Koloběžky

Nejoblíbenější typy koloběžek

Ti, kdo vybírají novou koloběžku, by se měli vždy zaměřit na několik důležitých věcí. V první řadě je to určení, velký výběr mají děti i dospělí. Dalším důležitým parametrem je terén, který budete chtít na koloběžce zdolávat. A v neposlední řadě jsou to finance, tedy to, kolik můžete do nákupu nové koloběžky investovat. Jakmile budete mít jasno, můžete přejít k samotnému výběru.

Porovnat ceny koloběžek

Nejlepší koloběžky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Kostka Tour Fun černá 97 % 6 990 Kč Zobrazit Svetkolobezek.cz
2. Spartan Jumbo černo-žlutá 95 % 1 190 Kč Zobrazit Mastersport.cz
3. Spartan Jumbo černo-červená 94 % 1 190 Kč Zobrazit Mastersport.cz
4. Spartan Jumbo II černá 94 % 1 889 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Spartan Stunt Profesional černá 80 % 1 490 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Koloběžky se obecně dělí na několik typů. V první řadě je lze rozdělit podle určení, své koloběžky mají děti i dospělí. Za specifickou lze považovat v současné době velmi oblíbenou elektrickou koloběžku, která je vhodná pro děti i dospělé.

Koloběžky pro děti

Koloběžku lze koupit již 2 letým dětem. Nejmenší děti se mohou povozit na tříkolové velmi stabilní koloběžce, jejíž součástí bývá velmi často také vodící tyč. K dostání jsou koloběžky se dvěma předními nebo dvěma zadními koly. Za vhodnější se považuje koloběžka se dvěma koly vzadu a jedním vepředu, které jsou stabilnější. S touto koloběžkou je možné jezdit pouze po rovném a nenáročném terénu.

Od 3 let věku lze koupit i klasickou dvoukolovou koloběžku. Při výběru dětské koloběžky je třeba zvolit správnou výšku, velikost kol nebo typ brzd.

Výška

Dětské koloběžky mají velmi často nastavitelná řídítka, dětem tak koloběžka vydrží delší dobu. Obecně lze výšku změnit v rozsahu 7 – 10 cm. Řídítka nastavená do optimální výšky, musí dítěti sahat ideálně do úrovně kyčlí. Vždy je důležité, aby bylo dítě schopné pohodlně dosáhnout na brzdy.

Nosnost

Koloběžky pro děti mívají nosnost od 50 – 100 kg, v případě nejmenších to bývá od 25 – 50 kg. Dětskou koloběžku tak mohou používat i drobnější dospělí.

Velikost kol

  • Městské – jsou výborné pro jízdu po pevných a rovných cestách. Ideální jsou spíše pro kratší vyjížďky. Městské koloběžky mají malá pevná kolečka s příměrem od 120 – 200 mm. Hmotnost se pohybuje okolo 2 kg a mnoho modelů lze složit a tím i snadno přenášet nebo převážet.
  • Terénní – jedná se o koloběžky s velkými nafukovacími koly. Je ideální i při jízdě nezpevněným terénem a lze s ní vyrazit na delší výlet. Do terénu budete potřebovat koupit koloběžku s většími koly, které mohou mít velikost 16 – 20″. Jejich nevýhodou je však větší rozměr a hmotnost.

U terénních koloběžek je nutné zaměřit se i na výšku stupátka. Doporučuje se volit koloběžku se stupátkem ve výšce 5 – 6 cm. Během jízdy bude moci malý jezdec zdolávat různé nerovnosti, samotná jízda pro něho však nebude tolik namáhavá.

Odpružení

Odpružení kol je důležité zejména v případě, kdy bude dítě jezdit po nezpevněném terénu. Odpružené však nejsou všechny koloběžky. Koloběžky vhodné na zpevněný terén, odpružení nepotřebují městské koloběžky. Do terénu lze vyrazit s koloběžkou odpruženou v přední části.

Brzdy

Brzdu byste měli najít na každé dětské koloběžce. Na výběr máte hned několik podob brzd. Brzda by měla vždy brzdit zadní kolo, brzda umístěná na předním kole není vhodná, protože může způsobit pád přes řídítka.

  • Zadní – koloběžka s nášlapnou brzdou je účinná a cenově dostupná. Koloběžku se zadní brzdou poznáte podle blatníku, na který můžete za jízdy stoupnout, a tímto způsobem je možné zabrzdit. Tento způsob brždění však nemusí vyhovovat malým dětem, které mohou mít potíže udržet stabilitu za jízdy.
  • Přední – brzda bývá samozřejmě také na řídítkách. Zvolit můžete brzdu čelisťovou nebo kotoučovou.
    • Čelisťová – bývá častější a má podobu páčky. Po jejím zmáčknutí dojde ke stlačení čelistí umístěných na pneumatice.
    • Kotoučová – pracuje na stejném principu jako brzda čelisťová. Je však účinnější a najdete ji pouze u dražších modelů.

Koloběžka pro dospělé

Při výběru tohoto typu koloběžky vás bude zajímat 5 základních parametrů – velikost kol, výška nášlapu, nosnost, hmotnost a výška řídítek.

Velikost kol

Velikost kol volte podle toho, kde se budete s koloběžkou nejčastěji pohybovat.

  • Koloběžka do města – obvyklá velikost předního kola je 16″, zadní kolo může mít pouze 12″. Tento typ se hodí pro jízdu na zpevněných komunikacích a vhodná je i pro muže vyšších postav. Výhodou menších kol je především větší obratnost, lepší skladnost a s ní spojené i jednoduché převážení.
  • Koloběžka do terénu – do terénu nebo na delší výlet se doporučuje vyrazit s koloběžkou z většími koly.

Výška nášlapu

Výška nášlapu je u koloběžky velmi důležitá, sledovat budete hned 2 parametry. Jedná se o výšku nášlapu a světlou výšku.

  • Výška nášlapu – určuje, v jaké výšce se nachází spojná noha, tedy část, na které během jízdy stojíte. Udává rozsah pohybu, který budete muset při odrážení provádět, abyste dorovnaly rozdíl mezi koloběžkou a zemí. Čím je nášlap vyšší, tím více budete během jízdy dřepovat, více se nadřete a jízda bude kvůli tomu pomalejší. Proto je vhodnější volit koloběžku spíše s nižším nášlapem.
  • Světlá výška nášlapu – určuje, jak velký je prostor mezi zemí a nášlapem. Tento parametr tedy udává, přes jak vysoké překážky budete moci s koloběžkou jezdit. Za relativně nízkou je považována vzdálenost od země 4 cm. S takto vysokým nášlapem budete moci jezdit hlavně po cyklostezkách nebo rovných silnicích. V terénu, při jízdě lesem a podobně, budete potřebovat vyšší světlou výšku nášlapu.

Nosnost

Nosnost koloběžek pro dospělé mívá nosnost až 150 kg. Koupit můžete také koloběžky z nižší nosností. U nosnosti myslete i na určitou rezervu. V případě, kdy například za jízdy skočíte z patníku nebo se více odrazíte, je zatížení koloběžky o něco vyšší.

Hmotnost

Ani hmotnost není možné při výběru koloběžky vypustit. Snadnější jízdu vám umožní koloběžka s nižší hmotností. Je pohodlnější a nemusíte tahat zbytečné kilogramy. Hmotnost koloběžky vždy určuje výrobní materiál.

Obecně se na výrobu koloběžek používají 3 základní materiály a to ocel, hliník a karbon. Z karbonu se vyrábí drahé závodní koloběžky. Běžný uživatel se tak bude rozhodovat spíše mezi ocelovou a hliníkovou variantou.

  • Ocel – hmotnost ocelových koloběžek bývá ve většině případů 8 – 10 kg.
  • Hliník – hmotnost hliníkových koloběžek je cca 7 – 8 kg.

Výška řídítek

Zvolit správnou výšku řídítek je pro mnohé tím nejvíce problematickým. Většina koloběžkářů má o výšce zkreslenou představu a myslí si, že řídítka musí být v co největší výšce.

Výšku zjistíte jednoduše, stačí se ke koloběžce postavit a řídítka ve správné výšce, by vám měla sahat ke kyčlím. Tato výška má své opodstatnění, protože za jízdy budete vždy v mírném předklonu a do řídítek tak přenesete maximum energie, kterou získáte během každého odrazu.

Drtivá většina koloběžek však umožňuje v určité míře výšku řídítek nastavit. Jedna koloběžka tak díky tomu může sloužit i více lidem, nebo si výšku jednoduše upravíte podle svých potřeb.

Elektrická koloběžka

Elektrická koloběžka byla ještě poměrně nedávno převratnou záležitostí. Dnes se již jedná o zcela běžný dopravní prostředek, který potěší malé i velké koloběžkáře. I při výběru této koloběžky si budete muset položit otázku, za jakým účelem ji budete používat.

Koloběžky s menší kapacitou baterie jsou vhodné spíše na kratší pohyb po městě. Ti, kdo ji chtějí využít k ježdění do práce nebo do školy, budou potřebovat koloběžku s vyšší dojezdovou vzdáleností. S elektrokoloběžkou budete moci jezdit všude, kam se dostanete s jízdním kolem.

Kapacita baterie

Určuje strop, kam až budete moci s koloběžkou dojet. Dojezd však ovlivňuje několik dalších okolností, například rozjezdy, brždění, povětrnostní vlivy, hmotnost jezdce atd. Ovlivnění dojezdu může být 30 – 50%.

Výkon

Velmi důležitý parametr, který určuje, kam budete moci s koloběžkou jezdit. Ve městě si vystačíte s méně výkonnou koloběžkou. Do terénu, kde budete jezdit po nezpevněných cestách nebo budete potřebovat vyjet kopcovitý terén, budete potřebovat mnohem výkonnější stroj.

Výkon se obvykle pohybuje v rozmezí 200 – 1 000 W, ale lze koupit i model, který je slabší nebo silnější. Při výběru výkonu je však nutné zohlednit i zákony. Méně výkonné koloběžky, s nižší rychlostí lze používat, aniž byste vlastnili řidičský průkaz. Výkonnější model s vyšší rychlostí však vyžaduje potřebné řidičské oprávnění.

Nabíjení baterie

Je až několika hodinový proces. Pokud chcete dobu nabíjení zkrátit, můžete zvolit moderní koloběžku osazenou dvojím nabíjením. V tomto případě můžete zkrátit dobu nabíjení na polovinu.

Značka

Koloběžek je k dostání opravdu velké množství. Tento výrobek je vhodné kupovat od kvalitních výrobců, kteří vám poskytnou i případný servis. Ten budete potřebovat zejména u elektrických koloběžek. Mezi výrobce těchto typů patří EcoWhell, Xiaomi, Sencor, Lamax nebo Kugoo. Klasickou koloběžku pro děti a dospělé nabízí Spartan, inSPORTline, Acra, Alfa Omega, 4Baby, Nils a mnoho dalších.

Cena

Koloběžek na trhu je velké množství, což se pochopitelně podepisuje na ceně. Například za terénní hliníkovou koloběžku pro dospělého můžete zaplatit 10 – 15 000 Kč. Ocelové koloběžky jsou o něco levnější, vyjdou vás na cca 8 – 10 000 Kč. Za koloběžku do města zaplatíte od 5 – 10 000 Kč.

Dětské koloběžky lze koupit za 700 – 10 a více tisíc Kč. Nejlevnější jsou malé koloběžky pro 2 leté děti. Nejvíce zaplatíte za velkou terénní koloběžku. Největší výběr nabízí cenové rozpětí 1 000 – 3 000 Kč. Zde lze najít městské i terénní modely.

Nejdražší jsou pochopitelně elektrické koloběžky. Cena tohoto typu začíná na necelých 10 000 Kč a vyšplhat může ke 100 000 Kč.

Porovnat ceny koloběžek

Otázky a odpovědi

Z čeho se vyrábí kolečka?

Koloběžka může mít bantamová, PVC, nafukovací nebo gumová kolečka. Pro jízdu na zpevněných komunikacích budete potřebovat tvrdá kolečka. Ta se postarají o rychlou a komfortní jízdu.

Nejsou však vhodná pro jízdu po nerovném terénu, protože nejsou schopny tlumit nárazy. Na nezpevněné komunikaci je třeba používat koloběžku s velkými nafukovacími koly. Tyto kola velmi dobře tlumí otřesy, avšak jsou náchylná k propíchnutí.

V čem se liší Freestylová koloběžka?

Freestylova koloběžka je určena pro dělání triků a skoků. Využijete ji především na specializovaných hřištích s u-rampou. Stejně jaké městské koloběžky mají malá tvrdá kola, liší se však v odlehčené konstrukci. Řídítka se otáčí o 360°. Freestylová koloběžka je vhodná i pro jízdu městem nebo rovném nenáročném povrchu. Nelze s ní však vyrážet na nezpevněné komunikace.

Na co ještě myslet?

Myslet musíte na bezpečí své a svých dětí. Zejména malí sportovci by neměli na silnici vyrážet bez cyklistické helmy nebo chráničů. Ochrana hlavy je však stejně důležitá i pro dospělé. Pro starší 18 let není helma povinná, avšak je vždy minimálně vhodná.

S městskou koloběžkou není možné jezdit po chodníků. Výjimku mají pouze děti, které však nesmí jet rychlostí větší než 6 km/hod. Pro jízdu s výkonnější a rychlejší elektrickou koloběžkou budete potřebovat řidičské oprávnění.

Závěr

Před nákupem koloběžky si ujasněte, kde všude ji budete používat a komu je určena. Poté již přejdete k jednotlivým typům. Pro jízdu terénem jsou vhodné koloběžky s většími nafukovacími koly. Výška nášlapu by vám měla umožnit přejet kořeny stromů, větve, hrboly nebo kameny.

Do města můžete vyrazit s menší, mnohdy skládací koloběžkou, která má tvrdá malá kolečka. Ve všech případech je třeba věnovat pozornost výšce řídítek. Ta by měla dosahovat ke kyčlím. Důležitá je také nosnost a typ brzd. Nejúčinnější ale i nejdražší jsou brzdy kotoučové. Levnější možnost představují brzdy čelisťové nebo nášlapné.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.insportline.cz, www.cyklonovak.cz, www.cesky-sport.cz, www.decathlon.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (64 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Přiznám se, že nejsem moc nadšená, že našemu synovi manžel pořídil koloběžku, protože je to plašan a nerada bych, aby si něco udělal. No, ale on tvrdí, že Movino Stunt MANIAC v tyrkysové barvě je naprosto ideální mobil na takové to obyčejné popojíždění, tak snad má pravdu. Jinak je tato koloběžka moc hezká, kvalitní, dobře jezdí a celkově je s ní syn moc spokojený, navíc cena byla kolem tří tisíc, což je slušné.

  2. V práci nemám kde zaparkovat momentálně, tak jsem hledala vhodnou alternativu, jak se dopravit do práce, aniž bych se musela s ostatními mačkat v MHD. Nakonec zvítězila koloběžka, na které teď cestuji v podstatě denně.

  3. Dobrý den, prosím ,jde vyměnit páčky na řídítkách tak,aby přední brzda byla na pravé straně,jak je tomu na motocyklu? Děkuji za odpověď a zdravím Klouda

Přidat komentář

Recenzer
Logo