Dvířka pro kočky

Dvířka pro kočky jsou praktickým příslušenstvím, které usnadní život vám i vašemu čtyřnohému mazlíčkovi. Díky dvířkům bude mít kočka možnost volného pohybu, dle potřeby bude moci svůj čas trávit venku i v pohodlí domova. Průlezy pro kočky jsou k dostání v několika podobách a velmi jednoduše je budete moci namontovat do vchodových i zadních dveří.

Dvířka pro kočky jsou bezesporu praktická, ale i v tomto případě je vhodné znát i několik nevýhod. Díky tomu, že kočce zajistíte volný pohyb, nebudete moci kontrolovat její pohyb a nebudete mít ani přehled o tom, co vše si z venku přinese. Připravit se tak budete muset i na větší nepořádek i na překvapení v podobě ulovené myšky nebo jiného zvířete.

Jestliže však výhody převyšují nad nevýhodami, měli byste při výběru konkrétního modelu zvážit hned několik faktorů. Nejdůležitější je vybrat správnou velikost, tu určuje samotná velikost kočky. Na několik různých typů se dvířka dělí podle způsobu otevírání. Jednoduší varianty nemohou zabránit vstupu cizím zvířatům. Dražší provedení se postarají o větší zabezpečení vaší domácnosti. Kvalitu a odolnost určuje výrobní materiál. Před výběrem byste měli vědět i to, kde budou dvířka umístěna.

Porovnat ceny dvířek

Typy

Dvířka pro kočky fungují na velmi jednoduchém principu a obsluhu zvládne samotná kočka nebo třeba malý pes. V současnosti můžete vybírat ze 3 různých možností.

  • Manuální – Nejjednodušší dvířka se budou zavírat a otevírat manuálně. Stačí do dvířek strčit a ty se jednoduše otevřou tlakem. Nevýhodou manuálních dvířek je však nedostatečné utěsnění a s ním spojený větší či menší únik tepla. Manuální dvířka se tak doporučuje montovat spíše do garáže.
  • Magnet – o zavírání a otevírání většiny dvířek se již postará magnet. Tato varianta se již mnohem lépe postará o možný únik tepla, dvířka budou pevně držet za každého počasí. Dvířka s magnetem je tedy možné namontovat i do hlavních dveří. Nevýhodou magnetu je skutečnost, že nezabrání používání dvířek jiným zvířatům.
  • Čip – dražší varianty fungují pomocí čipu. Aby dvířka fungovala, musí mít kočka čip zaveden pod kůží, ale umístit ho můžete i do obojku. O napájení dvířek se postarají klasické baterie. Ve chvíli, kdy čip kočku zpozoruje, dojde k otevření dvířek. Únik tepla je v tomto případě vyřešen nejlépe a nemusíte se obávat, že se vám do domu dostane jakékoliv jiné zvíře.

Velikost

Při výběru dvířek pro kočky je nejdůležitější vybrat tu správnou velikosti. Před tím, než se do výběru pustíte, byste měli znát velikost vaší kočky. Změřit byste ji měli na výšku i šířku. Dvířka by měla být velká tak, aby kočce umožnila procházet vzpřímeně. V porovnání s naměřenými hodnotami by tak měla dvířka být o něco větší do všech stran.

Provedení

Dvířka pro kočky lze rozdělit i podle toho, jakým směrem se budou otevírat. Volit budete mezi jednosměrnými a dvousměrnými dvířky.

  • Jednosměrná dvířka – dvířka se otevírají pouze jedním směrem. Díky tomu se kočka dostane pouze ven, ale do bytu ji už budete muset pustit. Možná je i opačná instalace, kdy kočka bude moci vlézt do bytu, odkud se bez vaší pomoci sama nedostane.
  • Obousměrná dvířka – pro mnohé jsou praktičtější obousměrná dvířka, která kočce umožní procházet tam a zpět. V tomto případě se nebudete muset pouštěním kočky zabývat.

Material

Dvířka jsou vyrobena v kombinaci několika materiálů. Nejčastěji jsou vyrobena z plastu, kovu nebo dřeva. Každý z materiálů by měl být odolný vůči povětrnostním podmínkám a zajistit by měly i dobou izolaci vůči úniku tepla.

V případě rámu budete moci zvolit barevné provedení a možnost volby máte i u pohyblivé částí dvířek.

  • Průhledná – průhledná dvířka budou dobře vypadat v prosklených dveřích. Tato varianta však není zcela vhodná k instalaci do hlavních dveří.
  • Kouřová – kouřová nebo také planá dvířka zajistí potřebné soukromí a jsou tedy vhodná i do hlavních či zadních dveří. Průhledná i kouřová dvířka jsou pro kočku velmi dobrou volbou, protože před vyběhnutím může kočka zkontrolovat, co se za dveřmi děje.
  • S tunelem – provedení s tunelem je určeno k montáži do zdi nebo třeba silnějších vrat.

Možnosti

Dvířka pro kočky jsou jednoduchým doplňkem, který vám toho příliš mnoho nenabídnou. Výhodou však je, pokud budete moci kočky v případě potřeby uzamknout. Některá dvířka pak umožňují nastavit rychlost otevírání i zavírání.

Značka

Dvířka pro kočky nabízí snad každý větší výrobce potřeb pro kočky, ale koupit je můžete i od méně známých výrobců. Dostatečně velký výběr budete mít v případě dvířek značky Merco, Trixie, Tommi, Petsafe, Staywell, Bentech, Ferplast nebo třeba Kerbl.

Cena

Cena je závislá na několika faktorech. Velkou měrou se na ní podepisuje výrobní materiál, ale především způsob otevírání. Nejméně zaplatíte za manuální dvířka, která koupíte již za méně než 200 Kč. Větší výběr budete mít v případě ceny v rozmezí 200 – 400 Kč. Zde již budete moci vybírat mezi dvířky s magnetickým dorazem. Za dvířka ovládaná čipem zaplatíte od 1 200 – 3 500 Kč.

Porovnat ceny dvířek

Údržba

Aby dvířka správně fungovala, je třeba se o ně dobře starat. Údržba dvířek však není nijak složitá, stačí čas od času zkontrolovat jejich čistotu a ovladatelnost. K čistění budete moci použít běžné čistící přípravky, ale vše zvládnete i za pomocí vlhkého hadříku.

Otázky a odpovědi

Do jakých dveří lze dvířka pro kočky namontovat?

Dvířka budete moci namontovat prakticky do jakýchkoliv dveří. Jednat se může o dveře z plastu, dřeva i kovu. Bát se nemusíte ani instalace do skla. Na trhu jsou dvířka k dostání v mnoha podobách a zvolit si tak budete moci podobu, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Jak dvířka namontovat?

Montáž dvířek není nijak složitá a velmi snadno ji tak zvládne každý kutil. Vystačíte si s běžným dílenským nářadím. Dvířka by měla být umístěna cca v polovině nohou kočky. V této výšce můžete vyměřit jejich velikost a vyříznout otvor. Poté již budete postupovat podle instrukcí samotného výrobce.

Jak kočku naučit dvířka používat?

Kočka se nejprve musí s dvířky seznámit, což je postup, který každému zvířeti zabere různou dobu. Nejprve se doporučuje nechat dvířka otevřená, aby je měla kočka možnost řádně očichat. Důležité je dvířka zajistit tak, aby během adaptace nespadla a nezpůsobila kočce zbytečný šok, který by mohl proces učení zbytečně prodlužovat. Poté můžete na kočku přes otevřená dvířka volat, nebo ji přilákat pomocí oblíbeného pamlsku. Poté, co to kočka zvládne s otevřenými dvířky, můžete trénovat u dvířek zavřených.

Závěr

Dvířka pro kočky jsou praktické všude tam, kde bude kočce umožněno trávit čas venku i v domě. Dvířka kočce jednoduše nabídnou volnost, kterou pro svůj spokojený život vyžaduje. Zároveň se postarají o větší kočičí bezpečí. V obchodech v dnešní době najdete celou řadu důmyslných dvířek, které budou dobře sloužit a zabrání i možnému úniku tepla a ty nejmodernější i možnému vstupu nezvaných hostů. Tu správnou variantu budete volit podle vlastních preferencí i finančních možností.

Největší zabezpečení budete mít v případě elektronických dvířek, které jsou ovládány čipem. Levnější, ale stále komfortní jsou dvířka s magnetických zavíráním a nejlevnější variantou jsou dvířka manuální.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.pet-park.cz, www.bezednamiska.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (72 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo