Fotbalové dresy

Fotbalové dresy nechybí profesionálním ani amatérským hráčům, ale oblíbené jsou i fanoušků fotbalu. Dresy na fotbal spadají do kategorie sportovních dresů, které se vyrábí z funkčních materiálů. Jednotlivý výrobci pak při výrobě dresů používají stále nové technologie, díky kterým mají tyto dresy mnoho výjimečných vlastností. Při výběru narazíte na dresy těch nejznámějších fotbalových týmů nebo jednotlivých fotbalistů. Na zakázku si můžete nechat vyrobit svoje vlastní dresy. Tuto možnost často využívají kluby, firmy i školy.

Výběr správného dresu není nijak složitý. Stačí zvolit správný střih a velikost. Zajisté se vyplatí i přihlédnutí k výrobnímu materiálu. Na výrobu se používá více materiálů, které se odlišují svými vlastnostmi. Kvalitu dresu vám pak zaručí pouze ověřený výrobce. V jeho případě bude dres spadat mezi funkční oblečení, které vás vždy udrží v suchu a teple.

Porovnat ceny dresu

Typy

Fotbalové dresy mají několik podob. Záleží na tom, komu je dres určen. Svoje dresy mají hráči v poli, brankáři i rozhodčí. K dostání jsou rovněž dresy rozlišovací. Rozdílností mezi těmito dresy je ve střihu.

 • Klasický fotbalový dres – tyto dresy jsou určeny pro hráče v poli. Poznáte je podle krátkého rukávu, klasické dresy jsou velmi prodyšné.
 • Fotbalový dres pro brankáře – dresy pro brankáře jsou teplejší, protože brankáři se nemají šanci během hry nijak zahřát. Většina dresů pro brankáře má navíc dlouhý rukáv, který zmírní údery od míče při jeho chytání.
 • Fotbalový dres pro rozhodčího – střih tohoto dresu není tolik ležérní. Dalo by se říct, že se jedná o dres střižený v polo formálním střihu. Dresy pro rozhodčí mají navíc límeček a kapsy, do kterých mohou umístit trestné karty. Samotný materiál je pak méně prodyšný.
 • Rozlišovací fotbalové dresy – specifické nátělníky, které se používají při tréninku, se liší nejen střihem, ale i designem. Rozlišovací dresy se vyznačují výraznými barvami, díky kterým je snadné rozlišit, do kterého týmu hráč patří. Jsou navíc velmi lehké a prodyšné a často se oblíkají na klasický dres.
 • Fanouškovský dres – jedná se o dresy fotbalových klubů, které jsou vyrobeny v podobě repliky nebo originálního dresu. Fanoušci si je kupují, aby podpořili svůj tým a často jej nosí na zápasy.

Velikost

Při výběru fotbalového dresu je nutné zvolit správnou velikost. Dle velikosti se dresy dělí na dětské i dospělé. Fotbal není pouze doménou mužů a své dresy tak mají rovněž ženy. Velikosti dámských a pánských dresů se liší stejně jako velikosti jiného oblečení.

Nejmenší dětské dresy jsou k sehnání ve velikosti 92, největší dětskou velikostí je 164. Dámské i pánské dresy začínají velikostí XS a končí velikostí XL v případě žen a XXL v případě mužů.

Aby dres dobře padl, postačí vám znát pouze 3 míry. Jedná se o šířku a délku hrudníku a délku rukávu. Délka rukávu je důležitým parametrem i pro dresy s krátkými rukávy. U dámských dresů se doporučuje znát i šířku pasu.

Materiál

Na výrobu dresů se používá hned několik materiálů. Ty se mění i v souvislosti s ročním obdobím. Fotbalové dresy jsou k dostání ve dvou provedeních:

 • Jaro/léto – prodyšnější dresy vyrobené z lehčích materiálů. V těchto dresech se nebudete tolik potit.
 • Podzim/zima – dresy vyrobené z teplejších materiálů, kterým nechybí dlouhý rukáv.

Na výrobu dresů se pak nejčastěji používají následující materiály:

 • Polyester – oblíbený prodyšný materiál, který se vyznačuje rychlým schnutím. Mezi další výhodné vlastnosti patří nemačkavost a snadná údržba.
 • Recyklovaný polyester – má prakticky stejné vlastnosti jako dres vyrobený z polyesteru. Pyšnit se navíc může šetrností k životnímu prostředí. Na výrobu se používají plastové nádoby nebo rybářské sítě. Výrazně šetrnější je i jeho výroba.
 • Recyklované PET lahve – dresy jsou velmi lehké přitom však velmi odolné. Materiál nabídne dlouhou životnost a to i při méně šetrném zacházení. Tento materiál je velmi odolný vůči oděru.

Technologie

Moderní fotbalové dresy jsou vyráběny pomoci stále nových technologií. Narazit můžete na dresy s označením:

 • Dri-Fit – dokonale odvede vlhkost
 • Climacool – nabídne vyšší kontrolu vlhkosti
 • Climalite – jedná se o kontrolu větrání a vlhkosti
 • Climawarm – tepelně izolující technologie
 • Climaproof – dres bude komfortní i v méně příznivém počasí

Značka

Mezi výrobci dominují dresy značky adidas. Adidas na trh dodává celé kolekce pohodlných dresů, stačí si pouze vybrat střih a barevné provedení. Od tohoto výrobce můžete koupit nejnovější dresy, ale zabrousit můžete i do minulosti a zvolit dres dávného ikonického hráče nebo týmu.

Obdobnou kvalitu a velký výběr nabízí rovněž dresy Nike, Puma nebo Joma. Tito výrobci patří jednoznačně k těm nejoblíbenějším. Na trhu však najdete dresy mnoha dalších značek, jmenovat můžeme například Legea, SP, Erima, Jako, Uhlsport, Luanvi a další.

Cena

Fotbalový dres si může dovolit prakticky každý. I ti největší výrobci prodávají velmi dostupné dresy, jejichž cena začíná na cca 250 Kč. Tyto dresy jsou dostačující pro děti i amatérské hráče. Naopak cena nejdražších dresů překročí 1 000 Kč.

Zde jsou k dostání autentické dresy vyrobené z prémiových materiálů, ale i celé hráčské komplety. Např. značka Adidas nabízí i možnost tvorby vlastního designu dresu, kde si můžete zvolit z mnoha vzorů, barev a střihů. Tím docílíte unikátního designu pro svůj tým. Tato možnost je omezená minimálním počtem kusů výroby.

Porovnat ceny dresu

Údržba

Údržba fotbalového dresu není nijak složitá, přesto se však doporučuje dodržovat doporučené postupy, které prodlouží životnost dresu. Dres byste měli prát vždy otočený na rubovou straně. Tímto způsobem více ochráníte potisk i barvu. K praní je nutné používat šetrný prací prostředek, ideálně takový, který je přímo určen k praní funkčního oblečení.

K sušení můžete obvykle použít sušičku, pokud to však výrobce přímo nezakazuje. Dresy jsou vyrobeny z nemačkavých materiálů a vyhnete se tak jejich žehlení. V případě unikátního potisku na dresu nedoporučujeme používat sušičku nebo výrazné množství pracího prášku nebo gelu. Potisky by tak mohl velice rychle odpadnout.

Otázky a odpovědi

Jakou podobu má fanouškovský fotbalový dres?

Největší výběr nabízí klasické dresy na fotbal s krátkým rukávem. Jedná se o nemačkavé prodyšné dresy, ve kterých si můžete zahrát nebo je obléknout během fandění. Tyto dresy jsou k dostání v mnoha podobách. Koupit můžete dres fotbalového klubu, národního týmu i slavného hráče.

Lze koupit i klasický dres s dlouhým rukávem?

Hráči v poli používají v chladnějších dnech dresy s dlouhým rukávem poměrně běžně. Tuto variantu tak není nijak složité koupit. Stejně tak jsou dostání dresy s krátkým rukávem určené brankářům.

Jak vypadá kompletní fotbalový dres?

Celý hráčský komplet je složen z horního dresu, fotbalových šortek a štulpen. Kompletní sadu lze pořídit dětem i dospělým. Jednotlivé části však budete zpravidla kupovat samostatně. Za fotbalový dres se považuje pouze horní část oblečení.

Jaké jsou nejoblíbenější motivy fotbalových dresů?

K sehnání jsou dresy prakticky jakéhokoliv světového i domácího fotbalového klubu nebo můžete vlastnit dres s motivem národního týmu. Záleží pouze na tom, který tým či fotbalista je vaším favoritem. Bez potíží seženete dresy Arsenal FC, Juventus FC, FC Barcelona, Liverpoll FC, FC Bavern Mnichov a dalších.

Závěr

Fotbalový dres by doma neměl chybět žádnému fotbalovému nadšenci. Dresy lze nosit během tréninku, zápasu, ale jsou určeny i k běžnému nošení. Dresy na fotbal lze pořídit ženám, mužům i dětem. K dostání jsou v mnoha variantách, stačí zvolit svého favorita v podobě značky, velikosti, střihu a barvy. Případně pro fanoušky klubů je v nabídce široké množství fan dresů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo