Saunová kamna

Milujete saunování, ale nechcete neustále někam chodit a utrácet tam? Můžete si pořídit domácí finskou saunu, k té jsou ale zapotřebí také kamna. Při jejich nákupu je vhodné vzít v úvahu několik parametrů, o kterých si v dnešním článku řekneme víc. Uvedeme si rozdíly mezi jednotlivými druhy kamen, požadovaný výkon, způsob ovládání i to, jak na údržbu.

Porovnat ceny kamen

Nejlepší saunová kamna

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Harvia Sound Limited M90E černá Top 2 10 355 Kč Zobrazit Plavte.cz
2. Sawo Mini 3,0 kW NB steel Top 3 5 247 Kč Zobrazit Saunaproject.shop
3. Harvia M3 SL Top 4 20 337 Kč Zobrazit Profistavba.cz
4. Harvia Vega BC80 steel Top 12 10 333 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Harvia Linear 16 černá Top 15 13 764 Kč Zobrazit Alza.cz

Elektrická kamna do sauny vs. saunová kamna na dřevo

Než se do výběru kamen vrhnete, měli byste se rozmyslet, jakou variantu zvolíte. Elektrická kamna jsou jednodušší na údržbu, nemají ale tu pravou atmosféru, za kterou si budete muset připlatit. Která z možností je lepší?

Elektrická kamna do sauny

Teplotu můžete ovládat pomocí dálkového ovládání, díky čemuž můžete topit pohodlnější cestou bez starostí. Aby vám co nejefektivněji a nejrychleji vytápěla, lze je zapojit na 3 fáze. Navíc není třeba mít tolik volného místa a kamna lze zakoupit v moderním provedení. Nemusíte se starat o údržbu, jedinou povinností je po určitém čase vyměnit topnou tyč (spirálu).

Saunová kamna na dřevo

Ti, kteří upřednostňují starou dobrou klasiku, budou požadovat kamna na dřevo, které s sebou sice nesou určitý postup před saunováním, za to ale nabízí pohled na uklidňující plamínky ohně. Vyjdou vás na více peněz, jelikož k nim bude potřeba vybudovat i komín. Než do sauny vkročíte, měli byste ji vymést, připravit na zátop a naštípat a nanosit dřevo. V průběhu musíte přikládat do kamen, aby oheň neustále hořel.

Výkon

Tím nejdůležitějším parametrem, který vás bude při výběru zajímat, je výkon. Rozhodujte se podle materiálu a velikosti sauny – dřevěné sauny se vytopí i s nižším výkonem, skleněné budou potřebovat vyšší výkon. Stejně tak tomu bude i v případě, že chcete saunu umístit venku, kde dochází k vyšším teplotním ztrátám.

Co se týče velikosti – čím větší sauna je, tím výkonnější musí kamna být. Abyste zjistili přesné číslo, můžete jednoduše sečíst šířku, výšku a hloubku sauny, čímž přijdete na její objem. Platí, že 1m3 objemu sauny = 1 kW saunových kamen.

Abychom vám výběr usnadnili, můžete se podívat do tabulky s orientačními údaji:

Výkon saunových kamen v kW Objem sauny v m3
3 3-5
4,5 4-6
6 6-8
7,5 7-10
9 9-14
12 14-18
15 18-25
18 24-30
21 24-34
24 35-40
27 40-50
30 50-65
36 65-75

Ovládání

Pokud se budeme bavit o elektrických kamnech, teplotu si nastavíte pomocí ovladače, který se umisťuje buďto do vnitřní nebo do vnější části sauny. U některých modelů lze využívat k ovládání dokonce mobilní telefon, což je velmi užitečná funkce.

U klasických kamen na dřevo teplota záleží na tom, jak moc přikládáte. Čím více polínek, tím větší teplo.

Design

Je samozřejmě důležité, aby se vám kamna i líbila, proto pro volbu moderního designu kupte elektrická kamna, která mají mnoho provedení. Kamna na dřevo se od sebe neliší, jejich předností je ovšem možnost pozorovat opravdový oheň, a jeho plamínky mohou být uklidňující, což se k relaxu v sauně skvěle hodí.

Účel saunových kamenů

Uvnitř saunových kamen se nacházejí saunové kameny, které absorbují tepelnou energii a zvyšují vlhkost prostoru sauny, čímž šetříte za elektrickou energii. Až totiž kamna vypnete nebo přestanete přikládat, budou ještě nějakou dobu vydávat teplo. Rozpálené saunové kameny se polévají vodou z vědra, která se proměňuje v páru, jež častokrát obsahuje esenciální oleje.

Funkce

Saunová kamna se používají k ohřevu kamenů v sauně. Jakmile se kameny zahřejí, lze na ně nalít vodu, aby se tak vytvořila pára, která poskytuje v sauně vlhkost a teplo. Kamna jsou obvykle poháněna dřevem, elektřinou nebo plynem. Jsou nezbytnou součástí tradičního saunování – posezení v dřevěné místnosti vyhřáté na 70 až 100°C.

Nabízejí řadu zdravotních výhod, jako je podpora relaxace, zmírnění stresu, snížení svalového napětí, zlepšení krevního oběhu, otevření dýchacích cest a detoxikace těla vyplavováním toxinů pocením. Pokud se vám na tyto procedury nechce nikam chodit, můžete si vlastní saunu postavit doma nebo na chatě a užít si požitek v soukromí nebo s přáteli.

Značka

Nejpopulárnější značky zabývající se výrobou saunových kamen jsou Harvia, Karibu, Marimex nebo Vevor. Na výběr budete mít z obou druhů, stačí si jen rozmyslet, které vlastnosti upřednostňujete spíše.

Cena

Pokud chcete ušetřit, určitě se porozhlédněte spíše po elektrických kamnech, které jsou spolehlivé a nenáročné. Jejich cena většinou nepřesahuje 10 000 Kč, dražší modely seženete do 20 000 Kč. Od této ceny poté začínají saunová kamna na dřevo, nezapomeňte také na to, že k nim bude zapotřebí i komín. Konečná pořizovací cena se vám tak dost prodraží. Jestliže ale o tuto variantu skutečně stojíte, vyplatí se.

Porovnat ceny kamen

Údržba

Jak jsme si již řekli, elektrická kamna nevyžadují žádnou údržbu. Kamna na dřevo jsou oproti tomu náročnější, jelikož vyžadují úklid před jejich použitím i obsluhu po čas saunování. Řiďte se následujícími pravidly, abyste se dočkali co nejdelší životnosti:

  1. Pravidelně čistěte kamna – Po každém použití použijte měkký kartáč nebo ručník k čištění popela a nečistot z kamen. Vyčistěte vnitřek kamen ocelovým kartáčem nebo škrabkou, abyste odstranili přebytečné saze.
  2. Zkontrolujte kamna – Zkontrolujte, zda nejsou viditelná poškození nebo známky opotřebení, jako jsou praskliny v kamnech nebo zrezivělé části. Pokud si všimnete jakýchkoliv problémů, opravte nebo vyměňte poškozené díly před dalším použitím kamen.
  3. Kontrolujte teplotu – Sledujte teploměr, abyste se ujistili, že kamna fungují při správné teplotě. Vyvarujte se přehřívání, aby nedošlo k poškození kamen a jejich okolí.
  4. Do kamen přidávejte palivo – Používejte pouze doporučený typ paliva pro váš konkrétní sporák. Přebytek paliva může způsobit intenzivní teplo, které může poškodit kamna a způsobit nebezpečí požáru.
  5. Udržujte prostor kolem kamen v čistotě – Odstraňte veškeré hořlavé materiály, včetně hořlavých kapalin. Udržujte okolí bez nepořádku.
  6. Naplánujte si roční údržbu – Nejlepší je nechat si kamna alespoň jednou ročně nechat prohlédnout odborným servisem.

Důkladně zkontrolují, vyčistí kamna a zajistí, že fungují bezpečně a efektivně.

Otázky a odpovědi

Jaké druhy saunovým kamen existují?

Mezi základní druhy saunových kamen patří elektrická kamna a kamna na dřevo. Elektrická jsou známá svou rychlou dobou ohřevu a často se používají v menších saunách. Pokud máte v plánu používat saunu několikrát do týdne, určitě jsou lepší volbou. Kamna na dřevo jsou dražší variantou, která ale vytvářejí jedinečnou a relaxační atmosféru díky přirozenému zvuku praskajícího dřeva. Jsou ale náročnější na údržbu, s tím je třeba počítat.

Podle čeho vybrat saunová kamna?

Kromě druhu vás bude zajímat také výkon, typ ovládání a design. Výběr se odvíjí i podle toho, jak často budete saunu používat a jaký prostor pro ni máte vyhraněný. Například elektrická kamna se hodí spíše do menší místnosti.

Jak na údržbu saunových kamen?

V případě elektrických kamen stačí, když po určitém čase vyměníte topnou tyč (spirálu), u kamen na dřevo to bude o něco složitější. Před každým saunováním zameťte, připravte kamna na zátop, naštípejte a nanoste dřevo. Pravidelně polínka přikládejte, abyste zajistili dostatečnou teplotu v sauně.

Po každém použití kamna vyčistěte, pravidelně se přesvědčte, že nejsou poškozena, sledujte teploměr, udržujte prostor kolem kamen v čistotě a ideálně jednou ročně nechte údržbu na odborném servisu, který vás o jejich stavu informuje.

Závěr

Milujete saunování? Pak není třeba se rozmýšlet, zda saunu pořídit i k vám domů. Budete k ní mít přístup kdykoliv v plném soukromí a pouze s lidmi, které tam skutečně chcete. Neodmyslitelnou součástí jsou právě saunová kamna, jejichž výběr je také velmi důležitý, jinak by sauna nemohla správně fungovat. Je na vás, jestli upřednostníte nulovou údržbu nebo se necháte unášet kouzlem praskajícího dřeva a hořících plamínků. V každém případě se zaměřte na výše zmíněné parametry a najděte ideální model.

Saunová kamna můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.prowellness.cz, eshop.sauny-salus.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo