Domečky pro panenky

Domeček pro panenky je hračka, která potěší snad každou holčičku a zaujmout může i mnoho kluků. Tyto krásné hračky lze koupit v mnoha podobách prakticky v každém hračkářství. Mnozí svůj výběr podřizují pořizovací ceně, avšak při výběru domečku je vhodné vědět, co vše vám může tato hračka nabídnout a jaké domečky jsou na trhu k sehnání.

Při výběru domečku je nutné vzít v potaz několik parametrů. Tím hlavním je věk dítěte, kterému domeček pořizujete. První domečky jsou určeny dětem ve věku okolo 3 let. Domeček můžete koupit jako samostatnou hračku, nebo jako příslušenství k oblíbené panence, kterou již máte doma. V mnoha případech je však panenka přímo součástí domečku.

Na výrobu domečků se používají různé materiály, v největším zastoupení jsou domečky z plastu a dřeva, ale možné je koupit i domeček z textilu nebo kartonu. Rozdílná je i velikost hračky. Velké domečky mají své pevné místo v dětském nebo obývacím pokoji. Menší skládací domečky lze využít i při hraní venku, nebo je můžete jednoduše převážet.

Domeček pro panenky musí být bezpečný, pozornost věnujte konstrukci, zkontrolujte velikost odnímatelných částí. Při výběru byste měli vždy preferovat certifikovanou hračku prověřeného výrobce.

Porovnat ceny domečků

Nejlepší domečky pro panenky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. KidKraft Kayla 95 % 3 694 Kč Zobrazit Mironet.cz
2. Bino dřevěný s nábytkem 92 % 2 349 Kč Zobrazit 4home.cz
3. KidKraft SAVANNAH 88 % 5 139 Kč Zobrazit Tera.cz
4. Woody Vila Anne-Marie 82 % 1 168 Kč Zobrazit Mall.cz
5. KidKraft Kaylee 81 % 4 333 Kč Zobrazit Onlineshop.cz

Typy

Domečky pro panenky je možné rozdělit více způsoby. Do skupin je můžete rozdělit podle výrobního materiálu nebo dle umístění domečku. Domeček pro panenky je k dostání v několika podobách, volit můžete mezi pevnými i skládacími variantami. Poslední možností je rozdělit domečky podle typu konstrukce.

Otevřené domečky – jsou tvořeny pouze obvodovou konstrukcí a často i střechou. Ty však nemusí být součástí domečku pokaždé. Otevřené varianty nabízí velmi dobrý přístup a jsou vhodné i pro hru více dětí.

 • Polouzavřené domečky – nabízí přístup pouze z přední, nebo přední i bočních stran. Díky stěnám nebudou z domečku vypadávat doplňky a panenky budou mít potřebnou oporu. Vzhledem k omezenému přístupu si však s takovým domečkem vyhraje méně dětí najednou.
 • Uzavíratelné domečky – domeček má realistickou podobu klasického domu. Nechybí všechny stěny, okna ani dveře. Přední strana domečku je otevíratelná. Po otevření se uzavíratelný domeček přemění na variantu s polouzavřenou konstrukcí. Výhodou je možnost veškeré vybavení uzavřít a ponechat na jednom místě. Domeček je možné snadněji přenášet a ve chvíli, kdy si s ním nebude nikdo hrát, se dovnitř nebude prášit.

Materiál

Při výběru domečků pro panenky nejčastěji narazíte na domečky vyrobené ze dřeva nebo plastu.

 • Dřevo – dřevěné domečky patří k těm nejoblíbenějším. Největší výhodou dřeva je velká stabilita a možnost dokoupit velké množství příslušenství. Dřevěné domečky mívají zpravidla větší rozměr a počítat musíte s jeho vyšší pořizovací cenou.
 • Plast – druhými nejoblíbenějšími jsou domečky z plastu. Výhodou je především jejich lepší přenositelnost. Plastové domečky jsou výrazně lehčí a k dostání i v cestovní podobě. Také v tomto případě lze k plastovým domečkům přikupovat různé doplňky a jejich součástí mohou být i doplňkové světelné nebo zvukové funkce.
 • Kombinace – k dostání jsou i domečky vyrobené v kombinaci materiálů, Jedná se o kombinaci dřeva a plastu nebo je hlavní materiál doplněn o textilní prvky.
 • Karton – domeček vyrobený z kartonu v obchodě z hračkami nekoupíte. Tuto variantu si však můžete vyrobit doma přesně podle vašich představ. Výhodou je čas, který výrobou domečku strávíte, nevýhodou je jeho omezená životnost.

Možnosti

Domečky pro panenky mohou být doplněny o nějaké funkce. Některé z nich nabízí i levnější varianty, jiné jsou součástí dražších modelů.

Možnost měnit vnitřní vybavení – nábytek a různé vybavení je možné dle libosti přeměňovat. To umožňuje zcela nebo alespoň částečně měnit vzhled domečku. Hra je tak zábavnější a vede i k rozvoji fantazie a prostorového vidění.

 • Možnost složení – nabízí především menší cestovní podoby domečků pro panenky. Skládací domečky jsou velmi oblíbené právě pro svoji variabilitu.
 • Zvukové a světelné efekty – tyto funkce nejčastěji nabízí dražší varianty domečků pro panenky Barbie. Nedílnou součástí těchto domečků je různý počet baterií.

Velikost

Domečky pro panenky mohou být malé nebo naopak opravdu rozměrné. Velikost výrazným způsobem ovlivní i pořizovací cenu. Rozměry se podepisují i na hmotnosti a ovlivní i celkovou stabilitu a nosnost domečku.

 • Malé – výhodou menších domečků je nejen nižší pořizovací cena, ale i větší skladnost a lepší přenosnost. Nejmenší domečky mají výšku menší než 20 cm a vejdou se i do poličky. Nenabízí však tolik možností ke hře.
 • Střední – mezi střední patří domečky s výškou okolo 50 cm. Takto velké domečky lze ještě přemísťovat, ale postavit je již budete muset na zem. Se středně velkým domečkem si mohou vyhrát i 2 -3 děti.
 • Velké – největší domečky mohou na výšku měřit více než 1 metr. V jejich případě máte k dispozici opravdu velké množství příslušenství. Domečky jsou velmi stabilní, ale i těžké. V jejich případě jim budete muset vymezit pevné místo v pokoji.

Značka

Výrobců domečků pro panenky je celá řada. Ty kvalitní poznáte podle certifikace, která zaručuje, že domeček splňuje veškeré bezpečnostní normy. To by mělo být v případě dětských hraček naprostou samozřejmostí. Mezi jedny z nejoblíbenějších dřevěných variant patří domečky značky EcoToys, Legler, Woody, FunPlay, Little Dutch nebo Simba. Plastové domečky nabízí Mattel, Smoby, ISO, ZapfCreation, KIK a další.

Cena

Nevýhodou domečků pro panenky je vyšší pořizovací cena. Tu ještě zvýší příslušenství, které můžete k domečku dokoupit. Na druhou stranu je domeček pro panenky hračka, která hned tak neomrzí a vaše dítě může správně zvolený domeček zabavit i na několik let. Dřevěné varianty jsou prakticky nerozbitné a lze je výhodně prodat nebo posunout dál, ať už v rodině nebo v okruhu známých.

Za levnější lze považovat domečky s cenou do 500 Kč. Za tuto cenu koupíte menší plastové verze s poměrně malým počtem doplňků. Kvalitnější a propracovanější domečky vyjdou na 1 000 Kč. I v tomto případě se jedná o plastovou variantu. Cena dřevěných domečků začíná na cca 2 000 Kč a šplhat může i 10 000 Kč.

Porovnat ceny domečků

Otázky a odpovědi

Jaké vybavení může domeček pro panenky nabídnout?

Při výběru narazíte na domečky s příslušenstvím i bez příslušenství. Záleží pouze na vás, jaké variantě dáte při výběru přednost. Nejčastějším příslušenstvím bývají panenky. Také jejich počet se s jednotlivými variantami liší. Některé domečky obsahují pouze jednu panenku, součástí jiných může být celá rodina. Dalším běžným příslušenstvím je nábytek nebo menší domácí vybavení. Také při výběru příslušenství zohledněte věk dítěte. Pro nejmenší děti mohou být malé části velmi nebezpečné.

Co dále může domeček pro panenky nabídnout?

Domeček pro panenky je hračka, která toho může nabídnout opravdu mnoho. Záleží pochopitelně na pořizovací ceně. Nejlevnější domečky jsou pouze jednoduchou konstrukcí, ty dražší umožní otevírat a zavírat dveře a okna. Součástí některých domečků může být výtah a nejdražší varianty disponují i světelnými nebo zvukovými prvky.

Je domeček pro panenky dobrou hračkou?

Domečky pro panenky jsou velmi oblíbené. Tyto hračky mohou vaší dceři vydržet i několik let. Domeček pro panenky bude jednoduše růst s dítětem. Nejmenším dětem velmi dobře poslouží méně vybavené domečky, těm starším můžete postupně přikupovat celou řadu dalšího příslušenství. Jednotlivé prvky lze různě skládat, kombinovat a přesouvat, což napomáhá k rozvoji prostorového vidění i představivosti. Při hraní si holčičky rovněž trénují drobnou motoriku.

Závěr

Domeček pro panenky je velmi oblíbenou hračkou, která však mnohdy představuje větší investici. Domeček tak nikdy nevybírejte bez rozmyslu, v ideálním případě je vhodné domeček vybírat přímo s dítětem. Pokud budete domeček kupovat jako překvapení, měli byste přesně vědět, jaké panenky jsou u vaší ratolesti těmi nejoblíbenějšími. Všechny oblíbené panenky by se měly do domečku vejít a do hry se zapojit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.ministerstvohracek.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
 1. Domeček pro panenky jsem měla dřevěný a jelikož se při stěhování rozbil, pořídila jsem pro dceru nový od FunPlay. Musím uznat, že je moc hezky zpracovaný, má dobrou kvalitu a krásné dřevo. Jsem s ním velmi spokojená a dcerka byla nadšená, protože se dost podobá tomu mému, který byl zničen.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo