Přepravky pro kočky

Přepravku pro kočku bude potřebovat mnoho chovatelů těchto zvířat. Cestovka vám usnadní přenášení i převážení kočky na různá místa a praktická bude i při čekání u veterináře. Pořídit klec pro kočku není nijak složité, trh nabízí velké množství různých modelů. Důležité je však vybrat přepravku, která splní všechna vaše očekávání. Ve chvíli, kdy budete mít přepravku doma, bude nutné na ni kočku naučit.

Zvykání by mělo být postupné a v žádném případě by nemělo být stresující. S výukou vám pomohou zejména oblíbené pamlsky, které můžete do přepravky umístit. Poté, co se kočka naučí přepravku používat doma, můžete s ní absolvovat první kratší výlet. Při používání se doporučuje přepravku vyložit dekou či látkou, kterou kočka běžně používá.

Kočičí přepravka musí být pohodlná a zajistit zvířeti potřebné bezpečné. Výběr přepravky byste tak neměli podcenit a zaměřit byste se měli nejen na její vzhled a pořizovací cenu. Při výběru přepravky by mělo hrát hlavní roli samotné zvíře a především jeho temperament.

Nejen divoká, ale i klidná kočka musí mít přepravku vyrobenou z kvalitních a bezpečných materiálů. Velmi důležité je zvolit správnou velikost kočičí přepravky. Důležitý je i počet dvířek a provedení a tvar madla. Přepravku pro kočku bude nutné čistit, snadnější údržbu slibují přepravky s odnímatelným dnem.

Porovnat ceny přepravek

Nejlepší přepravky pro kočky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ferplast přepravka Atlas 10 EL 48 x 32,5 x 29 cm 93 % 323 Kč Zobrazit Superzoo.cz
2. Trixie Capri II 37 x 34 x 55cm 89 % 435 Kč Zobrazit Zooroyal.cz
3. Trixie MIDI Capri 44 x 33 x 32cm 89 % 404 Kč Zobrazit Petdiscont.cz
4. Argi Přepravka pro kočky a psy Cabrio 50x32x34,5 cm 87 % 469 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Ferplast Atlas 10 Open 48×32,5x29cm 82 % 919 Kč Zobrazit Petcenter.cz

Typy

Přepravky pro kočky mají různé podoby. Nejlevnější jsou plastové boxy, stylovější jsou látkové tašky. Nejdražší možností je pořízení moderního kočárku či vozíku pro kočku.

 • Box – nejlevnější a nejoblíbenější jsou jednoduché plastové boxy. Tyto přepravky bývají doplněny o plastová nebo kovová dvířka. Plastovou přepravku využijete při převážení v autě i prostředcích MHD. Jejich výhodou je snadné čištění. Nevýhodou může pro někoho být nepříliš reprezentativní vzhled.
 • Taška – stylovějším typem přepravky je látkový taška. Tu můžete nosit v ruce i na rameni. Tašky mají zpravidla několik větracích otvorů, aby byla zajištěna potřebná cirkulace vzduchu. Cestovní taška by měla být vyrobena z lehce omyvatelného materiálu a její součástí by mělo být odnímatelné dno.
 • Kukaň – kočku můžete přenášet i z kukaně z vrbového proutí. Tyto přepravky jsou ideální spíše na občasné používání na kratší cesty. Proutěné domečky se velmi často používají jako domácí domečky.
 • Klec – klece pro kočky nejsou příliš rozšířené. Ve větším zastoupení jsou spíše klece určené na přepravu psů. Kočku však můžete převážet v malé kleci, kterou můžete zafixovat pomocí bezpečnostních pásů.
 • Kočárek – kočku můžete vozit či nosit i v luxusním kočárku. Zvířecí kočárky jsou prakticky totožné s kočárky dětskými, čemuž odpovídá i pořizovací cena. Na rozdíl od dětských kočárků jsou boudičky uzavřeny a o cirkulaci vzduchu se starají síťovaná okna a stříška.

Materiál

Kočičí přepravka se vyrábí z různých materiálů. Při výběru materiálu neberte v potaz pouze svůj vkus, ale řiďte se spíše povahou vaší kočky. Temperamentnějším kočkám zajistí potřebné pohodlí látková přepravka. Na delší cesty pak budou vhodnější spíše pevné plastové přepravky.

 • Plast – plastové přepravky jsou jedněmi z nejoblíbenějších. Plast je poměrně levný materiál, který se však vyznačuje poměrně velkou odolností. Výhodou je i nízká hmotnost a velmi jednoduchá údržba.
 • Textil – látkové přepravky jsou stylové, mají však svoje nevýhody. Textilní přepravka se bude o něco hůře udržovat. Temperamentnější kočky mohou látkovou přepravku poškodit ostrými drápky. Textilní přepravky se vyrábí z nylonu nebo bavlny. Oblíbenější jsou nylonové přepravky, které se vyznačují vysokou pevností.
 • Proutí – v menším počtu jsou na trhu zastoupeny přepravky z vrbového proutí. Ačkoliv se jedná o stylové kousky, nejsou na přepravu koček příliš vhodné. Jejich nevýhodou je nejen vyšší hmotnost, ale i složitější údržba.
 • Kov – kov se používá na výrobu klecí do auta. Z kovu jsou velmi často vyrobena i dvířka plastových přepravek.

Velikost

Také velikost přepravního boxu by se měla odvíjet od plemene a velikosti samotné kočky. Klec pro kočku správné velikosti by měla zvířeti umožnit alespoň nějaký pohyb. Uvnitř přepravky by se kočka měla pohodlně postavit, opětovně ulehnout a měla by mít i možnost se otočit. Více prostoru není žádoucí, protože příliš velký box může být pro kočku spíše nebezpečný.

Vybrat správnou velikost není nijak složité, postačí pouze změřit délku kočky od čenichu po konec ocasu. Druhou důležitou mírou je výška kočky. Zde je třeba kočku změřit od země po konec uší. K naměřeným hodnotám pak připočtěte 5 – 8 cm.

Značka

Přepravku pro kočku koupíte v každém zverimexu nebo prostřednictvím internetu. Výběr je poměrně široký a různých výrobců je značné množství. Oblíbené a kvalitní jsou přepravky značky Nobby, Trixie, Zolux, Meedo, Karlie, Tommi, Cat it či Argi.

Cena

Také pořizovací cenu přepravky určuje z velké části výrobní materiál. Nejlevnější jsou přepravky vyrobené z plastu. Jejich cena začíná na necelých 300 Kč. Nejdražší plastovou přepravku můžete pořídit za cca 1 000 Kč. Nylonové tašky pořídíte od 500 – 2 000 Kč.

Dražší jsou i přepravky vyrobené z proutí a do auta můžete koupit i klec. Cena těchto výrobků bývá zpravidla od 1 – 2 000 Kč. Nejdražší jsou kočárky pro kočky. U těchto výrobků je cenové rozpětí vůbec největší. Kočárek koupíte za méně než 2 000 Kč, za opravdu luxusní model však zaplatíte i více než 8 000 Kč.

Porovnat ceny přepravek

Údržba

Kočičí přepravku bude nutné pravidelně udržovat. Během cestování se může kočka pomočit nebo dokonce pozvracet. I na způsob údržby je tak nutné brát při výběru boxu myslet. Snadněji se vám bude udržovat přepravka, která má odnímatelné dno.

Nejsnadněji se udržují plastové přepravky, které lze velmi často celé rozložit. Poměrně jednoduše budete moci čistit nylonovou tašku. Tu lze otřít vlhkým hadříkem. Nejhůře se čistí přepravky z proutí.

Otázky a odpovědi

Kolik by měla mít přepravka vchodů?

Přepravní box může mít jeden nebo více vchodů. Počet dvířek souvisí pouze s komfortem používání. Za komfortnější se považují přepravky s horním a bočním vchodem. Do takového boxu budete moci kočku snadněji vložit.

Co by mělo splňovat madlo?

Nedílnou součástí každé přepravky by mělo být i madlo. Komfortnější přenášení vám zajistí madlo s ergonomickým tvarem. U madla je důležité i samotné umístění. Madlo by mělo být zabezpečeno tak, aby se kočka nemohla dostat do kontaktu s vaší rukou. Některé přepravky mají také ramenní popruh a přepravku tak budete moci nosit i tímto způsobem.

Na co ještě při výběru myslet?

Myslet musíte především na bezpečnost vašeho mazlíčka. Nutné je vybrat správnou velikost přepravky. Ta by měla kočce umožnit určitý pohyb, na druhou stranu však není žádoucí kupovat příliš velkou přepravku.

Zkontrolovat byste měly i jakým způsobem jsou zabezpečena dvířka. Jestliže budete kočku v přepravce vozit v autě, mělo by ji být možné upevnit bezpečnostním pásem. Přepravní box by měl projít i crash testem.

Závěr

Přepravky pro kočky mají několik podob. Vzhled přepravky určuje z velké části výrobní materiál. Nejlevnější a dá se říct i nejpraktičtější jsou přepravky vyrobené z plastu. Modernější a stále více oblíbené jsou nylonové tašky.

S typem přepravky se liší i způsob uzavírání. Zatímco plastové boxy mívají dvířka zajištěné západkou, nylonovou tašku zapnete pomocí zipu. V obou případech by mělo být uzavírání dostatečně pevné a kvalitní. Důležitý je i počet a velikost větracích otvorů, kvalitním přepravkám nechybí boční otvory, které zajistí potřebnou cirkulaci vzduchu. Snadněji vyčistíte přepravku s odnímatelným dnem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.krmeni.cz, www.zvireci-potreby.cz, www.vaschovatel.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Tak naší kočce je úplně jedno, jakou značku přepravky pořídím, protože jí nemůžu dostat do žádné. Vždy je to naprostý horor a jsem utahaná, jako kdybych běhala dvě hodiny kolem bloku, než jí vůbec do přepravky strčím, i když jdeme jen na kontrolu. Co se týká cestování, tak je fuk, jestli jedeme na chalupu nebo k veterináři, bojujeme s přepravkou v obou případech, ale i tak doporučuji značku Ferplast, má praktické produkty.

 2. Za sebe mohu doporučit Ferplast přepravku Atlas 10 EL, která je prostorná, dobře se drží a hlavně se neotevře v nejméně vhodnou chvíli. To se nám totiž stalo u předchozí přepravky a nebylo to nic příjemného.

 3. Tak u nás doma by spíš byla potřeba přepravka na tygra při velikosti naší kočky, ale nakonec jsme sehnali vhodnou velikost od značky Ferplast. Tuto značku upřednostňujeme pro mnohé chovatelské potřeby, protože si dává záležet na kvalitě a cokoliv jsme zatím koupili, nejen, že to dobře fungovalo, ale hlavně to dlouho vydrželo, že se to hned po měsíci používání nevyhodilo, jako je tomu mnohdy u jiných značek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo