Pelíšky pro kočky

Nejoblíbenější kočičí činností je bezesporu lenošení a spánek. Kočka dokáže běžně prospat i 2/3 dne. Aby byl její odpočinek nerušený, bude potřebovat klidné a příjemné místo, kde se bude moci kdykoliv uvelebit. Pelíšek pro kočky je běžně dostupné příslušenství, které je v obchodech zastoupeno celou řadou různých typů.

Při výběru konkrétního pelíšku by vás měla zajímat jeho velikost, tvar a výrobní materiál. Pelíšek by měl být vyroben z měkkého, ale zároveň i dobře udržitelného a odolného materiálu. Tyto parametry je pak třeba vybírat s ohledem na to, kde bude pelíšek umístěn. V tomto ohledu je nutné myslet na to, že kočka je zvíře, které miluje teplo. Proto ji nejčastěji najdete vyhřívat se na slunci nebo radiátoru.

Porovnat ceny pelíšků

Typy

Kočičí pelíšky je možné rozdělit obecně na dva hlavní typy, a to otevřené pelíšky nebo uzavřené kukaně. Každý pelíšek by měl kočce poskytnout potřebné pohodlí, uzavřené pelíšky zajistí i soukromí. Obě varianty jsou pak vyráběny s ohledem na umístění. Koupit můžete pelíšek do bytu nebo odolnější venkovní variantu.

  • Otevřený pelíšek pro kočku – otevřené pelíšky jsou častější volbou v domácím prostředí. Díky otevřené konstrukci neztratí kočka přehled o dění v místnosti a bude se zároveň cítit pohodlně.
  • Uzavřený pelíšek pro kočku – tyto pelíšky mohou mít podobu kukaně, iglú i malého domečku. Uzavřené pelíšky jsou vhodné pro venkovní používání, ale pořídit byste je měli i v případě, kdy bude kočka běžně spávat v chladnějším místě, například v garáži, na chodbě atd. Uzavřené pelíšky však můžete pořídit i do bytu, tato varianta udělá radost zejména bázlivější kočce, která dobře nesnáší zvýšený pohyb a hluk.

Velikost

Velikost pelíšků by se měla odvíjet od velikosti kočky. Ačkoliv se kočka dokáže stočit do poměrně malého klubíčka, měla by mít možnost se v pelíšku i protáhnout nebo otočit.

Materiál

Kočky milují pohodlí a budou si krásně hovět v jemných a měkkých materiálech. Kvalita materiálu pochopitelně souvisí s pořizovací cenou, přesto byste tento parametr neměli zbytečně podceňovat. Pelíšek by neměl být pouze komfortní, ale očekávat od něho pravděpodobně budete i nějakou životnost. Všechny tyto parametr souvisí s použitým výrobním materiálem. Na výrobu pelíšků se nejčastěji používá nylon, proti, ale i měkká plyš.

  • Nylon/tkanina – v domácnostech nejčastěji najdete polstrované pelíšky vyrobené z různě odolných tkanin. Materiál pelíšku by měl být v tomto případě dostatečně pevný a odolný proti škrábání či jinému opotřebení. Zároveň by mělo být jednoduché pelíšek vyčistit. Kromě nylonu se na výrobu používá také umělá kožešina, vlna, ale i různé syntetické materiály.
  • Plyš – luxusní pelíšky jsou vyrobeny z měkké plyše. Vnitřek pelíšků je často vyplněn paměťovou pěnou. Tato kombinace kočce zajistí dokonalý luxus a pohodlí. Měkké pelíšky jsou obzvláště vhodné pro kočky se svalovým nebo kloubním onemocněním.
  • Proutěný pelíšek – tento materiál je u majitelů koček velmi oblíbený. Proutěné pelíšky budou dobře vypadat v bytě i na zahradě. K dostání jsou v podobě uzavřených i otevřených variant. Alternativou pak mohou být proutěné pelíšky s odpočívadlem. Ty poslouží jako otevřený i uzavřený pelíšek. Plyšový pelíšek může být tvořen pouze konstrukcí. V tomto případě ho budete muset vystlat dekou nebo polštářem. Lze však koupit i variantu s vnitřní výplní. Velkou výhodou proutěných pelíšků je snadná údržba. Ušpiněnou proutěnou konstrukci snadno otřete navlhčenou houbičkou. Vnitřní výplň by mělo být možné vyprat.
  • Dřevo – venkovní pelíšky jsou velmi často vyrobeny ze dřeva a mají podobu malého domečku nebo boudičky. Také v tomto případě je nutné dovnitř domečku umístit měkkou podložku, na které bude moci kočka pohodlně ležet.
  • Polystyren – také z polystyrenu se vyrábí venkovní boudičky. Polystyren je výborný izolant a poskytne kočce potřebný teplotní komfort. Jeho výhodou je i nízká hmotnost s pořizovací cena. Domeček z polystyrenu pak budete moci kočce vyrobit i svépomocí.

Umístění

Dopředu byste měli zvážit i to, kde bude pelíšek umístěn. Kočky jsou kontaktní zvířata a velmi rády pozorují dění v rodině. V ideálním případě by měl pelíšek být na vyvýšeném místě v centru dění. Zde bude mít kočka dokonalý rozhled, ale i potřebné soukromí. Za ideální místo pro pelíšek se považuje vyvýšený roh místnosti. Zde je kočka chráněna ze dvou stran a bude se tak moci cítit opravdu bezpečně.

Kočky jsou teplomilná zvířata, proto není vhodným místem pro umístění pelíšku chladná část bytu, ale ani místo, kde je běžný průvan. Do chladnějších míst je možné umístit zateplené kryté domečky a boudičky.

Dle umístění se pelíšky dělí do několika skupin. Koupit můžete závěsnou podobu na radiátor, zeď i okna. K oblíbeným patří pelíšky, které jsou součástí kočičích stromů. A poslední možností je nepřeberné množství samostatně stojících houpaček, kukaní, boudiček a jiných domečků.

Značka

Pelíšky pro kočky koupíte od všech předních výrobců potřeb pro domácí mazlíčky. Ve velkém jsou na truhu zastoupeny pelíšky Zolux, Trixie, Flamingo, Rajen Pets, Goleto, Tommi, Karlie či Nobby. Výběr na trhu je však pochopitelně mnohem větší.

Cena

Cena pelíšků bývá nejčastěji v rozmezí 350 – 3 500 Kč. Záleží na tom, zda kupujete jednoduchý pelíšek do bytu nebo zateplenou boudičku na zahradu. Každá kategorie nabízí obrovský výběr. Ten správný model vybírejte vždy s ohledem na velikost, umístění, odolnost a způsob čištění.

Porovnat ceny pelíšků

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem lze kočičí pelíšek čistit?

Údržba pelíšku se může trochu lišit v závislosti na konkrétním typu. Výhodou pochopitelně bude, pokud budete moci pelíšek vyprat, nebo jeho součástí alespoň bude pratelný potah. Vhodné je na pelíšek aplikovat i antiparazitní přípravky, které mají většinou podobu sprejů. Ty zlikvidují parazity v podobě blech i klíšťat.

Jaká je možná alternativa ke kočičímu pelíšku?

Kočičí pelíšek není zcela levnou záležitostí a v případě, kdy si z finančního hlediska nebudete moci pelíšek dovolit, postačí ho vyrobit například z papírové krabice nebo třeba proutěného koše. Dovnitř koše, krabice či čehokoliv jiného postačí vložit měkkou a snadno udržitelnou výstelku a výroba pelíšku bude hotová.

Postačí koupit jeden pelíšek?

Kočka obvykle nemívá pouze jedno oblíbené místo k odpočinku. Polehávat ji pravděpodobně budete vidět na různých místech. To však neznamená, že musí najít pelíšek v každém koutě bytu. Ke spokojenosti by jí měl stačit jeden hlavní pelíšek. Na další oblíbená místa postačí položit například deku.

Závěr

Kočky spadají do kategorie šelem, jestliže však nejsou donuceny shánět potravu vlastními silami, najdete je nejčastěji bezstarostně natažené na slunném místě. Odpočinek a relaxace hraje v kočičím životě důležitou roli a kočka tak budete potřebovat svoje místečko, na kterém se bude cítit skutečně pohodlně a bezpečně. K tomuto účelu jí velmi dobře poslouží otevřený nebo uzavřený pelíšek. En správný vybírejte s ohledem na kvalitu, umístění, velikost kočky i snadnou údržbu.

Při jeho výběru je rovněž vhodné přihlédnout k individuálním kočičím potřebám. Svou roli hraje zdravotní stav i věk vašeho mazlíčka. Koťatům udělá kromě pelíšku radost i nějaká hračka, starší kočky zase ocení dobře přístupný pelech, do kterého nebudou nuceny skákat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.superzoo.cz, www.vaschovatel.cz, www.lihneme.cz, www.nuf-nuf.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (71 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. My se držíme pelíšků od značky Trixie, protože mají opravdu bohatý výběr a příznivé ceny. Navíc mají pelíšky z velmi příjemných materiálů, které jsou příjemné a naše kočičky si v nich spokojeně chrupkají.

Přidat komentář

Recenzer
Logo