákna je nízká hmotnost a vysoká pevnost. Výhodou je nulové omezení pohybu.
 • Plast – z platu jsou vyrobeny nejlevnější chrániče, které nemají nijak dobré ochranné ani tlumící vlastnosti. Výhodou plastu je tak pouze nízká hmotnost a cena.

Uchycení

Chrániče na fotbal je možné rozdělit i podle způsobu uchycení. K uchycení slouží nejčastěji pásky doplněné suchými zipy. Ty mohou být umístěny v dolní i horní části. Některé chrániče mají tento systém pouze v horní části.

Příslušenství

Další součástí fotbalové výbavy bývají štulpny. Štulpny chrániče překrývají a zároveň je drží na místě. Poslouží i jako ponožky.

 • Štulpny lze koupit v několika provedeních, stačí vybrat pouze vhodnou velikost. Za kvalitní se považují štulpny vyrobené z nylonu nebo polyesteru.
 • Podkolenní – klasické štulpny dosahují pod koleny a patří k nejoblíbenějším.
 • Nadkolenní – tyto štulpny sahají až ke stehnům a používají se spíše v chladnějších dnech. Jejich nevýhodou je menší pohodlí, mnohé hráče pocitově omezují v pohybu.
 • Bez ponožky – štulpny se třmenem vám umožňují používat klasické ponožky.

Značka

Chrániče na fotbal nabízí přední výrobci sportovních potřeb a doplňků. Mezi špičku na trhu patří značka Nike, Adidas nebo Puma. Další kvalitní fotbalový chránič koupíte od G-Form, Rulyt, Acra, Spartan, Joma, Foul nebo třeba Penalty.

Cena

Fotbalové chrániče jsou dostupné v několika cenových relacích. Méně odolné a levnější chrániče jsou určeny rekreačním hráčům. Také v tomto případě poskytne chránič holeni adekvátní ochranu a jeho pořizovací cena přitom není nijak vysoká.

Koupit je můžete v rozmezí 150 – 350 Kč. Jestliže hrajete fotbal pravidelně, bude lepší do kvalitnějšího chrániče investovat více. Cenová relace se zde bude pohybovat od 300 – 600 Kč. Za více než 600 Kč lze pořídit moderní tvarovatelné chrániče.

Porovnat ceny chráničů

Otázky a odpovědi

Jak důležitá je velikost prolisu chrániče?

Velikost prolisu určuje velikost chráněné plochy holeně. Čím má chránič větší prolis, tím lépe budete chráněni před koly či nášlapy ze strany soupeře. Jestliže hrajete na velkém fotbalovém hřišti, měli byste se zaměřit na chrániče s prolisy velké či střední velikosti.

Jakou funkci plní chrániče na fotbal?

Chránič by vás měl ochránit před možným zraněním ze strany soupeře. Kromě toho dokáže chránič lépe zpevnit nohu při dlouhém výkopu. Noha se nebude vychylovat, ale zůstane v ideální pozici, přičemž bude držet směr.

Mají chrániče holení nějaké nevýhody?

Moderní chrániče lze na nohu pevně upnout. Díky tomu nebudou z nohy během hry sjíždět. Na jednu stranu se jedná o praktickou vlastnost, která vám umožní soustředit se pouze na hru. Druhou stránkou je však omezená lehkost pohybu, což se projevuje zejména během rychlého běhu nebo při prudších změnách pohybu.

Závěr

Chrániče na fotbal by neměly chybět žádnému fotbalistovi. Fotbalové chrániče jsou povinnou výbavou během zápasů, ale používat byste je měli také při tréninku nebo přátelské hře. Díky nim si ušetříte nepříjemná a bolestivá zranění a budete se moci plně soustředit pouze na hru.

Moderní chrániče se vyrábí z lehkých a prodyšných materiálů a nebudou vás nijak výrazně omezovat v pohybu. Při výběru se zaměřte nejen na jejich správnou velikost, ale i na způsob uchycení nebo výrobní materiál. Fotbalové chrániče koupíte v různých designech, sladit je díky tomu můžete s dresem či kopačkami. K dostání jsou rovněž chrániče jednotlivých týmů, což ocení fanoušci profesionální fotbalové ligy.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sportfotbal.cz, www.11teamsports.cz, www.sportisimo.cz, www.sportega.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (46 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. U nás se osvědčila top jednička na Heurece adidas MESSI SG MTC J ia0870. Tyto fotbalové chrániče si náš syn nemůže vynachválit, tak jsem ráda, že jsem to trefila.

 2. Syn mi oznámil, že potřebuje fotbalové chrániče, ale jaké to už jsem se nedozvěděla. Doufám, že ty, které jsem mu objednala od značky Puma budou dobré. Vzala jsem mu Puma ULTRA Light Strap 030834-10.

Přidat komentář

Recenzer
Logo