Postroje pro kočky

Kočky žijí s lidmi bok po boku stovky let. Kočky patří mezi mazlíčky, kterým můžete pořídit různé doplňky, které vám s péčí o zvíře pomohou. Vést svého kočičího přítele na postroji může být pro někoho přinejmenším zvláštní, pravdou však je, že postroje nebo kšíry určené kočkám jsou stále oblíbenější.

Díky postroji nebude kočka po celý den pouze vylehávat v bytě a stanou se mnohem aktivnější, což se pozitivně podepíše na jejich zdravotním stavu. Postroj vám umožní vzít kočku stejně jako psa na dovolenou nebo alespoň výlet. Kšíry jsou však užitečné i při obyčejné návštěvě u zvěrolékaře.

Postroje pro kočky jsou složeny z tenkého popruhu. Tento popruh zvíře bezpečně obepíná v oblasti lopatek. Zapínání je umístěno na zádech nebo břiše. V oblasti lopatek je pak umístěno očko, ke kterému můžete připnout vodítko. Aktivnějším kočkám můžete pořídit kšíry, která mají také tenký obojek na krk. Z takového popruhu se kočka nebude moci vyvléknout.

Výběr postroje pro kočku není možné podcenit, protože kočka je zvíře, které nadevše miluje svoje pohodlí. Důležité je tedy vybrat nejen postroj, který dokonale sedne, ale který bude vyroben z příjemného materiálu.

Porovnat ceny postrojů

Nejlepší postroje pro kočky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Trixie postroj vestička pro kočky XCat 24 – 42 cm 1.2 m 87 % 299 Kč Zobrazit Krmeni.cz
2. Zolux Postroj kočka s vodítkem 1.2 m 80 % 216 Kč Zobrazit Dobra-miska.cz
3. Trixie Postroj s vodítkem 22 – 42 cm 10 mm 1.25 m 79 % 76 Kč Zobrazit Zoohit.cz

Typy

Postroje pro kočky jsou k dostání ve dvou podobách. Jednodušší verzí jsou postroje s podobou popruhů. Druhým typem jsou postroje s podobou vestičky.

Postroj

Klasický postroj je složen z tenkých řemínků. Řemínkové postroje jsou plně nastavitelné a přizpůsobit je můžete potřebám zvířete. Výhodou řemínkových postrojů je nižší pořizovací cena. Nevýhodou je menší pohodlí, které nemusí některým kočkám vyhovovat. Popruhové postroje jsou velmi odolné a nezničí je ani temperamentnější kočky.

Vestička

Pokud kočka nesnese na svém těle klasický postroj tvořený popruhy, můžete ji pořídit postroj s podobou vestičky nebo kombinézy. Vestička se nebude nijak zařezávat do těla zvířete a nošení tak bude mnohem příjemnější. Za kvalitnější a odolnější se považují postroje tvořené silnějším pruhem látky. Méně odolné jsou postroje vyrobené ze síťoviny.

Vodítko

Nedílnou součástí mnoha postrojů je i vodítko. Koupit však můžete i samostatný postroj bez vodítka. V tomto případě je nutné koupit vodítko samostatně. V tomto případě máte volnou ruku a vybrat můžete vodítko, které vám bude vyhovovat nejen materiálem, ale i způsobem používání a pochopitelně délkou. V tomto ohledu jsou nejoblíbenější samonavíjecí vodítka, která můžete používat i při venčení menších psů.

Velikost

Postroje můžete pořídit různě velkým kočkám. Pro lepší přehlednost mohou být rozděleny do několika skupin od malého po obří plemena.

Ačkoliv můžete kšíry nastavit, je dobré mít přehled o mírách vašeho mazlíčka. Nejdůležitější je rozměr měřený okolo hrudníku. Ti, kdo preferují kšíry s obojkem, musí znát i velikost obvodu krku. Nejmenší kšíry můžete nastavit od 15 – 25 cm. Největší kšíry můžete nastavit na více než 40 cm.

Materiál

Kočičí postroje se vyrábí z různých materiálů. Nejčastěji je to nylon a bavlna. Důležitější než typ výrobního materiálu je kvalitní provedení. Postoj pro kočky musí být především dostatečně pevné, aby je zvíře nepoškodilo drápky nebo zuby.

Důležité je i pohodlí, postroj nesmí kočce způsobovat bolest ani nepohodlí. Součástí popruhu nebo vestičky je i oko, které vám umožní připevnit vodítko. Tato část by měla být vyrobena z odolného kovu. Nekvalitní kšíry mohou mít očko vyrobené z plastu. Tento materiál může při větším namáhání prasknout.

Možnosti

Ačkoliv jsou postroje a obojky pro kočky velmi jednoduché, můžete koupit i výrobky s nadstandardními funkcemi.

  • Reflexní prvky – tyto bezpečnostní prvky jsou základem a bývají součástí i levných postrojů. Reflexní prvky vám umožní kočku venčit i za tmy nebo v horším počasí.
  • Rolnička – rolničku najdete převážně na kočičím obojku. Obojek pro kočky je spíše designovou záležitostí, při venčení může být používání samostatného obojku nepraktické, ale i nebezpečné.
  • GPS lokátor – lokátory v obojku se pořizují především psům útěkářům. Tento typ obojku můžete koupit také kočce. GPS lokátor můžete pořídit i samostatně, i v tomto případě se lokátor umísťuje na obojek a připnout ho můžete i na kšíry.

Značka

Postroje pro kočky není těžké koupit. K dostání jsou v každém zverimexu a koupit je můžete i ve větších supermarketech. Výběr je opravdu pestrý a postroje jsou zastoupeny mnoha známými výrobci. Mezi ty nejoblíbenější patří postroje od Trixie, Petsafe, Karlie, Tommi, Flamingo, Red Dingo, Tractive a dalších.

Cena

Pořizovací cena není v tomto případě nijak vysoká. Nejlevnější postroje nestojí ani 100 Kč. Největší výběr nabízí cena okolo 300 Kč. Zde najdete postroje v podobě kšír i vesty. Jejich součástí bývá zpravidla také vodítko.

Porovnat ceny postrojů

Otázky a odpovědi

Jak kočku na postroj naučit?

Kočka je velmi svéhlavé zvíře, které si bude na postroj zvykat pravděpodobně mnohem obtížněji než pes. Zvykání by mělo být pozvolné a bez zbytečného nátlaku. Nejprve je vhodné kočku s postrojem seznámit a nechat jí ho očichat.

Po tomto seznámení můžete zkusit postroj kočce navléknout. Aby se kočka na postroj příliš nesoustředila, je vhodné její pozornost odlákat pamlskem. Zvykání na postroj trvá dle odborníků na kočky cca 2 – 3 měsíce. V začátcích je vhodné chodit s kočkou v postroji pouze po bytě.

Jak stará kočka může postroj nosit?

Koťata si na postroj budou zvykat mnohem snáze, přesto se doporučuje začít s postrojem od cca 5 měsíců věku zvířete. Mladé kočky nemají všechna potřebná očkování a na procházce tak na ně mohou číhat různá nebezpečí. V tomto čase však můžete s kotětem na postroji chodit alespoň po bytě.

Je postroj vhodný pro všechny kočky?

Jak již bylo řečeno, postroje se nedoporučují používat pro kočky mladší 5 měsíců. Postroje nejsou určeny ani pro těhotné kočky, příliš plaché kočky, které nemají rádi hlučné prostředí ani příliš jasné světlo. Na procházku byste neměli chodit ani s agresivní kočkou. A učit používat postroj byste neměli ani starší kočky, které jsou zvyklé na pohodlí bytu.

Závěr

Postroje pro kočky jsou praktické pro majitele, kteří chtějí dopřát kočce chované v bytě trochu pohybu. Jestliže chcete kočku venčit, je vhodnější postroj upřednostnit před obojkem, který je spíše designový doplněk. Postroj mnohem lépe rozloží tah vodítka a je tak šetrnější ke krční páteři.

Při výběru je nutné zvolit správnou velikost postroje, ten musí být dostatečně pevný, aby se z něho kočka nevyvlékla. Na druhou stranu nesní kšíry nikde tlačit. Ať už vyberete postroj vyrobené z nylonu nebo bavlny zaměřte se na výrobní materiál oka. To by mělo být vyrobeno z kovu. Myslet musíte i na bezpečí svojí kočky a pořídit jí postroj s reflexními prvky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.dogg.cz, www.vaschovatel.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (17 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vlastníme postroj pro kočky od značky Karlie, a zatím nebyl žádný zádrhel. Určitě mohu doporučit.

  2. Máme mainskou mývalí kočičku a chtěla jsem, aby mohla chodit ven, jen ne nikam daleko a bez dozoru. No a jelikož máme velkou zahradu, tak tam by pro ni nebyl problém kamkoliv zdrhnout, což byl důvod, proč jsem objednala Trixie Postroj s vodítkem pro kočky reflexní 18 – 35 cm x 10 mm x 1,3 m. Teď si na něj zvyká a zatím je to docela v pohodě, až vyroste, koupíme zase větší, momentálně jí tato velikost vyhovuje.

  3. Snažím se naší kočičku naučit chodit s postrojem na procházky, aby mi neutíkala, kam nemá. Přece jen bych o ni nerada přišla.

Přidat komentář

Recenzer
Logo