Domečky pro králíky

Každý, kde chce chovat zakrslého králíka, by měl svému mazlíčkovi zajistit adekvátní prostředí ke spokojenému a dlouhému životu. Jednou z věcí, která by vám při pořizování základní výbavy neměla chybět je i domeček pro králíka. V něm najde zvířátko bezpečný úkryt ke spánku, ale domeček mnohdy slouží jako zásobárna jídla. Lze však koupit i domeček, který poslouží jako prolézačka a pomůže králíkovi či jinému chovanému hlodavci ukrátit dlouhou chvíli.

Při výběru domečků pro hlodavce narazíte na různě velké úkryty, které se liší i svým tvarem, či výrobním materiál. Právě velikost, tvar a materiál jsou při výběru konkrétního domečku stěžejními parametry.

Porovnat ceny domečků

Materiál

Domeček se nejčastěji vybírá s ohledem na výrobní materiál. Ten určuje konečnou podobu a životnost domečku. Velmi oblíbené jsou domečky vyrobené ze dřeva, které jsou tradiční i stylové. Domeček však může být vyroben i z mnoha jiných materiálů.

Dřevo

Výhodou dřevěného domečku by měla být delší životnost. To však nebude platit v případě, kdy se králík rozhodne domek okusovat. Této nežádoucí činnosti můžete zabránit tak, že budete do klece pravidelně vkládat dřívka vhodná k okusování či různé pamlsky nebo hračky, které jsou rovněž určeny ke konzumaci.

Kvalitu dřevěných domečků určuje tloušťka materiálu. Větší výdrž lze očekávat od domečků s tloušťkou stěny cca 1 cm. Levnější domečky jsou vyrobeny z překližky či dřevotřísky a králík je zlikviduje v mnohem kratším čase. Při výběru domečku ze dřeva narazíte i na různě zdobené varianty. V jejich případě je důležité, aby byly použity pouze bezpečné a zdravotně nezávadné nátěry.

Tráva

Velmi dobře vypadají domečky vyrobené ze spletené trávy. Tyto domky jsou určeny ke konzumaci, a budete je tedy muset pravidelně obměňovat.

Textil

Textilní domečky mohou mít podobu tunelů, stanů, ale i prostorných oblouků. Na výrobu těchto domečků se většinou používá kombinace více materiálů. Běžně je to nylon, bavlna, flanelflís či molitan. Domeček může být vyroben z několika vrstev, přičemž každou vrstvu tvoří trochu jiný materiál. Textilní domečky zaujmou svým vzhledem i funkčností.

Plast

V menším počtu jsou zastoupeny i domečky z plastu. Jejich největší výhodou je snadná údržba. Z hlediska bezpečnosti však tento materiál příliš vhodný není, protože při jeho okusování se může králík poranit.

Tvar

Domeček je možné vybírat i s ohledem na tvar a celkovou podobu. Domečky mohou králíkovi poskytnout větší či menší úkryt. Některé domečky jsou doplněny o další otvory a záhyby, které poslouží i k prolézání. Ať už budete vybírat jakýkoliv tvar, myslete na to, že králíkovi bude vyhovovat spíše vyšší, než rozlehlejší domeček.

  • Klasický domek – největší nabídku budete mít v případě, kdy se rozhodnete pořídit klasickou podobu domku. Obvykle se jedná o domeček s tvarem kvádru, který je vybaven větším vchodem a často i malým oknem. Díky větší rovné plošině si může králík udělat pohodlí i na střeše domku.
  • Oblouk – další možností jsou půlkruhové domečky. Tyto domečky nabídnou pouze větší vchod a jejich největší výhodou je menší náročnost na prostor.
  • Rohový domeček – ve větší kleci se budou dobře vyjímat rohové domečky, které patří k největším. Pohodlně se do něho vleze králík i více menších hlodavců. K poležení mohou králíci využívat i prostornou rovnou střechu.
  • Domek s prolézačkou – do domečku se může králík schovat, ale domeček s tunelem může králíčka i více zabavit. Domečky s tunelem mohou být vyrobeny ze dřeva, nylonu, sena i polyesteru.

Velikost

Velmi důležité je rovněž zvolit správnou velikost domku. Pokud bude domeček malý, nebude se v něm moci králík otočit, což pro něho nebude pohodlné. V domečku by měl králík jednoduše mít dostatek místa k pohodlnému ležení.

Prostornější domečky mívají šířku od 40 – 50 cm, ale koupit můžete i menší domeček se šířkou do 30 cm. Pro pohodlné používání je důležitá i výška, který bývá okolo 25 cm, opět je však možné koupit domeček s výškou nad 30 cm.

Značka

Pro výběr správného a bezpečného domečku je důležitý i výrobce. Na trhu najdete několik výrobců, kteří nabízí různě prostorné domečky, na jejichž výrobu používají všechny základní materiály. Odolné a přirozeně působící dřevěné domečky koupíte například od značky Trixie, Tommi, JK Animals nebo Kerbl. Od těchto výrobců je rovněž možné koupit domečky vyrobené z trávy, plastu či nylonu.

Cena

Domky pro králíky v obchodech najdete v různých designech i cenových relacích. Koupit můžete domeček s rovnou i šikmou střechou. Některé domečky mívají okna, jiné mají konstrukci jednoduší. Nejlevnější domečky je možné koupit za cenu do 200 Kč. V této kategorii najdete domečky z trávy, nylonu, ale i méně kvalitní dřevěné domečky. Méně zaplatíte i za domeček s podobou dřevěného mostu.

Největší výběr nabízí cenové rozpětí od 300 – 600 Kč. Zde jsou k dostání klasické dřevěné domečky různých tvarů i velikostí. Pokud budete chtít pořídit opravdu stylový domeček, může se jeho cena vyšplhat nad 700 Kč.

Porovnat ceny domečků

Otázky a odpovědi

Proč králíkovi pořídit domeček?

Díky domečku bude mít králík plnohodnotný a bezpečný úkryt, který mu nezajistí pouhé zahrabání se do sena nebo slámy. V domečku se králík lépe schová před hlukem, který je pro tato zvířata velmi obtěžující. Do domečku si králíci běžně skladují svoje zásoby jídla. Pokud bude králík umístěn v chladném prostředí, bude se zde moci snadněji zahřát.

Co použít na domácí výrobu domečku?

Domeček pro králíka se vyrábí z běžně dostupných materiálů. Díky tomu si můžete domeček vyrobit i doma. Použít můžete klasické dřevo, ale dobře posloužit může i kůra, karton atd. Vhodným materiálem pro výrobu domečku bude také keramika, v tomto ohledu můžete zúročit keramický květináč, do kterého postačí vyřezat vchodový otvor.

Proč králík domeček okusuje?

Králíci spadají do kategorie hlodavců a tato činnost je pro ně tedy naprosto přirozená. Při hlodání si králík rovněž obrušuje zuby. Díky tomu budete muset počítat s omezenou životností domečku. Největší trvanlivost mívají dřevěné domečky, které je nutné obnovovat cca 1 x ročně. Pokud králíkovi nabídnete jiný předmět k hlodání, vydrží domeček o něco déle.

Závěr

Domeček pro králíka by neměl v kleci chybět. Jedná se základní výbavu každého chovatele. Na výrobu domečků se používají různé materiály, bytelné budou domečky ze dřeva, snadnou údržbu slibuje domeček z plastu. K úkrytu i zábavě poslouží domečky z trávy. Důležité je vybrat domeček adekvátní velikosti, který bude pro vašeho mazlíčka pohodlný a bude se tedy moci stát vyhledávaným místem pro úkryt i odpočinek.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Nedávno jsem objednávala krásný dřevěný domek od značky Ferplast a náš králíček si ho zamiloval. Dokonce ho ani neokusuje, naopak buď spí uvnitř nebo se natáhne jak dlouhý, tak široký na tu rovnou střechu. Je kvalitní a má moc hezké dřevo, navíc krásně voní.

Přidat komentář

Recenzer
Logo