Vaflovače

Vafle jsou pochoutka pocházející z Belgie nebo Francie. První vafle lidé připravovali již ve 14. století a to tak, že nalévali těsto mezi železné pláty. Neměly však dnešní mřížovanou podobu.

Železné pláty byly mnohem větší a byly zdobeny podobou Ježíše nebo jinými biblickými obrázky. Ty se pak na vafle obtiskly. Tato pochoutka se následně rozšířila do celého světa a je oblíbená u všech věkových kategorií.

Příprava vaflí je velmi jednoduchá a časově nenáročná a nalézt můžete mnoho receptů především na sladké vafle a v omezené míře pak můžete připravit i vafle na slaný způsob. Dnes se vafle připravují pomocí vaflovače, což je malý spotřebič, s jehož pomocí zvládnete vafle připravit během několika minut.

Porovnat ceny vaflovačů

Nejlepší vaflovače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Domo DO 9149 94 % 1 389 Kč Zobrazit 4home.cz
2. Concept VF 3040 91 % 630 Kč Zobrazit Tipa.eu
3. Severin WA 2103 86 % 1 450 Kč Zobrazit Okay.cz
4. Clatronic WA 3492 82 % 649 Kč Zobrazit Conrad.cz
5. Domo DO 9047 81 % 1 189 Kč Zobrazit Mall.cz

Vaflovač

Vaflovač je malý přístroj, který je vybaven dvěma odklápěcími plotýnkami, mezi které se lije řídké těsto. Na spodní plotýnku vlijete malé množství těsta a poté přiklopíte jeho druhou polovinu.

Pak už stačí jen chvíli počkat a za chvilku můžete vyndávat první zlatavé vafle. Plotýnky mají různý tvar a velikost. Vaflovače jsou na trhu zastoupeny ve velkém množství, liší se zejména velikostí, tvarem plotýnek nebo funkcemi.

Velikost a materiál vaflovače

Velikost vaflovače je důležitá, to kolik kusů vaflí připravíte v jednom cyklu, zásadně ovlivní čas, který přípravou strávíte. Připravovat vafle pro čtyřčlennou rodinu s pomocí jedné plotýnky je nejen mrháním času, ale je to také značně neekonomické.

Dnešní nejoblíbenější vaflovače umožňují připravit 2 kusy vaflí. Je to velikost, která postačí pro 2 – 3 členy v domácnosti. Jestliže je vaše rodina početnější, budou vám více vyhovovat modely, díky kterým připravíte 4 kusy.

Ale vaflovače umožňují připravit také 1, 5, 6, 8 nebo 10 vaflí najednou. Velké vaflovače však v běžné domácnosti asi nevyužijete, jsou vhodné spíše pro komerční účely. Mají velké rozměry a zabírají hodně místa.

Kvalitní vaflovače jsou vyrobeny z nerezu, méně kvalitní jsou spotřebiče plastové. K dostání jsou však i typy, které kombinují oba tyto materiály. V tomto případě je lepší dát přednost nerezovým vaflovačům, které jsou sice o něco dražší, mají ale delší životnost a nedojde u nich k přehřívání, což se vám při delší přípravě můžu u plastových modelů stát.

Tyto spotřebiče jsou k sehnání v mnoha barevných kombinacích, a není problém vybrat model, který se vám bude v kuchyni dobře vyjímat. Stejnou pozornost jako vzhledu věnujete také délce přívodního kabelu.

Kabel by měl být dost dlouhý na to, aby umožňoval pohodlnou přípravu, na druhé straně, by však neměl překážet. Nejběžnější délka kabelu je v tomto případě mezi 1,2 – 1,5 metrů.

Některé vaflovače umožňují kabel umístit do schránky, která je součástí vaflovače. A v neposlední řadě, by měl být kvalitní vaflovač vybaven protiskluzovými nožičkami.

Tvar a materiál plotýnek

Co se týká tvaru plotýnek, můžete vybírat mezi klasikou, což jsou typické hranaté vafle. Vaflovačů, které umožňují připravit takové vafle, jsou na trhu zastoupeny v největší míře. Připravit ale můžete vafle, které tvarem připomínají srdce nebo květinu.

Plotýnky jsou nejčastěji vyrobené z teflonu, v menší míře je zastoupena keramika. Oba materiály mají nepřilnavý povrch. Keramické vaflovače mají vyšší cenu, keramika je však odolnější proti poškození, neodlupuje se a snadno se čistí.

Nevýhodou teflonu je křehkost. Teflon je náchylný na poškrábání. Jestliže preferujete tento materiál, nepoužívejte na vyndání vaflí žádné ostré kovové předměty a preferujte nástroje ze dřeva.

Dejte pozor také při čištění, v žádném případě teflonovou plotýnku nedrhněte například drátěnkou. V případě, že je teflonový povrch narušen, může se stát, že se bude loupat a jeho kousky můžete najít v jídle. Takto poškozené plotýnky by už neměly být dále používané.

Funkce

Vaflovač není nijak složitý přístroj, přesto je rozdíl mezi levnými a dražšími přístroji. Jednotlivé modely disponují některou nebo všemi těmito funkcemi.

 • Světelná kontrolka – světlo, které vás upozorní na to, že je vaflovač dostatečně zahřátý
 • Nastavení teploty – kvalitní přístroje umožňují nastavení teploty
 • Odtokový žlábek – zachytí přebytečné těsto a zabrání mu tak stečení do těla přístroje.
 • Ochrana přehřátí – díky této funkci se vaflovač při hrozícím přehřátí sám vypne
 • Zámek víka – bezpečnostní prvek, který znemožní otevření vaflovače během doby pečení
 • Izolovatelná rukojeť – další bezpečnostní prvek, který zabrání případnému spálení

Rychlost a příkon

Příkon je udáván ve wattech a určuje spotřebu elektrické energie. To jak velkým příkonem jednotlivé spotřebiče disponují má zásadní vliv na dobu přípravy vaflí i na čas, kdy jsou pečící desky dostatečně nahřáté a umožňují začít s přípravou vaflí.

Příkon je u vaflovačů v rozmezí od 700 – 2 000 W. Zlatou střední cestou jsou v tomto případě spotřebiče, jejichž příkon je cca 1 200 W. S tímto příkonem se doba přípravy vaflí pohybuje kolem cca 3 minut.

Značky

Vaflovače nabízí mnoho různých značek, které jsou oblíbené i v případě jiných kuchyňských spotřebičů. K těm hlavním patří Sencor, Concept, Domo, Tristar, Severin nebo Rohnson. Prvenství v oblibě si ale drží vaflovače od značky SilverCrest, která není až tak známá.

SilverCrest je v dnešní době velmi oblíbená a rychle rostoucí značka. Můžete ji znát zejména díky prodejnám Lidlu, která nabízí mnoho kvalitních kuchyňských elektrospotřebičů této značky.

Cena

Vaflovač je cenově nenáročný a může si ho dovolit snad každý. Vaflovače menších rozměrů koupíte již do 500 Kč, nejedná se o nekvalitní výrobky. Za tuto cenu je nabízí i výše vyjmenovaní výrobci kvalitních kuchyňských spotřebičů.

Větší typy jsou k dostání za cenu kolem 1 000 Kč. Mají vyšší výkon, více plotýnek a snad všechny funkce, které mohou vaflovače nabídnout.

Dražší modely, jejichž cena šplhá ke 2 000 Kč, nabízí především krásně designová zpracované výrobky a kvalitní povrch pečících desek. Záleží na vás, jestli je pro vás vzhled výrobku tím prvořadým, nebo se spokojíte s levnějším modelem, který není tak precizně vyrobený, ale připraví vám vafle stejné kvality, jako drahý přístroj.

Porovnat ceny vaflovačů

Údržba

Vaflovače by měly být pravidelně čištěny po každém použití. Co se týká údržby, jsou v tomto případě lepší výrobky, které umožňují vyjmutí pečících desek. Ty pak můžete vložit do myčky, což je velká výhoda. Jestliže jsou desky na pevno, bude nutné postupovat opatrně.

Samozřejmostí je, aby byl přístroj před mytím odpojen z elektrické sítě a nebyl horký. Poté musíte desky otřít navlhčeným hadříkem, k čištění nepoužívejte žádné ostré předměty. Mohlo by dojít k poškrábání plotýnek.

V případě, že vaflovač nedisponuje odtokovým žlábkem, odstraňte také těsto, které se dostalo mimo desky. A v konečné fázi pak otřete celý vnější povrch vaflovače.

Přístroje 3 v 1

Vaflovače jsou k dostání jako jednoduché pomůcky, které vám umožňují připravit pouze vafle. Mnohem častěji se však setkáte s tím, že vyměnitelné plotýnky na vafle jsou součástí multifunkčních toustovačů. Jedná se o spotřebič, který nese název toustovač nebo sendvičovač.

Díky tomuto systémy máte k dispozici přístroj, díky kterému můžete připravit vafle, tousty, pannini nebo menší grilované pochoutky.

Toustovače disponují různým počtem vyměnitelných plotýnek, nejméně jsou to dvě plotýnky. Jedny na vafle a druhé na sendviče. Dražší výrobky pak mají 3 a více těchto plotýnek.

Vzhledově je od klasických vaflovačů téměř nerozeznáte. Tyto přístroje jsou k dostání od stejných výrobců jako vaflovače a ani cena není nijak výrazně vyšší.

Otázky a odpovědi

Jak poznat multifunkční vaflovač?

Vaflovač, který má plotýnky zabudované na pevno, využijete pouze k přípravě vaflí. Spotřebič, který disponuje různými typy vyměnitelných plotýnek, můžete použít na přípravu toustů a jiných dobrot.

Vaflovač jako součást kuchyňské linky?

Vaflovače jsou k dostání v mnoha barevných provedeních a mohou se stát součástí vaší linky. Pokud máte linku menších rozměrů nebo nebudete připravovat vafle tak často, vybírejte spotřebiče menších rozměrů, které můžete uskladnit, a nezaberou vám mnoho místa.

Jakými funkcemi by měl kvalitní vaflovač disponovat?

Co se týká funkcí, oceníte především pojistku proti přehřátí, izolovanou rukojeť a také světelné kontrolky, které vás upozorní na dosažení požadované teploty.

Závěr

Při výběru vaflovače zohledněte především materiál a velikost pečících desek. Snadnější údržbu vám poskytnou přístroje umožňující vyjmutí desek a také ty, jejichž součástí je odtokový žlábek ne těsto.

Kvalitnější jsou pečící desky s keramickou úpravou povrchu a delší životnost vám poskytne výrobek vyrobený z kvalitního nerezu. Důležitý je také dostatečný výkon, který zkrátí dobu přípravy. Co se týká bezpečnosti, máte k dispozici protiskluzové nožičky a bezpečnostní pojistky, zámek víka a tepelně izolovaná rukojeť.

Když už máte ideální přístroj doma, není nic snadnějšího než najít otestovaný recept na těsto a užít si sladkou chuť této pochoutky.

Vaflovače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.expert.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Koupila jsem si domů vaflovač Silvercrest SDW 1000 A1 a je perfektní. Opravdu dobře hřeje, rovnoměrně peče, vafle chutnají skvěle, nechytá a celkově jsem s ním maximálně spokojená. Určitě ho ráda všem doporučím, je to super pomocník.

 2. Vafle miluji a jsem schopný jich sníst třeba deset na posezení, ovšem ty kupované jsou samý prášek a chutnají příšerně. Proto když manželka donesla vaflovač Concept VF 3040, byl jsem radostí bez sebe. Od té doby mám vafle pravidelně a domácí výroby.

 3. Koupil jsem pěkný vaflovač od značky Silvercrest a byl jsem pochválen. Moc dobře se s ním pracuje a pěkně peče.

 4. U nás jsou vafle běžnou součástí snídaně, bez nich ani ránu. Koupila jsem nedávno nový vaflovač od značky Tristar a je naprosto luxusní. Dobrá kvalita, příznivá cena a vafle jsou vynikající.

 5. Tak pro prcky jsou vafle zásadní jídlo dne, takže když se nám vypálil starý vaflovač, objednala jsem hned nový. Máme teď od značky DeLonghi.

 6. Děkuji za váš návod, hodně mi pomohl při rozhodování vhodného a kvalitního vaflovače. Děkuji vám.

 7. Díky článku jsem si vybrala kvalitní vaflovač Tristar WF-2195. Jsem s ním spokojená.

Přidat komentář

Recenzer
Logo