Fitness schody

Fitness schody jsou TOP posilovacím strojem profesionálních fitness center a větších posiloven. Tento robustní stroj je oblíbený především u žen, které chtějí pomocí schodů zpevnit, posílit a vytvarovat své pozadí a nohy. Na fitness schodech si však s chutí zacvičí i mnoho mužů. Fitness schody fungují na poměrně jednoduchém principu. Uvnitř rámu se otáčí schody, po kterých budete chodit, aniž byste se vlastně pohnuly z místa.

Díky tomu jsou tyto trenažéry známé i pod označením nekonečné schody. Zároveň se dle odborníků jedná o nejúčinnějším kardio zařízením vůbec. Cvičením na fitness schodech se nejvíce přiblížíte reální chůzi po schodech. A právě chůze do schodů mimořádně doporučenou přirozenou aktivitou, kterou můžete při posilování těla praktikovat.

Nevýhodou fitness schodů je robustní konstrukce a vysoká pořizovací cena, proto toto zařízení uvidíte v běžných domácnostech málokdy. V běžné domácnosti jsou mnohem populárnější malé steppery, což jsou rovněž posilovací stroje, které imitují chůzi do schodů. V jejich případě však již chůze nemá tu správnou reálnou podobu.

Při výběru fitness schodů je nejdůležitější zaměřit se na kvalitu konstrukce a bezproblémový chod motoru a všech dalších komponentů. Dále se jednotlivé stroje liší počtem funkcí a dalšími možnostmi. Jednodušší varianty najdou své uplatnění v domácnostech, robustnější stroje budou spolehlivě sloužit s profesionálních tělocvičnách. Fitness schody jsou poměrně drahým posilovacím strojem a při výběru je tak naprosto nutné preferovat opravdu kvalitního a spolehlivého výrobce.

Porovnat ceny fitness schodů

Typy

Chůzi po schodech mohou limitovat dva cvičební stroje. V domácnostech se těší větší oblibě menší steppery, v posilovnách pak můžete cvičit na stepperu i fitness schodech.

  • Stepeper – steppery jsou účinné fitness stroje, které imitují chůzi do schodů. Steppery jsou k dostání v mnoha podobách, menší stroje jsou ideální do domácností, na větších si zacvičíte i v posilovnách. Steppery umožňují nastavit míru zátěže a dražší nabízí i mnoho dalších funkcí.
  • Fitness schody – jedná se o robustní cvičební nářadí, které je k vidění spíše v profesionálních centrech. Součástí stroje je několik reálných schodů, stroj tak nemusí pohyb po schodech simulovat a cvičení je mnohem reálnější. Jestliže nejste limitování prostorem a financemi, měli byste při výběru fitness schody preferovat.

Konstrukce

Fitness schody jsou tvořeny robustní konstrukcí, jejíž hmotnost může být i více než 200 kg. Schody tak musí mít přesně dané místo, protože je není možné jednoduše přesunovat. Některé schody jsou však pro snadnější manipulaci vybaveny přepravními kolečky. Veškeré namáhané části jsou vyrobeny z kovu, ten je pak opatřen odolným plastem, který utváří celkový vzhled.

Celý stroj je pak poháněn vysoce výkonným motorem, jehož výkon je možné regulovat v několika úrovních, a to v počtu vyšlápnutých schodů/minutu. Jednat se může například o rozmezí 20 – 140 schodů, ale každý výrobce má trochu jiná kritéria.

V souvislosti s konstrukcí si všímejte velikosti prostorů schodů. Každý výrobce by měl uvádět šířku, hloubku a výšku schodů. I zde jsou patrné rozdíly mezi jednotlivými modely, které jsou dány velikostí celé konstrukce.

Ovládání trenažéru je velmi jednoduché, k dispozici máte několik tlačítek, s jejichž pomocí nastavíte potřebné funkce a požadavky.

O bezpečný pohyb se starají integrovaná madla a protiskluzová úprava schodů.

Nosnost

Nosnost úzce souvisí s kvalitou konstrukce. Čím je konstrukce robustnější, tím vyšší je i nosnost schodů. Ve většině případů se nosnost pohybuje od 150 – 180 kg. Tato nosnost by měla být dostačující pro většinu uživatelů. Narazit však můžete i na schody, které zvládnou i větší zatížení.

Funkce

Součástí nekonečných schodů je dotykový displej nebo malý počítač. Na něm se zobrazují veškeré důležité parametry, například úroveň, vzdálenost, tepová frekvence, spálené kalorie nebo čas chůze. K dispozici máte navíc několik různých programů, které můžete vyzkoušet. Mnohé stroje vám umožní uložit i vámi vytvořený cvičební plán.

Základem je i měření tepové frekvence a to pomocí hrudního pásu nebo dlaňových senzorů. V některých případech je nutné hrudní pás dokoupit. Mobilní telefon můžete se schody spárovat prostřednictvím bluetooth, v tomto případě můžete využívat i mobilní aplikaci, na které budete mít vlastní cvičební plán a mnoho dalších funkcí.

Z praktického hlediska mohou být fitness schody vybaveny držákem na láhev, příslušenstvím, které vám umožní připojit tablet nebo mobilní telefon. Součástí dražších strojů může být i zabudovaný ventilátor.

Značka

Fitness schody jsou velké posilovací stroje, jejichž cena není nikterak malá. U tohoto stroje je naprostou nezbytností spolehlivý chod, který vám může zaručit pouze profesionální výrobce. I v případě, kdy koupíte skutečně kvalitní model, nemusíte se vyhnout případným poruchám. Proto výrobce vybírejte i s ohledem na případný servis a dostupnost náhradních dílů.

Případný servis by pak měl proběhnout přímo v místě, kde se schody nachází. O kvalitě schodů mnohé prozradí i udávaná záruční lhůta. Ta bývá většinou 5 let, avšak někteří výrobci poskytují i 10 letou záruku. Mezi jedny z nejlepších patří schody značky Technogym, HMS nebo BH Fitness. V tomto případě je nabídka výrobců omezenější, než tomu bývá u jiných posilovacích strojů.

Cena

Pořizovací cena nekonečných schodů, jak jsou fitness schody velmi často označovány, bývá v rozmezí 150 000 – 280 000 Kč. Právě vysoká cena mnohé od nákupu fitness schodů odrazuje. Naopak cena stepperů se pohybuje v rozmezí 1 500 – 30 000 Kč, což z tohoto posilovacího stroje dělá mnohem atraktivnější záležitost. Step aerobic pak můžete koupit za cenu okolo 1 000 Kč.

Přejít do e-shopu

Otázky a odpovědi

Proč cvičit na fitness schodech?

Fitness schody jsou dokonalým posilovacím zařízením, pomocí kterého můžete zpevnit sedací svaly a dolní končetiny. Kromě vytvarování těchto částí těla vám schody pomohou k dobré kondici a lepšímu kardiovaskulárnímu systému.

Co dalšího může být alternativou k fitness schodům?

Výstupy a sestupy si můžete zacvičit i na malém step aerobiku. Jedná se jednoduchý stupínek, který se používá především při cvičení aerobiku. Některé tyto bedničky umožňují nastavit výšku a každý by měl být opatřen protiskluzovým povrchem.

Kdo si může na fitness schodech zacvičit?

Fitness schody rádi vyzkouší začátečníci i profesionálové. Chůzi na schodech preferují především ženy, které chtějí vytvarovat stehna a zadeček. Díky různých funkcím vám však mohou schody pomoci procvičit i další svaly. Chůze po schodech je přirozený pohyb, který udělá dobře osobám každého věku, jsou vhodné i v rámci rekonvalescence, stačí pouze vyměnit dynamický pohyb za klidnější šlapání.

Závěr

Fitness schody patří především k profesionálnímu vybavení posiloven. Při chůzi do schodů zpevníte dolní polovinu těla a zlepšíte výdrž. Fitness schody vám umožní velmi efektivně spalovat tuky, zlepšit kardiovaskulární systém a zformovat a posílit dolní polovinu těla. Pokud si budete chtít fitness schody pořídit domů, musíte počítat s vysokou pořizovací cenou. Fitness schody jsou navíc velmi náročné na prostor, z tohoto důvodu jsou v domácím prostředí více preferovány menší steppery.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Zařídil jsem si doma takovou menší posilovnu a pořídil do ní i fitness schody. Kam se hrabe běžecký pás, tohle je fakt luxusní stroj na cvičení, člověk se opravdu perfektně protáhne, za mě TOPka.

Přidat komentář

Recenzer
Logo