Čepice do sauny

Saunová čepice je jednoduchý pomocník, který vám umožní hloubkové saunování. Čepice velmi účinně blokuje teplo. Hlava je schopna přijímat až 40% tepla, což vede k tomu, že mnozí musí svůj pobyt v sauně ukončit příliš brzo. Saunovací čepice vám však pomůže s ochlazováním těla a vy si tak budete moci blahodárné účinky sauny vychutnávat delší dobu.

Čepice do sauny vás pravděpodobně na první pohled zaujme svým originálním vzhledem. Kromě konkrétní podoby byste se měli při jejím výběru zaměřit na materiál, ze kterého je vyrobena. Na výrobu se používá hned několik různých materiálů a každý nabídne něco trochu jiného. Aby bylo používání čepice pohodlné, musíte pochopitelně zvolit tu správnou velikost.

Porovnat ceny čepic

Typy

Pokrývky hlavy do sauny mají několik různých podob. Kromě čepic můžete do sauny vyrazit ve stylovém kloboučku, v turbanu nebo v čelence.

  • Čepice – mívají jednodušší vzhled, avšak jejich funkčnost je výborná. Jejich největší předností je nízká pořizovací cena.
  • Klobouk – poskytnou vás stejně kvalitní ochranu jako čepice. Předností klobouků je tak spíše atraktivnější vzhled, za který si však budete muset připlatit. Kloboučky jsou oblíbené především u dětí.
  • Turban – turban má své využití v sauně, ale praktický bude i při jiných wellness nebo kosmetických procedurách. Vzhled turbanu není nijak rušivý a je oblíbený především u žen.
  • Čelenka – také čelenka je universální, avšak v sauně nebude tolik praktická, jako plnohodnotná pokrývka hlavy. Využít ji však budete moci i při dalších SPA procedurách nebo v kosmetických salonech.

Tvar

Používání čepice má svůj opodstatněný význam. Horký vzduch stoupá vzhůru, což znamená, že nejvyšším teplotám je vystavena právě vaše hlava, která se ohřívá mnohem rychleji než tělo. Aby byla čepice schopná zabránit příliš rychlému prohřátí hlavy, měla by mít ten správný tvar. Vhodné jsou tak zejména čepice, které dokonale kopírují tvar hlavy.

Materiál

Na výrobu saunovacíh čepic se používají různé materiály. Konkrétní materiál ovlivňuje nejen kvalitu a cenu, ale především konkrétní vlastnosti čepice. Velmi často narazíte i na čepice vyrobené v kombinaci více materiálu. K těm obecně nejoblíbenějším patří kombinace bavlna / len. Čepice z těchto materiálů jsou dostatečně odolné, zajistí skvělou izolaci tepla a vytvoří i velmi příjemné mikroklima při kontaktu s pokožkou hlavy. Bonusem je i její jednoduchá údržba.

  • Bambus – je hypoalergenní přírodní materiál, který se vyznačuje výbornou prodyšností.
  • Vlna – čepice z vlny vám poskytnou tu nejlepší možnou tepelnou izolaci. Čepice z vlny bude vždy velmi odolná, nebude se nijak deformovat nebo roztahovat.
  • Bavlna – je materiál, který se vyznačuje dobrou absorpcí.

Velikost

Čepice do sauny mohou mít různou velikost. Mnoho modelů je universálních, ale koupit můžete i čepice určené přímo ženám, mužům, ale i dětem. V případě dětí je třeba dodržovat správný postup saunování. Do sauny budete moci vzít poměrně malé dítě, doporučuje se začínat okolo 3 let věku. V případě dětí je však pobyt v sauně časově omezený. Maximální délka v případě nejmenších dětí by neměla přesáhnout 5 minut, starší děti pak mohou v sauně při teplotě do 65°C strávit nejvíce 8 minut.

Vzhled

Saunovací čepice vás mohou zaujmout i svým vzhledem. Ve většině případů mají čepice jednoduchý tvar zvonku. Každá čepice by pak měla být vybavena poutkem, která se postará o její jednoduché sundávání. Pokud chcete o něco bláznivější variantu, můžete si koupit čepici s podobou žáby, oblíbené jsou i vysoké kloboučky nebo čepice doplněné o různé nápadité prvky. Výběr je poměrně velký a každý si tak najde model, ve kterém se bude cítit opravdu příjemně.

Značka

Saunovací čepice a klobouky lze koupit přímo ve větších wellness centrech, ale pohodlně je nakoupíte i prostřednictvím internetových obchodů. Zde lze koupit čepice značek Evei, Saunia, Saunový mág, Emendo, MaryBerry, Ovčí věci, Horavia, Verk, NordicSpa a dalších.

Cena

Saunový klobouk nebo čepice není nijak drahou záležitostí. Ve většině případů se cena těchto doplňků pohybuje v rozmezí 200 – 900 Kč. Oblíbenou vlněnou čepici nebo klobouk můžete mít za cenu okolo 300 Kč. Tento velmi praktický doplněk si tak může dovolit opravdu každý.

Porovnat ceny čepic

Údržba

Údržba čepic a klobouků do sauny není nijak složitá. Vše se odvíjí od materiálu, ze kterého je konkrétní pokrývka hlavy vyrobena. Některé čepice můžete vyprat ručně, avšak vlněné čepice žádnou údržbu nepotřebují. Vlna je materiál, který má schopnost odpuzovat nečistoty a po použití postačí nechat čepici přirozeně vyschnout. K sušení byste neměli používat radiátor a stejně tak není vhodné žádnou čepici prát v pračce nebo sušit v sušičce. U každého výrobku by měl být přesný návod k údržbě uveden.

Otázky a odpovědi

Jaký je princip používání čepice do sauny?

Úkolem čepice je pomoci vám vydržet v sauně mnohem delší dobu. Pokud budete v sauně bez čepice, bude se vaše hlava ohřívat mnohem rychleji než tělo. V hlavě je umístěno termoregulační centrum, které vám bude brzy upozorňovat na přehřívání těla, ačkoliv k němu vlastně vůbec nedošlo. Pomocí čepice bude hlava ochlazována a umožní vám strávit v sauně mnohem delší dobu. Díky čepici můžete dokonale prohřát klouby, tkáně i svaly. Účinky tepla mají pozitivní dopad i na krevní oběh.

Má čepice do sauny i jinou funkci?

Čepice pochopitelně před příliš vysokými teplotami ochrání i vlasy. Vlivem vysoké teploty bude docházet k jejich vysušování. To je pak příčinou jejich lámavosti a křehkosti. Čepice do sauny vám tak rovněž pomůže udržet vlasy zdravější. Stejně tak bude před vysokými teplotami chráněna pokožka hlavy a nebude docházet k jejímu případnému podráždění či svědění.

Je nutné čepici kupovat?

Čepice se vyplatí především těm, kdo využívá saunu pravidelně několikrát ročně. Pokud si saunu vyzkoušíte spíše příležitostně, můžete si pobyt v sauně vyzkoušet i bez čepice, ale s vědomím, že přijdete o všechny benefity, které vám může čepice nebo klobouk nabídnout.

Závěr

Čepice do sauny vám umožní prodloužit pobyt v sauně. Díky čepici se budete při pobytu v sauně cítit příjemněji a dopřejete svému tělu mnohem delší tepelnou relaxaci. Pokrývka hlavy do sauny může mít podobu čepice, klobouku, turbanu nebo jednoduché čelenky. Největší nabídku budete mít v případě vlněných čepic, ale vyzkoušet můžete i čepice s jiných materiálů. Do sauny mohou v čepici vyrazit muži, ženy i děti, přičemž mnoho výrobků je v provedení unisex.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.cepicedosauny.cz, www.prowellness.cz, www.esaunashop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo