Elektrokoloběžky

Nejoblíbenější typy elektrokoloběžek

Nejoblíbenější značky elektrokoloběžek

Dnešní koloběžky už nejsou pouze doménou dětí. Jejich obliba stále stoupá, jsou k dostání v mnoha velikostech a podobách. Mnoho rekreačních středisek umožňuje jejich zapůjčení, což svědčí o jejich nesmírné oblibě u osob všech generací.

Samostatnou kapitolou jsou pak elektrokoloběžky, které využijete v mnoha různých situacích při každodenním životě. Sloužit mohou jako rychlejší přeprava po městě, využít je můžete na výletech. Elektrokoloběžky jsou na trhu zastoupeny ve velkém množství a vybrat tu pravou nemusí být úplně jednoduché. Důležitá je při výběru cena, která však není jediným parametrech, na který byste se měli při výběru zaměřit.

Před samotným výběrem je třeba zohlednit, kde a jakým způsobem ji budete používat, jinou koloběžku budete pořizovat do města, jinou pak do terénu. Dle toho se pak odvíjí další parametr jako typ a výdrž baterie, motor, materiál koleček a další.

Porovnat ceny elektrokoloběžek

Nejlepší elektrokoloběžky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Lamax S11600 99 % 10 990 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Xiaomi Mi Pro 2 94 % 12 948 Kč Zobrazit Smarty.cz
3. Road Star ECO CITY PRO E9 93 % 8 999 Kč Zobrazit fitvyziva.cz
4. Sencor One 89 % 490 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Sencor Two Long Range 84 % 9 905 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

To za jakým účelem si chcete koloběžku pořídit, patří k první otázce, kterou si před nákupem zodpovíte. Koloběžku můžete využívat při běžným pochůzkách městem, díky její nízké váze a velké skladnosti ji můžete vzít kamkoliv. Sloužit však může i jako dopravní prostředek, který využijete při cestách do přírody.

Koloběžka do města

Koloběžky určené na přesun po městě mají převážně menší polyuretanová kola, která jsou ideální a dostačující pro pohyb na pevném a rovném terénu. Kola se po čase mohou ojet a nevyhnete se tak jejich celkové výměně.

Tyto koloběžky mohou jet rychlostí kolem 25 km/h, jejich dojezd je dle kapacity baterie v rozmezí 12 – 30 km. Výkon motoru je nejčastěji v rozmezí 250 – 350 W. Celkově se jedná o menší a lehčí typy, jejichž výhodou je nižší pořizovací cena.

Koloběžka do terénu

Pokud plánujete s koloběžkou vyrážet na výlety, budete se již poohlížet po robustních typech s většími a kvalitnějšími koly, která zvládnou i nerovný terén. Do terénu se hodí dobře odpružená nafukovací kola. Na rozdíl od prvního typu se nebudete muset bát sjetí kol. Nevyhnete se však pravidelnému dofukování, v případě defektu je možné vyměnit standardně plášť kola.

U těchto typů by měl být výkon alespoň nad 400 W, ideálně pak v rozmezí 800 – 1 000 W v závislosti na terénu. S takto výkonnou koloběžkou zdoláte i kopcovitý terén. Rychlost se v tomto případě nejčastěji pohybuje v rozmezí 45 – 50 km/h, dojezd je pak v rozmezí 40 – 60 km. Cena je v tomto případě vyšší.

Výkon

Výkon jednotlivých typů jsme již naznačili, obecně si v městě vystačíte s méně výkonnou koloběžkou. Do terénu pak budete vybírat mezi těmi výkonnějšími. S větším výkonem roste jejich cena, je tedy na zvážení, zda se vám vyplatí investovat do těch nejvýkonnějších. Opět záleží na četnosti a způsobu užívání.

Nejméně výkonné elektrické koloběžky mají výkon kolem 200 W. Tyto modely jsou určeny zejména dětem. Jestliže budete vybírat koloběžku dospělé osobě, kterou využije především na rovném a pevném terénu, bude vás zajímat výkon v rozmezí 300 – 500 W. Výkon u terénních koloběžek by měl být v rozmezí 500 – 1 000 a více W.

Rychlost

Od velikosti výkonu se odvíjí i rychlost, kterou jsou schopné koloběžky dosáhnout. Na rychlost má vliv i hmotnost uživatele a charakter terénu. Pro změnu rychlosti jsou koloběžky vybaveny tlačítkem popřípadě páčkou, ovládání je tak opravdu jednoduché.

Dětem a začátečníkům postačí rychlost kolem 20 km/h. Zkušenější uživatelé mohou jezdit rychlostí do 40 km. K dostání jsou i rychlejší stroje, jsou však určené především velmi zkušeným uživatelům, kteří takto rychlé stroje zvládnou. V opačném případě vám při možném pádu hrozí i velmi nepříjemné nebo život ohrožující zranění.

Kapacita baterie

Kapacita a typ baterie má vliv na celkovou výdrž. Kapacita se udává v Ah a v tomto ohledu se vyplatí volit koloběžku s větší kapacitou. Setkat se můžete s dvěma typy baterie a to olověnou a lithiovou. Doba nabíjení se pak pohybuje v rozmezí 2 – 6 hodin.

Baterii byste neměli nechávat zcela vybít, snižuje se tím její životnost, ideálně by měla být nabitá i v období, kdy nebudete koloběžku využívat a to alespoň na 60%.

Životnost baterie prodloužíte plynulou jízdou po rovném terénu. Naopak dobu, kdy je možné koloběžku využít, zkrátíte častým měněním rychlosti, jízdou v kopcovitém terénu, ale vliv na životnost může mít také větrné počasí.

Olověné baterie nejsou v současné době nijak rozšířené a pomalu se od jejich používání ustupuje. Hlavním důvodem je jejich nižší kapacita a větší hmotnost. Jedná se však o levnější variantu. Olověné baterie byste měli dobíjet po každé jízdě, čímž zvýšíte její životnost. Ve většině případů není možné olověnou baterii z koloběžky vyjmout.

Lithiové baterie jsou lehčí a jejich kapacita je větší. K dalším přednostem patří také delší životnost. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Lithiové baterie je možné vyjmout a nabíjet samostatně. Jestliže chcete koloběžku využívat na větší vzdálenost, můžete tak vyměnit vybitou baterii za novou a pokračovat v jízdě. I u tohoto typu se doporučuje jejich pravidelné dobíjení po každé jízdě.

Konstrukce

Kvalitní koloběžka by měla mít pevný a odolný rám vyrobený z oceli nebo duralu. Ocelové koloběžky jsou o něco těžší, pokud tedy budete koloběžku často přenášet, vybírejte spíše mezi těmi duralovými. Oba materiály jsou stejně kvalitní a umožní vám bezpečnou jízdu.

Koloběžku by mělo být možné složit, díky tomu bude skladnější, což oceníte zejména u městských modelů.

Hmotnost a nosnost

K dostání jsou koloběžky s váhou v rozmezí cca 4 – 40 kg. Nejlehčí výrobky jsou určené dětem, ty nejtěžší jsou pak v terénní úpravě. Největší výběr vám umožňuje rozpětí 10 – 20 kg. Zde najdete kvalitní modely vhodné do města i terénu.

Kromě hmotnosti sledujte také nosnost elektrické koloběžky. Ta se u těchto výrobků pohybuje v rozmezí 50 – 150 kg.

Velikost koleček

Nepostradatelnou součástí elektrické koloběžky jsou kolečka. Zajímat by vás měla jejich velikost i výrobní materiál. U motorky určené do městského provozu si vystačíte s menšími kolečky o velikosti v rozmezí 5 – 7 palců.

Koloběžky s malými koly se lépe ovládají. Malá kolečka však nejsou tolik stabilní a v případě, že narazíte na nerovnost, může dojít k jejich zaseknutí.

Větší kolečka se hodí do terénu a jsou určena zejména zkušeným jezdcům. Jejich nevýhodou je totiž horší ovladatelnost. Pokud tedy nějaké zkušenosti máte, můžete vybírat velikost kol v rozmezí 8 a více palců. Na těchto kolech je samozřejmě možné vyrazit i do ulic, ovšem pouze za předpokladu, že zvládnete koloběžku bez problémů ovládat.

Materiál koleček

Jak jsme již zmínili v úvodu, můžete vybírat mezi pevnými kolečky vyrobenými z polyuretanu a gumovými nafukovacími koly. Lze koupit také koloběžky, které kombinují oba typy kol. V tomto případě je přední kolo gumové a zadní pak vyrobené z polyuretanu.

Pevná kola jsou vhodnější na rovné a stabilní povrchy. Nevýhodou je však nepříliš komfortní jízda, během které pocítíte veškeré nerovnosti povrchu. Tato kola nevyžadují žádnou údržbu.

Gumová kolečka jsou vhodnější do terénu. Jejich výhodou je dobré tlumení nárazu a zvládnou i různé nerovnosti. Gumová kola vyžadují občasné dofukování, výměnu nebo opravu duše. Výměnu lze uskutečnit svépomocí, ale vhodnější je svěřit výměnu do servisu. Pokud budete hodně jezdit, tak počítejte s výměnou i několikrát za sezónu.

Řídítka

Řídítka by měla být u všech typů výškově nastavitelná. Tuto skutečnost však všechny kvalitní elektrické koloběžky umožňují. Větší komfort vám poskytnou širší řídítka. O ně se budete moci během jízdy pohodlně opřít.

Brzdy

Také v případě brzd, můžete vybírat ze dvou typů. Větší oblibě se těší tradiční mechanické kotoučové brzdy, které je možné ovládat pomocí páčky. Koloběžka je vybavena jednou nebo dvěma mechanickými brzdami. Těmito brzdami jsou vybavená také jízdní kola a není třeba je tedy více představovat.

Méně oblíbené jsou elektromagnetické brzdy. Nevýhodou těchto brzd je nižší účinnost, delší brzdná dráha i skutečnost, že jejich ovládání není tak zažité jako je tomu u brzd mechanických.

Obecně je možné říct, že menší elektrické koloběžky s rychlostí do 25 km/h mohou být vybaveny oběma typy brzd. V tomto případě je jejich spolehlivost a účinnost téměř totožná. U koloběžek, které mohou jet rychlostí nad 25 km/h je vhodnější volit brzdy mechanické.

Funkce

Kromě parametrů se od sebe jednotlivé modely liší také počtem funkcí. Čím více jich máte k dispozici, tím vyšší je pořizovací cena koloběžky. Proto při výběru zvažte, které funkce jsou pro vás podstatné.

K základní funkci patří zvonek, tachometr a mnoho koloběžek je vybaveno také stojánkem.

Součástí každé koloběžky by mělo být také osvětlení a bezpečnostní odrazky.

Elektrické koloběžky bývají často vybavené také displejem, díky němu budete mít přehled o stavu baterie.

Díky rekuperaci prodloužíte životnost baterie a tempomat vám umožní udržet stálou rychlost.

Moderní elektrokoloběžky můžete propojit s mobilním telefonem, k nadstandardním funkcím patří také rychlostní režimy.

Značka

K výrobcům elektrických koloběžek patří EcoWheel, X-Scooters, Spokey, Nitro, RCskladem, Xiaomi, Razor, Vega a další.

Cena

Dětem můžete pořídit koloběžku za necelé 3 000 Kč. Cena koloběžek do města je pak v rozmezí 5 – 10 000 Kč. Není však nijak výjimečné narazit i na dražší typy.

V tomto případě jsou často vybaveny předním gumovým a zadním polyuretanovým kolem, což vám umožní používat koloběžku i v terénu. Cena terénních se pohybuje kolem 15 – 20 000 Kč.

Porovnat ceny elektrokoloběžek

Otázky a odpovědi

Je možné s elektrickou koloběžkou vyjet na silnici?

S elektrokoloběžkou se můžete pohybovat po silnici, rychlost však nesmí překročit 25 km/h. Výkon motoru musí být do 1 000 W. Na silnější a rychlejší stroj budete muset vlastnit řidičské oprávnění a koloběžka musí být opatřena registrační značkou.

Pojede koloběžka i po vybití baterie?

Jestliže vám během jízdy dojde baterie, budete moci pokračovat v jízdě díky odrážení. Nečekejte však, že taková jízda bude plynulá stejně jako u běžné koloběžky. Vzhledem k odporu bude jízda náročnější. Spolehnout se také nebudete moci na elektromagnetické brzdy.

Jaký je maximální dojezd?

Tento parametr bývá u jednotlivých typů často uveden, je však nutné brát ho s rezervou. Na dojezd má vliv terén, hmotnost jezdce, plynulost jízdy i počasí. Dojezd bývá nejčastěji v rozmezí 10 – 40 km, životnost baterie prodloužíte plynulou jízdou i schopností rekuperace, kdy se baterie dobíjí během brždění.

Závěr

Do města můžete vyrazit s lehčí koloběžkou o výkonu do 500 W. V tomto případě si vystačíte s polyuretanovými koly. Do terénu vybírejte koloběžky s vyšším výkonem a gumovými koly. Vhodnější jsou koloběžky vybavené kotoučovými brzdami a základem je možnost nastavení výšky řídítek.

Při jízdě nepodceňujte ani výbavu, samozřejmostí by měla být helma a dětem se budou hodit také chrániče loktů a kolen.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.insportline.cz, www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (25 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

11 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. S přítelkyni jsme si pořídili elektrokoloběžku pro možnost rychlého přesunu po Praze. Ono, co si budeme říkat, ne každému se chce každý den stál v dlouhých kolonách a popojíždět. Tímto způsobem jsme v práci rychleji, i když je zase člověk nadýchaný všeho možného.

  2. To, že je něco nejprodávanější neznamená, že je nejlepší – poznámka k bodu 1. Nad čím je dobré se zamyslet, když vybíráte elektrokoloběžku a co od ní očekáváte máte dobře popsané v ostatních bodech a i já tak vybíral, pročítal různé recenze a zkušenosti ostatních, vybral jsem elektrokoloběžku Aprilia eSR2 – EVO, protože splňovala všechny požadavky které jsem od elektrokoloběžky očekával. Je zajímavá a propracovaná už na první pohled, Italové to s tím designem prostě umí – je stylová a sportovní, z čeho jsem byl teda nejvíc unešený bylo zrychlení, které zvládá bravurně. I ve větší rychlosti se dá dobře ovládat a přední i zadní odpružení dává jízdě na koloběžce body navíc, super je jednoduché propojení koloběžky s telefonem. Jako malý drobný detail bych ještě zmínil podsvícení podvozku, které mě na koloběžce za šera pěkně zviditelní. Je to rychlá a stylová přeprava po městě, elektromobilita nás v nejbližších pár letech pohltí všechny a řekl bych, že elektrokoloběžky jsou toho důkazem se svojí oblíbeností.

  3. Na elektrokoloběžce jezdím do práce den co den a je dobrá. Má slušnou výdrž i rychlost.

  4. Mám elektrokoloběžku Xiaomi Mi Pro 2 na takové to obyčejné popojíždění a jsem s ní spokojen. Odveze mě kam potřebuji a dá se na ní spolehnout.

  5. Pořídila jsem si elektrokoloběžku, abych byla rychlejší po cestě do práce a nemusela během koronavirové doby jezdit MHD. Zamilovala jsem si jí natolik, že už sem u ní zůstala a jezdím na ní den co den.

  6. Rekuperace je nesmysl, dojezd prakticky neprodlouží, jde o jednotky procent, zhoršuje pocit z jízdy a ničí životnost akumulátoru.

  7. Váš článek mi pomohl s výběrem kvalitní elektro-koloběžky. Děkuji.

  8. Dobrý den. Objednal jsem si koloběžku EcoWheel ER35 350W a jelikož je to moje první koloběžka, tyhle informace jsou pro mne hodně užitečné. Děkuji Vám

  9. Reply
    Tomáš Mareš 21.5.2021 v 16:52

    Bod 8 U nafukovacích koleček postrádám dost zásadní informaci o tom, že zejména to zadní je náchylné k píchnutí. Výměnu nebo opravu duše lze sice uskutečnit svépomocí, ale není to jednoduché. Lépe svěřit servisu, ovšem nutno počítat s částkou cca 600,- Kč. Kdo hodně jezdí klidně píchne i několikrát za sezónu na silnici nebo na cyklostezce, ani nemusí projíždět skládkou, stane se to dřív než bys řekl švec.

    Bod 14 To snad ne – 250 km/h ? :-)

    • Dobrý den, děkujeme za podněty k vylepšení. Do článku jsme informace zapracovali.

Přidat komentář

Recenzer
Logo