Jak vybrat finskou saunu?

Po celodenním shonu touží snad každý po zasloužilém odpočinku. Někdo relaxuje u televize, někdo s knihou v ruce a pro někoho relax znamená pobyt v sauně. Pokud patříte i vy k milovníkům saunování a nechcete ztrácet čas a peníze dojížděním do wellness centra, můžete si pořídit domů finskou saunu.

Finská sauna ohřívá tělo nepřímo, nejprve je třeba nahřát vzduch v kabině, ten pak následně prohřívá lidské tělo. Sauna pracuje při teplotě 60 – 110°C. Vzduch v kabině je suchý, jeho vlhkost je okolo 5%. V tomto prostředí se doporučuje pobýt maximálně 15 minut. Po saunování je vhodné zchladit se v bazénku nebo ve vaně se studenou vodou.

Pravidelné saunování přináší celou řadu zdravotních benefitů. Pravidelným pobytem v sauně posílíte imunitní systém, podpoříte produkci bílých krvinek a zvýšíte obranyschopnost organismu. Vlivem vysoké teploty dochází k detoxikaci organismu, při pocení se z těla vylučují škodlivé látky z pokožky. Pleť je tak čistější a zdravější. Opakováním střídáním pobytu v horné sauně a studené vodě zlepšíte svůj krevní oběh a rozšíříte cévy, tím dojde ke snížení riziku vzniku kardiovaskulárních potíží. Teplé prostředí uleví od bolavých kloubů a urychlí regeneraci svalů. Sauna vás dostane i do psychické pohody, umožní vám v klidu relaxovat a hodit všechny nepříjemné myšlenky za hlavu. To vám může pomoci zkvalitnit spánek.

Přestože je pobyt v sauně obecně prospěšný, nejsou sauny bohužel vhodné pro každého. Spíše vyhýbat by se jim měli osoby s vysokým krevním tlakem a osoby se srdečními nebo oběhovými potížemi. Sauna není vhodná ani pro osoby s nemocnými ledvinami a játry. Do sauny se nedoporučuje chodit v době nachlazení, při zánětech nebo různých kožních chorobách. Sauny nejsou vhodné ani pro těhotné nebo kojící ženy.

Při výběru finské sauny musíte přesně vědět, kde bude vaše sauna umístěna. Větší možnosti mají ti, kteří si nechají sauny vyrobit přímo na míru. V tomto případě ji můžete instalovat do jakéhokoliv libovolného vnitřního i venkovního prostoru. Velikost sauny souvisí s počtem osob, kteří ji budou pravidelně používat. S velikostí souvisí nejen nároky na prostor, ale i na vytápění. Kvalita, odolnost i způsob údržby souvisí s typem dřeviny, která byla na výrobu sauny použita. O uživatelský komfort se postará i druh topidla, který bude vnitřní prostor sauny vytápět. A nakonec budete muset dokoupit příslušenství v podobě lavic a dalšího příslušenství.

Prohlédnout sauny

Velikost

Nejdůležitější je vybrat dostatečně prostornou saunu. Tento parametr je individuální a souvisí s potřebami jednotlivců. Na trhu najdete mnoho podob a velikostí typizovaných saun, ale mnoho výrobců vám může finskou saunu vyrobit přímo na míru.

Ve větší sauně budete mít více pohodlí, avšak k jejímu ohřevu budete potřebovat výkonnější topidlo. Menší sauna nebude tolik náročná na spotřebu tepla a k použití bude připravena rychleji. Velikost sauny by se měla vždy odvíjet od vašich prostorových možností i počtu osob, které budou saunu pravidelně používat. Sauna s půdorysem 2 x 2 metry bude stačit 4 – 5 osobám.

Saunová kamna

Součástí finské sauny musí být saunová kamna. Domácí saunu postačí vybavit elektrickými kamny, které nabízí spíše nižší výhřevnost, což však v interiéru nebude nijak vadit. Venkovní saunu se naopak doporučuje vybavit klasickými kamny na dřevo. Ty se mohou pyšnit opravdu velkou výhřevností a saunu dokáží vyhřát i během zimních měsíců.

Součástí saunových kamen jsou saunové kameny, které můžete polévat vodou. Tímto jednoduchým způsobem zvýšíte vlhkost vzduchu a budete se více potit. Vlhčí prostředí má blahodárný dopad na pokožku, dýchání i vlasy. Vlčí prostředí v sauně bude navíc více vyhovovat alergikům, kteří suchý a horký vzduch špatně snášejí.
Do vody, která je určena k polévání můžete navíc přidávat aromata, která dýchání usnadňují. Oblíbená je máta nebo eukalyptus. Tyto byliny mají navíc protizánětlivé účinky a dokáží zklidnit podrážděné sliznice.

  • Elektrická saunová kamna – jejich největší předností je pohodlné ovládání. Díky těmto kamnům budete mít přesnou kontrolu nejen nad teplotou, ale i nad dobou zapnutí i vypnutí. Elektrická kamna bude možné ovládat dálkově.
  • Saunová kamna na dřevo – pracují efektivněji a prostor sauny vyhřejí rychleji. Tyto kamna vám poskytnou intenzivnější pocit tepla a zároveň se postarají o dokonalou atmosféru pomocí mihotající záře na stěny sauny. Při používání kamen na dřevo však nebudete mít takovou kontrolu nad teplotou a budete muset připravovat nové dřevo na zátop.

Materiál

Pro životnost sauny je nejdůležitější vybrat správnou obkladovou dřevinu. Menší sauny jsou většinou vyrobeny ze světlého dřeva, používá se osika nebo severský smrk. Prostornější sauny jsou vyrobeny z tmavých dřevin, kterým by neměla chybět úprava ThermoWood. Ze dřevin, které se používají na konstrukci sauny jsou vyrobeny i saunovací lavice.

  • Smrk – sauna vyrobená ze smrkového dřeva bude levnější. Smrk je dřevina charakteristická smolníky i svojí sukatou strukturou. Po zahřátí tak bude sauna krásně vonět typickou vůní dřeva. Nevýhodou jsou však vyšší nároky na údržbu. Dřevo je nutné pravidelně impregnovat parafínovým olejem.
  • Osika – je tvrdší, nevyžaduje údržbu a vydrží delší dobu. Po zahřátí však nebude sauna vonět, protože tato dřevina nemá smolníky ani suky. Osika velmi dobře zapadne především do moderních interiérů.
  • Olše – další používanou dřevinou je olše, pro kterou je typická mírně načervenalá barva s jemnou kresbou. Také tato dřevina nemá žádné suky a je tak prakticky bezúdržbová. Olše se navíc může pyšnit vysokou odolností a dlouhou výdrží.
  • Cedr – tuto dřevinu volí především zákazníci s nejvyššími nároky. Cedr je velmi vzácná dřevina tmavší barvy, která vás potěší svojí vůní. Velmi často se používá i na výrobu infrasaun, protože vůni cedru ucítíte i při nízkých teplotách.

Všechny tyto dřeviny je možné koupit i thermo úpravě pod označením ThermoWood. Díky ní získává materiál při prudkém zahřívání lepší vlastnosti. Díky thermo úpravě se zlepší tepelně-izolační vlastnosti, dřevo je tvarově stabilnější. Po thermo úpravě vede dřevo hůře teplo a nebude se tolik rozpalovat, bude méně absorbovat vlhkost a tím se i méně kazit.

Osvětlení a doplňky

Aby byl pobyt v sauně opravdu příjemný, musíte vyřešit jaké osvětlení do prostoru sauny umístit. Správně zvolené osvětlení dokáže v sauně vytvořit příjemnou atmosféru, vedle vlhkosti a teploty je další velmi významný prvek, který budete při saunování vnímat. Saunu můžete vybavit klasickým saunovým světlem, LED pásky i optickými vlákny. Vhodnější je saunu vybavit několika slabšími zdroji než jedním extra silným zdrojem světla.

Kromě osvětlení můžete pořídit i mnoho dalších doplňků. Nezbytnou součástí každé sauny by měl být teploměr, vlhkoměr a přesýpací hodiny. Hodit se bude vědro s naběračkou. O celkový komfort se postarají podhlavníky a různé saunové textilie, například klobouk do sauny nebo saunový kilt. O tělo se můžete starat pomocí různých masážních prostředků například kartáčů a metliček. Vybírat můžete i mezi speciální kosmetikou.

Milovníci aromaterapie mohou saunu vybavit aromaty, která použijí při polévání sauny.

Značka

Pro finskou saunu byste se měli vypravit do saunovacího studia. Zde můžete saunu vyzkoušet a její výběr podrobně konzultovat s kvalifikovaným pracovníkem. Na našem trhu je možné koupit finské sauny Marimex, ThermoWood, Karibu Holztechnik, Harvia, Dulux či France Sauna.

Cena

Pořízení finské sauny je poměrně finančně náročné. K výběru sauny byste tak měli přistupovat opravdu zodpovědně. Cena jednodušších variant, které nabídnou prostor 2 osobám, stojí okolo 30 000 Kč. K dostání jsou však i velké sauny, jejichž cena překračuje 100 000 Kč.

Prohlédnout sauny

Údržba

Aby bylo saunování komfortní a hygienické, musíte svoji saunu udržovat v dokonalé čistotě. Prostor sauny je třeba pravidelně dezinfikovat pomocí speciálních přípravků. Pravidelně čistit byste měli i příslušenství a doplňky. Aby se ve vlhkém prostředí nemnožili bakterie, je nutné saunu pravidelně větrat. Péče o samotnou konstrukci sauny se liší v závislosti na použité dřevině. V některých případech je nutné povrch pravidelně impregnovat nebo ošetřovat pomocí parafínového oleje.

Otázky a odpovědi

Je finská sauna tou nejlepší volbou pro mě?

Jestliže nemáte se saunami žádné zkušenosti a nevíte, kterou saunu vybrat, bude vhodné navštívit saunové studio, kde si můžete různé typy saun vyzkoušet. K dispozici vám budou infrasauny, parní kabiny i finské sauny. Takto jednoduše zjistíte, zda vám bude finská sauna skutečně vyhovovat. Ve finské sauně byste měli pobývat po dobu 10 – 15 minut, poté se doporučuje ochlazení ve studené vodě. Tento proces zahřívání a ochlazování je vhodné zopakovat 3 x za sebou. V infrasauně můžete pobýt 30 – 40 minut, poté následuje ochlazení. V tomto případě se jedná o jednodobou záležitost. Infrasauny pracují při nižších teplotách a jsou vhodnější pro osoby s kardiovaskulárními potížemi.

Jak drahý je provoz sauny?

Provoz sauny něco stojí. Spotřebu energie si může každý spočítat. Obecně vás však jedno saunování může vyjít na 60 – 100 Kč.

Jak náročná je montáž sauny?

Instalaci sauny je vhodné přenechat odborníkům. Někteří výrobci mohou mít montáž přímo v ceně výrobku. V jiných případech si za ni budete muset připlatit. Budete však mít jistotu, že sauna bude fungovat správně a její používání bude bezpečné. Jediné, co budete muset dopředu vyřešit, je přívod eklektického kabelu, který se bude starat o vyhřívání sauny. Dopředu byste měli mít připravenou i podlahu. Podlaha by neměla být vyrobena ze dřeva nebo dřevěných materiálů. Vhodné je například linoleum.

Závěr

Moderní doba má svoje výhody, co bylo v minulosti nemyslitelné, je již v dnešní době možné. Domácí sauna dokáže posunout komfort bydlení o další krok kupředu. Finské sauny jsou mezi zákazníky stále těmi nejoblíbenějšími, přesto však nejdou tím jediným, co dnešní trh nabízí. Pokud si nejste jistí, který typ sauny pro vás bude tím nejvhodnějším, můžete pořídit saunu kombinovanou. Nejčastěji se jedná o kombinaci finské sauny a infrazářiče a finské sauny a výparníku.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mountfield.cz, www.saunujeme.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (166 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo