Hračky pro kočky

Máte-li doma kočku, pak víte, že se často nudí a hraje si se vším možným okolo – sem mohou spadat i kabely, které by pro ni mohly být nebezpečné. Pořiďte jí hračky, které pro ni budou natolik atraktivní, aby si s nimi dokázala vyhrát po celý den. Existuje několik druhů, které si v dnešním článku představíme a poradíme vám, jaké z nich kočičce pořídit. Speciálně, pokud jde ještě o kotě, je stimulace velmi důležitá pro její rozvoj.

Porovnat ceny hraček

Nejlepší hračky pro kočky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Trixie hračka kočka Myš 5cm kožešinová Šedá 98 % 15 Kč Zobrazit Dobra-miska.cz
2. Trixie Vábnička s barevným peřím 50cm 89 % 26 Kč Zobrazit Malvik.cz
3. Hagen Koulodráha Cat It Design Senses 1,0 88 % 438 Kč Zobrazit Superzoo.cz
4. B2B Skákací míček pro kočky 7703 82 % 6 Kč Zobrazit Darkacek.cz
5. MAGIC CAT hračka Laser 5 motivů 7 cm 79 % 94 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Vyplatí se mít doma různé druhy hraček, aby si kočka mohla hrát s tím, na co má zrovna náladu. Pokud se nudí a vyžaduje jejich výměnu, dá vám to najevo právě tím, že si přestane hrát. Cenově se od sebe liší podle toho, jaký materiál byl využit na jejich výrobu a jak moc pokročilá hračka je. Zvažte věk, kondici a sílu mazlíčka, abyste nevyhodili peníze za něco, co hned rozcupuje.

Interaktivní hračky pro kočky

Tento typ hraček patří mezi ty nejdražší, protože si s kočičkou hraje za vás. Hodí se tedy, pokud nemáte moc času nebo chcete svému zvířeti dopřát vyšší úroveň zábavy. Do této kategorie spadají labyrinty, pruty s peříčky umístěné k podstavci pohybující se v různých intervalech, horská dráha, svítící koule a další.

Gumové hračky pro kočky

Pokud máte koťátko, až mu porostou zoubky, bude chtít začít okusovat nábytek. Proto se vyrábějí gumové hračky z gumy, latexu, nebo vinylu, se kterými si kočky mohou hrát, aniž by je rozbily.

Míčky pro kočky

I kočky milují míčky, stejně jako psi. Vyrábí se většinou s nějakou rolničkou uvnitř, aby byly ještě více atraktivní. Kromě toho si ale kočky vyhrají i s tenisovým míčkem, který dobře uchopí také drápky.

Plyšové hračky pro kočky

Tento druh hraček je pro kočky jako jejich kamarád, kterého si oblíbí a možná dokonce uvidíte, jak s ním usínají. Patří sem myš, medvídek nebo kočička. Ideální jsou kombinované hračky, například látková zvířátka s peříčky místo ocásku či udičky.

Konkrétní hračky

Uvedli jsme si druhy hraček a některé z příkladů, pojďme se ale na jednotlivé hračky zaměřit blíže. Co od nich očekávat, proč jsou pro kočky tak zábavné? Před samotnou koupí byste měli zjistit, po čem váš mazlíček prahne a co je pro něj nejzábavnější, i línější kočky mají svůj oblíbený druh zábavy, kterým může být například hledání pamlsku. Když jim k tomu pořídíte kuličku, do které ho budete moct ukrýt, budou nadšené.

Myši

Nejběžnější a zároveň nejlevnější variantou jsou myšky, které bývají plyšové nebo látkové. Kočičky si s nimi rády hrají, honí je a běhají s nimi všude. Protože se může stát, že skončí pod postelí nebo se jednoduše ztratí, pořiďte jich raději více, vyjdou vás pouze na několik desítek korun.

Pokud chcete zakoupit o něco pokročilejší verze, můžete zvolit motorovou nebo pískající. Vyšší level jsou potom myšky vycpané kozlíkem lékařským či jinou bylinkou, kterou kočky milují, a bude tak pro ně o to větší zábava si s něčím takovým hrát.

Laser

Kočky milují honit světýlka, proto je laser ideální hračkou, která spadá do interaktivní sekce, takže vůbec nepotřebuje vaši přítomnost. Laser jednoduše připevníte na zeď a o všechno ostatní se hračka postará sama. Pozor! Nikdy nesviťte laserem kočce přímo do očí.

Škrabadla

I když se tak úplně nejedná o hračky, kočky si musí brousit drápky. Mezi nejoblíbenější patří škrabadla kartonová nebo ze sisalu, která vydrží o něco déle. Ve správné kočičí domácnosti by nemělo chybět odpočívadlo, jehož součástí je právě škrabadlo.

Tunely

Šustění a motivace ke skoku je to, co kočky na tunelech baví. Hodí se především pro kočky s nadváhou.

Horská dráha

Protože jsou v oblibě pohyblivé předměty, určitě vaši kočku zaujme horská dráha s průhledným krytem, ve které se nachází svítící míček. Jsou zde otvory, díky kterým může kočka míček postrkovat a koulet, vyndat ho ale nemůže. Můžete ji spojit různými způsoby, přikoupit další díly a dráhu prodlužovat.

Vábnička

Na zábavný způsob lovu vám bude stačit vábnička, která vás nevyjde na moc peněz. Vzhledem připomíná prachovku a stačí, abyste jí kdekoliv přejížděli po povrchu a vaše kočka ji bude s radostí honit. Není sice příliš odolná, přesto se těší velké oblibě.

Kuličky a balónky

Stejně jako psi, milují balónky i kočky, dejte jen pozor na velikost, aby nebylo možné míček spolknout. Vybírejte spíše měkké materiály, které se zároveň dají odrážet od země.

Provázky

Když jim je nepořídíte, najdou si je sami – tkaničky od bot, šňůrky na mikině. Rády si s nimi hrají a loví je. Při nakupování myslete na to, aby provázek dostatečně dlouho vydržel vzhledem k tomu, jak statná vaše kočka je.

Jak si s kočkou hrát?

Mít hračky je jedna věc, je ale důležité vědět, jak je využívat v praxi. Kočička si sice s některými z nich může hrát sama, postarají se o to hlavně interaktivní druhy, budete ale muset také projevit nějaký zájem a snahu – díky tomu se váš vztah se zvířetem prohloubí. Každá kočka je jiná a chce si také odlišně hrát.

Zatímco u některých zabodujete s aportem (stejně jako u psů), u ostatních zabere lovení kořisti, u které je důležité, aby nakonec kočka svůj úlovek chytila a mohla si ho vychutnat. S beznadějí totiž brzy ztratí zájem o hru a bude frustrovaná. Pokud jste doma dva, zkuste si házet s míčkem a vaše kočka bude vyskakovat do výšky. Také se nabízí hra na schovávanou, kdy se skryjete za dveře, nalákáte ji na škrábání a vykouknete na ní. Uvidíte, že ji to bude bavit.

  • Aport – házejte míček do dálky, aby vám ho kočka mohla přinést zpátky v tlamičce.
  • Lov – provokujte pohyblivým předmětem, který kočka musí lovit. Nakonec ji nechte vyhrát a kořist jí dejte olízat, aby věděla, že se její snaha vyplatila.
  • Hra na třetího – házejte si s míčkem ve dvou do takové výšky, do které je kočka schopna vyskočit.
  • Schovávaná – schovejte se a nalákejte kočku na zvuk, například škrábání dveří. Následně na ni nečekaně vykoukněte.

Bezpečnost

Protože bude kočka hračky kousat, je důležité myslet na to, aby neobsahovaly nic ostrého, byly dostatečně měkké a mazlíček se do nich nezamotal. Také se může přihodit úraz u hraček, kam se strkají packy, proto se doporučují používat pouze ve vaší přítomnosti. Velikost také hraje roli, jelikož určitě nechcete, aby byla hračka spolknuta.

Funkce

Hračky pro kočky slouží nejen k zahnání nudy, ale také k rozvoji. Důležité jsou především pro koťátka, která jsou hravá stejně jako děti. Nejlepší je vybrat několik druhů hraček, které kočka může střídat a hrát si s nimi dle nálady.

Interaktivní jsou sice dražší, za to budou pro zvíře velmi atraktivní a zabaví je na dlouhou dobu, aniž byste se museli angažovat. Přesto byste měli hraním s kočkou denně strávit 15 – 30 minut, ideálně tak dlouho, dokud kočka vykazuje zájem o hračku.

Kočky milují rituály, proto se u všeho snažte nastavit pravidelnou dobu – jezení, ale i hraní. Bude tak přesně vědět, co jí kdy čeká a přes den se bude cítit klidněji. Po každé hře odměňte kočku pamlskem.

Značka

Vzhledem k tomu, že i hraček je spousta, je také hodně značek, které se výrobou těchto kočičích radostí zabývají. Patří mezi ně například Trixie, Karlie, Hagen, Petsafe či Zolux.

Cena

Kočičí hračky jsou naštěstí ve většině případů levné a vyjdou vás na pár desítek korun. Jedná se o myšky, vábničky a kuličky. V rámci stovek najdete interaktivní hračky, které kočku zabaví na delší dobu a které nevyžadují vaší asistenci. Od 1 000 Kč se prodávají lasery či běhací kola, která se ale příliš nekupují, stojí totiž okolo 15 000 Kč.

Porovnat ceny hraček

Otázky a odpovědi

Proč pořídit různé druhy hraček pro kočky?

Každá hračka časem omrzí, hlavně tehdy, pokud si s ní kočka musí hrát sama. Ideálním řešením je proto pořízení více druhů hraček, aby si tak mazlíček mohl vybrat, s čím si dnes chce hrát. Každý typ navíc poskytuje odlišné výhody a rozvíjí jiné dovednosti.

Jak si s kočkou hrát, aby jí to opravdu bavilo?

Základním pravidlem je, že byste si měli na hraní s kočkou vyhradit 15 – 30 minut denně, ideálně vždy ve stejnou dobu, aby si mazlíček navykl a byl přes den v klidu. Každé vyhovuje jiný typ hry, proto vyzkoušejte aport, lov, házení si s míčkem ve dvou i hru na schovávanou.

Moje kočka si nechce hrát, je to v pořádku?

Pokud vaše kočka byla taková vždy, nic se neděje, jen prostě nepatří mezi většinu. Zkuste jí namísto hraní ukrýt pamlsek, který si bude muset sama najít. Jestliže ovšem zvířátko náhle ztratilo zájem o hru, mohlo by s ním být něco v nepořádku, například může jít o zdravotní problém. Změna chování se dá vysvětlit také nedostatkem hraček nebo nudou. Zajistěte, abyste s kočkou přišli během dne dostatečně do kontaktu, má křehkou duši a vyžaduje vaši přítomnost.

Závěr

Hračky jsou pro kočky nutností, aby se nenudily, ale také, aby se mohly rozvíjet. Nejdůležitější jsou u koťátek, ale ani starší mazlíčci jimi neopovrhnou. Na trhu máte na výběr z několika druhů, každý funguje jinak a je důležitý z odlišných důvodů. Vzájemně je kombinujte, kočka vyžaduje častou stimulaci a časem ji pořád to stejné omrzí. Dbejte na kvalitu a odolnost, jinak vám hračky dlouho nevydrží, nezapomínejte však ani na bezpečnost.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.superzoo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Hračky pro kočky kupujeme od značky Trixie většinou, protože mají opravdu skvělý výběr. Neřeším moc ani cenu, jako spíš kvalitu a tu Trixie rozhodně má.

  2. Nejlepší hračky jsem zatím vždy koupila od značky Trixie a té se držím už celá léta. Kupuji od nich nejen hračky pro kočky, ale i pro hafany či morčata. Trixie je podle mě nejlepší ze všech.

  3. Tak značka hraček se u nás vůbec neřeší, hlavně když je na tom kožešina, na to je naše kočka ujetá. Nedávno jsem jí objednala kožešinové kuličky a má z nich předčasné Vánoce.

Přidat komentář

Recenzer
Logo