Kočárky pro panenky

Kočárek pro panenku patří k základnímu vybavení každého děvčátka. To, zda je to vhodná hračka, zjistíte až po čase. Pro některé holčičky se stanou kočárky a panenky nepostradatelnou záležitostí, a budou je provázet během celého dětství.

V tomto případě bude třeba model kočárku i několikrát obnovit. Některé holčičky však tíhnou raději k jiným hračkám, v tomto případě vás čeká pravděpodobně pouze nákup jednoho batolecího modelu a poté se jednoduše přizpůsobíte vkusu vaší ratolesti.

Kočárky pro panenky jsou v současné době zastoupeny v obrovském množství. Pryč je doba, kdy trhu dominoval pouze jeden model a vybírat se mohla pouze barva. Dnes je výběr kočárků pro panenky stejný, jako byste vybírali kočárek pro miminko a budete tak zohledňovat v podstatě ty stejné parametry. Ty se liší zejména v podobě bezpečnosti a stability.

Porovnat ceny kočárků pro panenky

Nejlepší kočárky pro panenky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Woody Golfové hole Jednorožec 94 % 289 Kč Zobrazit Alza.cz
2. PlayTo Sportovní Olivie růžový 93 % 496 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Bino velký s taškou růžovomodrý 89 % 999 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Smoby Kombinovaný Maxi Cosi růžový 87 % 1 590 Kč Zobrazit Mrakyhracek.cz
5. NEW BABY Retro 2v1 Natálka bílo-černý 87 % 2 225 Kč Zobrazit Nejbaby.cz

Typy

První, co vás bude při nákupu zajímat je typ kočárku. Na výběr máte několik možností a nedá se říct, který kočárek bude tím vhodnějším.

Pokud si nejste jistí, mají pro vás výrobci snadné řešení v podobě 2 nebo dokonce 3 kombinace. A nechybí ani speciální typy, mezi které lze začadit batolecí kočárky v podobě chodítka, kočárky z netradičních materiálů nebo třeba kočárek pro dvojčátka.

Hluboký

Klasická verze vhodná pro každý věk a každou panenku. Výhodou těchto kočárků je o něco větší stabilita, nevýhodou pak horší ovladatelnost. Hluboký kočárek je i více náročný na prostor.

Alltoys hluboký oranžovo/šedý

Ukázka hlubokého kočárku: Alltoys hluboký oranžovo/šedý

Sportovní

Velmi oblíbené jsou v současnosti golfové kočárky, které jsou lehké a skladné. Vhodnější je však jejich pořízení starším dětem, které mají při chůzi 100% jistotu, protože kočárky jsou spíše nestabilní. Jejich použití může být náročnější v terénu, díky malým kolečkám se hodí spíše do města.

Smoby sportovní Violette Baby Nurse 55 cm rukojeť

Ukázka sporotvního kočárku: Smoby Violette Baby Nurse 55 cm rukojeť

Tříkolový

Tříkolové kočárky jsou nejčastěji ve sportovní verzi. Jejich vzhled je moderní a splní větší nároky malých maminek. Tyto kočárky jsou opět vhodnější větším holčičkám od cca 3 let. Výhodou tříkolových kočárků je větší možnost volit velikost koleček. Díky tomu není problém vybrat kočárek do terénu nebo města.

Bino Sportovní růžový

Ukázka tříkolového kočárku: Bino Sportovní růžový

Kombinovaný

K nejdražším a mezi dětmi pravděpodobně nejoblíbenějším patří kombinované kočárky, které umožňují vyměnit hlubokou korbu za sportovní verzi nebo je lze snadno přeskládat. Kromě toho nabízí velké množství příslušenství.

Běžně se prodávají s taškou na kočárek, peřinku a polštářek, cestovní postýlku nebo třeba přenosnou tašku pro panenku. Tyto kočárky jsou určeny starším dětem a jejich nákup se vám vyplatí v případě, že panenka patří mezi jednu z nejoblíbenějších hraček a provází vaše děvčátko na každém kroku.

Doris kombinovaný Šedo-zelený

Ukázka kombinovaného kočárku: Doris kombinovaný Šedo-zelený

Speciální

Mezi speciální je možné zařadit moderní kočárky určené dvojčatům, ale také krásné retro modely vyrobené z proutí nebo dřeva. Jedná se především o velmi malé modely určené batolatům.

Retro kočárek je možné koupit i větším dětem, v tomto případě je však vhodné nechat styl spíše na dítěti. Zatímco pro dospělé mohou být retro kočárky okouzlující a nevšední podobou hračky, pro malé maminky mohou být naopak velkým zklamáním.

Legler Proutěný Vintage

Ukázka proutěného kočárku: Legler Proutěný Vintage

Věk dítěte

Při výběru typu kočárku je nutné zohlednit věk dítěte. Jiné pohybové dovednosti mají roční děti a mnohem šikovnější jsou 4 leté děti. S věkem dítěte se mění pochopitelně velikost a výbava, ale hlavně stabilita kočárku.

Do 2 let věku

Nejmenší holčičky mají kočárky vyrobené z plastu. Věku je přizpůsoben i tvar kočárku. Klasické hluboké jsou více stabilní, korba je velmi často posazena na kolečkách, což zabrání dítěti možnému pádu. Golfové kočárky mají mnohdy podobu aktivního chodítka.

Od 2 – 3 let

Zde najdete velké množství hlubokých kočárků i klasických golfek. Kočárky jsou již mnohdy doplněny o nějaké příslušenství. Golfové kočárky jsou již méně stabilní a jejich nákup je tak třeba zvážit s ohledem na pohybové dovednosti dítěte.

Do 4 let

Zde již můžete vybírat mezi jakýmkoliv typem. Kočárky jsou doplněno o mnohé příslušenství. V případě starších dětí je spíše než typ vhodné zohlednit velikost koleček. Na výběr máte kočárky s menšími koly, které jsou ideální do města, na zahradu či do terénu jsou vhodnější větší kola, která jsou opět zastoupena ve velkém počtu.

Nad 4 roky

Největší věková kategorie již nabízí spíše menší výběr. U těchto modelů je nejdůležitější design. Kočárky jsou k dostání v několika verzích a určené jsou 5 – 6 letým dětem.

Rukojeť

Kočárky pro panenku mohou mít stabilní rukojeť, ale oblíbenou možností jsou i kočárky s nastavitelnou rukojetí. Jejich výhodou je možnost delšího používání, nevýhodou vyšší cena.

Stabilní

Při výběru kočárku se stabilní rukojetí je nutné řídit se výškou dítěte. Jízda s kočárkem musí být bezpečná a pohodlná. Nejmenším dětem do 2 let jsou určeny kočárky s rukojetí ve výšce 55 – 65 cm. Holčičky do 4 let mohou mít rukojeť ve výšce 65 – 70 cm a nejstarší děti pak od 70 – 75 cm.

Nastavitelná

Výhodou nastavitelné rukojeti je možnost využívat kočárek delší dobu. Kočárky umožňují měnit výšku rukojeti v rozmezí 20 – 30 cm, což je sice lákavé, ale také zrádné.

V případě, že koupíte poměrně velký kočárek, jehož rukojeť umístíte do výšky 40 cm, což je velikost odpovídající 2 letému dítěti, bude pro něho manipulace značně náročná až nebezpečná. Takový kočárek může holčičku od používání odradit. I tento parametr je tak nutné opravdu důkladně uvážit.

Materiál

Kočárky jsou vyrobeny z různých materiálu. Nejnižší věkové skupině dominují stabilní plastové kočárky a z velké části je zastoupeno i dřevo, které může být v kombinaci s textilem a proutím.

Kočárky pro starší děti mají plastovou nebo kovovou konstrukci a textilní prvky. Kolečka kočárků jsou vyrobeny z plastu, gumy nebo tvrzené pěny. U koleček je kromě kvalitního materiálu důležitá i velikost. Každý terén zvládnete s většími kolečky a do města vám postačí i malá kolečka.

Funkce

Kočárky určené starším dětem mají mnoho funkcí. Umožňují nastavit potřebnou výšku rukojeti. Kombinované kočárky jsou polohovatelné, samozřejmostí je možnost sklopit stříšku.

Doplňky

Kočárky jsou dostání s velkým množstvím příslušenstvím. Běžná je taška na kočárek nebo pokrývky. Milovnice panenek pak ocení i možnost umístit panenku do autosedačky, cestovní postýlky nebo libovolně měnit tvar kočárku s využitím různých podob nástavců. Některé kočárky bývají doplněny i o stylový slunečník.

Kromě těchto typů však můžete koupit i krásné kočárky bez příslušenství. Některé příslušenství je možné dokoupit samostatně, ale pochopitelně je zde i možnost ke kočárku nepořizovat už nic dalšího.

Značka

Kvalitní výrobce je u dětských hraček zásadní. Každý rok se objeví několik nekvalitních výrobků, pří jejichž používání nevědomky vystavujete své dítě nebezpečí úrazu.

V případě kvalitního výrobce si trochu připlatíte, ale máte jistotu, že dítěti nepořizujete nebezpečnou hračku. K oblíbeným a kvalitním patří kočárky Bayer, Smoby, Doris, Nestor, Hauck, My Sweet Baby, Teddies, Alltoys a další.

Cena

Cenu kočárku určuje výrobní materiál, velikost, typ kočárku i množství příslušenství. K nejlevnějším patří jednoduché golfky, které koupíte již za cca 300 Kč. Kočárky jsou designově krásné, ale jejich stabilita není ideální. Velmi levné jsou i celoplastové kočárky pro nejmenší děti, i ty koupíte do 300 Kč.

Do 1 000 Kč koupíte prakticky všechny kočárky určené pro nejmenší děti, ale koupit můžete jednodušší podobu hlubokého či sportovního kočárku. V rozmezí 1 – 2 000 Kč je možné koupit velké množství kočárků s příslušenstvím, ale dostupné jsou i první kombinace.

Od 2 – 3 000 Kč koupíte krásné a vybavené kočárky, které splní požadavky i náročných klientek. Samozřejmě pak můžete narazit i na dražší kočárky, investice do nich je však více méně zbytečná.

Porovnat ceny kočárků pro panenky

Údržba

Při nákupu by vás neměl zajímat výrobní materiál pouze s ohledem na design, velmi důležitá je i snadná údržba. Kočárky jsou určeny především k venkovnímu použití a nelze zabránit jejich většímu či menšímu ušpinění.

Nejjednodušší údržbu budete mít u plastových kočárků. Kočárky s textilními prvky by vám měli umožnit jednoduchou údržbu pouze pomocí jemného saponátu, mokré houbičky nebo hadříku. Kočárky mohou umožňovat i některé textilní části odejmout a vyprat na šetrný program v pračce.

Otázky a odpovědi

Je kočárek vhodná hračka?

Možnost povozit panenku by měla dostat každá holčička, ale kočárkem nepohrdnou ani kluci. Zejména velmi malé děti milují napodobování všech činností, které vidí u rodičů a péče o mladšího sourozence je velmi častá.

Z tohoto důvodu je vhodné alespoň jednoduchou verzi kočárku pořídit a podle toho, jak vaši dceru kočárek zaujme, můžete přejít na vybavenější model.

Jaká je hmotnost kočárků?

Nejmenší kočárky váží okolo 2 kg, jsou stabilní, přesto snadno ovladatelné. Největší množství kočárků mají hmotnost v rozmezí 2,5 – 6 kg. Nejtěžší kočárky váží něco málo přes 6 kg, ale najdete i kočárek s váhou okolo 10 kg.

Je možné kočárky složit?

Ano, tuto možnost některé kočárky nabízí. Pokud je pro vás kladnost důležitá, vybírejte mezi takovými, které umožňují složení i rozložení. Budete je moci snadno převážet v autě, nebo vozit MHD, ale jsou i méně náročné na domácí uskladnění.

Při výběru však preferujte kvalitního výrobce. To, jakým způsobem se kočárek složí, je vhodné před nákupem vyzkoušet, ale mnoho kočárků nabízí jednoduchý systém, se kterým si poradí i starší dítě.

Závěr

Výběr kočárku je třeba uzpůsobit věku a pohybovým dovednostem dítěte. Hra s kočárkem je pro dítě důležitá, může napodobovat chování dospělých, procvičí si jemnou motoriku a rozšíří slovní zásobu.

Při výběru vhodného typu zvažte místo používání, tomu je třeba přizpůsobit velikost kol. Na výběr máte i z mnoha designů a barev. Doporučuje se při výběru zaměřit spíše na sytější barvy, které hned tak nevyblednou. A v neposlední řadě je zde velké množství příslušenství, které může holčička při hře využít.

Kočárky pro panenky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Moje malá holčička si zamilovala Smoby Baby Nurses hluboký kočárek pro panenky, protože jí na první pohled padl do oka. Neváhala jsem a hned, jak to bylo možné, jsem jí ho objednala a zabalila jako dárek k narozeninám. Ta radost v dětských očích, když svůj vysněný dárek v podobě kočárku pro panenky rozbalila, je nezapomenutelná a nic jí nemůže překonat, to se musí prostě zažít.

  2. Dcera si moc přála kočárek pro panenky a díky vašemu článku jsem nakonec objednala Bayer Trendy fialový a je rozkošný. Fialová je její oblíbená barva, takže byla nadšená, když si ho pod stromečkem konečně vybalila.

  3. Značka Hauck Bostori 2v1 Dotty Rose jsou super. Vypadají jak opravdový, sice jsou o něco dražší, ale moje dcera je velmi spokojená.

  4. Super článek! :)

  5. Koupila jsem mé dceři kočárek pro panenky k Vánocům, tak snad přijde. :))

Přidat komentář

Recenzer
Logo