Saunové kameny

Pobyt v sauně má mnoho blahodárných účinků na celé tělo. V sauně se z vašeho těla vyplatí škodlivé toxiny a navíc můžete v teplém prostoru sauny dokonale zrelaxovat. Pobyt v sauně vám mohou zpříjemnit i saunové kameny, které se vyznačují svojí schopností dlouhodobé akumulace tepla. Saunové kameny jsou tradiční prostředek, který pomůže s uvolněním mysli i celého těla. Saunové kameny nejsou žádnou novinkou, jejich pozitivní účinky jsou známé už stovky let.

Saunové kameny můžete vybírat podle typu, velikosti, tvaru nebo barvy. Nabídka na trhu je poměrně široká a koupit můžete kameny mnoha výrobců. Vysoce kvalitní jsou saunové kamey obsahující olivín. Znát je můžete pod označením lávové kameny.

Porovnat ceny kamenů

Typy

Saunové kameny se používají v kouřových saunách, které jsou vyhřívané pomocí saunových kamen, ale i pomocí ohně. Naskládat je můžete okolo ohně nebo je položit přímo na kamna. Kameny mají za úkol akumulovat teplo a vydávat je postupně ve chvíli, kdy nebude k dispozici žádný jiný tepelný zdroj.

V sauně nelze používat jakékoliv kameny, které si přinesete z venku. Mezi kvalitní saunové kameny patří peridotit a olivín. Tyto kameny v našich končinách nenajdete. Někteří doporučují používat i žulu. Naopak nevhodné jsou říční kameny. Pokud chcete, aby bylo používání saunových kamenů bezpečné pro vás i vaše kamna, doporučuje se koupit speciální kameny. Přírodní kameny mohou velmi poškodit topnou spirálu kamen.

Jadeit

Tento kámen se v saunách používá poměrně často. Jadeit spadá do skupiny polodrahokamů a zaujme vás na první pohled svým vzhledem. Jadeit je kámen, který je velmi pevný a odolný vůči vysokým teplotám. Díky tomu má i dlouhou životnost a nepotřebuje tak častou výměnu. Odhadovaná životnost je 7 let, léčebné účinky kámen ztrácí po cca 5 letech. Díky své vysoké hustotě je schopen poskytnout velmi dlouhou dobu maximální množství tepla.

Jadeit je přírodní, zdravotně nezávadný kámen, který je známý i pro svoje léčebné účinky. Kámen může stabilizovat a posílit nervový systém, sníží bolest kloubů, pomoci může se srdečním tlakem i nemocemi močového ústrojí. Díky tomu se používá i při masážích. Blahodárné účinky jadeitu si užijete v případě, kdy bude umístěn v horní části kamen.

Talochlorit

I v tomto případě se jedná o horninu metamorfního původu, která k zahřátí potřebuje delší dobu, než jiné kameny. Teplotu však bude sálat mnohem delší dobu, díky čemuž vám ušetří spotřebu dřeva nebo elektřiny. Při záření dochází ke stimulace produkce vitamínu D, což má blahodárný vliv na imunitu. Talkochlorid vám pomůže i při nachlazení. Koupit ho můžete v černé, šedé nebo bílé barvě.

Bílý křemen

Je odolný kámen, který lze při saunování rovněž používat. Křemen zlepší vaši celkovou pohodu, po polití působí revitalizačně. Bílý křemen je oblíbený i díky svému vzhledu, po zahřátí může zářit, díky čemuž je označován jako horký led. Jeho nevýhodou je však nižší odolnost vůči vysokým teplotám, což se odráží na jeho nižší životnosti.

Čedič

Pravděpodobně nejznámější jsou lávové kameny, které se vyznačují vysokou odolností i absorpcí tepla. Koupit můžete i lávové kameny s příměsí olivínu. Předností lávových kamenů je i přijatelná pořizovací cena.

Životnost

I saunové kameny mají omezenou životnost. Po nějaké době používání budou kameny křehnout, praskat a drolit se. Na kamenech, které budete polévat vodou, se budou tvořit usazeniny a mapy. Životnost kamenů souvisí s četností používání. V komerčních prostorech se kameny mění cca 1 x za 2 roky. V domácím prostředí vám pochopitelně vydrží delší dobu.

Životnost kamenů však můžete poměrně jednoduše prodloužit. Stačí je pouze přeskládat a očistit. Díky tomuto postupu budete moci odstranit prach a úlomky. Pakliže při tomto postupu narazíte na poškozené kameny, měly byste je vyměnit okamžitě.

Použití

Použití saunových kamenů není nijak složité. Před prvním použitím se doporučuje z kamenů omýt prach, poté by měly dokonale oschnout. Poté je budete používat v souladu s doporučením výrobců saunových kamen. Některá kamna umožňují kameny vkládat do speciálního koše, v jiným případech se mohou vkládat mezi topné tyče.

Do spodní části je třeba vkládat větší kameny, na které můžete postupně pokládat kameny menší. Kameny by měly být položeny tak, aby vznikly vzduchové mezery, které zajistí dostatečné proudění vzduchu.

Pokud budete chtít využívat i páru, měli byste se ujistit, zda vaše kamna polévání umožňují. K polévání je pak třeba použít spíše menší množství vody. Voda by v žádném případě neměla zatékat do spodní části kamen. V opačném případě riskujete jejich poškození.

Struktura

Saunové kameny mohou být drcené nebo leštěné. Zvolit můžete pouze jednu podobu, ale možná je i kombinace obou typů.

  • Leštěné – tyto kameny mají dokonale hladký povrch a vypadají jako říční oblázky.
  • Drcené – drcené kameny vás svým vzhledem tolik zaujmout nemusí, avšak pro saunová topidla jsou vhodnější.

Velikost

Saunové kameny se prodávají v několika velikostech. Na velikost kamenů existují různé názory. Někteří preferují kameny stejné velikosti, protože se zahřívají rovnoměrně a rovnoměrně také teplo uvolňují.

Setkat se však můžete i s názorem, že je lepší používat kameny různých velikostí, přičemž velké kameny je třeba umístit dolů a na ně postupně vršit kameny střední a nakonec malé velikosti. Také v tomto případě je zaručená velmi dobrá akumulace tepla.

Značka

Koupit saunové kameny není nijak složité. Před tím než se pro kameny vypravíte, si však ověřte, zda jsou vaše saunová kamna pro jejich používání vhodná. Vědět byste měli i to, zda můžete saunová kamna polévat vodou. Pakliže budete vědět, že můžete v sauně kameny používat, můžete vybírat mezi značkami Harvia, Magie přírody, Dyntar, Sawo, Uniprodo, Bassau či Narvi.

Cena

Saunové kameny se prodávají v balení po několika kilogramech. Obvykle se v balení nachází 20 kg kamenů, ale k dostání jsou i v menších velikostech. Cena se pak nejčastěji pohybuje od 400 – 1 500 Kč, v závislosti na konkrétním typu kamene.

Porovnat ceny kamenů

Otázky a odpovědi

Proč se vyplatí saunové kameny pořídit?

Kouřové sauny se obvykle vyhřívají pomocí saunových kamen. Výhodou používání kamenů do sauny je skutečnost, že jsou schopny dokonale absorbovat tepelnou energii, kterou saunová topidla vyzařují. Díky kamenům budete moci kamna vypínat mnohem dříve a ušetřit tak poměrně značné množství elektřiny.

Jak dále lze saunové kameny používat?

Pro finskou saunu jsou charakteristické vysoké teploty, které běžně překračují 100°C. Díky tomu bude v sauně velmi suchý vzduch, který však nemusí každému vyhovovat. Suchý vzduch může namáhat a dráždit dýchací cesty.

Vlhkost v sauně vám pomohou zvýšit saunové kameny, které jednoduše polijete vodou. Voda se po dopadu na horký kámen okamžitě přemění na páru, čímž dojde ke zvýšení vlhkosti vzduchu. Tyto parní rázy se využívají při saunových obřadech. Horká pára se rozhání pomocí saunových metliček i osušky.

Proč saunové kameny polévat vonnými esencemi?

Saunové kameny můžete polévat i vodou, do které jste přidali několik kapek vonné esence. Vůně se uvolní společně s parním rázem. Velmi oblíbené jsou vonné esence s vůní eukalyptu, cedru či pomeranče. Vyzkoušet však můžete i vůni levandule, citronové trávy nebo severní borovice.

Závěr

Saunové kameny mají několik podob. Ty kvalitní by měly obsahovat olivín, který se vyznačuje vysokou odolností. Díky ní kámen nepukne ani ve chvíli, kdy ho budete polévat vodou. Mnohem méně kvalitní je pak česká žula – granit. Tyto kameny jsou mnohem náchylnější k praskání a v některých případech mohou dokonce poškodit topnou spirálu nebo celá kamna.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo