Infrasauny

Infrasauna je speciální typ sauny, kterou si můžete pořídit i do obývacího pokoje. Zářiče uvnitř sauny neohřívají vzduch uvnitř sauny, ale vyzařují teplo ve formě infračerveného záření. Toto teplo pronikne až 4 cm pod kůži, díky čemuž dojde k prohřátí celého těla. Při pobytu v infrasauně dochází k pocení již při 45°C, což vyhovuje těm, kdo nemají rádi typické horko běžné pro klasické sauny. Tento typ sauny je tak vhodnější pro kardiaky a používat ji mohou i děti.

Saunu může používat prakticky každý, obecně by však neměla být používána v případě, že vám to zakáže ošetřující lékař. Při pobytu v sauně budete relaxovat, a dojde i k psychickému uvolnění. Díky domácí sauně si můžete veškeré zdravotní benefity užívat v klidu v čase, který vám vyhovuje.

Hlavním parametrem při výběru sauny je velikost, tu určuje počet osob, které budou saunu naráz využívat. Z hlediska velikosti jsou nejoblíbenější sauny pro 2 osoby, koupit však můžete saunu pro jednotlivce nebo naopak pro více osob. Saunu budete vybírat také podle typů zářičů, spotřeby elektrické energie nebo funkcemi.

Porovnat ceny infrasaun

Nejlepší infrasauny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Marimex Smart 1000 M 11105625 95 % 20 990Kč Zobrazit Marimex.cz
2. Marimex Elegant 3001 L 11105623 93 % 32 877 Kč Zobrazit Baushop.cz
3. Marimex Smart 1001 M 11105628 92 % 22 987 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Marimex Trendy 2001 M 11105610 88 % 25 987 Kč Zobrazit Marimex.cz
5. Marimex Trendy 3011 L 11105615 86 % 33 590 Kč Zobrazit Marimex.cz

Velikost

Jedním z hlavních parametrů je velikost infrasauny. Ta by se měla odvíjet podle počtu osob, které ji budou používat. V některých domácnostech však můžete být omezeni prostorem. Na trhu jsou zastoupeny infrasauny pro jednoho, dva i více uživatelů.

Infrasauna pro jednu osobu je dostatečně prostorná na to, aby ji mohl pohodlně používat jeden uživatel. Příležitostně ji mohou používat i dvě osoby.

V tomto případě nečekejte žádný velký komfort. Pokud se tedy plánujete saunovat pouze jako jednotlivec a čas od času využijete saunu i s druhým blízkým členem, můžete uvažovat o koupit infrasauny pro jednoho. Pokud však saunu budou pravidelně používat 2 osoby, měla by být pořízena rovnou sauna větší velikosti.

Zářiče

Po výběru vhodné velikosti je dalším velmi důležitým parametrem druh zářičů, kterými je infrasauna vybavená.

 • Karbonové – nejlevnější typ zářičů. Udávaná životnost je 8 – 10 000 hodin používání. Nevýhoda těchto zářičů spočívá i v delším nahřívání, nahřívání zářičů může trvat i hodinu. Tyto zářiče mají nižší spotřebu a lepší tepelné účinky.
 • Keramické – tyto zářiče lze považovat za střední třídu, udávaná životnost je 5 – 8 000 hodin používání. Zahřívání je v tomto případě rychlejší a spotřeba vyšší. Keramické zářiče vyzařují infračervené světlo dlouhé a střední vlnové délky.
 • Redlight s terapeutickým světlem – tento typ zářičů je běžně používán v komerčních prostorech, setkat se s nimi můžete ve wellness nebo fitness centrech. Tyto zářiče vyzařují opět dlouhé a střední vlny.
 • Plně spektrální – nejkvalitnější a nejlepší zářiče. Zářiče jsou zahřáté během krátké chvíle a jejich teplo je schopno proniknout pod kůži. Tyto zářiče jsou považovány také za nejúčinnější, co se zdravotního hlediska týká.

Spotřeba

Infrasauna patří mezi spotřebiče, pro svůj chod tak musí být zapojena do elektrické sítě. V době, kdy nestále rostou ceny energií, je zcela zásadním parametrem také spotřeba.

 • Velikost pro 1 osobu – tyto sauny mají spotřebu okolo 1,4 kWh, pokud budete saunu požívat po dobu 30 minut při teplotě okolo 55 °C, vyjde vás její provoz na necelé 4 koruny.
 • Velikost pro 2 osoby – udávaná spotřeba je cca 2 kWh, při stejném používání zaplatíte za provoz sauny necelých 5 Kč.

Vlnová délka

Podle toho jaké vlny zářiče vyzařují, mají sauny různý dopad na zdraví.

 • IR-C – takto označená vlnová délka udává, že zářič je schopen tělo prohřát pouze na povrchu.
 • IR-B – tyto zářiče již vykazují lepší účinky, vyzařují záření se střední vlnovou délkou.
 • IR-A – nejlepších výsledků dosáhnete se zářiči označenými touto zkratkou. Zářiče s touto vlnovou délkou se dostanou i do podkoží, a pomohou vám při léčbě různých kožních potíží nebo ekzémů. Infrasauny vyzařují záření s krátkou vlnovou délkou.

Příslušenství

K infrasauně lze koupit poměrně velké množství příslušenství. Některé příslušenství je vhodné koupit současně se saunou, jiné můžete pořizovat postupně.

K tomu základnímu patří pochopitelně ovládání. Někdo preferuje venkovní ovládání, jiný může využívat vnitřní a ti nejnáročnější mohou umístit ovládání z vnější i vnitřní strany.

Chybět by nemělo ani osvětlení. Kromě jednoduchého světla lze volit i osvětlení, které umožňuje změnit barvu.

Audiosystém vám zase umožní relaxovat za poslechu oblíbené hudby.

Dokoupit můžete také ionizátor, který vzduch uvnitř sauny obohatí zápornými ionty. Záporné ionty mají příznivý vliv na zdraví a vytvoří ideální prostředí pro ty, kdo trpí různými alergiemi nebo astmatem.

Ozonový generátor zničí všechny viry a bakterie. Svým působením stimuluje tvorbu kyslíku v lidské tkáni. Ozonový generátor bývá často součástí ionizátoru.

Uživatelský komfort během používání zvýšíte díky různých zádových nebo hlavovým opěrkám. Využívat můžete dle libosti také různé masážní pomůcky, solné kameny nebo vůně. K tomu praktickému zase patří police a věšáky.

Značka

Mezi jedny z nejoblíbenějších patří infrasauny Marimex. K dalším předním výrobcům patří Prowell, Belatrix, HealthLand nebo třeba Hanscraft.

Cena

Infrasauny patří k levnějším typům saun. Nejlevnější sauny můžete koupit za cca 25 000 Kč. Jedná se zpravidla o sauny určené jednotlivcům.

Prostornější saunu pořídíte za cenu v rozmezí 25 – 50 000 Kč. Čím je cena sauny vyšší, tím bohatší je i dostupná výbava. Pokud si chcete pobyt v sauně užít současně s více osobami, budete se muset poohlédnout mezi výrobky s cenou vyšší než 50 000 Kč.

Porovnat ceny infrasaun

Otázky a odpovědi

Jaký materiál vybrat?

Nejběžnějším výrobním materiálem je dřevo. Mezi kvalitní materiály patří kanadská borovice, známá i jako Hemlock. Tato dřevina je velmi odolná a vyniká i hladký povrch bez suků. K dalším kvalitním dřevinám patří také červený cedr a severský smrk, který se vyznačuje i nižší pořizovací cenou. Vyhnout byste se měli saunám vyrobených z imitací dřeva.

Jaký je rozdíl mezi infrasaunou a finskou saunou?

Hlavní rozdíl je v teplotě, v běžné sauně stoupá teplota do výšky 85-100°C a některým jedincům nemusí vyhovovat ani nízká vlhkost vzduchu. V případě infrasauny se teplota pohybuje v rozmezí 40-60°C, teplo, které infrasauna vyzařuje, prostupuje hluboko po pokožky a pocení je díky tomu intenzivnější.

Používání infrasauny se doporučuje především po úrazech nebo operacích. Po použití klasické sauny by mělo následovat ochlazení pod studenou sprchou, což je další věc, která nemusí každému vyhovovat. Po použití infrasauny se naopak doporučuje teplá sprcha, díky ní zůstanou póry otevřené a tělo se je díky tomu schopno potit i po sprše.

Kolik zářičů by měla mít infrasauna?

Za minimální počet se považuje 8 zářičů v případě infrasauny pro 1 osobu. Větší sauny pro 2 osoby by měly mít alespoň 10 zářičů. V největším infrasaunách je až 16 zářičů. Jednotlivé zářiče jsou umístěny ve stěnách i podlaze.

Závěr

Používání infrasauny má mnoho zdravotních benefitů. Díky pobytu v infrasauně posílíte imunitu, zlepšíte oběh krve, prohřejete ztuhlé klouby, uvolníte svaly. Infrasauna je vhodná pro osoby trpící kožními potížemi jako je ekzém, akné a další. Ženy potěší blahodárné účinky, které pomohou zmírnit celulitidu a prokrvit kůži, díky čemuž si udržíte pevnější a hladší vzhled.

Infrasauna má vliv i na hubnutí, tím, že pomáhá s detoxikací těla. Tento typ sauny lze umístit do bytu, stát může dokonce na koberci, neboť se při používání nezahřívá. Samotná montáž je poměrně jednoduchá a pomocí návodu ji můžete zvládnout i sami. Ti, kdo si na instalaci svépomocí netroufnou, mohou využít služeb odborníků. Montáž bývá často i v ceně sauny.

Infrasauny můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.marimex.cz, www.mountfield.cz, www.virivkylevne.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Pořídil jsem Hecht fantasy, která měla hodně slušné recenze. Je opravdu skvělá, jsme s ní velmi spokojeni.

 2. Vaše informace byli pro mě velmi užitečný, takže děkuji za pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo