Terénní elektrokoloběžky

Terénní koloběžky jsou ideální při podnikání výletů do přírody. Koloběžka zvládne jízdu i na nezpevněném povrchu. Terénní elektrokoloběžka se vyznačuje robustnější konstrukcí, vyšší hmotností a pořizovací cenou.

Před tím, než začnete terénní elektrokoloběžku vybírat, byste si měli položit několik otázek. Nejprve se zamyslete nad tím, jak výkonnou koloběžku budete chtít řídit. Výkon ovlivňuje rychlost koloběžky a rychlost upravuje platná legislativa. Jestliže nevlastníte řidičské oprávnění, budete se na koloběžce moci pohybovat pouze rychlostí do 25 km/hod. Na výkonnější a rychlejší modely je pohlíženo jako na motorová vozidla a zde již budete potřebovat povinné ručení i řidičský průkaz.

Mezi další parametry, které je třeba při výběru zvážit, patří dojezd, který může být u nejlepších modelů i více než 100 km. Životnost ovlivňuje i nosnost, elektrokoloběžku byste neměli nikdy zbytečně přetěžovat. Zkontrolovat byste měli, zda má vámi vybraný model dostatečně kvalitní brzdy a další bezpečnostní prvky. Spokojené používání zajistí i dostupnost servisu či náhradních dílů.

Porovnat ceny elektrokoloběžek

Nejlepší terénní elektrokoloběžky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty.

Pořadí Název Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Kaabo Wolf King GT PRO V2 CZ Edition 78 990 Kč Zobrazit Electroworld.cz
2. Bluetouch BT 800 31 990 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Kaabo Wolf Warrior 11 Plus CZ Edition 55 775 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Lamax eLander SA50 22 492 Kč Zobrazit Expet.cz
5. City Boss K1600 32 990 Kč Zobrazit Mall.cz
6. Segway KickScooter P100SE (P100) 45 790 Kč Zobrazit Alza.cz
7. Bluetouch BT501 20 725 Kč Zobrazit Expert.cz

Dojezd

Každého uživatele elektrokoloběžky, bude nejvíce zajímat dojezd. Dojezd je parametr, který souvisí s několika faktory. Tím nejdůležitějším je kapacita baterie. Na dojezd má vliv rovněž hmotnost jezdce, složitost terénu a režim jízdy.

Pro terénní elektrokoloběžky je typická větší kapacita baterie, která se podepíše na její vyšší hmotnosti. Jestliže kapacita baterie během jízdy dojde, můžete koloběžku dále využívat, spolehnout se však musíte pouze na vlastní pohon.

S dojezdem souvisí i doba, kterou bude elektrokoloběžka potřebovat k opětovnému nabití. Baterie s větší kapacitou potřebují k nabití cca 10 hodin času. Konkrétní hodnoty se však u jednotlivých modelů budou pochopitelně lišit. Aby byla životnost baterie co možná nejvyšší, doporučuje se elektrokoloběžku úplně nevybíjet.

Výkon

O pohon terénní elektrokoloběžky se stará elektromotor. Elektromotor může být umístěn v předním nebo zadním kole. Na trhu však najdete i elektrokoloběžky, které mají motor v obou kolech. Při volbě výkonu je třeba myslet na to, že výkonnější elektrokoloběžka spotřebuje větší množství energie.

Terénní koloběžky patří obecně k těm výkonnějším, jejich součástí jsou větší a těžší baterie. Výkon pak můžete do jisté části ovlivnit zvolením konkrétního režimu jízdy. Výkon terénních koloběžek bývá okolo 400 a více W. V ochodech však narazíte i na modely, které se mohou pyšnit výkonem více než 1 000 W. Terénní koloběžky by měly rovněž zvládnout vyjet bez potíží náročnější stoupání 15°.

Nosnost

Dalším důležitým parametrem je nosnost. U terénních koloběžek je třeba k hmotnosti jezdce připočítat i hmotnost zavazadla, kterou budete běžně převážet. Nosnost terénních koloběžek bývá většinou v rozmezí 100 – 140 kg, ale narazit můžete i na elektrokoloběžku, která ustojí ještě větší zátěž.

Kolečka

V souvislosti s kolečky by vás měli zajímat 3 základní parametry – velikost, tvrdost a materiál. Terénní koloběžky bývají vybaveny většími kolečky, která jsou uzpůsobena pro rychlejší jízdu. Koloběžka s menšími kolečky se pak bude snáze ovládat.

Pro terénní elektrokoloběžky jsou typická gumová nafukovací kolečka, která přenáší menší množství vibrací. Jestliže však během jízdy dojde k defektu, budete muset počítat s náročnější opravou, která souvisí s umístěním motoru. Jestliže se budete s koloběžkou pohybovat spíše po udržovaných cyklostezkách, bude vám stačit koloběžka s bezúdržbovými plnými kolečky. Na jejich výrobu se obvykle používá polyuretan.

Brzdy

Aby byla jízda bezpečná, nesmí chybět ani výkonné brzdy. Obvykle se jedná o brzdy kotoučové, které můžete ovládat pomocí páčky na řídítkách. Některé elektrokoloběžky mohou brzdit i pomocí motoru a ty nejkvalitnější jsou schopny přenést část brzdné energie zpět do akumulátoru. Pro terénní koloběžky je běžný i duální systém brždění. Při něm je koloběžka schopna brzdit motorem i kotoučovou brzdou.

Velikost

Důležitý je i váš komfort během jízdy. Ten ovlivňuje velikost koloběžky. Většina elektrokoloběžek nemá nastavitelnou konstrukci, proto je třeba vybrat takovou, která co nejvíce vyhovuje tělesné konstrukci jezdce.

Řídítka elektrokoloběžky by měla sahat asi do poloviny výšky postavy. Pokud jsou řídítka příliš vysoko, bude náročné koloběžku ovládat. V případě nízko umístěných řídítek se budete moci při jízdě zbytečně předklánět, což není zrovna pohodlné a velmi rychle to může vést k bolestem zad.

Příslušenství

Kvalitní koloběžka by měla být doplněna o různé bezpečnostní prvky. Kromě brzd je to osvětlení. Základem je přední svítilna a zadní výstražné světlo. Kromě bezpečnosti můžete myslet i na svoje pohodlí. Ti, pro které je náročné na koloběžce delší dobu stát, mohou zvolit elektrokoloběžku se sedátkem.

Značka

Terénní elektrokoloběžky do obchodů dodává více různých výrobců. Při volbě toho správného zvažte i dostupnost servisu a náhradních dílů. I v případě, kdy si koupíte skutečně kvalitní koloběžku, nevyhnete se čas od času návštěvě servisů. Zde vám především seřídí brzdy, vymění pneumatiky atd.

Některé vážnější poruchy se však bez nákupu náhradních dílů neobejdou. V obchodech jsou terénní elektrokoloběžky zastoupeny značkami VeGa, Segway, Kaabo, X-scooters, Elektropower či Ninebot.

Cena

Není možné říci přesně, kolik můžete za terénní elektrokoloběžku zaplatit. Obecně však platí, že nákup té nejlevnější elektrokoloběžky na úkor požadavků a potřeb není tou nejlepší volbou. S koloběžkou, která nesplní všechna vaše očekávání, pravděpodobně nebudete dlouhodobě spokojení. Cena terénních elektrokoloběžek bývá v rozmezí 8 – 25 000 Kč.

Porovnat ceny elektrokoloběžek

Otázky a odpovědi

Co říká legislativa?

Z legislativních důvodů bývá rychlost elektrokoloběžek omezena na 25 km/hod. S elektrokoloběžkou byste se měli pohybovat pouze na cyklostezkách nebo silnicích. Jestliže se budete pohybovat po chodníku, nesmí vaše rychlost přesáhnout 6 km/hod.

Po silnicích se na elektrokoloběžce můžete pohybovat i rychlostí vyšší než 25 km/hod. Takto rychlou jízdu si však můžete vychutnat pouze na elektrokoloběžce vybavené poznávací značkou, osvědčením o technické způsobilosti. K řízení takto rychlé koloběžky budete rovněž potřebovat příslušné řidičské oprávnění.

Jakým způsobem se elektrokoloběžka ovládá?

Elektrokoloběžku můžete ovládat pomocí páčky na řídítkách. Řídící jednotku je možné propojit s mobilní aplikací. V aplikaci pak můžete sledovat různé údaje o jízdě, dojezdu, kapacitě baterie atd. Pomocí aplikace je rovněž možné elektrokoloběžku uzamknout.

Co by nemělo terénní elektrokoloběžce chybět?

Elektrokoloběžka musí být uzpůsobena pro terén, ve kterém se bude pohybovat. Terénní koloběžka by tak měla být vybavena velkými nafukovacími koly, které dobře tlumí nárazy. Pro tento typ koloběžky je pak důležité odpružení. To se postará o ještě komfortnější jízdu.

Závěr

Terénní elektrokoloběžky poznáte podle velkých kol a robustní konstrukce. Tyto koloběžky jsou rovněž výkonnější a mají delší dojezd než elektrokoloběžky do města. Některé elektokoloběžky mohou na jedno nabití dojet i více než 70 km. V terénu se budete chtít pohybovat na spolehlivé, pohodlné a bezpečné koloběžce. Z tohoto důvodu je nutné zaměřit se na velikost koleček, celkovou výšku koloběžky, kvalitu brzd a dalších prvků, například odpružení či osvětlení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pořídil jsem terénní koloběžku VeGa a je super. Jezdí skvěle, není nijak těžká, projedete s ní opravdu všude a dobře se ovládá.

  2. Osobně mohu doporučit elektrokoloběžku EcoWheel GR7, kterou jsem si pořídil jako dárek k narozkám a jsem z ní nadšený. Jezdí super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo