Fotbalové míče

Fotbal je velmi oblíbená kolektivní hra. Fotbal hrají děti i dospělí, do fotbalového míče s chutí kopou nejen muži, ale kouzlu fotbalu propadla nejedna žena. Za kolébku fotbalu je považována Anglie, která je zároveň tou největší fotbalovou velmocí.

Fotbal je hra, která je vesměs finančně nenáročná. K tomu, abyste si mohli zahrát na nějaké úrovni, budete potřebovat pouze kvalitní obuv a vhodný fotbalový míč.

Fotbalový míč kupují mnozí bez rozmyslu podle toho, co je zrovna po ruce. Jiné zajímá pouze pořizovací cena. Ne každý ví, že při jeho výběru je vhodné zohlednit několik parametrů. Podstatný je samotný terén, na kterém budete hrát. Některé míče jsou určeny pro hru na přírodní trávě, jiné se více hodí na trávu umělou nebo písek. Fotbalové míče se vyrábí hned v několika velikostech a liší se i výrobním materiálem.

Porovnat ceny fotbalových míčů

Nejlepší fotbalové míče

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty.

Pořadí Název Cena Koupit Koupit
1. Míč adidas EURO24 Pro 3 599 Kč Sportfotbal.cz 11teamsports.cz
2. Míč adidas Womens UEFA Champions League Pro 2 729 Kč Sportfotbal.cz 11teamsports.cz
3. Míč Puma Orbita 1 TB (FIFA Quality Pro) 2 144 Kč Sportfotbal.cz 11teamsports.cz
4. Míč Puma Orbita 2 FIFA Quality Pro 1 079 Kč Sportfotbal.cz 11teamsports.cz
5. Míč Select Brillant Super TB FORTUNA:LIGA 2023/24 2 723 Kč Sportfotbal.cz
6. Míč Nike Flight 2 991 Kč Sportfotbal.cz 11teamsports.cz
7. Míč Derbystar Brilliant APS v20 2 656 Kč 11teamsports.cz

Typy

Fotbalových míčů je k dostání celá řada. Liší se vlastnostmi, materiálem, velikostí, cenou i určením. Fotbalový míč byste měli vybírat i podle toho, na jaké úrovni budete fotbal hrát. Čím je vaše úroveň vyšší, tím by měl být míč kvalitnější a tím vyšší bude i jeho pořizovací cena.

  • Profesionální míč – tyto míče jsou certifikované FIFA, ale i jinými asociacemi. Jsou vyrobeny tak, aby vyhovovaly přísným mezinárodním normám, čemuž odpovídá i vysoká pořizovací cena. Na tyto míče však v běžných prodejnách nenarazíte.
  • Zápasové – tyto míče můžete používat prakticky na jakémkoliv běžném venkovním povrchu. Vhodné jsou pro náročnější hráče i amatéry. Zápasové míče jsou běžně k dostání, s vyšší cenou roste jejich odolnost i trvanlivost. Zápasové míče patří k těm nejdražším, které můžete na trhu koupit.
  • Cvičné – pro malé děti i příležitostné hráče jsou dostačující levné cvičné míče. Ty se od drahých míčů liší levným výrobním materiálem a tím i kvalitou a životností.
  • Futsal – trochu stranou stojí míče určené pro hraní ve vnitřních prostorech. Míče jsou menší a na rozdíl od venkovních míčů příliš nepérují.

Povrch

Fotbal můžete hrát prakticky na jakémkoliv povrchu. Na odlišných terénech se míč chová trochu jiným způsobem. Pokud budete fotbal hrát nejčastěji na jednom povrchu, je vhodné terén do výběru míče také zahrnout.

  • Tvrdý povrch – za tvrdý povrch se považuje asfalt, beton i nějaký jiný umělý povrch. Míče vhodné na tvrdý povrch jsou vyrobeny z odolnějších materiálům, aby lépe odolaly vyššímu tření i nárazům při dopadech. Za ideální velikost je považována velikost 5.
  • Hala – fotbal můžete hrát i ve sportovních halách či tělocvičnách. V tomto případě budete vybírat míč na futsal. Futsal se hraje s menším míčem, doporučovaná velikost je velikost 4. Míče na futsal jsou vyrobené jinou technologií, typický je pro ně menší odskok, protože halový fotbal se hraje v mnohem menších prostorách.
  • Písek – v létě si můžete zahrát také plážový fotbal. Míče na tento povrch by měly být měkké, protože při hře byste měli být naboso. Také tyto míče by měly mít běžnou velikost, tedy velikost 5.

Velikost

Míče na fotbal jsou k dostání v několika velikostech. V největším zastoupení jsou k dostání míče se standardní velikostí, v menším pak řekněme speciální míče.

  • Velikost 5 – běžná velikost, která se používá pro venkovní hru. Tyto míče jsou určeny dětem i dospělým. Míče velikosti 5 však nebudou vyhovovat malým dětem, pro ně jsou tyto míče nejen velké, ale i těžké. Doporučuje se používat pro děti od cca 12 – 14 let. Obvod míče je 68 – 70 cm, hmotnost je v rozmezí 410 – 450 gramů.
  • Velikost 4 – pro malé děti jsou k dostání menší a lehčí míče. Vhodné jsou pro věkovou kategorii 9 – 12 let. Jejich průměr je v rozmezí 63,5 – 66 cm, hmotnost pak 350 – 390 gramů. Ve velikosti 4 pak můžete koupit také míče na futsal, které jsou určeny dospělým.
  • Velikost 3 – tyto malé míče jsou určeny nejmenším dětem. Lze je koupit dětem od cca 3 let. Průměr míče je v rozmezí 59 – 61 cm a hmotnost v rozmezí 290 – 340 gramů.
  • Velikost 2 – 1 – jsou k dostání jako mini míče a představují spíše reklamní předměty. Tyto míče tak nevyužijete pro klasickou hru.

Materiál

Na výrobu fotbalových míčů se používají různé materiály. Ty mají vliv na životnost, odolnost i pořizovací cenu.

Na výrobu pláště míče se používá:

  • Polyuretan – tento výrobní materiál je označen zkratkou PU. Používá se na výrobu dražších míčů. Tento materiál je tím nejlepším.
  • Polyvinylkarbonát – míče vyrobené z PVC jsou těžší a tvrdší. Tento materiál není tak kvalitní jako PU. Výhodou je nižší cena míče.
  • Hybrid – je jakousi kombinací PVC a PU materiálů.

Vnitřní část

Vnitřní část je tvořena tzv. duší. Tato část drží v míči vzduch. I zde můžete vybírat z různých materiálů, které mají vliv na finální vlastnosti míče. Těmi jsou tvrdost, odraz a rychlost.

  • Latex – materiál je pružný a měkký. Míč se vyznačuje dobrým odskokem a poskytují výborný kontakt. Latexová duše však není schopná držet vzduch dlouhou dobu a míč tak budete muset častěji dofukovat.
  • Butyl – míče jsou těžší a tvrdší. Tyto míče jsou bytelné a mají delší životnost. Butyl déle drží vzduch, míče jsou určeny k častému používání, vydrží i náročnější tréninky.
  • Guma – používá se u nejlevnějších míčů. Gumové míče neposkytují tak dobrý kontakt, mají však dobrou životnost a poměrně dobře drží vzduch.

Vzhled

Fotbalové míče mohou mít hladký povrch nebo jemný vzorek. Za lepší jsou považovány míče se vzorkem, které vám poskytují lepší kontakt. Platí pravidlo, že čím je vzorek výraznější, tím je kontakt lepší. Na druhou stranu hladký míč v takové míře nenasakuje vodou, pokud však hrajete za špatného počasí, musíte počítat s horší ovladatelností míče.

Fotbalové míče mají několik vrstev, které se lisují. Do této plochy je pak vyraženo několik panelů. Panely mají různé tvary a každý míč obsahuje jiný počet těchto panelů. Nejčastěji mají míče 32 panelů, ale koupit můžete i míč se 6 panely. Menší počet panelů by měl míči umožnit déle zachovat svůj tvar a postarat se i o správnou dráhu letu. Toto pravidlo však bohužel vždy neplatí.

Důležitější než počet panelů je tak to, jakým způsobem jsou panely spojeny. Koupit můžete míče strojně i ručně šité, lepené nebo takové, které využívají obě možnosti.

  • Šité míče – jsou považovány za kvalitnější a odolnější
  • Lepené – jsou zpravidla levnější. Lepené míče však mohou být i velmi kvalitní, zde velmi záleží na poctivosti výrobce.

Certifikace

Nejkvalitnější míče jsou testovány a opatřeny příslušnými certifikáty. O testování se stará fotbalová asociace FIFA, která následně rozděluje míče do dvou skupin.

  • FIFA Quality Pro – nejlepší fotbalové míče se používají v profesionální lize, na mistrovstvích světa i EURU. Jedná se o špičkové míče, které se vyznačují vysokou pořizovací cenou.
  • FIFA Quality – míče postupně projdou 7 zkouškami, nemusí však splňovat ty nejpřísnější kritéria. Tyto míče jsou však velmi kvalitní a používají se při zápasech i tréninku. Koupit si je pochopitelně můžete i domů. Tyto míče lze koupit za přijatelnou cenu.
  • IMS – na levnějších míčích můžete najít označení IMS. Tyto míče splňují pouze nejzákladnější požadavky FIFA. Tyto míče jsou určeny běžným dětským i dospělým hráčům.

Značka

Mezi přední výrobce fotbalových míčů patří Adidas, Nike, Puma, Joma, GALA, Lotto, Kipsta, Stiga, Umbro, Select, Quick a mnoho dalších.

Cena

Cenové rozpětí fotbalových míčů je poměrně velké. Nejlevnější míče je možné koupit za cenu v rozmezí 100 – 200 Kč. Ty nejdražší stojí několik tisíc Kč. Pro občasné používání nebo zábavu se zcela jistě vystačíte s míčem, jehož cena bude do 500 Kč. Pro náročnější používání, častější tréninky je vhodné zvolit kvalitnější míč, jehož cena je v rozmezí 1 000 – 2 000 Kč.

Porovnat ceny míčů

Údržba

Fotbalový míč budete muset čas od času dofouknout. To, jak moc je míč nafouklý ovlivňuje jeho vlastnosti i chování. Na kvalitních míčích je zpravidla uvedena hodnota, která udává, jak moc by měl být míč nafouknutý. Vyznačena může být v jednotkách BAR nebo PSI.

Levnější míče však těmito informacemi označeny nebývají, zde můžete vycházet z doporučení FIFA.

  • Optimální tlak PSI je 8,5 – 15,6.
  • Optimální tlak BAR je 0,6 – 1,1.

Otázky a odpovědi

Co jsou odlehčené míče?

Jedná se o míče, které jsou určené dětem. Tyto míče tolik nezatěžují dětské klouby a nohy. Tyto míče pomohou dětem lépe zvládnout techniku a koordinaci. Hmotnost odlehčených míčů je 290 gramů. Tyto míče jsou dostupné ve velikosti 4. Míče s hmotností 350 gramů jsou pak k dostání ve velikosti 5.

Co s fotbalovým míčem nedělat?

Pokud chcete, aby míč vydržel a měl ten správný tvar, neměli byste na něho sedat ani stoupat. Míč byste neměli nechávat venku zejména při deštivém počasí. Není dobré ho ani zbavovat nečistot pod proudem vody. K čištění míče používejte vždy pouze vlhčený hadřík. Míč by neměl být vystavován ani přímému slunečnímu záření či chladu, ideálně by měl být skladován v suchu při pokojové teplotě.

Jak kvalitní jsou míče bez certifikace FIFA?

Velmi často narazíte na fotbalový míč, který nemá nálepku kvality FIFA. Ani takové míče však nemusí být nutně nekvalitní. Ne každý výrobce totiž o certifikace fotbalovou asociaci požádá. Míč bez certifikace je obecně vhodný pro běžné použití, více než na certifikaci záleží na výrobním materiálu.

Závěr

Standardní velikost fotbalových míčů je velikost 5, dětem můžete koupit menší míče o velikosti 4 nebo 3. Při výběru míče hraje nejdůležitější roli výrobní materiál. Nejkvalitnější míče jsou vyrobeny z PU a mají latexovou duši. Pro méně časté použití si vystačíte s míčem vyrobeným z PVC, jehož jádro je vyrobeno z butylu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sportfotbal.cz, www.11teamsports.cz, www.decathlon.cz, www.sportisimo.cz, www.mastersport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já moc fotbal nemám ráda, ale můj manžel a naši synové jsou obrovští fanoušci a kdykoliv je příležitost, hned si jdou zahrát. Nedávno jsem jim pořídila Adidas Al Rihla League, který je velmi kvalitní a dobře se jim s ním hraje.

  2. Za mě rozhodně značka Nike, té fandím dlouho a míče má opravdu velmi kvalitní. Určitě se nemusím bát, že praskne, když do něj pořádně kopnu.

  3. Soběslavak když už fotbalový míč, tak za mě jedině adidas, protože jsou senzační. Dobrá kvalita, příznivá cena a parádně se s nimi kope.

  4. Fotbalové míče kupuju pouze od značky Nike, mám s nimi dobrou zkušenost.

Přidat komentář

Recenzer
Logo