Plynové varné desky

I když jsou v dnešní době oblíbenější spíše elektrické varné desky nebo indukce, ty plynové mají několik výhod, které ostatní postrádají. Není divu, že na ně spousta kuchařů nedá dopustit. Díky možnosti regulovat plamen snadno a rychle ovlivníte teplotu, což jistě oceníte. Plynové varné desky jsou navíc levnější volbou, a to i v případě spotřeby. Nehledě na to, že ve většině případů se obejdete bez elektřiny. Pokud byste se rozhodli uvažovat o koupi plynové varné desky, pomůžeme vám s jejím výběrem.

Porovnat ceny varných desek

Nejlepší plynové varné desky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Concept PDV7460bc 93 % 4 924 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Beko HILW 64225S 92 % 4 659 Kč Zobrazit Siko.cz
3. Bosch POH6B6B10 90 % 4 959 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Beko HIZG 64121 SX 85 % 4 830 Kč Zobrazit Okay.cz
5. Mora VDP 665 X 85 % 5 590 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Plynové varné desky se dají rozdělit podle několika kritérií. Tím prvním je účel, druhým typ zapojení, dalším počet hořáků a posledním materiál. Všechny tyto parametry byste při výběru měli zvážit, odvíjí se od nich cena, ale také možnosti využití.

Typy podle účelu

Podle toho, k jakým účelům budete varnou desku využívat, budete vybírat počet hořáků, typ zapojení i zvážíte připojení elektronického zapalování.

Na chatu

Tento typ plynové varné desky patří mezi ty nejlevnější, protože k jeho připojení nepotřebujete elektřinu a jeho rozměry jsou menší. Měli byste vybírat co nejjednodušší model, ideálně se dvěma až čtyřmi hořáky (záleží, kolik lidí v chatě bude jíst). Aby byla instalace snazší, je vhodná deska s propan-butanovou přípojkou.

Pro jednotlivce/do malého bytu

Abyste ušetřili místo, pravděpodobně vám bude stačit deska se dvěma hořáky, které mohou nebo nemusí být připojeny k elektřině. Typ zapojení zvažte podle toho, zda máte v bytě přístup k plynu.

Pro rodinu/na časté vaření

Protože máte více členů rodiny, pouze dva hořáky vám stačit nebudou. Budete potřebovat minimálně čtyři plotýnky a také využijete elektronické zapalování.

Pro kulinářské nadšence/do gastro podniku

Abyste svůj talent rozvíjeli naplno, pořiďte si varnou desku se čtyřmi až šesti hořáky, popřípadě i plynové varné desky s WOK hořákem.

Typy podle zapojení

Typ zapojení budete zvažovat podle toho, jak často vaříte. Při občasném využívání dejte přednost propan butanu, pro každodenní vaření pak zemnímu plynu. Jestliže chcete využívat dalších funkcí, jako je automatické zapalování nebo časomíra, budete muset plynovou desku připojit k elektrice.

Zemní plyn

V případě, že budete vařit často, určitě se vám vyplatí zemní plyn. Bude ale třeba sehnat jeho dodavatele a zavést v kuchyni přípojku.

Propan butan

Pro občasné využití plynové varné desky, například na chatě, se hodí spíše propan butanové lahve, které musíte čas od času vyměnit. Odpadá ale řešení dodavatele, propan butan navíc můžete mít kdekoliv – je ovšem třeba zkontrolovat, zda lze bombu do kuchyňské linky zabudovat.

Elektřina

Pokud chcete využít automatické zapalování, časomíru a další funkce, bude třeba plynovou desku připojit k elektrice. U většiny modelů to jde, je ovšem možné, že vlastníte základní druh, který to neumožňuje. Obvykle se sporáky zapojují do klasické 230V zásuvky.

Typy podle počtu hořáků

Počet hořáků se opět odvíjí od toho, jak často a pro kolik lidí chcete vařit. Na tento parametr navazuje také výkon, který varná deska bude mít.

  • 2 hořáky – malé byty, chaty, jeden až dva lidi, občasné vaření, 3-5 kW
  • 4 hořáky – rodiny, časté vaření, 7-8 kW
  • 5+ hořáků – kuchaři, profesionální podniky, 10+ kW

Typy podle materiálu

U plynových desek máte k dispozici poměrně široký výběr materiálů – nerez, smalt, sklokeramika, kov. Liší se mezi sebou nejen vzhledem, ale také požadavky na údržbu, je proto vhodné zvážit obě vlastnosti.

  • Nerez – špatná odolnost vůči poškrábání, dotyk zanechává skvrny, nevhodné čistící prostředky způsobují šmouhy
  • Sklokeramika – neodolnost vůči poškrábání, u černých desek uvidíte dotyk a prach, u bílých desek může oblast kolem hořáků žloutnout
  • Smalt – odolný vůči poškrábání, chemickým prostředkům i dotekům

Funkce

Plynovou varnou desku využijete při vaření či ohřívání jídla, v mnoha případech i jako odkládací místo. I když nenabízí velké množství funkcí, přece jen zde nějaké najdeme. Jaké to jsou?

Ovládání

Zapalování hořáku je nutné provádět mechanicky, tedy otočením knoflíku a škrtnutím sirky nebo použitím zapalovače. Pokud máte zapalování integrované přímo v knoflíku, stačí ho pouze stisknout a otočit, vytvoří jiskru za vás. Tato vychytávka se vám bude hodit hlavně tehdy, kdy vaříte na několika plotýnkách zároveň, abyste se nemuseli zdržovat.

Bezpečnost

Abyste se nemuseli bát, že se popálíte, má deska zabudovány pojistky, a to konkrétně:

  • Plynovou pojistku – když plamen zhasne, přívod plynu se automaticky zastaví
  • Dětskou pojistku – modernější modely uzamykají veškeré ovládání, aby dítě nemohlo otáčet knoflíky

Kromě pojistek v některých případech narazíte také na ukazatel zbytkového tepla, který chrání před popálením po dovaření, protože hořáky zůstávají ještě nějakou dobu horké.

Turbo/WOK hořák

S touto funkcí se setkáte u varných desek s větším počtem hořáků. Pokud rádi vaříte s pánví WOK nebo jinými rozměrnějšími nádobami, výkon hořáku bude silnější, proto pro vás bude skvělou volbou.

Poklop

V případě, že vaříte často, poklop potřebovat nebudete. Jestliže se ale snažíte šetřit místem v kuchyni, přijde vhod.

Displej

Nebývá součástí všech plynových sporáků, jedná se spíše o výjimku. K ovládání stále slouží knoflíky, na displeji ale uvidíte výkonnostní stupeň, na který příslušný hořák hřeje.

Značka

Mezi nejoblíbenější značky plynových varných desek patří Bosch, Mora, Whirlpool nebo Gorenje. Najdete mezi nimi všechny druhy, včetně rozličných materiálů.

Cena

Ty nejmenší plynové varné desky naleznete v cenové kategorii do 5 000 Kč. Očekávat můžete dvě plotýnky, případně méně kvalitní čtyřplotýnkové modely. Co se týče materiálu, objevuje se nerez, smaltovaná ocel, sem tam i sklokeramika. Funkce jsou základní, patří mezi ně základní bezpečnostní pojistky a integrované zapalování.

Od 5 000 do 10 000 Kč už budete mít na výběr ze širší nabídky, která zahrnuje čtyři a více hořáků, WOK hořáky pro prudké smažení masa či zeleniny. Materiál převládá kombinace sklokeramiky a litiny. Nad 10 000 Kč koupíte ty nejlepší modely, jejichž součástí je navíc digitální displej, ukazatel zbytkového tepla nebo také postupné nastavování síly plynu. Materiály jsou kvalitní, a zajišťují tak dlouhou životnost.

Porovnat ceny varných desek

Údržba

O údržbě už tu padlo pár slov. Záleží na tom, pro jaký materiál se rozhodnete. Nejméně práce budete mít se smaltem, který je nenáročný na údržbu kvůli tomu, že nezanechává viditelné otisky prstů a je odolný vůči poškrábání. Použít na jeho čištění můžete jakýkoliv chemický prostředek.

Není ovšem tak designově atraktivní. Ostatní provedení v podobě nerezu či sklokeramiky se vám možná budou na pohled líbit, jejich údržba dá ale pořádně zabrat. Oba materiály jsou náchylné na škrábance i doteky a na jejich čištění budete potřebovat měkké hadříky a speciální čistící prostředky.

Otázky a odpovědi

V čem je plynová varná deska lepší oproti indukci?

Plynové provedení varné desky patří mezi nejlevnější, výhodné je především v jednoduché regulaci teploty, díky čemuž reaguje rychle, a vy tak nemusíte čekat, než se voda či olej rozehřeje. Můžete použít jakýkoliv druh nádobí, s pánví WOK se vám na tomto typu varné desky bude vařit nejlépe.

Některé modely mají navíc hořáky přizpůsobeny tomuto typu vaření a jsou výkonnější než ostatní. Pokud nestojíte o automatické zapalování, nebudete potřebovat elektřinu, díky čemuž ušetříte. Na druhou stranu je ale třeba zvážit složitější instalaci a fakt, že budete muset po vaření často větrat.

Podle čeho plynovou varnou desku vybírat?

Soustřeďte se na počet hořáků, typ zapojení a materiál. Cena se bude odvíjet od těchto parametrů – důležité je, aby vám deska stačila a dobře se vám používala. A v ideálním případě také měla přiměřenou spotřebu.

Který materiál je nejlepší?

Pokud jde o údržbu, nejvíce se vyplatí smalt, který je odolný vůči škrábancům, dotekům i chemickým prostředkům. Oproti tomu nerez a sklokeramika budou na čištění náročnější, ovšem vypadají elegantněji. Bude u nich třeba dávat pozor na čisticí prostředky i hadříky, proti škrábancům ani dotekům odolné nejsou. Záleží tedy na tom, zda spíše upřednostňujete design nebo komfort.

Závěr

Plynové varné desky mohou být v mnoha případech lepší volbou, než elektrické desky nebo indukce. Jejich nízká cena je jen výhodou navíc. Pokud zvažujete její pořízení, rozhodujte se podle parametrů, které jsme výše popsali, abyste dosáhli komfortu, praktičnosti i toho nejlepšího výkonu.

Plynové varné desky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.mora.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

1 komentář
  1. Mám odzkoušenu varnou desku Candy CM6PBRX/4U2, kterou mohu jen doporučit. Funguje opravdu skvěle, jsem s ní velmi spokojená.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo