Hoverboardy

Hoverboard je dvoukolové vozítko, opatřené gyroskopem, které se ovládá pomocí pohybů těla. Při jízdě je nutné stát vzpřímeně a pomocí mírných náklonů udáváte směr jízdy. Ovládání je velmi jednoduché a během několika minut zvládne hoverboard zkrotit každý.

Těchto kolonožek je k dostání velké množství. Můžete vybírat hoverboard s velkými i malými koly. K dispozici můžete mít balanční systém nebo vlastnit model, který využívá všechny výhody mobilních aplikací. A kromě klasických vozítek bez sedátka, jsou k dostání také hoverboardy se sedátkem.

U tohoto výrobku byste se měli zajímat také o výdrž baterie nebo dojezd. Baterie mají různou kapacitu a důležitý je také čas, po který se bude znovu nabíjet. Ten může být v rozmezí 3 – 24 hodin. Co se týká dojezdu, v tomto případě je rozmezí 10 – 20 km. S velikostí baterie pak souvisí i celkový rozměr a hmotnost hoverboardu.

Porovnat ceny hoverboardu

Typ

Hoverboard můžete vybírat ze tří základních typů. To, který pro vás bude tím nejlepším, závisí především na tom, kde budete vozítko používat.

Na jízdu na tvrdém a rovném povrchu si vystačíte se standardním typem, v náročnějším terénu se neobejdete bez offroadového vozítka. Jestliže chcete, aby vaše jízda byla opravdu komfortní, a nevadí vám vyšší pořizovací cena, vyberte si svoji kolonožku z některého prémiového typu.

Při výběru se můžete zaměřit také na typ konstrukce. Hoverboard se skládá z dvou postranních koleček mezi kterými je středová nášlapná část, jejíž součástí je elektromotor. Kromě klasické podoby, jsou k dostání také modely opatřené kolenní opěrkou nebo sedátkem.

Standardní

Standardní model je možné používat kdekoliv na rovném povrchu a to uvnitř budovy i venku. Tyto vozítka poznáte především podle menších kol a nižší hmotnosti. Rychlost jízdy je v rozmezí 5 – 12 km/h.

Offroad

Jízdu v náročnějším terénu si užijete díky offroadové kolonožce. Tato vozítka mají větší kola s klasickými pneumatikami a robustnější konstrukci. Díky tomu zvládnou nerovnosti nebo travnatý povrch. Offroadové hoverboardy umožňují jete rychlostí až 15 km/h a nabízí i delší dojezd. Nevýhodou je však jejich vyšší hmotnost a tedy i náročnější přenášení.

Prémiový

Prémiové modely spojují výhody obou předchozích typů. Jsou určené pro skutečné milovníky a nadšence. Nabízí lepší výkon, rychlost až 20 km/h a ještě delší dojezd.

Baterie

Hoverboardy fungují s pomocí nabíjecí baterie. To jak velkou kapacitou baterie disponuje, ovlivňuje její celkovou výdrž. Důležitá je také doba, po kterou se bude následně dobíjet. Baterie s kratší životností můžete nabíjet cca 2 hodiny, ty s delší životností potřebují k opětovnému dobití mnohem delší čas.

Velikost kapacity baterie závisí opět na tom, kde a za jakým účelem budete kolonožku využívat. Klasická vozítka, která využijete pro pohodlnější pohyb ve městě nebo v uzavřených prostorech, nemusí disponovat velkou kapacitou baterie. Pro delší trasy naopak oceníte větší kapacitu.

Plynulý provoz, dlouhou životnost a přiměřenou dobu napájení vám poskytnou kvalitní baterie. V tomto případě se vám nevyplatí šetřit a pořizovat levnější a méně kvalitní typy. Naopak je vhodné vybírat mezi bateriemi typu Li-Ion.

Výkon

Rychlost hoverboardu závisí na výkonu elektromotoru. U hoverboardu se standardně uvádí výkon pro obě kola zvlášť. Pro běžné používání je postačující výkon 350 W. Náročnější uživatelé, kteří mají požadavky na větší rychlost a delší dojezd, by měli upřednostnit výrobky s výkonem 800 a více W.

Rychlost

Při výběru hoverboardu narazíte i na informaci o maximální možné rychlosti. I zde je rozpětí poměrně velké. K dostání jsou kolonožky, které jsou schopné jet maximální rychlosti od cca 5 do 20 km. Rychlost se odvíjí nejen od pořizovací ceny, ale také od typy.

Informaci o rychlosti je však nutné brát s rezervou. To jak rychle dokáže zařízení jet, závisí také na tělesné hmotnosti uživatele, terénu, stavu baterie atd.

Stoupání

S hoverboardy můžete jezdit po rovném terénu, zvládnou však i stoupání. Úhel stoupání bývá nejčastěji v rozmezí 10 – 15° u standardních typů. Terénní pak mohou zvládnout i více než 20° stoupání.

Funkce

S pořizovací cenou roste i počet funkcí, které jednotlivé typy nabízí. Některé funkce mají vliv na bezpečné používání, jiné vám mají jízdu ještě více zpříjemnit.

Z praktického hlediska se vám bude hodit možnost osvětlení. Využít můžete světlomety nebo na sebe upozornit pomocí světelných efektů. V obou případech vám osvětlení umožní hoverboard použít při špatné viditelnosti a zvýšit tak vaše bezpečí.

Praktickou funkcí je také alarm, který vás upozorní na skutečnost, že s hoverboardem někdo manipuluje bez vašeho vědomí.

Hodit se bude také protiskluzová nášlapná plocha a integrované blatníky. Díky těmto prvkům můžete jezdit také při ne příliš ideálním počasí. Pro snadnější přepravu můžete využít přepravní tašku.

K časté výbavě patří také vestavěné reproduktory, které vám umožní za jízdy poslouchat hudbu. V tomto případě využijete také možnost připojení k Bluethooth a pouštět si tak oblíbenou muziku přímo z vašeho mobilního telefonu. S pomocí připojení k internetu je možné do mobilu stáhnout i aplikaci, která vás bude informovat o stavu baterie, dojezdu atd.

Díky dálkovému ovládání můžete hoverboard bezpečně uzamknout a ochránit ho tak před případnými zloději. Posloužit vám může ale při rozsvěcování a zhasínání světel.

Značka

Stejně jako v případě jiných výrobků i zde se vám vyplatí pří koupi spolehnout se na kvalitního výrobce. K předním výrobcům, který sklízí mnoho úspěchů a patří k jedněm nejspolehlivějším je Razor.

Kromě hoverboardů se zabývá také výrobou elektrických koloběžek, přídavných koleček na boty atd. A na předních příčkách v žebříčku oblíbenosti najdete mimo jiné značky jako Aboard, EcoWheel, VeGA, Eljet nebo Eswing.

Cena

První hoverboardy určené na rovný terén koupíte za necelé 4 000 Kč. Tyto modely mohou jet rychlostí až 15 km/h a dojezd je v rozmezí 10 – 15 km. Výdrž baterie je v rozmezí 1 – 3 hodiny. Narazit můžete na typy, které nabízí řady funkcí jako podsvícení, reproduktory, dálkové ovládání i možnost připojení Bluetooth.

Největší výběr vám nabízí cenové rozpětí 5 – 7 000 Kč. Kromě standardních modelů vyšší kvality je možné koupit také první hoverboardy vhodné do terénu. Ty mohou mít dojezd až 20 km a nejvyšší rychlost kolem 16 km/h.

Za cenu do 10 000 Kč koupíte další typy terénních kolonožek a také modely řady premium. K dostání jsou také vozítka se sedátkem nebo opěrkami na nohy. Ty nejkvalitnější hoverboardy s vysokým výkonem a mnoha funkcemi je možné koupit za 11 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny hoverboardu

Údržba

Aby vám kolonožka dlouho vydržela, je třeba dbát na údržbu a správné používání. O hoverboard je třeba pečovat jako o jiné vozítko. Kontrolu budou vyžadovat zejména kola. Hoverboard je nutné chránit před deštěm, dovnitř se nikdy nesmí dostat voda. Ta může poškodit elektroniku. Pozor dávejte i na případné pády. I ty mohou mít vliv na poškození vnitřních částí.

Před každým použitím je nutné zkontrolovat stav baterie. Baterii by se neměla nabíjet déle než je nutné a nedoporučuje se ani její zbytečné časté nabíjení. Na nutnost baterii dobít vás upozorní kontrolka. Časté nabíjení může mít vliv na její celkovou životnost. Na výdrž baterie má vliv také počasí, z tohoto důvodu není vhodné hoverboard používat v zimě, kdy se teplota pohybuje kolem bodu mrazu.

Otázky a odpovědi

Jak velký je dojezd?

To kolik kilometrů na jedno nabití baterie hoverboard ujede, závisí na kapacitě baterie. Dojezd bývá nejčastěji v rozmezí 10 – 20 km. Dojezd je však značně ovlivněn vlastnosti terénu i stylem jízdy.

Proto na svých vyjížďkách počítejte raději s menší dojezdovou trasou, než jakou určuje výrobce. Díky tomu byste se měli vždy bezpečně vrátit domů, před tím, než dojde k úplnému vybití baterie.

