Donutovače

Donuty jsou lahodné americké koblihy s velkým otvorem uprostřed. Tato sladká pochoutka se vyrábí z kynutého těsta a je pro ni typický tvar zploštělého prstence. Donut je populární v mnoha zemích, známá je i díky oblíbenému seriálu Simpsonovi. Donutovače připravíte velmi snadno pomocí speciálního přístroje, který je známý jako donutovač, výrobník donutů nebo koblihovač. Donuty můžete vyrobit i bez pomoci donutovače, avšak v tomto případě se nevyhnete smažení donutů ve vysoké vrstvě oleje, což není nijak zdraví prospěšné.

Donutovače jsou na českém trhu poměrnou novinkou. V současnosti můžete volit mezi několika různými přístroji. Aby přístroj splnil veškerá vaše očekávání, měli byste se při jeho výběru zaměřit na víc než jen líbivý vzhled nebo příznivou pořizovací cenu. Donutovač je elektrický výrobník, proto je velmi důležité sledovat jeho příkon. Donutovače se liší svojí velikostí, vědět byste měli, kolik donutů budete pravidelně připravovat. Některé donuty fungují jako sladké pekárny a kromě donutů vám poslouží při výrobě dalších sladkých dobrot.

Porovnat ceny donutovačů

Typy

Donutovače jsou k dostání ve dvou hlavních provedeních. V prvním případě můžete koupit jednoduchý přístroj, který využijete pouze k přípravě donutů. Ve druhém můžete přístroj využít také k přípravě dalších sladkých pochoutek. To vám umožní vyměnitelné plotýnky, které jsou typické například pro toustovače. Donutovače jsou k dostání v provedení 2v1 nebo 3v1. Kromě donutů můžete zdravější formou připravit klasické koblížky nebo malé cake-pops kuličky. Výměnné plotýnku na přípravu donutů mohou být také součástí multifunkčních kuchyňských přístrojů.

Příkon

Při výběru jakéhokoliv elektrického přístroje, byste se měli zaměřit na jeho příkon. Tento parametr je uváděn ve Wattech a najít ho můžete pod zkratkou W. Výkon je parametr, který určuje, jak rychle budou donuty připraveny. Obvykle se příkon těchto přístrojů pohybuje v rozmezí 700 – 900 W. Příkon komerčních přístrojů je však mnohem vyšší a může vyšplhat až na více než 1 500 W.

Napájení

Donutovače spadají do kategorie elektrických přístrojů. Napájeny jsou tedy prostřednictvím elektrického kabelu. S ohledem na napájení je vhodné věnovat pozornost délce přívodního kabelu. Ne vždy je však tento parametr výrobcem uváděn.

Velikost

Donutovače lze rozdělit do dvou skupin také podle velikosti. Malé přístroje jsou ideální pro domácí použití, ty velké jsou určeny pro komerční přípravu donutu. V domácnosti si můžete vystačit s přístrojem, který připraví na jednou 6 donutů. Komerční přístroje mohou připravit 12 a více kusů donutů.

Kromě počtu donutů se přístroje liší i jejich velikostí. Některé přístroje připraví malé a jiné větší pečivo.

Materiál

Donutovače do domácností jsou nejčastěji vyrobeny z odolného plastu. Běžná je i kombinace plast a kov. Komerční přístroje, které musí ustát náročnější provoz, bývají vyrobeny z kovu. Kromě výrobního materiálu pláště si všímejte materiálu plotýnek. Z hlediska komfortního použití by měly být plotýnky vyrobeny z nepřilnavého materiálu, který se bude snadno čistit.

Funkce a možnosti

Donutovače jsou velmi jednoduché přístroje, které toho příliš nenabídnou. Kromě možné výměně plotýnek můžete mít k dispozici světelnou kontrolku, která vás upozorní na provoz přístroje. K dispozici můžete mít i kontrolku, která ukazuje teplotu pečení.

Z hlediska bezpečnosti přístrojům nechybí ochrana proti přehřátí. Před možným spálením vás ochrání izolovaná rukojeť a na pracovní lince bude donutovač stabilní díky pogumovaným nožičkám.

Značka

Donutovače či koblihovače jsou v našich obchodech v současnosti zastoupeny menším množstvím přístrojů. Lahodné donuty budete moci připravit díky značce Steba, Clatronic, Kalorik, Syntrox Germany nebo Royal Catering.

Cena

Donutovače jsou poměrně cenově dostupné přístroje. Domácnost můžete vybavit jednoduchým výrobníkem, jehož cena bude okolo 800 Kč. Za odolnější donutovač vyrobený z kovu zaplatíte okolo 1 200 Kč a profesionální kuchyni budete moci vybavit modelem s cenou od 2 – 8 000 Kč.
Levnějším řešením může být i nákup jednoduchého ručního tvořítka vyrobeného z plastu. Do této speciální nádoby lze nalít těsto, které můžete stříkat přímo na pánev nebo do hrnce s horkým olejem. Cena tvořítka zpravidla nepřekročí 150 Kč, avšak v tomto případě se nezdravé přípravě nevyhnete.

Porovnat ceny donutovačů

Otázky a odpovědi

Proč mít doma donutovač?

Donuty lze připravit stejně jako koblihy z kynutého těsta a poté je můžete smažit na vrstvě horkého oleje. Aby byly donuty lahodné, musí se propékat rovnoměrně potřebně dlouhou dobu. V opačném případě může zůstat těsto uprostřed syrové. Smažení těsta v oleji nemusí být pro nezkušené kuchaře plně jednoduché. Takováto příprava není ani nijak zdravá. Pomocí elektrického donutovače však připravíte zdravější verzi donutů snadno a rychle.

Jak se donutovač používá?

Používání elektrického přístroje je velmi jednoduché a zvládnout ji mohou i větší děti. Stačí pouze připravit oblíbené těsto, kterým naplníte jednotlivé prohlubně. Poté přiklopíte víko a zmáčknete patřičný knoflík. Během chvíle budou donuty hotové a vy můžete začít s jejich zdobením.

Kdy donuty připravovat?

Donuty si můžete připravit kdykoliv na ně budete mít chuť. Tyto lahodné dezertíky rozzáří každou dětskou párty, rodinnou oslavu. Speciální zdobené donuty potěší na Velikonoce, Vánoce, ale vhodné jsou i na svatbách.

Závěr

Americké koblihy známé jako dunuty jsou velmi oblíbené v mnoha částech světa. Donut si můžete koupit v každém větším supermarketu. Zde jsou k dostání v mnoha podobách. Od nákupu donutů vás však může v současnosti odradit poměrně vysoká cena. Těm, kteří tuto sladkou pochoutku vyhledávají pravidelně, se investice do elektrického výrobníku opravdu vyplatí. V donutovači připravíte sladké donuty snadno a jednoduše kdykoliv budete mít chuť. Ozdobit si je můžete podle své chuti a fantazie. Součástí některých donutovačů mohou být i nejoblíbenější ochucovadla v podobě sladkých posypů i toppingů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo