Kopačky

Na výkon každého fotbalisty mají, s ohledem na výbavu, největší vliv kopačky. V současné době je výběr kopaček opravdu bohatý, v minulosti vás pravděpodobně zajímala pouze velikost. V dnešní době lze koupit kopačky vhodné na určitý typ povrchu, vybírat je můžete podle preferovaného stylu hry a podstatnou roli hraje i design.

Samotná bota je složena ze 3 částí, jedná se o srvšek, mezipodešev a podešev. Svršek je část důležitá pro kontakt s míčem, mezipodešev se stará o stabilitu a tlumení nárazů a podešev je odpovědná za bezpečnost na každém povrchu.

Fanoušci fotbalových hvězd mohou vybírat kopačky také podle svého sportovního vzoru. Lionel Messi má například vlastní kolekci kopaček u značky Adidas, Cristiano Ronaldo má svoji kolekci u značky Nike. Právě výrobce má na výběr kvalitních kopaček zásadní vliv.

Porovnat ceny kopaček

Nejlepší kopačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Adidas Mundial Team 96 % 2 597 Kč Zobrazit Decathlon.cz
2. Adidas Mundial Goal 95 % 2 379 Kč Zobrazit Decathlon.cz
3. Adidas Copa Mundial FG Mens černá 94 % 2 729 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Adidas Kaiser 5 Liga černá 90 % 1 749 Kč Zobrazit 11teamsports.cz
5. Adidas Kaiser 5 Goal Černá 89 % 1 749 Kč Zobrazit Sportfotbal.cz

Provedení

Kopačky můžete vybírat i podle toho, jakou hru preferujete. S ohledem na způsob hry jsou kopačky vyrobeny tak, aby byly vhodné pro rychlou hru, přesné zakončení, lepší přihrávku nebo poskytovaly dokonalou stabilitu a pohodlí. Ačkoliv se výrobci stále snaží svoje výrobky vylepšit, nenajdete v současné době na trhu kopačky, které by dokonale splňovaly všechny 4 atributy.

 • Na rychlost – kopačky jsou tvarově uzpůsobeny do tvaru atletické tretry. Tento tvar poskytuje hráči potřebné pohodlí, což se následně odvíjí na rychlosti.
 • Na zakončení – tyto kopačky mají tvrdší svršek, díky čemuž je hráč při kontaktu s míčem vynaložit větší sílu při zakončení. Kopačky umožňují i přesnější střelu.
 • Na přihrávku – kopačky s 3D technologií umožňují kvalitní přihrávky a potřebnou bezchybnost.
 • Na stabilitu a pohodlí – nejvíce připomínají starou podobu klasických kopaček. Kopačky mají silnou podrážku, která hráči poskytuje potřebné pohodlí.

Povrch

Kopačky se dělí i podle toho, na jakém povrchu budete fotbal hrát. Koupit tak můžete kopačky vhodné na sálové povrchy, umělou trávu, pevný travnatý povrch, kde nehrozí uklouznutí a nakonec jsou zde kopačky ideální na kluzký povrch.

Sálovky – IN

Kopačky, které můžete použít pro halový fotbal. Tyto kopačky poznáte podle hladké podrážky, která je vyrobena tak, aby bota při hře neklouzala, ale ani nepoškodila halovou podlahu.

Tarfy – TF

Vhodné na starší a ne úplně kvalitní umělé povrchy. Kopačky mají na podrážce členitý vzorek. Na podrážce je umístěno velké množství malých výstupků.

Lisovky

Použít je můžete na pevném travnatém povrchu. Jsou určeny na umělou i přírodní trávu. Kopačky mají lisované špunty a považují se za základní typ.

 • FG – jsou považovány za nejuniversálnější, použít je lze na suché přírodní trávě. Ve výjimečných případech je můžete použít i na umělé trávě, riskujete však jejich rychlejší opotřebení.
 • HG – vhodné na tvrdé přírodní povrchy jako je písek, škvára atd. Použít je lze i na umělé trávě. Kopačky mají větší počet nižších špuntů.
 • AG – mají zesílenou konstrukci, jsou odolnější, vhodné na umělou trávu.
 • FG/AG – vhodné na umělou i přírodní trávu. Na podrážce se nachází kombinace nižších i vysokých špuntů.

Kolíky

Kopačky ideální na kluzkou přírodní trávu.

 • Kolík SG – tyto kopačky mají kovové nebo plastové kolíky, které lze dle potřeby vyměnit. Kopačky jsou ideální do měkké trávy i na rozbahněný povrch. Na podrážce je umístěno 6 kolíků.
 • Kolík MIXED SG/FG – kopačky známé jako lisokolíky. Na podrážce jsou kovové šroubované vyměnitelné kolíky a kolíky lisované. Kopačky využijete na mokrém a měkkém terénu.

Velikost

Kopačky by měly na noze dobře sedět, nakupovat byste je měli pouze tam, kde si můžete jednotlivé výrobky vyzkoušet. U kopaček není běžná stejná velikost, každý výrobce má trochu jiné značení. V případě, kdy budete preferovat nákup přes internet, budete velikost vybírat podle velikostní tabulky, která by měla být dostupná u každého výrobku. Je však nutné nohu opravdu správně změřit.

Materiál

Na výrobu kopaček se používají syntetické i přírodní materiály. Koupit tak můžete kopačky vyrobené z pravé, syntetické ale i klokaní kůže. Novinkou jsou pak kopačky s ponožkou. K sehnání pak mohou být i nekvalitní gumotextilní kopačky, které jsou velmi levné a vhodné spíše pro občasné použití.

Syntetická kůže

Předností syntetické kůže je možnost použití na mokrém povrchu i za deště. Materiál se stará o potřebné zachování tvaru, nemusíte se bát, že kopačka nasaje vodu a ztěžkne. Syntetická kůže je cenově dostupná a snadná na údržbu. Co se týká pocitu při kontaktu s míčem, má syntetická kůže větší slabiny.

Pravá kůže

Při několika prvních použitích nemusí být kopačky pohodlné, kůži je nutné nejprve vyšlápnout. Kopačky z pravé kůže jsou z hlediska ceny považovány za zlatý střed, vhodné jsou pro náruživější, ale také rekreační fotbalisty. Kožené kopačky však nejsou vhodné do mokrého terénu, protože kůže snadno nasákne vodou, což se projeví i na hmotnosti.

Klokaní kůže

Nejdražší kopečky, které však mají i nejkratší životnost. Výhodou je nízká hmotnost a maximální pohodlí.

Pletené materiály

Pletené materiály se používají na výrobu ponožkových kopaček. Pro větší stabilitu jsou kopačky opatřeny patřičnou povrchovou úpravou.

Značka

Správný výrobce je pro výběr kopaček naprosto zásadní. V závislosti na výrobci se kopačky liší vzhledem, novinkou posledních let jsou kopačky s tzv. ponožkou. Ponožky najdete u značky Nike. Značka Adidas uvedla na trh kopačky bez tkaniček. Puma nabízí kopačky vyrobené z velmi lehkých materiálů, koupit můžete kopačky vážící pouze okolo 100 g.

Cena

Cena se odvíjí podle toho, kolik času fotbalu věnujete. Pro rekreační použití vám postačí méně kvalitní kopačky, které je možné koupit za cenu okolo 1 000 Kč. Za tuto cenu se vám však nepodaří zakoupit nijak kvalitní zboží.

Pro běžné uživatele, kteří se fotbalu věnují přece jenom déle, jsou určeny kopačky s cenou do 2 000 Kč. Za kvalitní jsou však považovány kopečky v cenovém rozmezí 2 – 4 000 Kč. Dražší kopačky jsou pak určeny spíše profesionálům. Ty se pohybují v rozmezí 6 000 – 8 000 Kč.

Řeknete si, že kopačky za 2 000 Kč vs. za 8 000 Kč vypadají stejně. Na první pohled se to může zdát, protože mají podobný design. Hlavní rozdíl je však v použitých materiálech a pohodlí, které hráči dodají.

Porovnat ceny kopaček

Údržba

Abyste prodloužili životnost kopaček, je nutné nezanedbat ani pravidelnou údržbu. To, jak se o kopačky starat závisí na tom, z jakého materiálu jsou kopačky vyrobeny. Na údržbu jsou nejméně náročné syntetické kopačky, které můžete čistit pomocí navlhčeného kartáče nebo houbičkou. K čištění se nedoporučuje používat pračku. Vlhké boty je možné sušit s pomocí novinového papíru, neměly by však schnout na radiátoru ani přímém slunci. Podobnou péči vyžadují i pletené kopačky.

Nejsložitěji se udržují kopačky vyrobené z pravé kůže. V tomto případě je k čištění možné použít pouze měkký hadřík, který by měl být pouze lehce navlhčený. Pokud byste na svršek použili kartáč, mohli byste kůži poškodit. Kožené kopačky nesmí být nikdy sušeny na přímém slunci.

Otázky a odpovědi

Jsou kopačky rozděleny i podle pozice hráče?

Kopačky nebudete vybírat podle toho, zda hrajete v útoku, hrajete v obraně nebo jste brankář. Pozice je při výběru kopaček lhostejná, ať už budete hrát na jakékoliv pozici, budete potřebovat především velkou stabilitu. Kopačky je v první řadě nutné vybírat podle povrchu.

Proč mají některé kopačky ponožku?

Vzhled kopaček určují samotní výrobci. Někteří preferují klasický vzhled, jiní přináší stále nové technologie, které mají hru ještě více zatraktivnit. Ponožka na kopačkách má především přinést dokonalé zpevnění kotníku a poskytuje tak hráči větší komfort.

Ponožka na kopačce však nemusí každému vyhovovat, na tuto část boty jsou pozitivní i negativní ohlasy. Zatímco někteří budou s touto kopačkou spokojeni, jiní raději upřednostní tradiční vzhled.

Jsou lepší kopačky s tkaničkami nebo bez tkaniček?

S kopačkami bez tkaniček přišla jako první značka Adidas. Dnes můžete takové kopačky koupit také od výrobce Nike. Pro některé hráče mohou být kopačky bez tkaniček naprosto nepředstavitelné.

Tyto kopačky jsou však vyrobeny z velmi přiléhavých materiálů, díky kterým kopačky nejen snadno obujete, ale vaše nohy nebudou ochuzeny o potřebnou pevnost ani stabilitu. To, zda koupíte kopačky s tkaničkami nebo bez tkaniček je tak čistě otázka vkusu.

Závěr

Kopačkám je na trhu věnován velký prostor. Dle znalců tohoto zboží však přichází na trh nové výrobky, které se liší vzhledem i dalším vylepšením cca každé 2 měsíce. Pokud však vyberete ty správné kopačky, mohou vám bez problémů sloužit několik let.

Samozřejmě záleží na tom, jak často se budete fotbalu věnovat. Kopačky je možné koupit i přes internet, přesto je mnohem rozumnější toto zboží nakupovat přímo v kamenné prodejně. Zde si můžete vyzkoušet různé provedení a budete mít jistotu, že vyberete správnou velikost.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.sportisimo.cz, www.11teamsports.cz, www.d-sport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Tak u nás hrají fotbal oba kluci, ale jeden upřednostňuje značku Nike, druhý zase Pumu, takže když jim kupujete vybavení, není to jednoduché, než se vůbec dohodnou. Jiné to není ani, když vybíráme kopačky, to je vždy horor.

 2. Děkuji za váš článek, na který jsem narazila úplně náhodou. Vybrala jsem synovi kopačky Puma a chválil si, že jsou moc pohodlné.

 3. Kopačky jsem sháněl pro kluka a vzal jsem mu od značky Adidas. Zatím je s nimi spokojený, ale kdyby něco, určitě pořídíme jiné.

 4. Manžel mě pověřil, abych našemu malému fotbalistovi pořídila kopačky. Absolutně jsem neměla představu, na co se zaměřit, takže jsem byla vděčná, když na mě vyskočil váš článek a já se dozvěděla, co vlastně koupit.

 5. Kopačky mám od Pumy a jsou boží!

Přidat komentář

Recenzer
Logo