Kde všude je možné hoverboard používat?

Hoverboardy nejdou podle zákona považovány za motorové ani nemotorové vozidlo. Jízda je možná na chodnících, cyklostezkách, krajnicích silnic a vyrazit můžete s opatrností také na náměstí.

Ve větších městech je na některých místech zakázán pohyb na jakýchkoliv elektrických vozítkách. Na tuto skutečnost vás upozorní dopravní značka. Za nerespektování zákazu vám pak může hrozit několikatisícová pokuta.

Je možné koupit i jiný typ elektrického vozítka?

Velké oblibě se těší také jednokolka, jejíž součástí je také gyroskop. V případě jednokolky jsou nohy umístěny na stupátkách, které jsou po stranách jednokolky. Také tato vozítka jsou k dostání v mnoha provedeních, velikostech a s různou výdrží baterie.

Je možné koupit hoverboard dětem?

Hoverboardy mohou díky malé rychlosti používat také děti. Není však vhodné ho pořizovat dětem do 10 let věku. Při výběru vhodného výrobku je třeba zohlednit především váhu výrobku.

Závěr

Jízdu na hoverboardu si může vychutnat celá rodina. Přestože nedosahuje příliš vysoké rychlosti je vhodné z bezpečnostního hlediska používat cyklistickou helmu, která vás ochrání před možným zraněním.

Pokud bude kolonožka sloužit jako dopraví prostředek, který využijete při cestě do práce, školy, posilovny nebo kamkoliv jinak, vyplatí se vám investovat do modelu vybaveném dálkovým ovládáním, díky kterému ho budete moci uzamknout a ochránit tak před nenechavci.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.3/5 (42 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

13 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. O existenci tohoto pro mě pojízdného prkna jsem neměla tušení do té doby, než na něm kolem mě v centru Prahy profrčel nějaký kluk na chodníku. S údivem jsem sledovala, jak na té dvojici koleček a mini prkénku balancuje a snaží se proplétat mezi chodci a rozhodně jsem nebyla jediná. Ve finále si ho přál můj syn k narozeninám, tak jsem měla štěstí na váš článek a objednala tak Hoverboard offroad modrý galaxy, který ho nadchl.

 2. Tak tuhle parádní věcičku jsem objevil teprve nedávno, když jsem hledal hoverboard jako dárek pro synovce. Objednal jsem mu Hoverboard EcoWheel 6,5 standard grafitty žlutý a je naprosto luxusní. Nečekal jsem od toho moc, když jsem odesílal objednávku, ale je to bomba.

 3. Pořídila jsem si hoverboard na různé přejíždění pro krátké vzdálenosti a jsem spokojená. Párkrát jsem se tedy tak trochu vymlátila, ale šlo jen o zvyk.

 4. Reply
  Láďa Veselý 26.7.2022 v 20:46

  Já sem si hoverboard koupil k nám do práce, kde musím denně překonávat velkou vzdálenost mezi jednotlivými budovami a na téhle věcičce jsem všude hned.

 5. Koupila jsem manželovi k narozeninám Hoverboard Cross NEW Offroad crazy a je nadšený. Pravdou je, že poprvé když se na něm rozjel, tak se rozplácl, ale teď už mu to jde na výbornou.

 6. Koupil jsem letos tento typ: Hoveboard Cross new 10,5 a jsem s ním velmi spokojený.

 7. Nevíte někdo, jestli se dá nějak přenastavit, nebo obejít minimální zatížení hoverboardu ? Syn ma 23kg a hoverboard s ním nejede. Vybíral jsem model přes filtr, kde jsem zadal váhu od 20 do 25 a vybraný model pak koupil. Děkuji za rady

 8. Super článek!

 9. Všechny informace jsem našel v tomhle článku. Děkuji moc.

 10. Reply
  Czafik Roland 8.10.2021 v 10:30

  Dobrý deň, ja len ku kolonožke Eljet Graffiti Offroad prémium mám negatívnu pripomienku. !!!!
  Po jednom prejdení cez kúsok nevhodného terénu (ako úvádza návod ) sa odpálila základná doska a reklamácia mi po 3 týždňoch od zakúpenia bola zamietnutá. oprava do 90 EUR
  Z môjho pohľadu nepatrí medzi TOP výrobky a nedoporučujem jej zakúpenie do exterieru.
  S pozdravom.
  Roland

  • Tak to je divný, já jsem si nedávno koupila právě tento typ a vše je v pořádku? Můj syn na něm často jezdí a nestěžuje si. Asi máte špatný kus nebo jste něco udělal špatně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo